Grudna kost sternum
Grudna kost ili sternum je kost u centru grudnog koša sa kojom su spojena rebra. Bol u grudima može trajati kratko i to je takozvani akutni bol, a može trajati dugo i to je hroničan bol. Bol može biti u i oko grudne kosti, a može se osetiti i u predelu iza kosti.
Bolovi u grudnoj kosti mogući uzroci
Šta sve može biti uzrok bolova u grudima?
Bol u grudima može biti izazvan različitim uzrocima koji mogu biti povezani sa drugim organima i zato je veoma važno odrediti tačno mesto bola i njegov intenzitet. Priroda i trajanje bola umnogome zavisi od uzroka bola. Ipak, vrlo je važno da ne paničite ukoliko se bol javi. Često uzrok nelagode u grudima može biti prekomerni stres. Uzrok bola grudne kosti može biti u direktnoj vezi sa problemom same grudne kosti, a uzrok može biti i:
- Povrede grudne kosti ili okolnih kostiju, kao što je na primer prelom rebara. Takve povrede su najčešće kod dece i sportista usled padova.
- Uzrok bolova u grudima može biti i istegnuti mišić u blizini grudne kosti ‒ grudni mišići, vratni mišići, mišići torakalnog zida… Uzrok ovome mogu biti razne naporne fizičke aktivnosti, dizanje teških stvari ili razne sportske povrede.
- Fibromialgija je stanje hroničnog bola tkiva i često i ona može biti uzrok bola u grudima.
- Uzrok može biti i kostohondritis koji predstavlja zapaljenje rebarne hrskavice.
- Problemi sa zglobovima, artritis. Zglobovi između grudne i ključne kosti, zglobovi rebara i lopatica itd. mogu biti uzrok bolova u grudima.
- Drugi uzroci bolova u grudima mogu biti razni sindromi, infekcije kostiju, tuberkuloza i tako dalje.
Drugi uzroci bolova u grudnoj kosti
Razni problemi sa trbuhom i želucem mogu biti uzrok bolova u grudnoj kosti, naročito ako su u pitanju neki upalni procesi. Razna stanja povezana sa kiselinskim refluksom, ezofagitisom (zapaljenje sluzokože jednjaka), gastritisom (zapaljenje ili oštećenje tkiva želuca), čirevi i drug upale abdominalnih organa poput pankreatitisa (upala pankreasa) i holecistisa (zapaljenje žučne kese).
- Takođe, uzrok bola u grudnoj kosti može biti i loša probava, nadimanje i preterana akumulacija gasova. Usled toga često može da se javi bol u gornjem delu stomaka, pa i ispod rebara i grudne kosti.
- Razni srčani problemi mogu izazvati bol u grudima ‒ koronarne arterijske bolesti, kardiomiopatija (bolest koja zahvata srčani mišić i dovodi do uvećanja, istanjenja i rigidnosti srčanog mišića), poremećaji aorte, perikarditis (zapaljenski proces koji zahvata srčanu kesu), miokarditis (zapaljenje srčanog mišića najčešće izazvano virusima) itd.
- Plućni problemi takođe mogu biti uzrok bolova u grudima. Razni respiratorni problemi kao što je na primer astma ili bronhitis mogu izazvati bol u grudnoj kosti. Takođe uzrok bola mogu biti i infekcije kao što je tuberkuloza ili upala pluća.
- Uzroci bola mogu biti i faktori poput stresa i anksioznosti.
- Upala jednjaka može biti uzrok bola u grudima.
Kostohondritis
Šta je kostohondritis?
Kostohondritis je zapaljensko stanje hrskavice i područja oko grudnog koša koje je otečeno i bolno. Bol može biti veoma intenzivan i oštar. Lekari još uvek ne razumeju uzroke kosohondritisa jer još uvek nije dovoljno istražen.
Kostohondritis simptomi
Bolovi koji se javljaju kao simptomi kostohondritisa obično počinju nakon fizičke aktivnosti, neke traume ili infekcije gornjih disajnih puteva. Bol može biti konstantan i oštar i uglavnom je to na prednjem zidu grudi. Bol može da se proširi na leđima ili stomaku. Simptomi kostohondritisa mogu biti i bol usled dubokog udisaja, kao i kašalj. Najčešća bolna mesta su rebra, naročito pri dubokom udisaju. Simptomi kostohondritisa mogu biti čak i bolovi na nežan dodir. Kostohondritis se može javiti i kao posledica infekcije usled hirurške operacije.
Kada treba da se obratite lekaru?
Lekaru se obratite kada primetite sledeće simptome:
- Otežano disanje
- Visoka temperatura
- Kada se pojave znaci infekcije kao što su crvenilo ili otok
- Mučnine
- Prekomerno znojenje
- Ukoliko se bol nastavlja ili postaje jači iako koristite lekove za bolove
Kostohondritis lečenje
Za lečenje kostohondritisa treba da:
- Koristite analgetike poput ibuprofena ili naproksena (samo uz konsultacije s lekarom)
- Stavljate tople obloge za ublažavanje bola
- Izbegavate fizičke aktivnosti koje pogoršavaju simptome
- Izbegavate bilo kakvu vrstu sporta sve dok Vam lekar ne kaže drugačije
- Nikako ne radite vežbe istezanja
Za lečenje kostohondritisa možete dobiti lokalni anestetik u vidu injekcije ukoliko Vam lekovi za oralnu upotrebu ne umanjuju bol.
Lečenje infektivnog (bakterijskog ili gljivičnog) kostohondritisa je intravensko uz pomoć antibiotika. Nakon toga, prelazi se na oralnu upotrebu antibiotika još dve do tri nedelje nakon intavenske terapije.
U ekstremnim slučajevima kada ne pomaže lečenje terapijom, može doći do operacije.
Saznajte sve o kostohondritisu: Kostohondritis uzrok, simptomi, dijagnoza, lečenje
Bol grudne kosti na dodir
Ukoliko osećate bol grudne kosti na dodir ili pri dubokom udisaju, ali ne i pri nekom fizičkom naporu, onda se morati obratiti lekaru i podvrgnuti odgovarajućim ispitivanjima kao što su rendgenska snimanja vratnog dela kičme i grudnog koša. Uzrok bola prsne kosti na dodir može biti virusna infekcija koja se otkrije tek kada se pojavi osip na koži.
Bol grudne kosti na dodir se može ublažiti nežnom masažom ili toplim oblogama.
Bol u grudnoj kosti kod žena
Kod žena se bol u grudima javlja najčešće u periodu menopauze jer je tada povećan rizik od kardiovaskularnih oboljenja i oboljenja krvnih sudova. Ukoliko se pak bol javi kodmlađih žena, uzrok može biti oboljenje srčanih zalistaka, a češće i verovatnije je uzrok anksioznost i depresija.
Da biste se što pre rešili bolova u grudima potrebno je da:
- Otkrijete pravi uzrok bolova
- Promenite loše životne navike
- Ukoliko konzumirate cigarete ili alkohol, odmah prestanite sa tim
- Regulišite ishranu
- Smanjite unos masnoća u organizam
- Smanjite unos šećera u organizam
- Ukoliko imate višak kilograma, potrudite se da ih smanjite
- Jedite što više voća i povrća
- Idite svakog dana u laganu šetnju
- Odmarajte se i imajte redovan san
- Obavezno se obratite lekaru ukoliko primetite neke od nabrojanih simptoma
- Nikako nemojte uzimati nikakve lekove na svoju ruku
- Ne preterujte sa lekovima protiv bolova jer možete postati imuni na njih
- Obavezno idite na redovne kontrole kod lekara
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!