Piment Englezi zovu olspajs, što bi moglo da se prevede kao “svi začini u jednom”, a neke može da navede na pomisao da je reč o mešavini više začina. Ali, reč je o plodu jedne biljke mada ima ukus kao da ste pomešal, cimet, muskatni oraščić, karanfilić, kleku…

Španci biber zovu piment jer ga je tako krstio Kolumbu koji je bio ubeden da je, umesto na američko, kročio na tlo Indije. Kad je video bobice veličine graška bio je ubeden da je reč o biberu. Istini za volju, plodovi ove dve biljke zaista liče.Najkvalitetniji piment gaji se na Jamajci, u Hondurasu, Gvatemali i Meksiku.

SASTAVI DEJSTVO

Piment sadrži kalcijum, gvožde, magnezijum, fosfor, kalijum, natrijum, cink, bakar, mangan, selen, vitamin C, tiamin, riboflavin, niacih, vitamin B6, vitamin A…

– Najvažniji sastojak pimenta je eugenol (čini 65-70% ulja pimenta), poznat po tome što podstiče aktivnost enzima tipsina koji učestvuje u varenju. Eugenol, takode, efikasno pomaže da umine bol i deluje kao anestetik ako se koristi spolja.

– Na Jamajci koriste piment kao lek za bolove u želucu i protiv prehlade, a u Gvatemali od listova ove biljke kuvaju čaj za revitalizaciju.

– Ulje pimenta deluje aniseptično i antigljivično.

– Čaj od pimenta: stavite 1-2 kašičice suvog ploda pimenta ili pimenta u prahu u solju vrele vode, sačekajte 10-20 i pijte u slučaju lošeg varenja, protiv nadutosti i gasova, ali i da predupredite alergije, snizite nivo šećera u krvi. Ovaj čaj pomaže da uminu zubobolja i bolovi u mišićima i zglobovima, opušta i donosi bolje raspoloženje.
lako je reč o plodu jedne bi piment ima ukus kao pomešali cim muskatni orašči kara kleku.

SAVETI PLUS

Koristi se u različitim jelima (čorbe, jela sa mesom, sosovi, poslastice), stavlja se u zimnicu (na primer u kisele krastavčiće), peciva, biljne likere… Na primer mleveni piment se stavlja u kompot od šljiva.

– Mleveni piment je sastojak mešavine začina kao što je kari na primer.

– Jela od kelja ili riblju čorbu oplemenite ukusom pimenta.

– Osušen može da se čuva do 3 godine.

– U zemljama gde se gaji iment svezi listovi se koriste kao što mi koristimo lovorov list.

– U karipskim zemljama meso se često puni pimentom, a roštilj se peče na drvetu pimenta.

– Na Jamajci se svinjsko ili pileće meso marinira u mešavini u kojoj je piment jedan od glavnih sastojaka (sa listovima cimeta, belim i crnim lukom, svezom majčinom dušicom, crnim biberom, sirćetom ili sokom limete).

Piment se dobro slaže i sa listovima korijandera, dumbirom, muskatnim oraščićem.

– U Evropi se piment najviše koristi u Engleskoj – u paprikašima i sosovima, zimnici, jelima od povrća sa semenom bele slačice.

Piment je i jedan od sastojaka ukrajinskog boršča.

RECEPT

Kolač

– 4 veće šargarepe
– 150 g integralnog brašna
– 150 g smeđeg šećera
– 100 g suvog grožđa
– 150 g margarina
– 2 kašičice mlevenog pimenta
– 1 kašičica mlevenog đumbira
– 1 kašičica praška za pecivo
– 3-4 kašike soka od pomorandže
– 300 g krem sira
– 3-4 kašike soka od pomorandže
– smeđi šećer za posipanje Pomešajte integralno brašno,
piment, đumbir i prašak za pecivo, dodajte smeđi šećer, suvo grožđe i krupno narendanu šargarepu, izmešajte, pa umesi-te sa umućenim jajima, sokom pomorandže i omekšalim margarinom. Pecite testo oko 1/2 sata na 190 stepeni i ohladite. Umutite sir i sok pomorandže, premažite biskvit i pospite smeđim šećerom.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply