[icegram campaigns=”14335″]
Šta su valunzi ?
Valunzi su talasi toplote praćeni crvenilom kože koje se javlja u predelu lica ili vrata.
Menopauza i toplotni talasi (valunzi)
Naleti vrućine, odnosno valunzi, su najčešći simptom menopauze i perimenopauze (predmenopauze).
Svetska statistika kaže da oko 75% žena u menopauzi ima klimakterične tegobe kao što su valunzi, nesanica, razdražljivost i rasejanost.
Šta su valunzi ?
Naleti vrućine, toplotni talasi ili valunzi, predstavljaju nagli i iznenadni osećaj vrućine koji ponekad izaziva crvenilo lica i znojenje. Tačan uzrok valunga u menopauzi nije poznat ali može da se poveže sa promenama u cirkulaciji krvi.
Do valunga dolazi u trenutku kada krvni sudovi koji se nalazi blizu površine kože dilatiraju (prošire se) da bi se ohladili. Kod žena u menopauzi ovakvim slučajevima može da se javi i znojenje zbog hlađenja. Druge žene imaju ubrzano lupanje srca ili drhtavicu.
Valunzi tj. naleti vrućine praćeni znojenjem mogu da se jave i noću. U tom slučaju govorimo o noćnom znojenju koje može da otežava uspavljivanje.
Koliko traju valunzi u menopauzi ?
Valunzi kod žena koje prolaze kroz menopauzu nisu isti. Neke žene imaju nalete vrućine u veoma kratkom periodu tokom menopauze. Druge mogu da ih imaju do kraja života. Uopšteno, protokom vremena valunzi su sve slabiji.
Mogu li valunzi da se spreče ?
Verovatno nećete moći da izbegnete valunge tokom menopauze ali postoje neke stvari koje ih izazivaju češće i u jačem obliku. Da bi se izbegli valunzi, morate da izbegavate njihove okidače:
- stres
- kofein
- alkohol
- ljutu hranu
- tesnu odeću
- vrućinu
- duvanski dim
Postoje i druge stvari koje možete da preduzmete za ublažavanje valunga u menopauzi.
- Rashlađujte se. Spavaća soba bi trebalo da bude rashlađena noću. Tokom dana koristite ventilatore. Oblačite se slojevito, a odeća bi trebalo da bude od prirodnih materijala poput pamuka.
- Pokušajte da dišete duboko, iz stomaka (6 – 10 udisaja u minutu). Praktikujte duboko disanje 15 minuta ujutru, 15 minuta uveče i na početku valunga.
- Svakodnevno vežbajte. Šetajte, plivajte, plešite ili vozite bicikl.
- Pokušajte da nabavite jastuke koji hlade. Takvi jastuci mogu da budu korisni noću.
Valunzi u menopauzi lečenje
Za lečenje valunga u menopauzi najdelotvornija je hormonska terapija.Porazgovarajte sa lekarom o terapiji zamene hormona (HRT) koju biste koristili kraće vreme – manje od 5 godina. Ova terapija sprečava pojavu valunga kod velikog broja žena. Pored toga, korisna je i za druge simptome menopauze, uključujući suvoću vagine i poremećaj raspoloženja.
Imajte na umu da je ovo dugoročno lečenje i da po prestanku uzimanja terapije zamene hormona valunzi mogu da se vrate. Kratkotrajna primena HRT ima i neke rizike, uključujući krvne ugruške i upalu žučne kese. Ako vam HRT ne odgovara, postoje i drugi načini za lečenje koji ublažavaju valunge. Veoma je važno da pre upotrebe bilo kog leka, uključujući i one u slobodnoj prodaji, kao i suplemente, porazgovarate sa lekarom.
U lekove za valunge u slobodnoj prodaji spadaju:
- kompleks B vitamina
- vitamin E
- ibuprofen
U prepisane lekove protiv valunga u menopauzi spadaju:
- terapija zamene hormona (HRT)
- male doze lekova protiv depresije poput fluoksetina, paroksetina ili venlafaksina
- klonidin, lek za regulisanje krvnog pritiska
- gabapentin, lek za neke oblike napada
- paroksetin, lek koji je specifično namenjen za valunge
- konjugovani estrogen/bazedoksifen posebna formula za lečenje valunga
Postoje li prirodni lekovi za ublažavanje valunga ?
Premda neke prirodni lekovi, kao što su lekovi biljnog porekla i terapija lekovitim biljem, pokazuju obećavajuće rezultate u ublažavanju simptoma menopauze, potrebna su dodatna istraživanja.
Pošto lekovi biljnog porekla mogu da imaju neželjena dejstva ili da budu u interakciji sa drugim medikamentima, potrebno je da se konsultujete sa lekarom pre početka uzimanja bilo kog takvog preparata. Pored toga, proizvodnja takvih suplemenata nije standardizovana pa može da dođe do uzimanja prevelike ili premale doze.
U biljne preparate i lekovito bilje koji mogu da pomognu protiv valunga u menopauzi spadaju:
- Proizvodi od soje – Biljni estrogeni, kojih ima u proizvodima od soje, smatraju se blagim sredstvom sa dejstvom sličnim estrogenu koje može da ublaži valunge. Preporučljive su namirnice od soje a ne suplementi.
- Crni kohoš – Neke studije ukazuju da crni kohoš može da bude kratkoročno koristan (6 meseci i manje) kod problema sa valunzima i noćnim znojenjem. U neželjeno dejstvo spada uznemirenost sistema za varenje.
- Ulje noćurka – Ovo je još jedan prirodni lek koji se često koristi za ublažavanje valunga, mada ne postoje naučni dokazi da je zaista koristan. U neželjena dejstva spadaju mučnina i dijareja. Žene koje uzimaju lekove za razređivanje krvi ne bi smele da koriste ulje noćurka.
- Laneno seme – Premda nema naučnih dokaza da je seme lana korisno, smatra se da ono ublažava simptome menopauze, a posebno valunge.Ovaj prirodni lek je bezbedan za upotrebu i možete ga slobodno uzimati kao i soju i proizvode od soje.
Obavezno razgovarajte sa lekarom pre nego što počnete da koristite bilo koji lek za ublažavanje valunga u menopauzi. Takođe, imajte na umu da naleti vrućine mogu da budu privremeni. Moguće je da se nosite sa njima i bez bilo kakvih lekova.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!