Kuvani kukuruz predstavlja pravu poslasticu i ne postoji osoba koja ga ne obožava! Sa druge strane, na našim prostorima se još uvek kukuruz ne tretira kao izvrsni prirodni lek, koji je na Zapadu uvršćen u 10 najzdravijih namirnica u ishrani! Kuvani kukuruz reguliše nivo šećera u krvi, odnosno, smanjuje nivo povišene glukoze, pomaže u regulaciji krvnog pritiska, snižava povišeni a sprečava nastanak ateroskleroze i infarkta miokarda.
U trudnoći, kuvani kukuruz je idealna namirnica jer je značajan izvor folne kiselina koja je najbitnija za razvoj nervnog sistema novorođenčeta. Odličan je za probavu i probleme sa varenjem. Sa druge strane, ukoliko u stolici primetiti celo zrno kukuruza – znači da ga niste na adekvatan način sažvakali. Kukuruz je pun celuloze koju organizam ne može da razgradi te može proći neobrađen kroz digestivnu cev.
Kuvani kukuruz – kalorije i nutritivna vrednost
Kukuruz je bogat izvor vitamina A, vitamina B, vitamina E i mnogih minerala. Bogat je vlaknima koji igraju značajnu ulogu u prevenciji nastanka zatvora i hemoroida, što takođe dovodi i do prevencije nastanka karcinoma debelog creva. Antioksidansi kojima je kukuruz bogat pomažu u očuvanju kognitivnog sistema i značajno redukuje mogućnost oboljevanja od Alchajmerove bolesti.
Jedan kukuruz srednje veličine ( oko 500 grama ) ima oko 600 kalorija, što predstavlja veliki udeo u dnevnom unosu ugljenih hidrata. Ima oko 15 grama proteina, jako malo masti, kalcijum, gvožđe, magnezijum, fosfor, cink, mangan.
Unošenjem 1 kukuruza dnevno, smanjujete rizik od hipovitaminoze C, to jest, smanjena je šansa da obolite od skorbuta. Vodeći se time da vitamini B kompleksa smanjuju rizik od dijareje, demencije i dermatitisa, kukuruz je idealni prirodni lek za borbu protiv ovih iritabilnih stanja. Fosfor, kojim je kukuruz bogat, pomaže u očuvanju zdravlja kostiju, normalnog lučenja hormona rasta i održavanju funkcije bubrega. Magnezijum je dobar za očuvanje srca i krvnih sudova. Usled velike količine gvožđa, kuvani kukuruz je prirodni lek protiv anemije i krvnih bolesti.
Proteini u kukuruzu
U 100 grama nalazi se 9 grama proteina, što ga svrstava u visokoproteinsku namirnicu.
Zašto je kukuruz dobar za probavu ?
Jedan kukuruz ima oko 19 procenata ukupne potrebe organizma za vlaknima. Uz 1 kukuruz dnevno, digestivna cev se rešava začepljenja celom svojom dužinom – to je odlična prevencija hemoroida i razvoja karcinoma debelog creva. Pored toga, kukuruz stimuliše rad creva, povećava stvaranje želudačnog soka i stimuliše rad žučne kese, tako da je normalna funkcija digestivne cevi očuvana. Kuvani kukuruz pomaže u problemu nervoznih creva kod studenata i zaposlenih osoba, a sa druge strane smanjuje broj tečnih stolica.
Kuvanje kukuruza šecerca, kako skuvati i koliko se dugo kuva?
Prvo dobro operite i očistite kukuruz, a potom ga nalijte vodom u dubokoj šerpi. Otprilike, potrebno je 10 minuda da bi kukuruz šećerac bio skuvan. Nakon što ga procedite, možete da konzumirati! U skladu sa afinitetima, kukuruz šećerac možete posoliti ili dodati buter, biber ili šećer, ali, ukoliko držite dijetu ili patite od povišenog krvnog pritiska, idealno bi bilo da ne stavljate začine.
Napomena: ukoliko patite od problema sa bubrezima ili ne možete adekvatno da mokrite, sačuvajte vodu od skuvanog kukuruza šećerca. Ova voda je odličan diuretik, odnosno, stimuliše organizam na mokrenje i izbacivanje toksina i peska iz bubrega.
Kuvani kukuruz za dijetu
Kao što smo već pomenuli, kukuruz je odličan izvor ugljenih hidrata, a pritom ne goji. U ishrani je neophodno ubaciti dovoljnu količinu ugljenih hidrata jer oni predstavljaju bitan izvor energije za organizam. Dijeta sa kukuruzom nije specifirana, ali se preporučuje da se kukuruz jede umesto hleba, za užinu ili večeru. Za doručak, isprobajte salatu od tunjevine i kuvanog kukuruza, a za ručak pojedite salatu od čeri paradajza, krastavca, zelene salate, feta sira u kuvanog kukuruza. Osim što je jako zdrav, kuvani kukuruz daje poseban šmek obrocima tako da ćete ga, nakon prvog puta, rado dodavati u svoje obroke!
Kukuruz šećerac za bebe
Počevši od 4. pa do 6. meseca života, bebe prelaze sa mlečne ishrane na nemlečnu. U početnom periodu, bebe bi trebalo da imaju 3 mlečna i 2 nemlečna obroka. Prvi nemlečni obrok bi trebalo da se sastoji od mesa i povrća, a drugi od voća. Međutim, sa korišćenjem kukuruza u ishrani treba da se sačeka do navršetka 1. godine života zato što bebe mogu da razviju alergiju na kukuruz. Ukoliko Vaša beba nije alergična na kukuruz, onda je on idealan izbor za izvor ugljenih hidrata.
Kukuruz u trudnoći
Kuvani kukuruz “čuva” snagu trudnice u trudnoći! Pored toga što je neizmerno hranljiv, on trudnicu snabdeva svim neophodnim nutritijentima! Trudnice često bivaju anemične usled disbalansa u nivoima hormona – tim pre, kuvani kukuruz snabdeva organizam trudnice preko ptorebnim gvožđem koji sprečava progresiju anemičnosti. Kada se govori o razvoju novorođenčeta, kuvani kukuruz je idealan za jelo iz razloga što, kroz pupčanik, beba od majke dobija neophodne nutritijente i minerale zarazvoj, a značajan vitamin – folna kiselina, pomoći će u pravilnom razvoju centralnog nervnog sistema fetusa. Kukuruz trudnice treba da jedu u salatama, a posebnu draž ima ukoliko se ispeče, pošto pečeni kukuruz povećava nivo hormona serotonina, hormona sreće koji smanjuje stres koji je kod trudnica prisutan u velikoj meri.
Recept za kukuruzni hleb bez glutena
Alergija na gluten je široko prisutna, a kukurzni hleb nema glutena, te je odličan za osobe koje imaju ovu alergiju. Pogotovo su deca osetljiva, a alergija na gluten ima niz simptoma: depresiju, artritis, glavobolju, promene raspoloženja, prolive, sindrom nervoznih creva, psorijazu, smanjenu koncentraciju, nadutost i bol u predelu stomaka. Za pripremu kukuruznog bezglutenskog hleba, potrebno Vam je:
– kilogram bezglutenskog brašna
– 300 grama kukuruznog brašna
– pekarski suvi kvasac ( oko 15 grama )
– topla voda i so
Bezglutenski kukuruzni hleb se priprema jednostavno:
Potrebno je da prosejete bezglutensko brašno i ostaviti ga na toplom mestu da bi se rasteglo. Mešanjem, dodajte kukuruzno brašno i vodu. Kvasac umešati u bezglutensko brašno i kukuruzno brašno, i uz dodatak vode i soli, mešajte dok se ne dobije homogena masa. Kada se dobije tvrdo testo, pokrijte ga i sačekajte da naraste. Dignuto testo preseći na 2 komada iste veličine. Od njih oblikovati vekne, staviti ih u tepsiju u koju ste stavili malo brašna pri dnu i ostaviti da stoje još 20 minuta da hleb naraste. Potom stavite hleb u pećnicu na 75 stepeni i pecite dok hleb ne dobije zlatnu boju, a kora ne postane hrskava.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!