[icegram campaigns=”14335″]

Da li postoji neko ko ne voli da jede to divno, ukusno voće – trešnje?

Trešnje, koje imaju naučno ime Prunus avium, su jedno od najromantičnijih voća. Uvek ćete ih naći u čestitkama, pesmama i ljubavnim pričama, a cvetovi trešnje su tradicionalno povezani sa rođenjem, brakom, prekretnicom, pa čak i sa smrti junaka i junakinja. Pored svega toga, one se takođe jedu širom sveta, a često su omiljeni ukus ili sastojak. Pretežno plod hladnih zemalja, trešnje izgledaju predivno, a isto im je i ukus takav. Njihova živa boja i slatki ukus su pokazatelji podjednako živopisne i magične zdravstvene koristi koje ovo malo voće sadrže.

Kako su trešnje i zdravlje povezani?

Zdravstvene koristi od trešnje uključuju podsticaj zdravlju očiju, jačanje imunog sistema, olakšanje od infekcije, anti-age svojstva i poboljšanu probavu.

Što su trešnje tamnije u boji, više su zdrave i korisne – jer su bogatije antioksidansima. Fruktoza u trešnjama daje energiju bez ugrožavanja dijabetičara. Trešnje sprečavaju oralne infekcije i mogu držati podalje loš zadah. Kiseline i flavonoidi u trešnjama su dobar aperitiv. One su čak i efikasne u zaštiti od sezonskih infekcija kao što su kašalj, prehlada, boginje, zauške i male boginje.

tresnje zdravlje

Trešnje su jedno od veoma niskokaloričnog voća. Ipak, one su bogat izvor vitamina, minerala i fitonutrijenata.

Trešnje su pigmentom bogati plodovi. Ovi pigmenti, ustvari, polifenolna flavonoidna jedinjenja su poznata kao antocijanin glikozidi. Antocijanini su crveni, ljubičasti ili plavi pigmenti koji se mogu naći u mnogom voću i povrću, posebno koncentrisani u njihovoj koži, a zna se da imaju jake antioksidativne osobine.

Naučne studije su pokazale da antocijani u trešnjama mogu da se ponašaju kao antiinflamatorni lekovi, blokiranjem aktivnosti enzima ciklo-oksigenaze-1 i 2. Tako, potrošnja trešanja može ponuditi potencijalne zdravstvene efekte protiv hroničnih bolnih epizoda, kao što su artritis giht, fibromijalgija (bolna stanja mišića) i sportske povrede.

Trešnje kao lek

Trešnje kao lek mogu poslužiti u različite svrhe, a sve to zahvaljujući njihovom bogatom nutritivnom sastavu i lekovitom dejstvu.

Anti-age i slobodni radikali

Kao i sve druge bobice, trešnje su skladište antioksidanata poput vitamina C i flavonoida. Oni efektivno neutrališu slobodne radikale i štite vas od svih oboljenja povezanih sa starenjem ili delovanjem oksidanasa, kao što su slabljenje srca i nervnog sistema, gubitak vida, makularna degeneracija, gubitak kose, boranje kože, gubitka libida, raka kolona i prostate. Ovaj efekat trešanja može da pomogne kod nesanice, nervnih oboljenja i mnogih drugih mentalnih tegoba. Antioksidansi, kao što su karotenoidi i flavonoidi (antocijani) mogu popraviti štetu koju nanose slobodni radikali i neutrališu ih.

Protiv infekcija i za jačanje imuniteta

Osim zaštite od oštećenja usled dejstva slobodnih radikala, antioksidansi (vitamin C, karoten i flavonoidi) mogu i da jačaju imunitet i štite vas od bakterijskih, virusnih i gljivičnih infekcija, posebno onih iz debelog creva, mokraćnih kanala, creva i ekskretornih sistema, kao i kašlja i prehlade. Oni su takođe veoma efikasni u davanju zaštite protiv gripa i drugih groznica.

Trešnje kao lek za zdravlje srca i krvnih sudova

Hranljive materije u trešnjama kao što su vitamini, antioksidanti (flavonoidi i karotenoidi) i minerali kao što su fosfor – jesu odlični kardio-zaštitnici. Oni štite srce od skoro svake štete nanesene od strane oksidanata. Pomažu u održavanju pravilnog pulsa, sprečavaju otvrdnjavanje krvnih sudova i smanjuju holesterol i krvni pritisak, čime se smanjuje rizik od srčanog udara. Oni takođe jačaju srčane mišiće.

Trešnje za zdravlje mozga

Flavonoidi i karotenoidi su veoma efikasni u poboljšanju efikasnosti mozga, poboljšanju memorije i čuvaju je aktivnom, koja je inače smanjena zbog delovanja slobodnih radikala kao skoro nezaobilaznog dela starenja. Oni koji se plaše ‘’tupog’’ mozga i niskog kapaciteta memorije u starosti, treba da počnu da jedu trešnje! Antioksidansi iz trešanja štite nervni sistem od poremećaja vezanih za starenje. Na taj način, oni mogu biti od pomoći u lečenju nervnih poremećaja poput Alchajmerove bolesti, Parkinsonove bolesti, depresije, nepotrebne anksioznosti i hroničnog stresa.

Trešnje protiv raka

Flavonoidi, karoten i vitamini poput vitamina A i C su izuzetno snažni anti-kancerogeni agensi. Oni efikasno sprečavaju rast kancerogenih ćelija, a sprečavaju i aktiviranje novih kancerogenih izraslina, kako su slobodni radikali glavni krivac za ovo.

Poboljšano varenje i protiv zatvora

Dok vlakna u trešnjama mogu ublažiti zatvor, kiselina u njima pomaže varenje. Opet, antioksidanti u trešnjama čuvaju sistem za varenje. Flavonoidi stimulišu lučenje digestivnih sokova i žuči, dok vitamini pomažu u pravilnoj apsorpciji hranljivih sastojaka.

Nutritivna vrednost

Nutritivna vrednost u 100 g svežih, sirovih trešnji:

  • Energija 63 kalorije 3%
  • Ugljeni hidrati 16.1 g 12%
  • Proteini 1,06 g 2%
  • Ukupno masti 0,20 g 2%
  • Holesterol 0 mg 0%
  • Vlakna 2,1 g 5,5%

Vitamini

  • Folati 4 µg 1%
  • Niacin 0.154 mg 1%
  • Piridoksin 0.049 mg 4%
  • Riboflavin 0.033 mg 2.5%
  • Pantotenska kiselina 0.027 mg 2%
  • Vitamin A 640 IJ 2%
  • Vitamin C 21 mg 21%

Elektroliti

  • Natrijum 0 mg 0%
  • Kalijum 222 mg 5%

Minerali

  • Kalcijum 13 mg 1.3%
  • Bakar 0.060 mg 7%
  • Gvožđe 0,36 mg 4,5%
  • Magnezijum 11 mg 3%
  • Mangan 0.070 mg 3%
  • Fosfor 21 mg 3%
  • Cink 0.07 mg 0,5%

Fito-nutrijenti

  • Karoten-beta 38 µg
  • Karoten-a 0 µg
  • Lutein-Zeaksantin 85 µg

Trešnje u trudnoći

Trešnje u trudnoći su dobar hranljivi izbor, pre svega, jer su skladište hranljivih sastojaka kao što su vitamini, minerali, proteini, gvožđe, kalcijum i nekoliko drugih minerala. Dakle, trešnje mogu biti zdrava opcija za užinu kod trudnica.

Trešnje su bogat izvor kalijuma i mogu pomoći u regulisanju krvnog pritiska i smanjuju rizik od preeklampsije.

Ako se plašite prekomerne telesne težine tokom trudnoće, jedite trešnje. Trešnje se mogu jesti tokom trudnoće jer su ukusno voće koje je bogato nutritivnim sastojcima, a imaju malo kalorija.

Ako provodite besane noći bez sna tokom trudnoće, trešnje sadrže melatonin, hormon koji izaziva san – pa zato treba da ih jedete. Ispijte čašu ukusnog soka od trešanja da se oprostite od svoje nesanice.

Zatvor je uobičajeni problem među trudnicama. Umesto uzimanja laksativa, odlučite se za trešnje! Trešnje su bogat izvor dijetetskih vlakana. To može pomoći u regulisanju pokreta creva. Možete probati ovaj prirodni lek za zatvor, jednostavno, jedite činiju svežih nezaslađenih trešanja, svakog jutra.

Tokom trudnoće, vaš nivo imuniteta je na istorijski niskom nivou. Dakle, vi ste tada skloni bolestima i infekcijama. Redovna potrošnja trešanja u trudnoći može pomoći u povećanju imuniteta, jer su trešnje bogat izvor vitamina C.

Čaj od peteljki trešnje

Da li ste znali da je čaj od peteljki trešnje izvrstan prirodni diuretik? Pored toga, ovaj čaj deluje i kao blagi laksativ, kao sredstvo protiv nadimanja, može da se koristi za detoksikaciju. Kao odličan prirodni diuretik, čaj od peteljki trešnje može da se koristi kod urinarnih infekcija i kod peska u bubrezima.

Kako se priprema čaj od peteljki trešnje? Možete koristiti sveže (koje se moraju osušiti propisnim putem) ili sušene peteljke trešnje za izradu čaja.

Potopite 50 g suvih peteljki trešnje u 1 l vode i ostavite tako da odstoji 12 sati (najbolje preko noći). Nakon 12 sati, staviti čaj na šporet i zagrevati dok ne proključa, zatim sklonite sa vatre i pustite da čaj odstoji još nekih 15 minuta. Čaj od peteljki trešnje treba piti tri puta dnevno, posle obroka.

Liker od trešnje

Da li znate da možete da napravite svoj domaći liker od trešnje i uživate u ovom zdravom i ukusnom alkoholnom piću? Evo recepta!

Liker od trešnje – recept:

Sastojci:

  • 1.5 l vode
  • 5 kg zrelih trešanja
  • 4 l domaće rakije (može šljivovica)
  • 4 kg žutog (smeđeg) šećera

Trešnje operite, očistite od peteljki i ocedite. Ovako pripremljene trešnje najpre izgnječite, pa ih stavite u veliku teglu, a zatim ih prelijte domaćom rakijom i povežite teglu. Ostavite teglu da stoji na toplom mestu oko 5 nedelja, nakon čega dobijenu tečnost (alkoholni sok) treba procediti kroz višestruko savijenu gazu.

U vodu treba da dodate šećer, a potom prokuvajte vodu, povremeno mešajući kako bi se šećer rastopio. Dobijenu tečnost treba ohladiti, a zašećerenu vodu pomešati sa dobijenim alkoholnim sokom, promešati i sipati u čiste staklene boce, koje ćete onda zatvoriti i čuvati na suvom i tamnom mestu. Na ovaj način ste dobili liker od trešnje!

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply