U srednjem veku estragon se koristio kao protivotrov kod ujeda zmije, a u arapskim zemljama za lečenje anemije, da pospeši varenje i osveži dah Estragon (Artemisia dracunculus) zovu i “zmaj trava” (dracunculus znači “mali zmaj”).

Potiče iz južne Rusije i zapadne Azije, danas se najviše gaji u Francuskoj tako da postoje dve vrste – ruski i francuski, čiji su listovi sjajniji i oporijeg ukusa. Za razliku drugih začina, estragon se ne koristi od davnina. Prvi put še pominje u ranim srednjevekovnim farmaceutskim spisima, ali je šire počeo da se koristi u 16. veku u Engleskoj.

SASTAV I DEJSTVO
– Glavni sastojci estragona su estragol, ocimen, tanini, terpeni, fiavonoidi, kumarin (blagotvorno deluju na želudac i jetru) i eugenol (umiruje bolove).

– Obiluje gvožđem, kalcijumom i manganom, a sadrži i kalijum, magnezijum, vitamine A i C, bakar, cink i fosfor.

– U srednjem veku estragon se koristio kao protivotrov kod ujeda zmije, a u arapskim zemljama za lečenje anemije, da pospeši varenje i osveži dah.

– Esencijalno ulje estragona deluje antireumatski, jača apetit, varenje i imunitet, pospešuje cirkulaciju, olakšava menstrualne tegobe, stimuliše rad mozga, nervnog i endokrinog sistema i metabolizam. Koristi se spolja jer oralna upotreba može da prouzrokuje trovanje.

– Ublažava nadimanje, gasove i grčeve u stomaku, a sastojak je i narodnih lekova za zubobolju.

– Oni koji pate od visokog pritiska mogu da koriste estragon umesto soli.

– Čaj od estragona za čišćenje organizma od toksina priprema se ako šoljom vrele vode prelijte kašiku listova estragona i ostavite da odstoji 10 minuta.

– Čaj od estragona smiruje stomačne tegobe, pospešuje trenje (posebno mesa) i deluje kao lakša.

– Kada se pomeša sa moračem pomaže kod depresije.
te). Ako suv estragon čuvate u hermetički zatvorenoj posudi na hladnom, tamnom mestu, možete da ga koristite do godinu dana.

– Toplota pojačava ukus i svežeg i suvog estragona.
– Sirće od estragona možete sami da napravite ako sveže grančice stavite u flašu belog sirćeta. Probajte s vremena na vreme i kad budete zadovoljni ukusom izvadite grančicu.

– Svež estragon možete da dodate u salatu, kremaste i sosove u kojima se koriste puter ili majonez.

SAVETI PLUS

– Estragon se najčešće koristi za pripremanje zimnice, stavlja se u sirce, senf i sosove. Dobro se slaže sa ribom, mesom, stavlja se u supe i paprikaše, a često se koristi u jelima sa paradajzom i jajima.

Za prelivanje piletine, ribe ili morskih plodova, pomešajte estragon sa puterom, vlašcem i limunom.

Svež estragon ima jači ukus, pa pazite da ne preterate sa količinom.

Ukus svežeg estragona najbolje ćete da sačuvate ako sveže i cele listove zamrznete u hermetički zatvorenoj kesi (može da se koristi 3-5 meseci i nema potrebe da ih odledite.

OPREZ!

Esencijalno ulje estragona je otrovno jer sadrži estragol (drugo ime za metil kavikol) pa ne bi trebalo da ga koriste deca i trudnice. Ostali bi trebalo da ga upotrebljavaju po uputstvima aromaterapeuta.

RECEPT Riblja čorba

500 g ribljih fileta,1 šargarepa, 1 pomorandža, 8 dl bistre supe od povrća, 1 kašika gustina, 1 kašika kisele pavlake nekoliko listića estragona, so.

Riblje filete iseckajte na kockice a šargarepu na tanke kolutiće. Zagrejte ranije skuvanu supu od povrća i kad provri dodajte ribu i šargarepu, poklopite i kuvajte na tihoj vatri oko 5 minuta. Dobro promešajte sok od pomorandže, gustin i pavlaku, umešajte u supu, kratko prokuvajte i posolite. Malo pre serviranja dodajte seckani estragon i narendanu koru pomorandže i promešajte.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply