Papaja je drvenasta biljka koja vodi poreklo iz tropskih krajeva Amerike. Prvi put je kultivisana u Meksiku, a danas se uzgaja u većini tropskih zemalja, na Floridi, u SAD i na Havajima.
Drvo papaje, koje podseća na palmu, može da dostigne visinu do 10 m.
Zrela papaja je žute boje, slatkog ukusa i ima oblik kruške. Unutrašnji deo zrelog ploda papaje je crvene ili narandžaste boje i sadrže veliki broj crnih semenki koje se ne koriste u ishrani. Papaja je danas na četvrtom mestu u ukupnoj svetskoj proizvodnji tropskog voća posle banana, narandži i manga.
Papaja kao lek
Papaja nije nadaleko poznata samo po svom prijatnom ukusu, već i po svojim lekovitim svojstvima. Papaja je prirodni lek za mnoge zdravstvene tegobe.
- Jedna od najvećih prednosti papaje je visok sadržaj vitamina C, što pomaže u borbi protiv raznih infekcija u organizmu.
- Papaja je takođe prirodni antioksidans koji se bori protiv slobodnih radikala.
- Vitamin A, koji papaja sadrži održava zdravlje kože, sluzokože i vida.
- Folna kiselina, vlakna i kalijum koje papaja sadrži kontrolišu rad srca i regulišu nivo krvnog pritiska.
- Papaja je prirodni lek za arterosklerozu i reumatodni artritis.
- Čuva zdravlje digestivnog trakta.
- Jača imuni sistem.
- Zbog flavonoida i beta-karotena, sjajna je u prevenciji raka pluća i raka usne duplje.
- Zbog flavonida, luteina, zeaksantina i kriptoksantina usporava proces starenja i sprečava pojavu degenerativnih bolesti.
- Papaja sadrži čak 212 aminokiselina koje imaju antiupalno dejstvo, posebno na želudac. Zato je veoma efikasna u lečenju čireva i sindroma nervoznih creva.
- Semenke papaje se u narodnoj medicini koriste za lečenje infekcija parazitima.
- Fermentisana papaja je dobra za dijabetičare jer reguliše nivo šećera u krvi.
- Redovnim konzumiranjem papaje možete izgubiti višak kilograma jer ona topi masne naslage.
Kako se jede papaja?
Plod papaje dobro operite pod mlazom hladne vode kako biste uklonili sve nečistoće i ostatke pesticida. Kora papaje nije jestiva. Možete je ukloniti nožem tako što ćete prepoloviti voćku na jednake polovine. Uklonite semenke i tanku membranu koja se nalazi u plodu. Presecite voćku na kriške ili na kockice i papaja je spremna za konzumiranje.
Nekoliko saveta kako možete jesti papaju:
- Možete je jesti sirovu sa malo limunovog soka.
- Sveže kockice papaje možete koristiti kao dodatak salati.
- Kockice papaje možete koristiti za pravljenje raznih šejkova.
- Papaja je savršen dodataka jelima od piletine i morskih plodova.
- Neljuštena zelena papaja može se koristiti kao povrće, obično kao dodatak paprikašima i čorbama. Paprikaš od cvetova papaje je veoma popularno jelo u jugoistočnim azijskim zemljama.
- Neoljuštena papaja se može jesti kao kuvano povrće.
Papaja enzim
Za šta je dobar enzim papaje?
Papaja enzim je nadaleko poznat kao prevencija mnogih bolesti. Papain (enzim papaje) je veoma sličan ljudskom probavnom enzimu pepsinu koji je glavni želudačni enzim za razgrađivanje hrane. Zbog toga papaju možete konzumirati ako imate problema sa gorišicom, lošom probavom, gasovima, nadutošću, osećajem težine u stomaku. Dakle, papaja je zbog svog enzima papaina idealna za smirivanje želudačnih tegoba bilo koje vrste.
Enzim papaje pomaže razgradnji masnog tkiva, belančevina, masti i ugljenih hidrata. Osim toga, enzim papaje ima i blago laksativno svojstvo i uništava crevne parazite.
Istraživanja su pokazala da enzimi papaje doprinose bržem oporavku sportista i bodibildera nakon dugih i iscrpljujućih treninga.
Enzim papaje se može konzumirati i u vidu tableta koje se doziraju prema uputstvu koje uz njih dolazi.
Enzim papaje nuspojave
- Papaja sadrži određenu vrstu lateksa koja kod nekih ljudi može izazvati iritaciju kože i alergijske reakcije.
- Zrelu oljuštenu papaju slobodno mogu jesti trudnice, dok bi zelenu papaju trudnice trebalo da izbegavaju zbog visokog sadržaja papainoa, proteolitskog enzima.
- Konzumiranje semenki, ljuske i lišća papaje može biti opasno ukoliko se unosi u organizam u većim dozama.
- Iako su nuspojave papajinog enzima veoma retke, one se mogu pojaviti. Ukoliko se konzumiraju prevelike doze ovog enzima, to može izazvati alergijske reakcije u vidu svraba, osipa ili disajnih tegoba. Kako biste predupredili alergijske reakcije, poštujte uputstva za doziranje enzima papaje.
- Povremeno se usled konzumiranja enzima papaje može javiti mučnina i bol u stomaku, ali u blažem obliku. Ukoliko je ipak to ozbiljnije, obratite se lekaru.
- Ukoliko pijete neke lekove, pre nego što počnete koristiti enzim papaje, obavezno se posavetujte sa lekarom.
Papaja nutritivna vrednost
100 grama papaje sadrži:
- Kalorije: 43 kcal
- Ugljeni hidrati: 25 g
- Biljna vlakna: 4 g
- Vitamin C: 144%
- Vitamin A: 15%
- Folati: 26%
- Pantotenska kiselina: 11%
- Magnezijum: 14%
- Kalijum: 14%
- Bakar: 13%
Pored vitamina A i C, papaja sadrži i vitamine B kompleksa, kao i vitamine E i K. Pored magnezijuma, kalijuma i bakra, papaja sadrži i minerale kao što su kalcijum, gvožđe, mangan i cnik. Značajan je i sadržaj crvenog pigmenta likopena. Papaja sadrži i karotenoide i polifenole.
Čaj od listova papaje
Osim što papaju možete konzumirati u svežem i termički obrađenom obliku, od nje možete praviti i razne napitke poput sokova, šejkova i čajeva. Istraživanja su pokazala da čaj od papaje ima antikancerogeno dejstvo. Osim toga, doprinosi boljoj cirkulaciji i jača krvne sudove, reguliše probavu, eliminiše toksine iz organizma i ublažava razne upalne procese.
Čaj od listova papaje priprema:
10 listova papaje prokuvajte u jednoj šerpi srednje veličine dok ne ispari četvrtina vode. Nakon što prokuvate listove papaje, ostavite da se čaj ohladi, potom ga procedite i pijte. Poželjno je da čaj od listova papaje pijete u malim dozama.
Salata od papaje recept
Da biste napravili salatu od papaje, potrebno vam je:
- 1 papaja
- 1 limun
- 1 krastavac
- 2 šargarepe
- 2 crvene paprike
- 2 zelene paprike
- 70 g kukuruza iz konzerve
- So
- Biber
Salata od papaje priprema:
Isecite papaju i izvadite semenke. Paprike i krastavac isecite na kolutove i narendajte šargarepu. Sve sastojke pomešajte i prelijte mešavinom limunovog soka, soli i bibera. Salatu pre služenja ohladite u frižideru.
Sada kada ste upoznati sa lekovitim svojstvima papaje, možete je konzumirati svakodnevno u bilo kom obliku i tako doprineti celokupnom zdravlju svog organizma.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!