Biljka nim (neem)
Da li ste nekada čuli za biljku nim i za lekovita svojstva koja ima? Ako niste, ovaj tekst će Vas upoznati sa njom. Ako pak jeste, sada ćete se upoznati sa svim njenim lekovitim svojstvima.
Nim je drvenasta biljka koja se najviše gaji u Indiji, Mjanmaru, Bangladešu, Pakistanu i na Šri Lanci, a danas se može sresti i u ostalim delovima sveta. Zbog svojih lekovitih svojstava, biljka nim se koristi za mnoge zdravstvene tegobe. Nim (neem) ima antibakterijska, antiseptička, antimikrobska i antiupalna svojstva, što je povoljno po zdravlje ljudi.
Nim prah, ulje, čaj upotreba
Biljka nim (neem) ima široku primenu na tržištu. Nim ulje se koristi za pravljenje raznih kupki, sapuna, kozmetičkih proizvoda i preparata protiv insekata. Nim se koristi za lečenje očiju, krvarenja iz nosa, crvenih parazita, problema sa stomakom, gubitka apetita itd. Pored toga, koristi se i za lečenje kožnih oboljenja, kardiovaskularnih tegoba, polenske alergije, dijabetesa i problema sa jetrom. Nim prah možete rastvoriti u vodi i naprskati u prostoriji kako biste se rešili insekata. Neem se može koristiti i za unutrašnju upotrebu kao čaj. Može se takođe koristiti i kao začin u kuhinji. Biljka nim takođe doprinosi Vašem boljem imunom sistemu.
Nim prah
Nim prah doprinosi Vašem boljem zdravlju na više načina i rešava mnoge druge probleme estetske prirode. Evo nekih:
- Perut ‒ Perut je bezopasna pojava, ali može doprineti tome da se osećate neprijatno usled njene pojave. Perut nastaje usled osipanja mrtvih ćelija sa kože glave. Nim prah Vam može pomoći u borbi protiv peruti. Možete pomešati nim prah sa vodom i izmasirati kožu glave. Ostavite da deluje oko pola sata, a potom dobro isperite. Redovnim tretmanom nim prahom možete se rešiti peruti.
- Gljivična oboljenja kože ‒ Ova pojava može biti veoma iritantna i neprivlačna. Pošto nim prah ima jaka antigljivična svojstva, može vam pomoći u borbi protiv gljivica. Za lečenje gljivica na koži pomešajte nim prah sa vodom. U ovu mešavinu možete dodati i malo maslinovog ulja ako Vam je koža suva. Nanesite na problematične delove kože i ostavite da deluje 10 do 15 minuta. Nakon toga temeljno isperite mlakom vodom. Ponavljajte ovaj proces svakog dana kako bi rezultati bili primetni.
- Vaške ‒ Vaške su paraziti koji žive u ljudskoj kosi. One se prenose sa osobe na osobu. Hrane se malim količinama ljudske krvi i tako mogu negativno uticati na Vaše zdravlje. Nim ima sposobnost da spreči rast vaške. Nim takođe sprečava jajašca vaši da se izlegu. Ukoliko imate problem sa vaškama, možete ga rešiti nim prahom. Pomešajte vodu i nim prah i nanesite to na kosu. Ostavite da deluje 10 do 15 minuta, a potom temeljno isperite i osušite kosu. Ovaj tretman protiv vaši možete primenjivati 2 do 3 puta nedeljno.
- Nim prah u pasti za zube ‒ Nim prah takođe možete dodati u pastu za zube jer se pokazao kao sjajno rešenje za tretiranje zuba i desni. On sprečava upalu desni, ubija bakterije u ustima i uništava loš zadah. Nim prah povoljno deluje na zdravlje Vaših usta.
- Atletsko stopalo ‒ Atletsko stopalo je veoma često oboljenje stopala. Takođe je prelazno i može se proširiti i na druge delove tela. Nim prah se tradicionalno koristi za smirivanje kožnih iritacija. Sve što treba da uradite je da pomešate nim prah sa vodom i nanesete na svoje stopalo. Antiseptička, antigljivična i antibakterijska svojstva koja ima nim prah pomoći će Vam za lečenje atletskog stopala.
- Opadanje kose ‒ Opadanje kose je sve češća pojava i kod muškaraca i kod žena. Uzroci opadanja kose mogu biti razni. Nim prah Vam može pomoći u borbi protiv opadanja kose. Napravite smesu od vode i nim praha (po želji možete dodati i ekstrakt aloe vere). Nanesite ovu smesu na kožu glave pola sata pre pranja kose, a potom isperite.
Nim za lice i protiv bora
Nim se zahvaljujući svojim antibakterijskim svojstvima pokazao kao sjajan prirodni lek za one koji imaju problematičnu kožu. Neem je prava blagodet za osobe sa osetljivom ili masnom kožom, kao i za one koji imaju problema sa aknama. Nim između ostalog sadrži vitamin C koji Vam pomaže da se rešite mitisera, pigmentacije. Takođe, nim sprečava nastanak bora dajući koži mladalački sjaj. Evo za šta je sve dobar nim kad je u pitanju koža Vašeg lica:
- Uklanja akne ‒ Stavite 20 listova nima u pola litra vode i stavite na šporet da vri dok listovi ne postanu sasvim mekani i promene boju, a voda ne postane zelena. Kad se ohladi, procedite tečnost u staklenu flašu. Ovo koristite kao tonik za čišćenje lica svake noći pre spavanja. Redovnom upotrebom učinićete da akne i mitiseri nestanu sa Vašeg lica.
- Prirodni lek protiv mitisera ‒ Ukoliko imate osetljivu kožu i imate problem sa pojavom mitisera, razblažite nim ulje vodom i uz pomoć vate ili tupfera nanesite na delove lica na kojima Vam se pojavljuju mitiseri. Nemojte koristiti više od 2 do 3 kapljice nim ulja prilikom jedne upotrebe ovog tretmana. Koristeći ovo redovno, neće Vam trebati drugi lek protiv mitisera.
- Za čistu i sjajnu kožu ‒ Za tretiranje kože svog lica možete koristiti lišće nima i kurkumu pomešane s vodom. Redovnom upotrebom učinićete da Vaša koža bude mekana i sjajna. Napomena: Ne više od dva puta nedeljno.
- Za tretiranje suve kože ‒ Nim ima hidratantna svojstva i pomaže koži da ne bude suva, a opet je ne čini masnom, već joj daje uravnotežen efekat. Pomešajte nim prah sa malo vode i nekoliko kapi ulja semena grožđa i time čistite svoje lice.
- Za lečenje alergija i infekcija ‒ Nim ima antiupalna svojstva koja pomažu smirivanju kože u slučaju pojave alergije ili neke kožne infekcije. Prokuvajte pola litra vode sa lišćem nima i nanesite je na delove lica zahvaćene alergijom ili infekcijom.
- Protiv ekcema ‒ Ekcem je kožno oboljenje koje izaziva svrab i kožu čini suvom. Nim Vam nudi trenutno i dugotrajno olakšanje kod ovog problema. Način pripreme i korišćenja protiv ekcema je isti kao i za lečenje alergija i infekcija.
- Za podočnjake ‒ Nim pomaže u smanjenju pigmentacije i hidrira kožu, pa predtsavlja savršeno rešenje za podočnjake. Jednostavno napravite smesu od malo vode i nim praha i nanesite na predeo ispod očiju. Ostavite da deluje oko 15 minuta i nakon toga isperite. Postupak ponavljajte svakog dana kako biste videli rezultate.
- Protiv psorijaze ‒ Psorijaza je kožna bolest koja ne samo da ume da bude bolna, nego i čini Vašu kožu da izgleda kao da je izgorela. Najčešći problem koji psorijaza izaziva jeste suva koža i perutanje. Nim ulje Vam pomaže da se rešite osećaja svraba i iritacije. Takođe čini kožu hidriranom i umanjuje njenu suvoću i perutanje.
- Protiv bora na licu ‒ Nim sadrži imunostimulanse koji pomažu Vašoj koži da održi elastičnost i sprečava pojavu bora. Korišćenjem nim ulja za kožu lica, učinićete da Vaša koža sporije stari.
Nim prah za sinuse
Sinusitis je upala sinusa. Može biti hronična i akutna. Nim prah možete koristiti za upalu sinusa. Jednostavno sipajte jednu kašičicu nim praha u šolju mlake vode i nakapajte u nos po 2 do 3 kapljice dnevno za smanjenje upale.
Nim čaj
Čaj od nima je sjajan prirodni lek za unutrašnju upotrebu i koristi se za mnoge zdravstvene tegobe. U malim količinama povoljno utiče na Vaš organizam, a u većim količinama može imati kontraefekat i treba biti oprezan pri konzumiranju čaja od nima. Za šta je sve dobat čaj od nima?
- Reguliše nivo šećera u krvi i preporučuje se dijabetičarima
- Reguliše nivo krvnog pritiska
- Dobar je za detoksikaciju jetre
- Ima antiupalno dejstvo
- Dobar je za creva
- Reguliše probavu
- Sjajan je prirodni lek za bubrege
- Reguliše menstrualni ciklus
- Oslobađa od stresa
- Dobar je prirodni lek za gljivična oboljenja
Kako da napravite čaj od nima?
U šolju proključale vode sipajte ¼ kašičice nim praha i promešajte. Ukus čaja od nima može biti gorak i opor, pa ga možete razblažiti kašičicom meda i limunovim sokom.
Napomena: Nemojte piti više od jedne šolje čaja od nima dnevno.
Nim nuspojave
Za sad nisu dovoljno istražene nuspojave koje biljka nim može da izazove. Ono što je poznato je to da kratkotrajnom unutrašnjom upotrebom ne možete naškoditi svom zdravlju, a dugotrajnom unutrašnjom upotrebom možete oštetiti jetru i bubrege. Takođe, nim ulje može biti toksično ukoliko se koristi u prevelikim dozama. Svakako je bezbednija spoljašnja nego unutrašnja upotreba.
Napomena: Neem se nikako ne preporučuje deci i trudnicama.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!