Crna truba gljiva (lat. Craterellus cornucopioides) je u narodu poznata još i pod nazivima mrtvačka truba, mrka trubača itd. Ovo je manje poznata vrsta gljive od nekih drugih koje se koriste u lekovite svrhe, ali to ne umanjuje njen značaj. Ime je dobila prema svom izgledu, koji zaista i podseća na trubu.
Gljiva crna truba podseća na trubu ili levak i šuplja je do samog dna. Njen vrh je nepravilnog oblika i valovit, sa uvrnutim krajevima. Veoma je tanak i njegova veličina je između 2 i 8 cm. Njeno meso je sivkaste ili crne boje, elastično i vlaknasto. Miris crne trube je neodređen ‒ podseća na zemlju ili plesan. Ukus crne trube je prijatan i blag, čak pomalo i sladak.
Gljiva crna truba raste razbacano u svežnjima, koji umeju biti veliki. Može se naći na vlažnom i blatnom tlu u listopadnim šumama. Uglavnom se može naći u jesen, retko ranije.Ova pečurka je veoma ukusna, naročito kad je dobro osušena i samlevena ‒ tada se koristi kao začin u prahu za supe, čorbe i razne umake.
Crnu trubu, zahvaljujući njenom jedinstvenom izgledu, nemoguće je pomešati s nekom gljivom koja je otrovna. Ona dakle nema svog otrovnog dvojnika.
Crna truba lekovitost
Gljiva crna truba je bogata vitaminom B12, koji posebno pomaže održavanju pravilne funkcije mozga i čitavog nervnog sistema. Takođe sadrži znantnu količinu proteina (69,45 grama), ugljenih hidrata (13,44 grama) i veoma male količine masti (4,88 grama). 100 grama gljive crne trube sadrži 378 kalorija.
Na šta sve utiče lekovitost gljive crne trube?
- Pomaže pri regulisanju telesne mase. Gljive generalno sadrže mali procenat kalorija, a istovremeno veoma pozitivno utiču na zdravlje. Gojazne osobe bi naročito trebale da konzumiraju crnu trubu, jer će im ona pomoći pri gubitku kilograma na zdrav način. To je zato što se gljive generalno uglavnom sastoje od proteina.
- Bogata je vitaminom D. Osušena gljiva crna truba sadrži značajnu količinu D kompleksa, a naročito D2 i D3, što znatno doprinosi boljem funkcionisanju organizma.
- Jača imuni sistem. Crna truba štiti organizam od virusnih i bakterijskih infekcija upravo zbog sastojaka koje sadrži. Zato je naročito dobro konzumirati je u periodima godine kada vladaju virusi, jer ona jača imuni sistem i stvara odbrambeni mehanizam od štetnih mikroorganizama.
- Reguliše nivo holesterola u krvi. Enzimi koje gljiva crna truba sadrži doprinose smanjenju nivoa lošeg holesterola (LDL) u krvi. Tome naročito doprinose polisaharidi i beta-glukan.
- Reguliše nivo šećera u krvi. Gljiva crna truba sadrži prirodni insulin i enzime koji pomažu „razbijanju” šećera u krvi. Pored toga, ona pozitivno utiče i na rad jetre i pankreasa i tako podstiče proizvodnju insulina u organizmu.
- Sprečava pojavu raka. Naučno je dokazano da gljive uspešno suzbijaju tumore. Polisaharidi koje gljive sadrže deluju antikancerogeno i tako se bore protiv ćelija raka. Tome naročito doprinosi selen, koji gljiva crna truba sadrži.
- Prirodni je antioksidans. Kada kažemo antioksidans, prvo pomislimo na voće i povrće. Međutim, i gljive su veoma bogat izvor antioksidanasa koji se bore protiv slobodnih radikala u organizmu.
- Ubrzava metabolizam. Ovome posebno doprinosi vitamin B, koji gljiva crna truba sadrži. To je još jedan način na koji gljiva crna truba doprinosi regulisanju telesne mase.
- Povoljno utiče na kožu. S obzirom na to da gljive sadrže dosta vode i vitamina D, to pozitivno utiče na zdravlje i elastičnost kože.
Gljiva crna truba upotreba
Pečurka crna truba je idealna za kulinarske specijalitete. Idealna je za kombinaciju s jajima, mesom, povrćem, sosevima, čorbama, supama i umacima. Može se koristiti u raznim oblicima ‒ u prahu, sušena ili cela. Gljiva crna truba u prahu je veoma cenjen začin.
Gljiva crna truba recepti
Sos za pastu od crne trube
Da biste napravili sos od crne trube, potrebni su vam sledeći sastojci:
- 500 g gljive crne trube
- 500 g pavlake za kuvanje
- Maslac
- So
- Biber
- Parmezan
Priprema:
Rastopite maslac u šerpi i dodajte očišćenu i svežu crnu trubu. Dinstajte ih na lagannoj vatri dok ne otpuste sok. Potom dodajte pavlaku za kuvanje i kuvajte na lahanoj vatri 20-ak minuta. Potom sve to usitnite štapnim mikserom, pa kuvajte još malo dok se ne zgusne. Na kraju sve posolite i pobiberite (po želji možete dodati i bosiljak). Prelijte testeninu sosem od crne trube i to je sve. Vaš obrok je spreman.
Rižoto sa gljivom crnom trubom
Za rižoto sa crnom trubom, potrebni su vam sledeći sastojci:
- 200 g crne trube
- 400 g riže
- 1 kašičica maslinovog ulja
- 1 kocka za supu
- 1 glavica crnog luka
- 80 g rendanog tvrdog sira
- 40 g maslaca
- 1 kašičica muskatnog oraščića
- So
- Biber
Priprema:
Očistite gljive. U dublju posudu stavite maslinovo ulje i na njemu propržite sitno iseckani luk. Potom dodajte očišćene gljive i rižu, pa lagano mešajte minut-dva. Začinite solji, biberom i muskatnim oraščićem. Potom u to dodajte kocku za supu, dobro promešajte i sa ringle stavite u rernu koju ste prethodno zagrejali na 200⁰C. Pecite pola sata, pa potom izvadite i dodajte rendani sir i maslac. Sve dobro promešajte i servirajte dok je toplo.
Prah od sušenih crnih truba
Za ovaj recept potrebne su vam samo količine crne trube po želji.
Priprema:
Očistite gljive od nečistoća i odsecite im donje delove. Zatim ih poređajte na pleh. Možete ih sušiti u rerni ili prirodno. Najbolje bi bilo da ih sušite prirodno, na suncu. Ako ih sušite u rerni, zagrejte je na 50⁰C. Na tako zagrejanoj rerni, potrebno je da ih sušite 5 do 7 sati. Povremeno ih proveravajte i izvadite ih kad budu potpuno suve. Nakon što se potpuno osuše, ostavite ih da se dobro ohlade i sameljite ih na najsitnije, dok ne postanu prah. Osušeni prah od gljive crne trube, koji može stajati duže vreme, čuvajte u staklenim teglicama.
Gljivu crnu trubu u prahu kao začin možete koristiti za razna jela, a posebno za čorbe, supe, soseve i umake. Ona će doprineti boljem ukusu hrane, a pored toga će još i pozitivno uticati na vaše celokupno zdravlje. Probajte. Možda vam ovo postane omiljeni začin u kuhinji.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!