Na sunčanim livadama, kao i na kamenitom tlu u blizini naselja i puteva može da se naiđe na impozantnu biljku (izraste i do metar i po) u narodu poznatu kao badelj, sikavica, ili zmijina trava. Dvogodišnja zeljasta biljka sikavica Silybum marianum (L.) Gaertn., Asteraceae ima granatu uspravnu stabljiku u donjem delu obraslu duguljasto-ovalinim i sedećim listovima tamnozelene boje sa izraženom svetlom
nervaturom. Cvast je purpurno crvena glavica na vrhovima stabljike, a cvetovi i listovi su bodljikavi.
U nekim zemljama biljka zmijina trava se gaji i kao biljna lekovita sirovina. Upotrebljava se osušen, zreo plod (Cardui mariae fructus).
Plod sikavice sadrži:
od 1,5-3 % silimarina (smeša raznih flavononskih derivata -flavanolignana) skoncentrisanog u ljusci
oko 20-30 % masnog ulja
fitosterole
flavonoide
25-30% belančevina
Zmijina trava (plod) se u narodnoj medicini upotrebljavao za lečenje niskog krvnog pritiska, astme, groznice, glavobolje…
Zmijina trava koristila se i kao gorko sredstvo za jačanje organizma, ublažavanje žučnih napada, lečenje hemoroida…
Utvrđeno je da silimarin iz sikavice, ili kako je još zovu, zmijine trave, ne samo što jača strukturu membrane ćelija jetre i sprečava prodor otrova, već je i regeneriše
Iako postoje podaci o upotrebi u tradicionalnoj medicini biljka sikavica nije imala veći značaj u fitoterapiji sve dok je novija istraživanja nisu prikazala u sasvim drugačijem svedu. Utvrđeno je da zmijina trava ima aktivne sastojke koji štite jetru od različitih supstanci koje deluju toksično, to jest da silimarin pojačava strukturu spoljašnje membrane ćelija jetre i sprečava prodor otrova.Silimarin
povećava sposobnost regcneracije ćelija jetre i čak stvaranje novih ćelija.
U savremenoj fitoterapiji sikavica (plod) koristi se isključivo u obliku farmaceutskih preparata (gotovih lekova sa definisanim sadržajem silimarina). Preparati se upotrebljavaju za zaštitu jetre od toksično-metaboličkih oštećenja (alkohola, profesionalnih otrova…), hroničnih upalnih procesa i ciroze, a mogu da se koriste i kao dopunsko sredstvo u terapiji ovih bolesti. Efikasnost preparata koji sadrže preporučenu količinu silimarina (najmanje 70 mg po dozi) potvrđena je i kliničkim studijama.
Preporučena dnevna doza ovih preparata trebalo bi da odgovara 200-400 mg silimarina. Kontraindikacije nisu poznate, a od neželjenih efekata u pojedinim slučajevima moguća je pojava dijareje.
Napomena
Ako se zmijina trava koristi u obliku čajnog napitka nije efikasna kod navedenih bolesti, jer se njegovi aktivni sastojci slabo rastvaraju u vodi tako da se preporučuje uzimanje gotovih lekova koji sadrže potrebnu količinu silimarina.
Zmijina trava i to usitnjen plod u obliku čaja može da se upotrebi u slučaju poremećenog varenja.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!