Neka vas najhladnije godišnje doba inspiriše za druženje s lekovitim biljkama, koje će vam pomoći da lakše prebrodite sezonske tegobe. Zbog lepog mirisa, suvi cvetovi ove biljke od davnina se stavljaju u ormare i fioke.
Lavanda (Lavandula officinalis) je biljka s drvenastom bazom od koje kreću brojne zeljaste stabljike duge do 70 centimetara. Listovi su joj postavljeni jedni naspram drugih, kopljastog su oblika i oštrih vrhova. Lepi tamnoplavi cvetovi, koji se formiraju u junu i julu, grupisani su u obliku pršljenova i zajedno grade neku vrstu klasa. Plod se sastoji od će 4 dugačke ahenije, sjajnobraon boje, koje su smeštene u osnovi cvetne čašice.
Gajenje i branje lavande
Neverovatno snažna, lavanda raste rv suvim, sunčanim mestima do 1.800 m nadmorske visine, i ne smetaju joj hladnoće, kao i nedostatak vode. Razmnožava se iz semena u proleće ili u jesen, ili vegetativno, iz reznica. Cvetovi se beru čim se otvore, u junu i julu. Cvetne grančice pažljivo se odsecaju i suše na vjetrovitom mesti, a nekoliko dana kasnje “mlate” se da’ bi se odvojili cvetovi.
Najvažnije lekovite supstance grmovite lavande su tanini i eterično ulje neponovljivog mirisa.
U srednjem veku stabljika lavande ušivala se u kape da bi njen miris sprečavao glavobolju i bistrio um, a smatralo se da eterično ulje ove biljke štiti i od kuge. Lavanda, ili despik (Lavandula officinalis) je od 40 cm do 1 metra visok, gust grm iz porodice usnača (Labiatae). Mnogobrojne stabljike lavande, koje druge godine odrvene, u donjem delu su gusto obrasle mirisnim i kožastim listovima srebrnasto-zelene boje dugim 2-5 cm uvijenim prema dole. Donji listovi su s obe strane obrasli sivim dlačicama, a na njihovom naličju su sitne uljne žlezde koje ispuštaju karakteristični miris.
Cvetovi lavande
Cvetovi lavande su bele, plave, ili bledo ljubičaste boje, skupljeni u prividni klasasti cvat dužine 5-15 cm. Cveta od početka juna do kraja avgusta. Vodi poreklo iz Sredozemlja i sa Srednjeg istoka, a samoniklo raste na suvim, toplim, siromašnim i krševrtim padinama zapadnog dela Mediterana. Kod nas raste u primorskim krajevima. Danas se u mnogim zemljama gaji kao industrijska biljka za proizvodnju eteričnog ulja, ali i kao ukrasna.
Početkom 20. veka francuski hemičar Rene Gatefos, jedan od osnivača aromaterapije, slučajno je otkrio lekovitu moć lavande. Radio je u laboratoriji i opekao se. Povređenu ruku gurnuo je u najbližu tečnost. Slučaj je hteo da to bude posuda puna eteričnog ulja lavande. To mu je ublažilo bol, opekotina je zarasla brže nego što je očekivao, a od ožiljka nije bilo ni traga. Istraživanja posle toga utvrdila su antiseptično i antibakterijsko svojstvo lavande.
Najvažnije lekovite supstance lavande su eterično ulje i tanini. Eterično ulje lavande je bezbojna, ili žućkasta tečnost, prijatnog mirisa, aromatičnog i gorkog ukusa. Za razliku od drugih, eterično ulje lavande može da se nanese na kožu i nerazblaženo.
Cvetovi ove biljke upotrebljavaju se i u narodnoj medicini, kao i u kulinarstvu, kao začin. Bez straha mogu da se koristite kao lek, miris, ili začin, ali budite oprezni u slučaju da pijete eterično ulje lavande. Jer, gram ulja može da nadraži želudac i creva i izazove vrtoglavicu i pomućenje svesti.
LAVANDA LEKOVITA SVOJSTVA
- smiruje glavobolju i migrenu i pomaže kod vrtoglavice osim čaja, pomažu i obloge, ili masaža eteričnim uljem
- smiruje upalu očiju
- smiruje upalu sluzokože usta
- smiruje kašalj, prehladu, bronhitis, astmu i kijavicu, kao i upale grla, krajnika i sinusa
- jača srce, smiruje aritmije i lupanje srca
- pomaže kod valunga
- pospešuje cirkulaciju (oblog od lavande odlično je sredstvo u slučaju proširenih vena i hemoroida)
- pospešuje apetit i reguliše varenje
- otklanja nervozu želuca, ublažava grčeve, bolove i upale sluzokože želuca
- ublažava grčeve u crevima, otklanja nadutost i gasove i smiruje upalu sluzokože creva
- zaustavlja proliv
- pospešuje rad bubrega i izlučivanje mokraće i pomaže kod upala
- pomaže kod “belog pranja”, raznih infekcija i klimakteričnih smetnji
- oblozi od čaja lavande, ili masaža eteričnim uljem pomaže kod istegnuća, iščašenja i oteklina, reumatskih bolova, gihta i artritisa
- smiruje i jača nerve, pomaže u lečenju neuroze, depresije, razdražljivosti i nesanice
- smanjuje bolove i pomaže kod neuralgija, išijasa i lumbaga
- eterično ulje lavande dezinfikuje kožu, pomaže kod nadražaja i upala, ekcema, lišaja, alergijskog osipa, akni, ojeda, čireva, psorojaze, opekotina, ozeblina, modrica, hematoma, kao i gljivičnih oboljenja kože, herpesa na usnama i uboda i ugriza insekata
- ako se eterično ulje lavande u trlja u kožu glave tera vaške
1. Cvetni čaj od lavande
– 1 kašičica cvetova lavande
– 2,5 dl vrele vode
– 1 kašičica šećera, ili meda
Suve cvetove lavande prelijte vrelom vodom, ostavite pokrivene 10-15 minuta i procedite. Šolju čaja zaslađenog šećerom, ili medom pijte 2-3 x dnevno.
Čaj može da se upotrebi i kao oblog, ili za ispiranje.
2. „Suva” kupka
– 50-60 cvetova lavande
– 1 litar vode
Suve cvetove lavande prelijte vodom, stavite da provri, lagano kuvajte 10-15 minuta. Tečnost procedite i dodajte vodi za kupanje.
3. Slatki krem od lavande
– 2 dl slatke pavlake
– kašika cvetova lavande
– 4 žumanca
– vanilin šećer
– 100 g šećera u prahu
Na pari 5 minuta lagano zagrevajte cvetove lavande i slatku pavlaku. Ostavite 30 minuta, procedite i ohladite. Zumanca sa šećerom u prahu i vanilin žećerom mešajte nad parom dok se ne dobije kremasta masa. Kad se ohladi pomešajte sa smesom lavande i pavlake i stavite u kalup. Izvesno vreme držite u zamrzivaču i pre nego što poslužite izvadite iz kalupa, isecite na kriške i ukrasite cvetovima lavande.
KUĆNA KOZMETIKA OD LAVANDE
Lavanda za čišćenje lica
– 6 kašičica bademovog ulja
– 10 kašičica belog pčelinjeg voska
– 5 kašičica čaja od lavande
– 1 kašika jabukovog sirćeta
– 5 kapi eteričnog ulja lavande
Na pari otopite pčelinji vosak, dodajte bademovo ulje i mešajte dok masa ne postane kremasta. Kap po kap jabukovog sirćeta sipajte u “topli čaj od lavande i pomešajte sa prethodno napravljenom masom uz neprekidno mešanje. Dodajte eterično ulje lavande i mešajte dok se ne dobije jednolična masa. Kremu sipajte u tamnu staklenu posudu i čuvajte na hladnom mestu.
Balzam za ruke od lavande
– kašika cvetova od lavande
– 3 kašike belog pčelinjeg voska
– 5 kašika bademovog ulja
Na pari vrele vode otopite pčelinji vosak, umešajte cvetove od lavande i lagano grejte 30 minuta. Vosak procedite kroz gustu gazu, umešajte bademovo ulje i mešajte dok se krema ne ohladi i zgusne.
Mirisni sapun
– 200 g običnog dečjeg sapuna
– 6 kašika cvetova lavande
– 2 dl čaja od lavande
– 1 kašičica eteričnog ulja lavande
Na pari lagano zagrevajte naribani obični dečji sapun i čaj od lavande i mešajte varjačom dok se sapun ne otopi. U tu smesu umešajte cvetove lavande i lagano grejte 30 minuta. Procedite kroz gustu gazu, pomešajte sa eteričnim uljem lavande, ulijte u kalup i ostaviti da se ohladi i osuši. Sledećeg dana sapun izvadite iz kalupa i ostaviti da se suši nekoliko dana.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!