Domaći sirupi danas su pomalo izgubili na značaju, ali nikako ne treba zaboraviti na koristi od njihove upotrebe.Prirodni sirupi, naravno, ne mogu zameniti medicinske lekove, posebno kad su simptomi ozbiljni ili uporni, ali mogu olakšati tegobe usled upale disajnih puteva. Prilikom pripreme prirodnih sirupa za kašalj bitno je voditi računa o kvalitetu namirnica, odnosno uvek treba koristiti one proizvedene u organskoj proizvodnji i od pouzdanih proizvođača. Upotreba namirnica koje su, na primer, tretirane raznim hemijskim sredstvima može imati kontraefekat. To se pre svega odnosi na citruse, koji se u receptima često upotrebljavaju s korom. Prehlada uvek vreba i veoma je važno podstaći rad imunološkog sistema. Tokom proleća pomoć potražite u preparatima na bazi bilja, kao što su ekstrakt semena grejpfruta, ehinacea i šipak, ali evo i nekoliko recepata za sjajne prirodne sirupe koji će vam pomoći da eliminišete početne simptome prehlade.
Sirup od belog luka
Potrebni sastojci: 1 glavica neoljušćenog belog luka, med, esencijalno ulje čajevca, ruzmarina, žalfije ili majčine dušice.
Priprema: Isecite beli luk, bez ljuštenja, na deblje kolutove. Redajte ga u teglu naizmenično s medom. Zatvorite teglu i držite je tako četiri do šest dana, pri čemu svaki dan treba da je protresete, a zatim procedite i sipajte u bocu. Dodajte nekoliko kapi esencijalnog ulja majčine dušice, žalfije, čajevca ili ružmarina. Ovaj sirup čuva se u frižideru 15 dana.
Doziranje: jedna supena kašika za odrasle i jedna kašičica za decu četiri do šest puta dnevno ako ste veoma prehlađeni.
Sirup od majčine dušice i gospinog bilja
Među sirupima koji se mogu napraviti kod kuće onaj od majčine dušice i gospinog bilja pokazao se kao delotvoran protiv kašlja i zapaljenja dušnika, budući da njegovi sastojci imaju protivupalno i dezinfekciono dejstvo.
Potrebni sastojci: 30 g korena gospinog bilja, 70 g korena belog sleza, 10 g divizme, 20 g sleza, 20 g majčine dušice, med.
Priprema: Esenciju korena gospinog bilja i belog sleza napravite tako što ćete mešavinu ovog bilja preliti šoljom vode i kuvati oko 15 minuta. U drugoj posudi pripremite mešavinu od jedne kašike divizme, jedne kašike sleza ijedne kašike majčine dušice. Prelijte vodom i kuvajte pet minuta, pa dodajte prethodno pripremljenu esenciju. Sačekajte pet minuta i procedite. Potom dodajte med da bi se aktivne biljne supstance sačuvale što duže. Med treba da bude u istoj količini kao i prethodna esencija, odnosno otprilike jedna šolja. Zatim celu smesu izblendirajte u blenderu nekoliko sekundi i sipajte u bocu s čepom. Ovaj sirup može se čuvati mesec dana u frižideru ili deset dana van frižidera.
Sirup od meda, đumbira i južnog voća
Ovaj ukusni sirup protiv kašlja može se konzumirati kao zaslađivač za čaj. Takođe se može uzimati kad smo prehlađeni ili kašijemo. Tada se savetuje četiri do šest supenih kašika dnevno za odrasle i četiri do šest kašičica dnevno za decu.
Potrebni sastojci (za teglu od 250 ml): 2 limuna s korom (obavezno koristite limun iz organske proizvodnje), 10 cm korena svežeg đumbira, 200 ml meda, cimet, zvezdasti anis, karanfilić po želji.
Priprema: Isecite limun na četiri dela, otklonite koštice, a zatim ga isecite na kriške. Narendajte đumbir. Počnite da slažete slojeve. Počinje se sa slojem meda, zatim se ređaju kriške limuna, đumbir, prstohvat cimeta, dva-tri karanfilića, jedan zvezdasti anis. Zatim ponovo sipajte sloj meda i sve ostale slojeve sve dok ne popunite teglu. Potrebno je voditi računa da ne ostanu mehurići vazduha. Sirup završavate slojem meda. Smesu ostavite da stoji u frižideru tri-četiri dana dok se pektin ne želira i ne očvrsne. Nakon toga sirup je spreman za upotrebu.
S narandžom i grejpfrutom
Isti je kao i prethodni sirup, ali obogaćen novim sastojcima.
Potrebni sastojci: 1-2 limuna iz organskog uzgoja, 1-2 narandže i grejpfruta iz organskog uzgoja, 10 cm korena đumbira, 300-500 g meda od divljeg cveta ili bagremovog meda, 3-6 komada zvezdastog anisa.
Priprema: Isecite sve na tanke kriške, ređajte slojeve i prelijte ih medom kad dođete do vrha tegle. Ostavite u frižideru tri-četiri dana. Zbog južnog voća, ova verzija tečnija je od prethodne. Sirup je odličan za ublažavanje kašlja, bola u grlu i iskašljavanje sluzi. Pored toga, ima antibakterijsko i pročišćavajuće dejstvo i olakšava varenje.
Ne zaboravite čajeve
Protiv upale grla, grkljana i dušnika pripremite čaj od žalfije sa cimetom, karanfilićem i prstohvatom ljute aleve paprike. Zatim dodajte malo kardamona (seme iz familije đumbira koje otvara disajne puteve i pomaže u izbacivanju sekreta). Takođe su popularne mačja kandža i šipak. One se ne preporučuju samo za sprečavanje gripa već i u slučaju kada je već došlo do upale disajnih puteva.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!