[icegram campaigns=”14147″]

Dijabetes ili šećerna bolest danas se ubraja među najčešća oboljenja, ne samo u okviru endokrinologije već generalno. Nažalost, u stalnom je porastu, pogotovo u razvijenim zemljama, a granica starosti pacijenata koje “napada” spušta se sve niže. Povećanje broja dijabetičara je i posledica modernog načina života, ponajviše gojaznosti, ali može biti uslovljen i genetskim faktorom, stresom, nedostatkom fizičke aktivnosti… Zapravo, ovo oboljenje je skup svih pomenutih faktora, u većoj ili manjoj meri.

Zašto nastaje

Dijabetes nastaje zbog smanjenog dejstva hormona insulina, a ovaj nedostatak ometa razmenu ugljenih hidrata, masti i belančevina u organizmu (što se ispoljava tipičnim tegobama). Nakon dužeg vremena utiče i na strukturu i funkciju krvnih sudova, živaca i drugih vitalnih organa. Iako je reč o hroničnom, neizlečivom poremećaju metabolizma, karakterisanom trajno povišenim nivoom glukoze u krvi, s dijagnozom dijabetesa može se lepo i kvalitetno živeti uz određene korekcije koje ovo oboljenje zahteva. Pre svega se misli na poseban način ishrane za dijabetičare, koja mora biti umerena i koja iziskuje preraspodelu određenih namirnica no količini i vrsti u odnosu na period “pre dijagnoze”.

ishrana za dijabeticare

Ishrana je najvažnija

Ishrana za dijabetičare mora da bude tako koncipirana da organizam bude snabdeven optimalnim unosom svih hranljivih materija ugljenih hidrata, proteina, masti, vitamina, minerala i vode. Osobe obolele od dijabetesa treba da jedu češće, u proseku da imaju pet do šest pravilno raspoređenih obroka tokom dana, najbolje uvek u isto vreme. Od ukupnog energetskog unosa ugljeni hidrati treba da čine 50-60%, masti 30%, proteini 20%. Po ovoj podeli lako je zaključiti da najvažniju ulogu u ishrani dijabetičara imaju složeni ugljeni hidrati, odnosno dijetna vlakna, jer znatno pomažu u regulaciji šećerne bolesti. Takođe, dijabetičarima se savetuje da hranu uzimaju u svežem stanju, da se izbegava dodavanje masnoća i jakih začina, ali ih ne treba u potpunosti izbaciti jer su i oni važni. Kada je reč o termički obrađenim namirnicma u ishrani za dijabetičare, prednost davati kuvanim i pripremati ih što kraćom termičkom obradom (gde god je to moguće) kako bi sačuvali što više vitamina.

Ishrana dijabetičara konkretni saveti

Hleb – najviše no jedno parče (oko 50 g) uz svaki obrok. Prednost dajte crnom, graham ili ražanom hlebu jer su bogati dijetetskim vlaknima, na sprečavaju nagli pad šećera nakon obroka. Napomena: hleb ne kombinujte s krompirom, pirinčem, pasuljem.  

Meso preporučuju se posne vrste mesa: piletina, teletina, govedina, jagnjetina i plava riba (minimun dva puta nedeljno). Jedite bareno meso i obavezno uklonite masnoću i kožice. Ako jedete mleveno meso (npr. punjena paprika, musaka ili sarma), količinu hleba smanjite zbog krompira ili pirinča dodatih mesu.

Mlečni proizvodi – savetuju se proizvodi od obranog mleka. Jogurt i kiselo mleko uzimajte u manjim količinama u odnosu na obrano mleko jer imaju nešto više masnoća.

Testenine – u ishrani dijabetičara ih treba izbegavati.

Jaja – do dva jajeta nedeljno.

Zaslašivači – hrana za dijabetičare bi trebalo da bude bez šećera, preporučuju se aspartam i stevija. Fruktozu možete uzimati u malim količinama jer je veoma slatka.

Alkohol – najbolje je da ga izbegavate jer ima dosta kalorija.

Kafa i čaj – bolje je da su nezaslađeni ili za njih koristite veštačke zaslađivače.  

So – ishrana za dijabetičare mora biti sa kontrolisanima unosom soli – preporučuje se konzumiranje neslane hrane. Ako vas dodatno muči visok pritisak, možete uneti najviše tri grama soli dnevno.

Ishrana dijabetičara osnovno pravilo

Da biste uživali u gastronomskim specijalitetima, morate biti umereni i voditi računa o količini ugljenih hidrata koja vam je dozvoljena no obroku i tokom dana (konsultujte se s lekarom i nutricionistom).

Dijabetes i med

Dijabetičari smeju da jedu med, ali moraju biti oprezni. Budući da med remeti dobru regulaciju šećera u krvi, mogu ga uzimati samo ako je šećerna bolest dobro regulisana. Prednost davati svetlijem medu (bagremov) jer sadrži više fruktoze od glukoze, pa ima manji glikemijski indeks od drugih vrsta meda.

Ako patite od dijabetesa, ne znači da se morate odreći ukusnih delikatesa i neodoljivih slatkiša. Život nije stao, samo zahteva određene korekcije.

Recepti za dijabetičare

Testenina sa patlidžanom

Potrebno je: 1 veliki patlidžan (oko 400 g), (oljušten, isečen na kockice od 1,5 cm, 1 crvena babura srednje veličine, očišćena od semenki, isečena na kockice od 1,5 cm, 1 velika tikvica, oljuštena, isečena na kockice od 1,5cm, 250 gr testenine od celog zrna, 300 g boba, 10 gr peršunovog lista, iseckanog, plus dodatni za ukrašavanje, 2 kašičice rendane kore limuna, plus dodatno za ukrašavanje, 1 kašika soka od limuna, 2 kašičice maslinovog ulja, 75 gr fete manje masnoće, izmrvljene, biber

Priprema: Zagrejte rernu na 200°C. Veliku tepsiju obložite papirom za pečenje, na poređajte patlidžan, papriku i tikvicu. Povrće pecite u rerni 20-25 minuta, dok ne omekša i ne porumeni.U međuvremenu, skuvajte testeninu i u poslednja dva minuta kuvanja dodajte bob u tu vodu. Dobro procedite i vratite u onac. U lonac s testeninom dodajte pečeno povrće, tome dodajte peršun, koru i sok od limuna, maslinovo ulje i fetu. Promešajte i pobiberite.

Punjena paprika

Potrebno je: 75 g isečenog crnog luka, 2 izgnječena čena belog luka, 2 kašičice maslinovog ulja, 8,4 dl manje slane pileće supe, 300 g smeđeg pirinča, 1/2 kašičice sušenog origana, 1/2 kašičice mlevenog crnog bibera, 1/4 kašičice soli, 1/8 kašičice slatke paprike, 435 g isečenog paradajza, oceđenog, 330 g kukuruza šećerca, 2 kašike svežeg korijandera, 8 crvenih slatkih paprika

Priprema: U velikom tiganju na srednjoj vatri zagrejte ulje, izdinstajte crni i beli luk. Dodajte supu i ostavite da provri. Dodajte pirinač, origano, biber, so i slatku papriku. Poklopite i ostavite da se krčka 40 minuta, dok pirinač ne omekša. Sklonite tiganj s vatre i dodajte paradajz, kukuruz i korijander. Zagrejte rernu na 200°C. Odsecite vrh paprika i očistite ih od semenki. Poređajte ih u pleh. Svaku napunite pirinčom, zatvorite i pecite 30 minuta dok ne budu reš, a pirinač dobro zagrejan.

Fritata od povrća i bilja

Porcija: 4; kuva se: 35 minuta; 383 kalorije; 16,1 gr masti; 30,1 gr ugljenih hidrata

Potrebno je: 2 kašičice maslinovog ulja, 1 luk srednje veličine, sitno iseckan, 300 g slatkog krompira, oljuštenog i narendanog, 2 čena belog luka, izgnječena, 8 jaja, 80 g sitnog sira s manje mlečne mastu, 2 kašike sitnog parmezana, 1 velika tikvica, očišćena i narendana, 100 g polusušenog paradajza, oceđenog i isečenog, 2 kašike naseckane nane, 2 kašike naseckanog bosiljka, biber

Priprema: Zagrejte rernu na 180°C.

Unutrašnjost okruglog pleha poprskajte maslinovim uljem i dno obložite papirom za pečenje. U velikom tiganju zagrejte maslinovo ulje na srednje jakoj vatri. Dodajte crni luk i dinstajte tri minuta uz mešanje. Dodajte slatki krompir i dinstajte još tri minuta, dok povrće ne omekša. Potom u tiganj stavite beli luk i dinstajte uz mešanje još 30 sekundi. U velikoj zdeli umutite jaja s rikotom i parmezanom. U smesu dodajte slatki krompir, rendane tikvice, isečen paradajz i travke. Ovu fritata smesu pobiberite i promešajte. Smesu sipajte u pripremljen pleh i pecite u rerni 35 minuta, dok ne očvrsne, nabubri i ne porumeni. Nutritivna vrednost no porciji: 383 kalorije, 24,5 g proteina, 16,1 g ukupnih masti, 5,4 g zasićenih masti, 30,1 g ugljenih hidrata, 19,5 g šećera, 9,9 g vlakana, 255 mg soli, 228 mg kalcijuma, 5,1 mg gvožđa.

Palačinke sa kokosom

Porcija: 6 (po dve palačinke); 164 kalorije; 5,6 g ukupnih masti; 26 g ugljenih hidrata

Potrebno je: 80 g integralnog brašna, prašak za pecivo, 75 gr običnog brašna, 1 kašika smeđeg šećera ili zamene za šećer u adekvatnoj količini, 1 jaje, lagano umućeno, 1 zrela banana, izgnječena, 185 ml kokosovog mleka, 1 kašičica ekstrakga vanile, 10 gr dijetalnog margarina, otopljenog, 1 dodatna banana, tanko isečena na krugove, za posluživanje, 1 kašika kokosovog brašna, blago poprženog, za posluživanje, 3 kašike dijetalnog javorovog sirupa ili meda, za posluživanje

Priprema: U većoj posudi pomešajte brašna, prašak za pecivo i šećer. Dodajte jaje, bananu, kokosovo mleko i ekstrakt vanile, na mutite dok ne dobijete glatku smesu. Ostavite u stranu na 10 minuta. Veliki tiganj premažite s malo margarina i zagrejte na srednje jakoj vatri. U tiganj sipajte smesu za palačinke, po dve kašike, da dobijete male palačinke. Pecite dva-tri minuta, dok ne počnu da se formiraju mehurići. Prevrnite i pecite još minut dok palačinke ne budu gotove. Pospite ih kokosom i prelijte s malo javorovog sirupa ili meda.Ukrasite ih bananom. Nutritivna vrednosg po porciji (sa šećerom); 171 kalorija, 4,4 g proteina, 4,6 gukupnih masti (2,4 gzasićenih masti), 28 g ugljenih hidrata, 2 g vlakana, 210 mg soli.