Za šta je dobra žalfija

Od mnogih zdravstvenih prednosti žalfije, neke od najvažnijih uključuju sposobnost ove lekovite biljke da poboljša funkciju mozga, smanje upale u telu, spreči hronične bolesti, poveća snagu imunog sistema, reguliše pravilno varenje, ublažava kožna stanja, poveća zdravlje i snagu kostiju, usporava početak kognitivnih poremećaja i sprečava početak dijabetesa.

Žalfija za lice

Žalfija može da zadrži vašu kožu zdravom i lepom, zahvaljujući hemijskim jedinjenjima biljnog porekla, eteričnim uljem, vitaminima i drugim korisnim sastojcima. Žalfija za lice ima niz zdravstvenih prednosti, a ovo su neke od njih:

Protiv starenja:

Antioksidansi u žalfiji ublažavaju i usporavaju znake starenja, kao što su bore, fine linije i staračke pege. Ovi antioksidansi pružaju zaštitu od slobodnih radikala koji oštećuju ćelije kože, uzrokujući prerano starenje kože. Ova lekovita biljka je puna kalcijuma i vitamina A, koji štite kožu od napada slobodnih radikala i pomažu u regeneraciji ćelija, minimizirajući i odlažući početak bora na licu.

kako se zalfija koristi za lice

Toner za masnu kožu lica:

Ulje od žalfije, ali i čaj od žalfije za lice se koriste kao toner koji reguliše proizvodnju sebuma kod masne kože. Možete pripremiti domaći toner kuvanjem kašike listova žalfije u oko 250 ml vode. Neka odstoji 30 minuta i zatim ga procedite. Nanesite ovaj prirodni toner na lice nakon hlađenja.

Lečenje kožnih problema:

Antibakterijska svojstva ove neverovatne biljke mogu sprečiti pojavu infekcija kože lica. Takođe poseduje antiseptička i anti-inflamatorna svojstva, koja pomažu u lečenju akni, kao i u ublažavanju simptoma ekcema i psorijaze.

Žalfija za kosu

Biljka žalfija i njeni ekstrakti su korisni za kosu na mnogo načina. Neke od prednosti žalfije za kosu su:

Tretman opadanja kose:

Žalfija za kosu se koristi od davnina, i to pre svega u borbi protiv gubitka kose i ćelavosti. Žalfija sadrži beta-sitosterol, jedenjenje koje inhibira enzim 5-alfa reduktazu, za koje je utvrđeno da je efikasno u lečenju muške ćelavosti. Preporučljivo je da se pomešaju 3 do 4 kapi eteričnog ulja žalfije sa jednakim količinama eteričnog ulja ruzmarina i peperminta i razrediti ovo sa 1 kašikom maslinovog ulja. Masirajte skalp sa ovom mešavinom ulja dva puta dnevno.

Ispiranje kose sa čajem od žalfije za sjajnu kosu:

Čaj od žalfije za kosu može da se koristi za ispiranje kose, ukoliko želite da povratite sjaj svojoj beživotnoj kosi. Možete ga pripremiti kuvanjem 1 kašike sušenog lišća žalfije u šolji vode. Ovako pripremljen čaj od žalfije za kosu može da se koristi i protiv peruti.

Stimulacija rasta kose:

Kombinacija žalfije i ruzmarina je odlična za gušću, sjajniju i jaču kosu. Žalfija je posebno efikasna u podsticanju rasta nove kose jer poboljšava cirkulaciju u koži glave, pružajući više ishrane folikulima dlaka. Sredstvo za ispiranje kose od žalfije i ruzmarina se može pripremiti kuvanjem ove dve biljke u vodi. Ovo biljno sredstvo za ispiranje kose može da poboljša kvalitet vaše kose i može revitalizovati suvu i tanku kosu. Ovo se može svakodnevno koristiti tokom nedelju dana ili jednom ili dva puta nedeljno za održavanje sjaja i gustine kose. Navedeni preparat takođe deluje i adstrigentno, smanjuje pojavu peruti i sprečava zapušenost folikula dlake.

Potamnjivanje kose:

Žalfija za kosu može da se koristi za tamniju i intenzivniju boju kose. Sve što treba da uradite je da koristite čaj od žalfije kao krajnje ispiranje nakon pranja kose. Infuzija svežih listova žalfije mogu da potamni sedu kosu, kao i da produbi boju smeđe ili crne kose i obogati je sjajem.

Losion za kosu od žalfije:

Žalfija se može koristiti za pripremu losiona za oblikovanje kose i poboljšanje njene teksture. Jednostavno kombinujte nekoliko listova žalfije sa jednakom količinom ruzmarina. Kuvajte ih u oko 200 ml vode do ključanja, a zatim kuvajte još 3 minuta. Ostavite da odstoji 3 sata i masirajte kosu sa ovom mešavinom pre oblikovanja kose.

zalfija za lice i kosu

Za šta je dobra žalfija

Kognitivni podsticaj

Istraživanje je pokazalo da čak i male količine žalfije, da li se miriše ili konzumira, može da poveća kognitivne sposobnosti i zadržavanje memorije. Aktivnost mozga takođe pokazuje povećanu koncentraciju i fokus na izabranoj temi, što znači da je za mlade u školi ili za one u izazovnim, intelektualno zahtevnim karijerama – dodatak malo žalfije u ishrani može biti suptilan, ali efikasan podsticaj za mozak.

Protiv upala

Sažvakati listove žalfije nije uvek najprijatniji lek, jer ukus može biti veoma intenzivan, ali to može biti najefikasniji način da organska jedinjenja iz ove biljke deluju najbrže u vašem sistemu. Pravljenje tinkture ili natapanje lišća žalfije može takođe da pomogne, ali ako patite od nekog oblika zapaljenja, naročito u respiratornom ili gastrointestinalnom traktu – možete eliminisati tu upalu sa ovim napitkom žalfije. Anti-inflamatorna svojstva žalfije mogu pomoći kod zdravstvenih problema poput artritisa i gihta, kao i opšte upale kardiovaskularnog sistema, što može dovesti do srčanih bolesti i povišenog krvnog pritiska. Flavonoidi i fenolna jedinjenja koja se nalaze u žalfiji su odgovorni za ove korisne efekte.

zalfija za ispiranje usta

Antioksidativni uticaj

Hronična stanja i degenerativne bolesti mogu biti neki od najtežih i opasnih zdravstvenih problema sa kojima se suočavate u svom životu. Mnogi od ovih zdravstvenih problema su uzrokovani slobodnim radikalima, opasnih proizvoda ćelijskog metabolizma koji napadaju zdrave ćelije, uzrokujući apoptozu ili mutaciju. Antioksidansi koji se nalaze u žalfiji, kao što su rozmarinska kiselina, luteolin i apigenin – mogu da neutrališu slobodne radikale i sprečavaju ih da stvaraju oksidativni stres u srcu, sistemima organa, koži, zglobovima, mišićima, pa čak i u mozgu.

Protiv kognitivnih poremećaja

Kao što je već pomenuto, žalfija ima sposobnost da stimulišu funkcije mozga, da poboljša pamćenje i koncentraciju. Međutim, takođe radi na eliminisanju kognitivnih poremećaja koji mogu nastati, uključujući Alchajmerovu bolest i demenciju. Iako je istraživanje ovih primena žalfije još u relativno ranoj fazi, postoje obećavajući dokazi. Nervni putevi stimulisani ekstraktima i eteričnim uljem žalfije mogu držati um svežim i mladalački dobrim u starijim uzrastima.

Pojačava imuni sistem

Postoje antimikrobne osobine koje su identifikovane kod žalfije, i dok se žalfija obično konzumira u relativno malim količinama, možete je primenjivati i lokalno i koristiti je za sprečavanje bakterijskih i virusnih infekcija koje napadaju telo preko kože. Često razmišljamo o bolestima koje ulaze kroz nos ili usta, ali koža takođe može biti ugrožena i predstavljati ulaz za strane agense. Lokalna primena kreme ili tinkture na bazi žalfije može biti dodatna linija odbrane protiv te vrste vektora bolesti.

Snaga kostiju

Jedna od najvećih zdravstvenih koristi žalfije je zapravo njen superiorni nivo vitamina K, koji je bitan vitamin za telo koji se ne nalazi u mnogim uobičajenim namirnicama. Vitamin K je ključni element u razvoju gustine kostiju i obezbeđivanju integriteta naših kostiju kako starimo. Ako patite od ranih znakova osteoporoze ili ste se hranili namirnicama koje su prilično hranljivi siromašne, ili ste vodili sedentarni način života – zdravlje vaših kostiju je verovatno loše. Dodavanje listova žalfije u svojoj ishrani može značajno povećati nivo vitamina K.

Za stanja kože

Lokalni melem se može napraviti korišćenjem listova žalfije ili tinkture biljke, za koje se pokazalo da su efikasni protiv određenih kožnih oboljenja, uključujući ekcem, psorijazu i akne. Ove neugledne promene na koži se mogu brzo umiriti i njihov izgled može da se postepeno smanjuje ako redovno primjenjujete ekstrakt i melem od žalfije na upaljenom ili ugroženom području.

Upravljanje dijabetesom

Možda postoje neke nesuglasice o efikasnosti žalfije na neka zdravstvena stanja gore navedena, ali kada je u pitanju dijabetes, postoji široka saglasnost. Žalfija sadrži određene ekstrakte i hemikalije koje oponašaju lekove najčešće propisane za upravljanje dijabetesom. Izgleda da žalfija kao lek reguliše i inhibira oslobađanje uskladištene glukoze u jetri, sprečavajući velike fluktuacije šećera u krvi, što može da pomogne u sprečavanju pojave dijabetesa tipa 2, ili može barem upravljati ovom bolešću ako se ona već ispoljava.

Bolje varenje

Rozmarinska kiselina prisutna u žalfiji deluje kao anti-inflamatorno sredstvo u mnogim delovima tela, čak i u želucu, gde sprečava želudačne grčeve i može značajno smanjiti pojavu dijareje i gastritisa kod pacijenata koji pate od digestivnih neprijatnosti. Dodavanje žalfije u svoje obroke može poboljšati proces varenja i smanjuje upalu u crevima.

Tretman za preterano znojenje

Nedavna nemačka studija je pokazala da uzimanje ili ekstrakta suvog lista ili infuzije žalfije može da smanji znojenje za čak 50%. To je veliki preparat koji sprečava znojenje i pomaže da se ukloni neprijatan miris tela.

Žalfija za ispiranje usta

Žalfija za ispiranje usta, koja se obično koristi u vidu čaja, je poznati prirodni lek za upalu desni i paradontopatiju. Ova biljka može da igra važnu ulogu u vašoj stomatološkoj nezi, pre svega zahvaljujući svom prirodnom antibakterijskom dejstvu Može se koristiti kao sredstvo za efektivno ispiranje usta za lečenje bolesti desni, grla i afti. Ako patite od afti, koje mogu biti bolne i veoma neugodne – možete jednostavno da grgljate jak čaj od žalfije ili da ga zamrznete u kocki leda. Stavite jednu od ovih kocki u usta i sisajte da umirite afte, ali i druge stomatološke probleme.

Ulje od žalfije lekovitost

Zdravstvene koristi od eteričnog ulja žalfije se mogu pripisati njegovim osobinama da deluje kao antimikotik, antimikrobno sredstvo, antioksidant, antiseptik, antiinflamatorno sredstvo, antispazmodik, antibakterijsko sredstvo, holagog i holeretik (pojačava lučenje žuči i pojačava stvaranje žuči u jetri), cikatrizant ( za isceljenje rana), depurativ, digestiv, sredstvo za dezinfekciju, emenagog, sredstvo za iskašljavanje, sredstvo koje snižava temperaturu, laksativ i stimulans. Malo li je?

Ulje od žalfije – lekovitost je zaista i više nego impresivna, a osim u lekovite svrhe, ovo eterično ulje se naročito koristi i u kozmetici za negu kože.

Ovo eterično ulje se dobija parnom destilacijom listova žalfije i sadrži obilje aktivnih sastojaka koji imaju lekovito dejstvo.

Ostale prednosti: ulje od žalfije pomaže da se upravlja dermatitisom, herpesom, psorijazom, sinuzitisom, astmom i bronhitisom, nakupljanjem sluzi, cerebralnom paralizom, depresijom, išijasom i lumbagom, a ovo lekovito ulje dovodi i do mentalne stabilnosti i budnosti.

Napomena:

Kako je ulje od žalfije i nervni stimulans, one osobe sa epilepsijom, histerijom ili istorijom ovih bolesti – treba da izbegavaju da ga koriste. Štaviše, pošto sadrži kamfor i kamfen, koji su toksični po prirodi, treba ga izbegavati tokom trudnoće.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply