Bamija je biljka koja raste tokom cele godine. To je zeleno povrće koje sadrži mnogo važnih minerala, vitamina, elektrolita i antioksidanasa važnih za zdravlje.
Bamija raste širom sveta. U različitim regionima se drugačije zove. Kako pripremiti bamiju na zdrav način? U salatama, pržiti na malo ulja na niskoj temperaturi, dinstati ili kao dodatak drugim jelima. Da li je pržena bamija zdrava? Pržena bamija sadrži više holesterola i zasićenih masti, stoga bi neki ljudi trebali da je izbegavaju. Ipak, možete je dinstati na tihoj vatri zajedno sa drugim sezonskim povrćem. Ova biljka je lepljiva, ali kad je pripremate sa drugim povrćem lako se odvaja i gubi tu lepljivu strukturu. Obično paradajz ili limun uklanjaju tu lepljivu supstancu koju bamija sadrži.
U svakom slučaju, ta lepljiva struktura čini bamiju savršenom za pripremu gušćih jela, u koja možete dodati svoje omiljeno sezonsko povrće i začine, i dodati još mahunarki i žitarica. Bamija se može pripremati u ulju od repice ili dodati u sezonsku salatu i preliti maslinovim uljem ili limunovim sokom. Postoji mnogo načina da pripremite bamiju i trebalo bi da je redovno koristie u ishrani, jer sadrži visok procenad preporučenih dnevnih doza nekih hranljivih elemenata poput folne kiseline, vitamina C i A itd.
Izložićemo nekoliko činjenica o hranljivim vrednostima bamije i to kako utiče na zdravlje.
|
Uticaj bamije na zdravlje
Evo spiska koji detaljno opisuje povoljan uticaj bamije na zdravlje:
– Visok nivo vlakana u bamiji ima mnogo blagotvornih drjstava; prvenstveno pomaže kod prevencije i ublažavanja simptoma bolesti organa za varenje
– Bamija pomaže da se voda u organizmu reapsorbuje i uništava suvišan holesterol, izmetabolisane toksine i višak žuči tako što pomaže da se izbace kroz stolicu. Pošto je bogata vodom, sprečava zatvor, gasove, nadimanje i ostale probavne probleme.
– Ovo je izvrsna namirnica za mršavljenje jer pravo skladište hranljivih sastojaka. Ako je pržite na blagom ulju, zadržava sve hranljive sastojke. Na ovaj način se sluz iz bamije zadržava, a upravo u njemu se nalaze ti hranljivi sastojci.
– Kako bi Vam kosa postala sjajna i bujna, možete ovu biljku koristiti i za kosu. Presecite mahune bamije horizontalno i kuvajte dok ne proključa i voda ne postane mutna od sluzi koju luči bamija. Kada se ohladi, dodajte nekoliko kapi limuna u tu vodu i koristite je za ispiranje.
Kosa će Vam biti bujnija i sjajnija.
– Sluz i vlakna koja sadrži bamija pomažu u održavanju normalnog nivoa šećera u krvi i regulišu njegovu apsorpciju u tankom crevu.
– Bamija je poznata po tome što sadrži određenu bakteriju koja deluje kao probiotik. Ova bakterija je slična jogurnoj kulturi i pomaže apsorpciju kompleksa vitamina B u organizmu.
– Bamija pomaže u sprečavanju nastanka bubuljica i čini kožu čistijom i zdravijom.
– Proteini i ulje iz semena bamije su odličan izvor biljnih proteina. Bogato je amino kiselinama poput triptofana, cistina i drugih sumpornih aminokiselina.
– Bamija je odličan laksativ i pomaže kod iritacije creva, smiruje čireve i ublažava ostale gastroenteralne probleme.
– Bamija je dobra za lečenje sunčanice.
– Bamija je dobra za arteriosklerozu, astmu i kao prevencija dijabetesa.
Kako odabrati bamiju?
Važno je da odaberete bamiju najboljeg kvaliteta, jer ona lošija se teže kuva i ima neprijatan ukus.
– Uvek kupujte bamiju koja je hrskava i deluje nezrelo
– Uzmite manje mahune, jer su boljeg ukusa i mekše su
– Izbegavajte velike mahune. Takođe, uzimajte one koje su svetlo-zelene boje
– Prezrele mahune koje su počele da se cepaju ili po sebi imaju tačkice nemojte kupovati
– Možete držati bamiju u frižideru najviše dva dana. Nakon toga, hranljiva vrednost biljke počinje da opada
Birajte nezrele i hrskave mahune za kuvanje i jedite njih kako biste uneli sve navedene hranljive sastojke.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!