Koža štiti organizam od spoljašnjih uticaja, izlučuje nepotrebne produkte metabolizma, bogata je perifernim krvnim sudovima i nervnim završecima ali, kao najvidljiviji ljudski organ, i oslikava zdravstveno stanje “vlasnika”. Na stanje kože odlučujući uticaj ima ishrana tako da oni koji se ne pridržavaju pravila da se ujutro hrane kao kraljevi a uveče kao siromasi imaju probleme sa kožom.
Za lepši izgled masne i grube kože preporučuje se ishrana sa što manje šećera, soli i začina, onima koji imaju izražene kapilare ne preporučuje se preterano topla hrana kao ni začini, kafa i žestoka alkoholna pića, dok skloni aknama ne bi trebalo da jedu masnu i prženu hranu i slatkiše. Kao posledica poremećenog metabolizma javlja se celulit (vezivno tkivo postaje labavo tako da koža poprima hrapav i estetski ružan izgled) a nedostatak kolagena i elastičnih vlakana u starosti kožu, čini mlitavom i naboranom.
Kleka gasi upale
– 20 g kleke – 20 g pelina – 20 g bokvice – 20 g lista oraha – 20 g lista biljke dan i noć
Pomešajte sve sastojke i 3 kašike smese poparite sa 1/2 1 vrele vode, poklopite, posle 4 sata ocedite i pijte nezasladeno pre jela što će da smiri kožne upale.
Hrast protiv celulita
– 20 g kore hrasta
– 20 g lišća bršljana
– 200 g maslinovog ulja
Maslinovo ulje zagrejte do ključanja, sklonite sa vatre i stavite usitnjenu hrastovu koru. Kad se smesa ohladi do sobne temeperature dodajte sitno isečene listiće bršljana, ostavite na tamnom mestu i posle 2 nedelje procedite kroz ispeglanu lanenu krpu. Mesta zahvaćena celulitom svakodnevno namažite i 15 minuta masirajte grubom rukavicom ili četkom za masažu. Posle toga ulje ostavite na koži oko 45 minuta, istuširajte se prvo toplom pa hladnom vodom i natopite uljem bršljana.
Oblozi peglaju strije
– 2 kašike ulja kantariona
– 1 kašika ulja čička
– 1 sveže žumance
– 5 kapi limuna
– 3 kapi tinkture nevena
Pomešajte žumance prvo sa kantarionovim uljem, pa uljem čička (obavezno koristite plastičnu kašiku) i kad dobijete gustinu majoneza dodajte sok limuna i tinkturu nevena i neprestano mešajte. Na kritično mesto 2 puta nedeljno namažite dobijenu smesu, ostavite 1/2 sata, pa skinite toplom vodom i namažite neku kremu za regeneraciju.
Krema za regeneraciju
– 20 g ulja kantariona
– 10 g lanolina
– 10 g pšeničnih ili klica kukuruza
– 2 g kakao putera
– 5 g pčelinjeg voska
– 4 g cetaceuma (vosak ulješure)
– 40 g destilisane vode
– 5 kapi etarskog ulja linuna
– 1 kašičica meda
U emajlirani sud stavite lanolin,kakao puter, cetaceum i pčelinji vosak i zagrevajte na pari dok se ne rastopi pa dodajte ulja kantariona i pšeničnih klica i zagrejte do 60 stepeni celzijusa. U posebnoj posudi zagrejte destilisanu vodu u kojoj ste razmutuli med i sipajte, uz stalno mešanje, u smesu koju ste već napravili. Mešajte dok se ne ohladi da može da se drži u ruci, dodajte etarsko ulje limuna i nastavite da mešate dok se ne potpuno ohladi.
Pobijenu smesu sipajte u manje posude koje mogu da se zatvore, sačekajte 10 minuta, promešajte i dobro zatvorite. Kremu mazite u tankom sloju, sačekajte da koža upije i višak kreme skinite papirnom maramicom.
Maska za masnu kožu
– 1 kašika suvih cvetova lavande
– 2 kašike kisele pavlake
– 1 kašičica uljnog ekstrakta lavande
Suve cvetove dobro usitnite i pomešajte sa pavlakom, dobro promešajte, polako sipajte ekstrakt lavande i stalno mešajte. Kad dobijete ravnomerno umućenu smesu širokom četkicom namažite vrat i lice (NE oko očiju). Posle 15 do 20 minuta skinite mlakom vodom i kožu očistite (na primer nevenovom vodom za lice).
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!