Slačica je u “rodbinskim ‘vezama” sa brokolijem, prokeljom i kupusom, ima četrdesetak vrsta ove biljke, ali tri glavne od kojih se koristi seme su crna (Brassi-jgra), bela (Brassica alba) i braon (Brassica juncea). Inače,seme slačice se pominje u zapisima na sanskritu starim oko 5000 godina.

U staroj Grčkoj su se slačice koristile kao začin, a Rimljani su napravili pastu od mlevenih semenki koja je preteča senfa, ekari iz stare Grčke i Rima, uključujući i Hipokrata, koristili su seme slačice kao lek.

SASTAVI DEJSTVO

– Seme slačice obiluje omega-3 masnim kiselinama, sadrži i gvožđe, kalcijum, cink, mangan, fosfor, proteine i vlakna.

– Ovo seme preventinvo deluje protiv kancera organa za varenje.Ta osobina se pripisuju fitonutrijentima (glukozinolati i izotiocijanati).

– Kao dobar izvor selena, seme slačice deluje protiv upala, ublažava astmatične tegobe i reumatoidni artritis, a s obzirom na to da sadrži magnezijum snižava povišen krvni pritisak, sprečava srčani udar, pomaže ženama u menopauzi koje pate od nesanice i ublažava migrenu.

– Koristi se kod problema sa crevima i u slučaju dispepsije.

SAVETI PLUS

– Celo i mleveno seme slačice čuvajte u dobro zatvorenoj posudi na hladnom, tamnom i suvom mestu, a senf i ulje slačice u frižideru.

– Mleveno seme slačice gotovo da nema ukus, ali ako se pomeša sa toplom vodom ili sirćetiom aroma dolazi do punog izražaja.

– Ako želite sami da napravite senf prvo seme potopite u vino, sirce ili vodu da omekša, sameljite, pa dodajte začinsko bilje i začine kao što su estragon, kurkuma, beli luk, biber i mlevenu papriku.

– Napravite hladnu salatu od prosa, tako što ćete pomešati skuvanu i ohlađenu žitaricu sa iseckanim vlascem, pečenim kockicama tofua, graškom i semenom slačice. Prelijte sokom od limuna i maslinovim uljem.

– Pomešajte senf sa medom i začinima po želji, da dobijete slatko-gorki sos.

OPREZ

– Seme i ulje slačice, ako se duže drže u ruci, mogu da naprave plikove. Veća doza semena slačice može da izazove povraćanje.

NARODNA MEDICINA

Brašno slačice (samleveno seme) upotrebljava se kod oboljenja organa za disanje (bronhitis,zapaljenje pluća, zapaljenje plućne maramice). Najčešće se upotrebljava kao oblog ili kupka.

– U 1 l mlake vode (36 stepeni) sipajte 2 šake sveže samlevenog brašna. Kad počne da ispušta ljutinu u smesu potopite čistu krpu i obavijte bolesniku oko grudi i leđa. Preko stavite suv flanelski čaršav i sačekajte 3-5 minuta. Ako je slačica dobra koža će da pocrveni, pa skinite oblog, a kožu operite mlakom vodom i namažite svežim jestivim uljem. Oblog ne bi trebalo da stavljate češće od 1-2 dnevno.

– 60 g tucanog semena slačice, 60 g nastruganog korena rena i 30 g limunove kore stavite u lonac, poparite sa 2 l ključale vode, hermetički zatvorite i sačekajte 20 sati. U slučaju problema sa bubrezima i da se pospeši mokrenje pijte 3 puta dnevno po solju sa medom.

I za spoljnu, a naročito unutrašnju upotrebu slačice, konsultujte lekara.

Fileti na povrću

– 500 g fileta ribe (list, škarpina, oslić)
– sok 1 limuna
– 2 paradajza
– 1 plavi patlidžan
– 1 glavica crnog luka
– 1 crvena ljuta papričica
– 1 kašika semena slačice
– 6 kašika maslinovog ulja
– 250 g kiselog mleka
– list peršuna, biber, so

Riblje filete isecite na manje komade, prelijte sokom limuna, posolite i pobiberite. Plavi parlidžan isecite na kocke i stavite u hladnu vodu (10 minuta), paradajz prelijte vrelom vodom, oljuštite i očistite od semena, pa iseckajte. Seme slačice prepecite u posudi bez ulja. Zagrejte 2 kašike ulja, propržite iseckan luk, iseckanu papričicu, paradajz i ocedeni i prosušeni patlidžan. Nalijte 0,5 dl vode, poklopite i dinstajte 10 minuta, pa posolite i pobiberite. Posebno zagrejte 4 kašike ulja, pržite ribu sa svake strane po 5 minuta, a u povrće umešajte kiselo mleko i slačicu i poredajte po filetima.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply