Pucanje slepog creva simptomi
Debelo crevo je sačinjeno od različitih delova, kao što su kolon, rektum, analni kanal i slepo crevo. Apendiks ili crvuljak je cevasta struktura, oblika prsta, duga oko 10cm koja je usađena na unutrašnjoj strani slepog creva.
Tačna funkcija crvuljka nije jasna, ali prema ispitivanjima, može da pomogne kod ponovne kolonizacije dobrih bakterija u crevima nakon akutne infekcije. Kao i svaki drugi deo tela, crvuljak takođe može da bude upaljen i pun gnoja. Ovo stanje je poznato kao apendicitis (upala slepog creva). Do ovoga može da dođe kada se trbušna infekcija proširi na organ ili ako postoji prepreka na izlazu crvuljka.
Pacijent oseća oštre bolove u donjem desnom delu trbuha, tačnije na mestu gde se nalazi crvuljak. Bol se pojačava usled dubokog disanja, pokretanja, kijanja i kašljanja. Ako se crvuljak koji je pod upalom ili ima prepreku ne leči, može da dođe do njegovog pucanja što je stanje opasno po život. Hirurški zahvat kojim se odstranjuje crvuljak, zove se apendektomija i obično ne izaziva nikakve zdravstvene probleme.
Lečenje nakon pucanja slepog creva podrazumeva drenažu gnoja, antibiotike i odstranjivanje crvuljka.
Uzroci pucanja slepog creva
Ako se apendicitis ili prepreka u crvuljku ne leče odmah, to jest u roku od 42 do 72 sata nakon pojave simptoma, posledica može da bude pucanje slepog creva. Ako postoji infekcija ili prepreka u crvuljku, doći će do prenamnožavanja bakterija koje normalno obitavaju u njemu. Stoga, kada dođe do upale crvuljka, on se ispunjava gnojem, gustom tečnošću koja sadrži ćelije tkiva, bakterije i mrtva bela krvna zrnca. Infekcija izaziva povećani pritisak u crvuljku. Kako pritisak raste, tako se smanjuje protok krvi kroz zidove crvuljka, što na kraju dovodi do odumiranja tkiva. Ovaj proces će se nastaviti sve dok se deo mišićnog zida crvuljka ne istanji i ne dođe do njegovog cepanja ili pucanja, što će omogućiti gnoju, koji je prepun bakterija, da iscuri u trbušnu duplju.
Simptomi pucanja slepog creva
- Mučnina
- Povraćanje
- Dijareja
- Konstipacija
- Nemogućnost puštanja gasova
- Gubitak apetita
- Oticanje trbuha
- Bol u donjem desnom delu trbuha
- Temperatura
- Groznica
- Pojačana žeđ
- Smanjeno mokrenje ili nemogućnost mokrenja
- Malaksalost
- Osećaj potrebe za velikom nuždom
Komplikacije usled pucanja slepog creva
Kada slepo crevo pukne, pacijent se može osetiti bolje, pošto bol koji je osećao počinje da se povlači. Međutim, ovo ne traje dugo, jer pucanje slepog creva vodi do drugih zdravstvenih problema. Oko crvuljka se formiraju gnojni apscesi. Počinje da se formira ožiljačno tkivo što doprinosi „zaziđivanju“ gnojnog crvuljka pa curenje prestaje i sprečava širenje infekcije.
U nekim slučajevima, inficirani sadržaj crvuljka se širi po trbušnoj duplji i izaziva peritoneitis (upalu trbušne maramice), odnosno infekciju peritoneuma (trbušne maramice), membrane kojom je obložena trbušna duplja. Bolovi i upala se šire po čitavom trbuhu – bolovi postaju jači pri svakom pokretu.
Pucanje slepog creva može da dovede i do septikemije koja je fatalna i po život opasna infekcija krvi.
Pucanje slepog creva koje se ne leči, može da ima smrtni ishod. Upala trbušne maramice koja se ne leči, širi se brzo i dovodi do septikemije, to jest prisustva bakterija u krvi. Krvotok oslobađa hemikalije da bi se odbranio od infekcije, čime pokreće inflamatorni odgovor u čitavom organizmu koji je poznat kao sepsa. Nakon toga sledi lančana reakcija koja na kraju dovodi do septičkog šoka (ozbiljna hipotenzija), što za krajnji rezultat može da ima otkazivanje više organa i čak smrt.
Lečenje pucanja slepog creva
- Pre apendektomije, operacije kojim se odstranjuje crvuljak, najpre se leče upala trbušne maramice ili apscesi.
- Lečenje podrazumeva drenažu gnoja iz trbuha i davanje jakih antibiotika zbog infekcije, u trajanju od 6 do 8 nedelja.
- Međutim, prema nekim istraživanjima, trenutna operacija i odstranjivanje slepog creva, može da ubrza oporavak i smanji postoperativne komplikacije, posebno kod dece.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!