Kandida u crevima uzrok
Kandida je kvasac koji je skoro svuda, uključujući i unutar vašeg organizma. To je komponenta “normalne flore” vašeg tela i prisutan je na skoro svakoj površini vašeg tela, unutar i na bilo kojoj vlažnoj površini koja je izložena spolja. Međutim, dešava se da u određenim slučajevima dođe do prenamnožavanja kandide u crevima, što izaziva bolest – crevnu kandidijazu.
Šta izaziva prenamnožavanje kandide u crevima?
Candida je organizam kvasca (normalno se nalazi na koži, u ustima, crevima i drugim sluznim membranama) koji uzrokuje infekciju kada se smanjuje naša prirodna otpornost na njegovo prenamnožavanje. Srećom, kandidom se može lako upravljati. Međutim, postaje ozbiljnija stanja kod imunokompromitovanih pacijenata, poput onih sa kancerom, ozbiljnim opekotinama ili AIDS-om, gde može doći do infekcije unutrašnjih organa kandidom.
Mnogi zdravstveni stručnjaci se slažu da je interna infekcija kandidom veoma česta, često ostaje bez dijagnoze, a možda je i uzrok mnogih spoljnih candida infekcija .
Sledeći faktori mogu povećati verovatnoću da se kandida u crevima prenamnoži.
- unos antibiotika iz mesa i životinjskih proizvoda
- višak potrošnje šećera i proizvoda koji sadrže šećere
- trudnoća
- šećerna bolest
- imunosupresija
- živa iz amalgamskih zubnih plombi
- hlor iz vode za kupanje/vode za piće.
Kandida u crevima simptomi
Koji su simptomi crevne kandidijaze? Simptomi kandide u crevima su navedeni u nastavku (mada sa rezervom, jer ovi simptomi mogu ukazivati i na neka druga stanja):
- neobjašnjiv umor
- ‘’magla’’ u mozgu ili mutno razmišljanje
- osećaj kao da ste bolesni
- svrab ili peckanje kože
- rekurentna infekcija sinusa ili vaginalna infekcija
- abdominalno nadimanje, bol, dijareja ili zatvor
- simptomi fibromijalgije
- smanjen apetit
- problemi sa varenjem
- mučnina
- povraćanje
- neprijatan zadah.
Dijagnoza
Kako da uradite dijagnozu kandide u crevima sami? Postoji kućni test za kandidu koji uspešno daje informacije o tome da li imate ili nemate crevnu kandidijazu.
Najpre, veoma često se dešava da je crevna kandiddijaza povezana sa oralnom kandidijazom. Stoga, često se može videti u ustimа i nа jeziku u vidu belog filma koji prekriva sluzokožu. Kandida kada se umešа u pljuvаčku je težа od vode.
Kаndidа u crevima – dijagnoza uz pomoć kućnog testa za kandidu iz pljuvačke:
Čim se probudite ujutru, odmah pljunite u čašu vode, pre nego što operete zube, jedete ili stаvite nešto u ustа. U roku od svega 1-3 minutа, treba da pogledаte kroz staklo na čaši – ukoliko postoje ‘’nizovi’’ koji prosto silаze sа vaše pljuvаčke ili аko se vodа zamuti, ili аko je pljuvаčka potonula nа dno – postoji kandida u organizmu iznad normalne granice! Ukoliko nema kandide, kod zdrаvog organizma, vaša pljuvačka će prosto plutаti nа vrhu.
Crevna kandidijaza lečenje
Kako se leči kandida u crevima? Lečenje kandide nije nimalo lak i jednostavan posao, ali ga je moguće obaviti uz čvrstu volju i uz pridržavanje svih pravila. Ne postoji jednostavan lek za kandidu koji će vam pomoći da se izborite sa ovom gljivičnom infekcijom, ako pored toga ne promenite režim svoje ishrane i svoje životne navike!
Crevna kandidijaza – lečenje:
- odgovarajuća ishrana (koju ćemo navesti u narednom odeljku članka)
- prirodni lekovi protiv kandide: beli luk, ulje origana, kokosovo ulje, soda bikarbona, sok od limuna, maslinovo ulje, jabukovo sirće, brusnica itd.
- čajevi za kandidu (koje ćemo navesti u poslednjem odeljku ovog članka)
- probiotici
- antigljivični lekovi (koje vam prepisuje lekar).
Kandida u crevima ishrana
Dijeta za kandidu je, pored odgovarajućeg medicinskog tretmana, obavezan uslov za borbu protiv ove uporne infekcije.
Kandida u crevima – ishrana:
Znate da se gljivice hrane šećerom, zato je ono što prvo morate da uradite – da izbacite šećer iz svoje ishrane! Nemojte misliti da se to odnosi na običan šećer samo, u namirnice koje sadrže šećer spadaju i: med, voće, torte, kolači, slatkiši, hleb, peciva, testenine i dr. (gde su ugljeni hidrati).
Za uspešnu borbu protiv kandide morate najpre da očistite organizam, a samim tim i creva, od svih nakupljenih toksina i nepotrebnih materija. Dakle, pijte što više obične vode, čajeva (kasnije ćemo navesti koji čajevi su dobri za kandidu), povrća pripremljenog na pari, svežih salata i dr.
Kаndidа dijetа se zasniva na zdravoj i izbаlаnsirаnoj ishrаni, uz strogo eliminisanje namirnica bogatih šećerom. Potrebno je da pojačano unosite vlakna, proteine, a da ograničite unos svežeg voća (koje sadrži šećere) i složenih ugljenih hidrata.
Što se tiče namirnica bogatih vlaknima, neka to pretežno bude povrće pripremljeno na pari. Od proteinske hrane treba da jedete: ribu, piletinu, pačetinu, jaja i orašaste plodove.
Kada je kandida dijeta u pitanju, zabranjena je konzumacija alkohola, kafe, pićа od žitarica, voćnih sokova, bezаlkoholnih pićа i čajeva sa kofeinom.
Čaj protiv kandide
Čaj protiv kandide vam može pomoći da se izborite sa ovom dosadnom infekcijom, samo budite uporni!
Čaj od maslinovog lista
Maslinov list je moćan čaj protiv kandide, zbog svojih prirodnih antifungalnih svojstva. Plus, ima aktivni sastojak nazvan oleuropein koji stimuliše imuni sistem.
Napravite čaj od maslinovog lista natapanjem jedne ili dve kašičice suvog lista masline u šolju ključale vode oko 15 minuta. Piti dve do tri šolje čaja dnevno.
Kada infekcija prolazi, i dalje pijte šolju ili dve čaja od maslinovog lišća ili biljne infuzije, svakodnevno kao vid preventivne mere.
Čaj od đumbira
Odličan za poboljšanje varenja, podržava vaš imuni sistem, a možete ga piti koliko god želite tokom kandida dijete.
Sastojci:
- 1 manji komad svežeg korena đumbira
- limun
- 2 šolje vode
Priprema: odseći i odbaciti spoljašnjost korena đumbira. Sada narendajte ostatak korena i dodati u ključalu vodu. Kuvati 20 minuta. Procediti i služiti sa kriškom limuna.
Povezano>>> Beli luk: Čudotvorni lek u lečenju gljivičnih infekcija i kandide
Drugi čajevi protiv kandide:
Maslačak koren čaj je još jedan odličan prebiotik (hrana za bakterijsku floru), kao i snažan tonik jetre koji će pomoći u zaštiti jetre od raznih otrova povezanih sa kandidom. On takođe pomaže da se poboljša varenje i smanjuje nadutost, on će tretirati infekcije urinarnog trakta, a deluje kao lek za čišćenje krvi, što ga čini korisnim u detoksikaciji od toksina proizvedenih od strane kandide.
Čaj od lista koprive štiti nivo bakra tokom kandida infekcije i pomaže detoksikaciju tela. Čaj od lista koprive može da se koristi u lečenju kandide.
Čaj od korena sladića je takođe odličan prebiotik i pomaže u borbi protiv kandide.
Drugi biljni čajevi koji su prihvatljivi i njihove koristi u toku tretmana kandide su prikazani u nastavku.
Kardamon: pomoć za varenje i detoksikator.
Kamilica: pomoć kod nesanice, ima umirujuće dejstvo kod anksioznosti.
Cimet: sadrži antigljivična svojstva, bori se protiv E. coli, smiruje nervnu napetost.
Ehinacea: tretira urinarne infekcije, jača imuni sistem i stimuliše nadbubrežne žlezde.
Matičnjak: antifungalno dejstvo, antibakterijska i antivirusna svojstva, ima opuštajući efekat.
Limun trava: detoksikuje jetru, smanjuje nivo mokraćne kiseline i holesterola.
Neven: odlična pomoć za varenje.
Nana: tretira želudac.
Ruzmarin: poboljšava varenje, naročito koristan za tretman sindroma iritabilnog creva.
Majčina dušica: antifungalna svojstva, tretira nadutost, tretira depresiju i nesanicu.