Šta su afte i fistule ?
Da li vas muči fistula u ustima? Zapravo, šta su afte i fistule? Afte i fistule su, najjednostavnije rečeno, ranice u ustima. To mogu biti otvorene rane ili posekotine na jeziku i u grlu. Fistula u ustima može biti bolna i sirova i može biti iritirana usled jedenja i pijenja. Ove ranice u ustima mogu nastati iz nepoznatih razloga ili mogu da budu povezane sa više različitih iritanasa.
Afte i fistule će se pojaviti kao okrugle ili ovalne ranice, bele ili žute boje u sredini sa crvenim okvirom, koji može biti teško razlikovati od okolne površine usta.
Afte na jeziku i u grlu uzrok
Kada su u pitanju afte na jeziku i u grlu uzrok često ne može biti otkriven. Ove ranice u ustima nastaju iz različitih razloga, uključujući virusne infekcije, povrede jezika ili čak oralni kancer. Tretiranje osnovnog uzroka može pomoći da se rešite afti i fistula u ustima. U blažim slučajevima, neki kućni tretmani mogu da pomognu da se ublaži bol ovih ranica. U nekim slučajevima, poboljšanje oralne higijene će izazvati da fistule i afte prođu. Ako se ne leče, ove ranice u ustima mogu dovesti do komplikacija, kao što su sekundarne infekcije ili širenje oralnog karcinoma u druge delove tela. Ukoliko fistula nastaje od infekcije koja se ne leči, infekcija može da se prenese na druge osobe.
Dakle, afte na jeziku i u grlu su obično rezultat povrede jezika, kao što je od ujeda ili virusne infekcije . Ove ranice takođe mogu biti uzrokovane različitim vrstama infekcija, uključujući:
- herpes
- gingivostomatitis (virusna ili bakterijska oralna infekcija)
- oralni lichen planus (bolest imunog sistema koja može povećati rizik od oralnog karcinoma)
- oralna kandidijaza (infekcija na površini jezika izazvana gljivicom ckandidom)
Afte na jeziku i u grlu mogu biti povezane sa određenim bolestima, uključujući:
- Autoimune bolesti poput lupusa
- Behcet sindrom (oboljenje koje se karakteriše raširenom inflamacijom krvnih sudova)
- Kronova bolest (zapaljenska bolest creva koja može da utiče na bilo koji deo creva), ulcerativni kolitis i druge inflamatorne bolesti creva.
Afte u ustima takođe mogu biti uzrokovane različitim drugim uslovima, uključujući:
- leukoplakija (hronična iritacija jezika)
- loša oralna higijena
- ujed za jezik
- povreda jezika
U nekim slučajevima, afte na jeziku i u grlu mogu biti simptom ozbiljnog ili po život opasnog uzroka, uključujući:
- oralni rak
- ozbiljne infekcije.
Afte u grlu simptomi
Kada postoje afte u grlu simptomi, osim karakterističnih otvorenih ranica, ne moraju postojati.
Ukoliko vas muče afte na grlu simptomi mogu biti:
- upaljeno grlo
- otežano gutanje
- otežan govor
- bol u grlu
- osećaj nelagodnosti u grlu.
Afte na jeziku simptomi
Afte na jeziku mogu da prate i druge simptome koji se razlikuju u zavisnosti od osnovne bolesti, poremećaja ili stanja.
Oralni simptomi koji se mogu javiti kada postoji i fistula na jeziku, odnosno afte po jeziku:
- krvarenje ili modrice
- otežan govor
- otežano gutanje
- bol jezika
- upaljeno grlo
- otečen jezik
- afte i fistule na drugim delovima usta
Drugi simptomi koji se mogu javiti zajedno sa aftama i fistulama na jeziku (koji se odnose na druge delove tela):
- opšta telesna slabost
- dijareja
- groznica
- glavobolja
- slabost ili letargija
- bol
- osip
- otok limfnih čvorova
Simptomi koji bi ukazivali na ozbiljno stanje:
U nekim slučajevima, afte po jeziku mogu doći i sa drugim simptomima koji bi mogli ukazati na ozbiljno stanje, što zahteva da se hitno javite lekaru. Ovo ozbiljni simptomi koji se javljaju kad i fistula na jeziku uključuju:
- otežano disanje
- visoka temperatura
- iznenadno oticanje jezika ili grla.
Afte ispod jezika
Ukoliko postoji neka izraslina ispod jezika, vrlo je verovatno da su to afte ispod jezika. Dakle, afte se mogu razviti bilo gde u okviru usne duplje, pa čak i ispod jezika. Imaju tendenciju da budu vrlo neugodne i iritantne, toliko da otežavaju govor i gutanje.
Afte na krajnicima
Možda pomalo neobično, ali moguće je i da se pojave afte na krajnicima, koje izazivaju identične simptome: neugodnost, iritaciju, bol, upalu, otežano gutanje.
Kako izlečiti afte
Šta je dobro protiv afti u ustima ?
Lečenje afti zavisi, pre svega, od uzroka. Vi možete lečiti simptome afti u ustima, ali ukoliko ne lečite pravi uzrok – afte će se uvek iznova vraćati.
Generalno, afte u ustima imaju tendenciju da prođu same od sebe kroz nekoliko dana, tako da i ne zahtevaju lečenje. Prva pomoć je obično ispiranje usta sa rastvorom 3% hidrogena ili rastvorom sode bikarbone.
Kako izlečiti afte? Međutim, ukoliko su afte velike, bolne i uporne, i ne prolaze već duže vreme, lekar će vam prepisati:
- antimikrobne preparate za ispiranje usta
- mast na bazi kortikosteroida
- rastvor za ispiranje usta koji smanjuje upalu i bol.
Prirodni lek za afte
Šta je dobro za afte u ustima? Protiv afti u ustima su se odlično pokazali mnogi prirodni preparati, koje sigurno imate u svom domu.
Pre svega, prirodna antibakterijska sredstva su odličan prirodni lek za afte, tako da možete ispirati usta čajem od žalfije ili rastvorom morske soli.
Kako deluje soda bikarbona za afte? Možete pomešati 1/2 kašičice sode bikarbone sa malo vode, da se dobije gusta pasta, i zatim ovu pastu nanesite štapićem za uši na aftu, neka odstoji 1 minut, a zatim isperite. Takođe možete umešati 1 kašičicu sode bikarbone u čašu tople vode i koristiti ovo kao rastvor za ispiranje usta nekoliko puta dnevno. Soda bikarbona deluje protiv gljivica i bakterija i ublažava upalu.
Protiv afti u ustima deluje i čuvena aloe vera. Aloe vera ima lekovita svojstva koja mogu da tretiraju mnoge oralne probleme, uključujući i afte u ustima. Njena anti-inflamatorna svojstva smanjuju bol i upalu.
Iscedite gel iz aloe vera lista i primenite ga direktno na ugroženom području. Ponovite nekoliko puta dnevno.
Druga opcija je da ispirate usnu duplju sa aloe vera sokom 3 ili 4 puta dnevno.
Prirodni lek za afte je i eterično ulje lavande. Dodajte nekoliko kapi eteričnog ulja lavande u šolju tople vode. Koristite ovaj rastvor nekoliko puta dnevno da isperete usta.
Druga opcija je da se pomešaju 3 kapi esencijalnog ulja lavande, 1 kašičica meda i ¼ šolje tople vode. Zatim, razblažite ovo sa ½ čaše hladne vode. Upotrebite ovaj rastvor za ispiranje usta nekoliko puta dnevno.
Utapkajte malo meda na afte i fistule, nekoliko puta dnevno.
Takođe možete pomešati 1 kašiku meda i ½ kašičice kurkume da se napravi pasta. Nanesite je na ugroženo područje, ostavite da odstoji najmanje 5 minuta, a zatim isperite sa mlakom vodom. Uradite to 3 ili 4 puta dnevno tokom nekoliko dana.
Žalfija je takođe dobar prirodni lek za afte. Možete da ispirate usnu duplju čajem od žalfije.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!