Iako simptomi nisu odmah vidljivi, činjenica je da povišen holesterol vremenom može da dovede do ozbiljnih oštećenja najpre krvnih sudova, a zatim i organizma u celosti.

Prirodni lekovi za holesterol

A da biste to izbegli vrlo je važno da izmenite loše životne navike koje su dovele do povišenog nivoa holesterola. Uz to, tu su i prirodni lekovi za holesterol, čija svakodnevna konzumacija će vam biti od velike koristi.

Koji su najbolji prirodni lekovi za holesterol

Ako vas zanima koji su najbolji prirodni lekovi za holesterol, imajte na umu da se beli luk i med smatraju neverovatno korisnim namirnicama u ovom slučaju. Takođe, preporuka je unositi i veće količine svežeg voća i povrća, te dovoljno tečnosti i pojačati unos takozvane plave ribe.
Tu su još i različiti biljni čajevi, kao i đumbir, karanfilić, celer, jabukovo sirće, artičoka, nar, crno grožđe ( suvo i sveže ), kao i svež crni luk, šargarepa, pasulj i mnoge druge vrste voća i povrća.

Čaj za holesterol

Iako postoje brojne vrste čajeva za koje se smatra da dokazano pomažu i kod snižavanja holesterola, svakako je najbolji čaj za holesterol zeleni čaj, koji se preporučuje čak konzumirati umesto kafe.

Cimet kao lek za holesterol

Uz to što je jedan od ukusnijih začina, često se preporučuje koristiti i cimet kao lek za holesterol i to tako što pomešate 1 supenu kašiku meda i 1 do 1,5 kafenih kašičica cimeta u prahu. Zatim ovu mešavinu dodajte u blagi biljni čaj. Preporuka je konzumirati ovako pripremljen cimet kao lek za holesterol tri puta u toku dana, dok ne postignete željene rezultate.

Laneno seme lek za holesterol

Mada se svakako preporučuje koristiti ga u ishrani zbog njegovih lekovitih svojstava, smatra se da posebno treba konzumirati laneno seme kao lek za holesterol, jer dokazano utiče na njegovo snižavanje. Najbolje je konzumirati ga samlevenog i rastvorenog u jogurtu i to svako jutro.

prirodni lek protiv holesterola

Đumbir kao lek za holesterol

Dobro je poznato da se koristi i đumbir kao lek za holesterol, budući da je ovaj čudotvorni začin pokazo svoje izrazito pozitivno dejstvo na obaranje nivoa holesterola u krvi.
A da bi đumbir kao lek za holesterol imao još bolji efekat, preporuka je pripremiti ga na sledeći način : sitno iseckajte ili izrendajte jedan manji koren đumbira i pomešajte ga sa oko 500 grama domaćeg meda po izboru. Ovako pripremljenu mešavinu bi trebalo konzumirati tri puta u toku dana i to neposredno pre svakog obroka po jednu kašiku srednje veličine.

Celer kao lek za skidanje holesterola

Celer kao lek za skidanje holesterola se priprema, zapravo kao lekoviti napitak. Biće vam potrebni samo listovi celera, sa sve stabljikama i to 500 grama ukupno, te 3 organski gajena limuna i litar prokuvane vode.
Priprema je vrlo jednostavna : celer iseckati, kao i limun (na komade srednje veličine i to zajedno sa korom ). Sve zajedno izmiksati u blenderu. Kada se voda ohladi, preliti je preko izmikasne mešavine limuna i celera i ostaviti preko noći. Sutradan procediti i piti. Ova mera je za jedan dan, jer je potrebno piti 500 mililitara napitka dva puta u toku dana i to pre jela.

Jabukovo sirće narodni lek za holesterol

Pored toga što se primenjuje za mršavljenje, postoji i narodni lek za holesterol koji se spravlja od jabukovog sirćeta. Jabukovo sirće se jednostavno konzumira sa vodom i to tako što se jedna ravna supena kašika domaćeg jabukovog sirćeta rastvori u 250 mililitara obične vode i to popije neposredno pre obroka.

Karanfilić domaći lek za holesterol

Mada se koristi najpre kao začin, dobor je poznato da se primenjuje i karanfilić kao domaći lek za holesterol. Priprema se vrlo jednostavno, a biće vam potrebni samo karanfilić i obična voda. Pomešajte 5 grama začina i 2 litra obične vode, stavite u staklenu teglu ili flašu, pa ostavite na hladnom i tamnom mestu, a najbolje u frižideru. Nakon što odstoji par dana ( najbolje je da to bude 2 do 3 dana ) počnite sa konzumiranjem ovog domaćeg leka. Preporuka je da se pije na prazan želudac, svakog jutra po 100 mililitra ovog napitka dok ne postignete optimalan nivo holesterola.

Holesterol u normalu
Mada se od bukovače najčešće pripremaju ukusna jela, ova gljiva je i lekovita jer između ostalog, sadrži polisaharid beta glukan koji snižava povišen holesterol i trigliceride i zaustavlja razvoj tumora. Od ove gljive, može da se pripremi i lekovit ekstrakt koji se koristi za snižavanje holesterola i triglicerida. Bukovače isecite, sameljite i na tihoj vatri kuvajte dvadesetak minuta, a dobijeni sok odlijte u posebnu posudu. Obarene pečurke, potom, nalijte slanom vodom da ogreznu i kuvajte još 10 minuta. Dobijenu kašu procedite kroz gazu i pomešajte sa odlivenim sokom. Zavisno od dobijene količine, dodajte kašiku soli na litar soka i polako ukuvajte da dobijete gustu masu. Sipajte u staklene tegle, dobro zatvorite i koristite ovaj prirodni lek za snižavanje holesterola i triglicerida u krvi narednih šest meseci.

Maslinovo ulje i limun

Za lekovita svojstva maslinovog ulja znaju i ptice na grani. A da li ste znali da kombinacija maslinovo ulje i limun predstavlja odličan prirodni lek protiv holesterola. Najbolje je konzumirati ujutru po jednu kašičicu maslinovog ulja pomešanog sa malo soka od svežeg limuna.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply