Ove biljke imaju samo jednu zajedniču osobinu – u stanju su da stimulišu apetit.Probajte biljke koje će vam poboljšati varenje i podstaći apetit!
Ruzmarin za bolji apetit
O njemu se govori da je jedna od najboljih biljaka za podsticanje apetita. Ruzmarin ima dezinfekciono i antiseptičko dejstvo. Podstiče rad jetre i lučenje žuči i reguliše varenje, a isto tako je i veoma efikasan lek kod nadimanja. Pored ostalog, podstiče i cirkulaciju krvi i poboljšava prokrvljenost u organizmu.
U kuhinji: Idealno je gajiti ga kod kuće, da bi se koristio svež. Nije zahtevan i, naravno, mnogo je boljeg ukusa, nego sušeni ruzmarin. Izvanredni su mladi izdanci i listići nabrani pred cvetanje. Ruzmarin dobro ide uz masna mesa, sireve, salate na bazi testenina i nadeve.
Možete pripremiti sami sirće od ruzmarina
POTREBNO JE:
1 L VINSKOG SIRĆETA
NEKOLIKO GRANČICA RUZMARINA, BOSILJKA I PERŠUNA
PRIPREMA: U sirće staviti oplaknute i prosušene sveže biljke. Sirće od ruzmarina se koristi za salate i razne vrste umaka od paradajza.
Lovor za apetit
Radi se o osušenom listu lovora. Ima specifičnu aromu i gorkast ukus. Teško da bez njega možemo da zamislimo pripremanje hrane. Još od davnina je smatran veoma retkom i dragocenom biljkom. Njegova najveća prednost je u tome što podstiče varenje.
U kuhinji: Uglavnom se koristi za konzerviranje ribe i mesa i prilikom pripremanja turšije od povrća, pečuraka, krastavaca, kao i za aromatizovanje sirćeta i mešavinu začina. Mnogi ga stavljaju kod pripremanja čorbastog pasulja i kuvanja kiselog kupusa.
Nana najbolja za varenje i apetit
Neosporno je najbolja za varenje, lako postoji nekoliko vrsta nane, sve imaju manje-više isto dejstvo, Mentha piperita predstavlja pravi blagoslov za želudac. Čaj od ove biljke je pogodan suplement kod odbojnosti prema hrani, kao i kod poremećaja varenja. Nana, osim toga, pomaže i kod bolova u probavnom traktu i nadimanju, a podstiče i lučenje žuči. Istovremeno može da bude dobra preventiva npr. kod bolesti vožnje, jer smiruje želudac.
U kuhinji: Nanom se mogu začiniti salate, grilovano meso, riba, dresinzi i sosovi. Dobra je i kao dodatak biljnim puterima ili slatkim dezertima. Od nje se pravi i osve-žavajući napitak mohito.
Sirup od nane
POTREBNO JE:
500 G SVEŽE OPRANIH LISTOVA SA STABLJIKOM
1 L VODE
1 VEĆI LIMUN BEZ KOŠČICA ISEČEN NA KOLUTOVE
500 G TAMNOG ŠEĆERA.
PRIPREMA: Pomešati vodu i šećer, staviti da ključa i tek kada masa počne da se zgušnjava, dodati na manje komade isečenu nanu i limun. Kratko kuvati, potom poklopiti i, uz povremeno mešanje ostaviti da stoji 2-3 sata. Potom procediti kroz platno, ponovo zagrejati skoro do tačke ključanja i napuniti prizemljene staklene flaše.
Bosiljak
Bosiljak deluje umirujuće, a dobar je i za glavobolju, iscrpljenost i neke oblike depresije. Smiruje probavni trakt i reguliše varenje. On je jedan od najefikasnijih prirodnih lekova za pomanjkanje apetita.
U kuhinji: Bosiljak je sastavni deo italijanske kuhinje. Koristi se prevashodno za salate, sosove i testenine. Veoma je popularan u kombinaciji sa paradajzom i mocarelom. Ukoliko se koristi na hladno, zadržava sve svoje dragocen sastojke.
Možete pripremiti sami Pesto od bosiljka
Nekoliko listova bosiljka, pinije ili badem, peršun, seckani beli luk, mleveni biber i parmezan fino izmiksovati u blenderu i, na kraju, dodati ulje kako bi se od mase napravio gusti sos. Ovaj sos se može koristiti za sve vrste testenina.
Komorač začin za apetit
Komorač je istovremeno i lekovita i začinska biljka. On opušta glatke mišiće probavnog trakta, zahvaljujući čemu je u stanju da smiri grčeve u oblasti želuca i creva. Pomaže kod stvaranja gasova. On je i jedna od biljaka koje su se od davnina čak i veoma maloj deci davale kao prva pomoć kod stvaranja gasova.
U kuhinji: Stabljike imaju slatkast ukus i moglo bi se reći da donekle podsećaju na anis. Mogu se iseckati u supe i čorbe, salate ili se njime može posuti meso prilikom pečenja. Listovi se koriste kao začin za jela od povrća.
Možete pripremiti sami uvarak od komorača
Dve supene kašike na pola litra vode kuvati 10 minuta, zatim procediti i piti po 1 šolju nekoliko puta dnevno. Uvarak pomaže ne samo za varenje, već i kod oboljenja disajnih puteva.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!