Od cvetova maslačka pravi se sirup koji leči prehlade, bronhitis, upale desni. Narodna medicina poznaje mnoge recepte koji uključuju i maslačak, a može poslužiti i kao dodatak ishrani….

Za med od maslačka kažu da je najpopularnijih proizvoda koji su još spremale naše bake. Tako da ovaj recept i proizvod se prenosi sa generacije na generaciju. Med od maslačka je zdrav proizvod a maslačak za pripremanje je lako ubrati jer ga ima svuda, pogotovu u proleće. Maslačak je poreklom iz Evrope ali je biljka koja bukvalno raste svuda i koju možete nači na njivama, u parkovima, pa čak i na parkinzima. Njeni cvetovi su lako dostupni zbog čega vam neče biti teško da nabavite sastojke koji su vam potrebni za med od maslačka. U narednim redovima pročitajte kako je med od maslačka dobar po zdravlje, kako leči bronhitis kao i kako se pravi.

Med od maslačka i zdravlje

Med od maslačka se najčešće zove lek protiv kašlja. On pozitivno utiče i na suzbijanje bronhitisa o čemu će biti reči u posebnom pasusu. Lekovitost meda od maslačka se ogleda i u smanjenju masnoća u krvi kao i u uklanjanju bradavica. Jako lekovito deluje i na tzv pušačka pluća jer ista čisti od štetnih materija iz cigareta. Maslačak je od davnina korišćen kao lek ali najčešće u magijskim obredima. Lekovita je čitava biljka, samo treba da se poznaje period branja korena i cveta, koji se beru odvojeno.

sirup od maslacka

Med od maslačka za šta je dobar

Med od maslačka je proizvod koji je dobar za zdravlje celog organizma. Pored toga što utiče na čišćenje pluća ovaj med je dobar i za detoksikaciju i isto tako dosta dobro čisti jetru i regeneriše ćelije jetre. Ovaj med je čistač organizma od toksina, koji izazivaju mnoge bolesti u organizmu. Upravo zbog ovih svojstava med od maslačka je dobar da se i preventivno uzima. Ovaj med se posebno preporučuje osobama koje imaju povišen holesterol kao i onima koji pate od “masne jetre”. Konzumiranje ovog meda utie na ceo organizam i takođe je dobar kao sredstvo za ublažavanje kašlja. Med od maslačka je lekovit i za probleme sa urinarnim traktom i utiče dobro na razne infekcije mokraćnih kanala.

Maslačak je lako dostupna biljka, ali nije na odmet biti oprezan. Za ishranu se preporučuje samo maslačak koji je nikao daleko od prometnih saobraćajnica, tj. na travnjaku koji nije tretiran pesticidima. Inače, svi delovi maslačka (cvet, list, koren) upotrebljivi su. Cvetovi se beru od aprila do maja, listovi dok je maslačak još mlad – pre nego što počne da cveta (jer kasnije dobijaju gorak ukus), a koreu se vadi u rano proleće ili ranu jesen. Listovi se mogu koristiti sveži, ali i sušiti se na hladnom i prozračnom mestu i u toku godine koristiti se za čaj. Koren se takođe suši, bilo prirodnim putem bilo u rerni (na temperaturi do 40 stepeni C). Ukoliko se odlučite za farmaceutske proizvode koji sadrže ekstrakt ove biljke, pridržavajte se priloženog uputstva.

Kako napraviti med od maslačka

Med od maslačka je dobro imati u kući, a zašto biste isti kupovali kad možete sami da napravite preparat za koji ćete biti sigurni da nema nikakve hemije u njemu. Recept za pravljenje meda od maslačka je sledeći, pripremanje je veoma jednostavno.

kako napraviti sirup od maslacka recept

Potrebno je da pripremite 200 ubranih cvetova maslačka, 2 isceđena limuna, 2 litra vode i oko 2 kilograma šećera.
Prvo se maslačak dobro opere, kada se to obavi isti se prelije sa dva litra vode i sve se to kuva 20 minuta do prvog ključanja. Kada proključa, procedite sadržaj iz šerpe. U tečnost koju ste procedili sada ubacite 2 kilograma šećera koji ste pripremili i opet stavite na vatru i mešajte sve dok se količina ne prepolovi. Onda dodajte limun i nastavite da mešate.

Pazite da vam šećer ne zagori, mešajte sve dok ne dobijete gustinu meda. Kada postignete odgovarajuću gustinu, tada vruću smesu rasporedite u tegle i med je gotov.

Pored ove varijante gde je za pripremu meda neophodno kuvanje, postoji još jedna koja je jednostavnija i gde nema kuvanja. Uzmite cvetove maslačka koje ćete okrenuti na gore i takve ih poređajte u teglu i sipajte preko šećer. Otvor tegle pokrijte gazom i teglu stavite na sunce. Ovaj proces je malo duži, dok se šećer i maslačak stope (proces traje 10 do 15 dana). Kada se masa sjedini i pretvori u med, smesu procedite kroz gazu i prebacite u drugu teglu. Ova smesa je odlična za lečenje bolova u želucu.

Sirup od maslačka bez kuvanja recept

Sirup od maslačka se slično pravi kao med od maslačka, samo što je u malo tečnijem stanju nego med.
Ovaj sirup se ne kuva ali pre svega prvo morate da skuvate maslačak koji vam je ovde potreban u meri od 300 grama. Potopite maslačak u vodu i ostavite tako do prvog ključanja. Ostavite da prenoći pa ga ujutru dobro procedite. U taj napitak dodajte 1,5kg šećera, 3 vanilina šećera i 2 limuna koji ćete izrezati na kriške (pre toga ga dobro operite). Sad tek kreće priprema maslačkovog meda.

Sve ovo stavite na ringlu i uključite je na najmanju temperaturu. Tako će doći do isparavanja ali ne i kuvanja smese. Ovo se radi kako bi se dobila odgovarajuća gustina sirupa koji ne sme da bude ni mnogo redak a ni gust kao med. Ovde je vrlo bitno da pazite kako se maslačkov med ponaša da biste znali kada treba dag a sklonite sa vatre. Sirup ne sme da bude previše redak jer može brzo da prokisne. Ukoliko dobijete lepu gustinu sirupa, isti ne morate da koristite samo kao lek. Možete ga mazati na hleb i tako ga jesti kao poslasticu.

Sirup od maslačka protiv bronhitisa i kašlja

Od maslačka možete napraviti različite smese i napitke, pa tako između ostalog od maslačka se pravi i sok koji je odličan za ublažavanje stomačnih tegoba. S obzirom da su i med i sirup odlični za kašalj, sirup je odličan i za najjače oblike kašlja tj za bronhitis. Ova smesa oblaže bronhije i čisti ih i automatski mnogo lakše dolazi do izbacivanja sluzi koja se gomila na plućima i koja otežava disanje. Već smo pomenuli da je med od maslačka popularno nazvan lek za kašalj Med i sirup se obično konzumiraju ujutru, jednom ili dva puta dnevno. Jedna kafena kašika je dovoljna za lečenje kašlja.

Iako ga mnogi ne vole jer kvari idiličnu sliku travnjaka, maslačak je daleko od nepoželjnog. Osim hranljivih, ima i niz lekovitih svojstava, o čemu svedoči duga istorija njegove primene u narodnoj medicini. O njegovoj blagotvornosti prvi su govorili arapski lekari još u 10. veku. Nekada se koristio isključivo kao diuretik, studije s kraja 19. veka govore o efikasnosti maslačka u lečenju žutice, dok najnovija istraživanja pokazuju da njegov koren ima antikancerogena svojstva, štiti jetru od pojedinih otrova, pospešuje rad bubrega i želuca, pročišćuje krv, leči čireve i ekceme. Studija objavljena u časopisu “Molecules” pokazala je da su životinje koje su uzimale maslačak imale više energije i jak imunitet. Ono što bismo posebno izdvojili jeste da je ova bijka prirodno sredstvo za regulaciju nivoa šećera u krvi.

Šta se sve pravi od maslačka

Jeste li ikad probali kafu od korena maslačka? Da li se na vašoj trpezi našla salata od listova ove biljke? Žvakali ste stabljike? Možda je vreme da ga probate. Evo i zašto…

Pored sirupa od maslačka postoje i salate od ove biljke koje se mogu kombinovati sa krompirom, jajima ili pasuljem. Od mladog lišća maslačka pravi se salata koja pročišćava krv, podstiče mokrenje i ublažava bolove u slučaju oboljenja jetre i žuči. Navešćemo jedanu kao primer.

Za salatu od maslačka i jaja su vam potrebna tvrdo skuvana jaja. Od maslačka iskoristite sve delove, sem korena naravno. Biljke pomešajte sa jajima i dodajte po želji začine koje želite. Ista je priprema i sa krompirom. Krompir prvo skuvajte i onda ga umešajte sa maslačkom i posolite.

Za čišćenje organizma od otrova, najbolje je napraviti tinkturu od maslačka. Sve što je potrebno je da ubrane cvetove maslačka zalijete rakijom i ostavite tako da stoji 3 do 4 dana. Nakon toga je potrebno da sadržaj procedite. Za oslobađanje od toksina potrebno je da konzumirate oko 20 do 30 kapi ove tinkture dnevno.

Maslačak je prava riznica vitamina i minerala neophodnih za normalno funkcionisanje organizma. Listovi ove dragocene bijke sadrže A, C, D i vitamine B-kompleksa, oko tri posto gvožđa, magnezijum, cink, kalijum, kalcijum, bakar… Koristite ga kao salatu, med, sirup, sok ili čaj.Koren maslačka pročišćava i jača telo, pospešuje znojenje, čisti sluzokožu disajnih organa i vraća snagu. Osim toga, koristi se za lečenje kožnih bolesti, alergija, malokrvnosti, snižavanje nivoa holesterola u krvi i regulisanje menstrualnog ciklusa.

Evo nekoliko predloga:

– Zeleni deo maslačka može se sirov dodati u salate, ili se prodinstati na ulju sa malo belog luka.

– Listove maslačka dobro operite i ocedite. Maslinovo ulje pomešajte sjabukovim sirćetom i belim lukom. Dodajte so i biber. Sve dobro izmešajte i neka odstoji pola sata.

– Listovi se mogu prosušiti, pa zatim koristiti kao čaj.

– Da biste poboljšali ukus njegovog korena, najbolje je peći ga na 200 stepeni C, dok ne porumeni. Koren možete samleti u blenderu i iskoristiti ga kao sastojak za smuti (bademovo mleko, indijski orah i kašika pečenog korena maslačka u prahu).

Reguliše šećer u krvi i olakšava kontrolu dijabetesa

Maslačak sadrži prirodnu supstancu alfa-glukozidazu, koja na prirodan način snižava nivo šećera u krvi, te se zbog toga godinama koristi u terapiji dijabetesa. Obavezno se uzima uz kontrolu lekara i redovnu proveru nivoa šećera u krvi. Istraživanja su pokazala da preparati na bazi ove biljke mogu smanjiti količinu lekova koje uzimaju osobe s dijabetesom tipa 2. Narodna medicina preporučuje maslačak kao prirodno sredstvo za bolju glikoregulaciju. Za bolju kontrolu dijabetesa potrebno je tokom proleća, sve vreme dok maslačak cveta, svakoga dana pojesti po 10 svežih njegovih stabljika. Biljku prethodno operite zajedno sa cvetom i tek potom odstranite joj cvetove, a nakon toga stabljiku dobro i polako sažvaćite pre gutanja.

Deluje protiv raka

Maslačak pruža veliku nadu obolelim od kancera. Jedna od najuzbudljivijih studija o antikancerogenim svojstvima maslačka objavljena je u časopisu “Evidence-Based Complementarv – Based Complementarv”. Kanadski naučnici otkrili su da nakon 48 sati izlaganja ekstraktu maslačka ćelije karcinoma počinju da odumiru. Studija je pokazala i daje maslačak efikasan i kad je reč o ćelijama raka koje su rezistentne na hemoterapiju. Druga istraživanja, objavljena u “International Journal of Oncologv”, pokazala su da list maslačka usporava rast ćelija raka dojke, dok čaj napravljen od korena blokira ove ćelije da napadnu zdrave dojke i prostatu.

Prevencija osteoporoze

Izdanci maslačka (stabljika, lišće, cvetovi) sadrži supstance korisne za jačanje kostiju. James Duke, poznati travar, ističe da 10 g (manje od polovine šolje) osušenih stabljika maslačka, ako se uzimaju redovno, obezbeduje neophodnu dozu kalcijuma. Bitno je istaći i to da se kalcijum uzet na ovaj način bolje apsorbuje nego onaj iz npr. mlečnih proizvoda.

Osobama s dijabetesom travari preporučuju čajeve pripremljene na sledeći način:

Napravite mešavinu od po 20 g korena maslačka, cvetova maslačka, listova borovnice, mahuna od pasulja i ždraljevine (Calega officinalis).

Isitnite i izmešajte po 25 g mahuna pasulja i ždraljevine, po 15 g lista duda, koprive i borovnice i 5 g korena maslačka.

Pomešajte po 20 g mahuna od zrelog pasulja, ždraljevine, lista duda i borovnice i po 5 g lista koprive i žalfije i korena vodopije (cigure) i maslačka.

Tri supene kašike odabrane mešavine (1, 2 ili 3) prelijte sa pola litra hladne vode, poklopite i ostavite da stoji 12 sati, kako bi se ekstrahovalo. Posle toga, zagrevajte na tihoj vatri i, kad proključa, kuvajte još pet minuta. Ostavite da se hladi poklopljeno, procedite i pijte tri puta dnevno, pola sata pre jela po šolju čaja.

Kafa od korena maslačka

Sirov koren maslasčka isecite na sitne komade, pecite ga u rerni na 200 stepeni C sat do dva, u zavisnosti od toga volite li slabiji ili jači ukus. Ostavite da se ohladi, a zatim ga sameljite u jačem blenderu ili mlinu za kafu. U hermetički zatvorenoj staklenoj tegli može se čuvati do šest meseci. Upotreba: dodajte u kašiku do dve bademovog ili kokosovog mleka, zajedno s malom količinom stevije (prirodno slatka biljka koja ne utiče na nivo šećera u krvi), izblendirajte i prelijte preko leda. Dobićete prirodan i terapeutski ledeni napitak. Ukoliko želite toplu kafu, kašiku do dve samlevenog korena maslačka prelijte šoljom tople vode.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply