Kada dođu hladniji dani povećava rizik od prehlade i gripa – začepljen nos, bolno grlo i glavobolja, najčešći su simptomi.

Ova oboljenja se manifestuju, na sličan način, pa grip i prehladu mnogi smatraju za isti problem, što je pogrešno.

Iako se u oba slučaja radi o virusnim infekcijama, prehlada obično prolazi za nekoliko dana bez ikakvih posledica.

Grip je znatno ozbiljnija bolest, sa neprijatnim simptomima – može vezati obolelog za krevet od nekoliko dana do nekoliko nedelja, uzrokujući vrlo ozbiljna komplikacije, pre svega na plućima i u kardiovaskularnom sistemu, a ako se ne leči na vreme, može doći čak i do smrtnog ishoda.

Zbog toga je od ključne važnosti da se, čim osetite prve simptome, obavezno javite lekaru.

To je naročito važno za trudnice, decu do dve godine starosti, osobe starije od 50 godina, one čiji je imunološki sistem oslabljen zbog autoimunih bolesti, te ljude koji se bore protiv metaboličkih poremećaja.

Kijanje je simptom prehlade odnosno nazeba

Prehlada, odnosno nazeb, u stvari je akutna upala nosne sluznice, koja obično počinje osećajem suvoće i svrabom u gornjem delu nosnih šupljina. Potom nastupa kijanje, a iz nosa curi bistra tečnost.

Čelo postaje teško, oči suze, glava počinje da boli, a glas dobija, drugačiji, nazalni prizvuk.

Nazeb može izazvati preko 100 različitih vrsta virusa, od kojih su najčešći uzročnici rinovirusi. Prenose se vrlo lako – kapljicama koje se izbacuju kijanjem ili kašljanjem.

Mada imunološki sistem uspeva da razvije kratkotrajni odbrambeni mehanizam na prehladu koja ga pogađa, to organizam ne čini otpornim na prehlade izazvane drugim vrstama virusa.

Stoga je moguće da se čovek prehladi više puta u relativno kratkom periodu. Najčešća kompikacija obične prehlade izazvane rinovirusima jeste bakterijski rinitis – bakterije na iritiranoj nosnoj sluznici se razmnožavaju, kijanje više nije tako učestalo, ali je sekret iz nosa obilniji i gušći.

prirodni lekovi protiv prehlade i gripa

Temperatura i bolovi su simptomi gripa

Grip odnosno influenca počinje često curenjem iz nosa, ali prate ga i mnogo ozbiljniji simptomi.

Ždrelo je crveno i stvara se osećaj žarenja koji se širi naniže u grlo i dušnik. Kašalj je suv, a prisutan je i bol iza grudne kosti, čiji se intenzitet pojačava svaki put kada se pacijent zakašlje.

Dolazi do vrtoglavice, slabljenja vida, glavobolje koja je često praćena nepodnošenjem svetlosti, a šire se i bolovi po celom telu – u zglobovima, kostima i mišićima.

Javlja se i povišena telesna temperatura (najčešće 39 C), a u prva dva do tri dana može doći do čestog povraćanja i gotovo potpunog nedostatka apetita.

Osim lekovima koji treba da snize temperaturu i ublaže bolove, grip se leči i odmaranjem, konzumiranjem napitaka koji nadoknađuju tečnost izgubljenu znojenjem, te promenom u jelovniku -vitamini i proteini sve vreme moraju biti na meniju.

Kao i kod prehlade, komplikacije u vezi sa gripom mogu se javiti ako se bakterijska infekcija udruži sa virusnom.

Moć majčine dušice

Bilo da se borite protiv prehlade ili gripa, prirodni lekovi mogu vam biti dragoceni saveznik.

Jedan od najboljih prirodnih lekova protiv prehlade i gripa jeste majčina dušica.

Mada se na nekim mestima može pročitati da se čaj priprema tako što se biljka 10 minuta kuva u ključaloj vodi, istina je da se lekoviti sastojci iz lista i cveta uništavaju kuvanjem.

Zato kašičicu majčine dušice treba preliti decilitrom i po vode, a poklopljeni čaj ostaviti da odstoji dvadesetak minuta pre cedjenja. Za prevenciju prehlade i gripa koristi se čajna mešavina od majčine dušice, cveta zove i matičnjaka.

Treba sjediniti po 100 grama tih biljaka, pa četiri kašike mešavine potom preliti litrom ključale vode. Cedi se nakon pola sata, a pije zaslađeno medom.

S druge strane, majčina dušica može se koristiti i za inhalaciju, s obzirom na to da razređuje sekret koji se tokom gripa nakuplja u bronhijama.

Šaku suve biljke ili nekoliko kapi etarskog ulja treba potopiti u posudu sa vrelom vodom, a potom se nagnuti nad nju i udisati
paru, dok je glava prekrivena peškirom.

Ren prirodni lek protiv prehlade i gripa

U cilju prevencije, ali i ublažavanja tegoba preporučuje se ispiranje usta i grla renom.

U čašu tople vode treba dodati kašiku sveže narendanog rena, kašiku meda i kašičicu mlevenog karanfilića. Treba dobro izmešati i polako pijuckati. Ren je efikasanprirodni lek i u rešavanju problema sa sinusima koji obično prate grip – dovoljno je dva puta dnevno uzeti po kašičicu i po narendanog rena, s tim što ga možete dodati i u obrok.

Može pomoći i ispiranje usta i grla mlakom slanom vodom. Razmutite pola kašike soli u 250 ml tople vode, grgljajte, a potom pljunite. Umesto soli možete koristi i kurkumu, ali i limun – 1 kašičicu sveže ceđenog limunovog soka razblažite čašom mlake vode.

Pomaže i mlaki čaj od maline, koji se pravi tako što se dve kašičice suvog lišća te biljke preliju šoljom ključale vode. Ostaviti da odstoji poklopljeno pola sata, pa procediti i popiti.

Đubmir: Najbolji prirodni lek protiv virusa

Đumbirom možete zaštiti organizam od gripa i prehlade, ili ublažiti njihove simptome.

Napravite čaj tako što ćete u litru vode ubaciti 25 grama iseckanog svežeg korena. Nakon ključanja, kuvajte desetak minutana na srednjoj temperaturi. Procedite čaj nakon što se ohladi, dodajte četiri kašike meda i sveže cedeni sok od dva, limuna.

Efekat đumbira pojačaćete ako mu dodate semenke korijandera. Pomešajte 1/2 šolje tog semena i 3 usitnjena koluta đumbirovog korena. Prelijte sa 3 šoljice vode i kuvajte dok 1/3 vode ne ispari. Nakon cedjenja pijte vruć čaj u manjim gutljajima.

Ako tražite prirodni lek za borbu sa gripom praćenim glavoboljom, napravite pastu od đumbira – pomešajte suvi mleveni koren sa toplom vodom da biste napravili gustu smesu i nanesite je na čelo i slepo-očnice.

Lagano dišite na nos dok glavobolja ne popusti. S druge strane, protiv bolova u mišićima preporučuje se masaža sokom od đumbira i bademovim uljem – pomešajte ta dva sastojka u jednakim količinama i utrljajte mešavinu laganim pokretima na bolna mesta.

Beli luk i med efikasan lek protiv prehlade i gripa

Beli luk, koji se u gotovo svakoj kuhinji koristi kao začin, zajedno sa medom može stati na put gripu i prehladi.

Tri glavice treba podeliti na čenove, koji se potope u pola šolje meda. Kada komadi luka nakon nekoliko dana potamne, lek je spreman za upotrebu, a uzima se čim se pojave prvi simptomi prehlade ili gripa.

Drugi način spravljanja ovog prirodnog preparata jeste da se glavica belog luka ispeče, a onda oguli i istuca. Potom se pomeša sa medom, a uzima se po jedna supena kašika na svakih sat vremena.

S druge strane, ako su bronhije zbog gripa pune sluzi, jednu usitnjenu glavicu belog luka treba potopiti u litar vode i ostaviti da odstoji 12 sati.

Pije se po jedna šolja pre svakog obroka. Ako izbegavate beli luk zbog neprijatnog zadaha, nakon konzumiranja žvaćite peršunov list, koji će neutralisati njegov efekat.

Čaj od crnog luka i papričice prirodni lekovi protiv prehlade

Ukoliko vam je zapušen nos, može da pomogne čaj od crnog luka.

Pet glavica kuvajte oko dva sata uz povremeno mešanje. Kad se prohladi, procediti i pomešati sa 3 kašike meda. Piti topao čaj u gutljajima.

Ako vas muči kašalj sa sekretom, ušpinujte kašiku šećera, prelijte sa 4 dl hladne vode i dodajte limun isečen napola, dva čena belog luka i neoljuštenu glavicu crnog luka. Kuvajte dok luk ne omekša. Procedite, podelite tečnost na tri dela i pijte tri puta dnevno radi izbacivanja sekreta.

Ako vam suvi kašalj ne da mira, pomešajte po 1/4 kašičice ljute papričice i đumbira, pa to prelijte sa 2 kašike vode i 1 kašikom jabukovog sirćeta. Dobro promešajte i uzimajte po jednu kašičicu nekoliko puta dnevno.

Neven prirodni lek protiv gripa i prehlade

Pored toga što se koristi za pravljenje obloga i ubrzava zarastanje rana, neven može biti dobar prirodni lek protiv gripa i prehlade, naročito kada treba pospešiti znojenje u cilju ublažavanja simptoma.

U tu svrhu treba pomešati jednake količine cveta nevena, lipe, crnog sleza i lavande.Tri supene kašike mešavine preliti sa pola litra ključale vode, a nakon što odstoji dva sata, procediti i piti što toplije, tri puta dnevno.

U iste, svrhe mogu se koristiti i zova i kamilica – po 2 supene kašike usitnjenih cvetova ovih biljaka preliti sa 600 ml ključale vode, a pošto odstoji 2 sata, procediti  i piti po jednu šolju, tri puta dnevno pre obroka.

Repuh je efikasan u lečenju gripa i prehlade

Repuh je efikasan kako u lečenju gripa, tako i prehlade.

U prvom slučaju jednu supenu kašiku lišća te lekovite biljke biljke treba preliti sa 2,5 dl ključale vode. Nakon što odstoji pola sata, procediti, zasladiti medom i dodati malo sveže cedjenog limunovog soka. Pije se tri puta dnevno po jedna šolja.

S druge strane, protiv prehlade se koristi cvet repuha – 10 grama se prelije sa 2 dl ključale vode. Nakon što odstoji 10 minuta, procedi se i pije tri puta dnevno po jedna šolja: „Iskašljavanje potpomaže mešavina od jednakih delova  cveta i lista repuha, divizme i crnog sleza sjedinjena sa upola manjim jednakim delovima preslice, anisa i sladića.

Dve kašike mešavine prelije se sa 4 dl ključale vode i dodaju se 2 kašike meda. Nakon što odstoji 1 sat, procedi se i pije u toku dana u gutljajima.

Trnjina, zova i bagrem: Nenadmašni trio

U lečenju gripa, naročito ako dođe do komplikacija na plućima, preporučuje se čaj od cveta trnjine.

Kašiku osušenog cveta prelijte sa 2,5 dl ključale vode i ostavite da odstoji 10 minuta. Procedite i pijte u manjim gutljajima, najviše 1 šolju dnevno. Ako taj čaj ponovo prokuvate i dodate mu 1 kašiku meda, dobićete sredstvo za iskašljavanje i lečenje upale pluća i bronhija.

S druge strane, plod trnjine u kombinaciji sa bagremovim i zovinim cvetom takođe je efikasan lek protiv gripa. Po 1 supenu kašiku cveća i 2 supene kašike zdrobljenih zrelih trnjina preliti sa 600 ml ključale vode, a nakon što čaj odstoji 2 sata, treba ga procediti, zasladiti medom i piti tokom dana.

Nana i vrba za prirodno lečenje prehlade

Ako vas stegne prehlada, staćete joj na put vrućim čajem od nane. Pravi se tako što se 3 supene kašike sitno iseckanog lista nane preliju sa 600 ml ključale vode, a nakon što čaj odstoji 2 sata, procedi se zasladi medom i pije tokom dana.

Može pomoći i čaj od vrbine kore, koji se pravi tako što se 3 supene kašike kore ili pupoljaka bele vrbe prelije sa 600 ml ključale vode, a pošto odstoji 2 sata, procedi se i zakiseli sa malo limunovog soka.

Na isti način priprema se i čajna mešavina od po 1 supene kašike sitno iseckanog lista i cveta hajdučke trave, zovinog cveta i cveta kamilice, a može se koristiti i mešavina od po 1 supene kašike sitno iseckanog lista i cveta bosiljka, lista i cveta ljutovnice i pelinovog lista.

Kao dopunu terapiji treba koristiti i limunadu zaslađenu medom, a po mogućnosti i zaslađeni sok od maline, te napitak od borovnice zakiseljen sveže ceđenim limunovim sokom.

Čaj od kamilice protiv gripa

Kamilica je naročito efikasna u borbi sa gripom, ali samo u kombinaciji sa drugim biljkama. Kašica biljke dodajte štapić cimeta, tri karanfilića i malo rendane kore limuna. Prelijte šoljom ključale vode i ostavite da odstoji pet minuta. Procedite, zasladite kašičicom meda i popijte toplo.

Možete uzeti i po jednu supenu kašiku sitno iseckanog cveta kamilice, lista koprive, lista i cveta hajdučke trave i lista i cveta kantariona. Mešavinu sipajte u 600 ml ključale vode i ostavite poklopljen čaj 2 sata van štednjaka. Procedite, zasladite medom i pijte tokom dana.

Blagotvorna je i mešavina kamilice, plućnjaka i zrelog šipka. Po 1 supena kašika cveta kamilice i lista plućnjaka pomeša se sa 2 supene kašike zrelih šipaka. Sve se prelije sa 600 ml ključale vode, a nakon što odstoji 2 sata, pije se po 200 ml u koje se dodaje kašika svežeg limunovog soka.

Čaj od kamilice za prehladu

Često korišćen u tradicionalnoj medicini, čaj od kamilice je dugo bio omiljeni čaj među travarima i postaje sve popularniji u modernoj medicini kad su u pitanju lakše, česte bolesti.

Benefiti čaja od kamilice su ogromne, a ovu biljku je dosta popularizovao Žurnal poljoprivredne i nutricionističke biohemije kao lek za prehladu i menstrualne grčeve.

Jedno manje istraživanje je pokazalo da su ispitanici koji su pili čaj od kamilice imali mnogo viši nivo hipurinske kiseline, koji je povezan sa antibakterijskom kativnošću.

Istraživači smatraju da podizanje nivua hipurinske kiseline u organizmu pijenjem čaja od kamilice pomaže u borbi protiv infekcija i prehlada.

Divnog, blagog ukusa, čaj od kamilice možete učiniti ukusnijim dodavanjem malo limuna kako bi ste istovremeno dodali i vitamin C, koji je odličan za borbu protiv prehlade.

Žalfija je prirodni lek za prehladu, bronhitis i kašalj

Ova česta biljka se koristi za pravljenje određenih lekova i trenutno se vrše naučna ispitivanja uve biljke da li se može koristiti i kao tretman za neke teške bolesti poput karcinoma i Alchajmerove bolesti.

Iako je potrebno još kliničkih istraživanja kad su u pitanju ove bolesti, poznato je da se čaj od žalfije vekovima koristi kao moćan prirodni lek za bronhitis, kašalj i prehladu.

Žalfija sadrži kamfor i podstiče znojenje, izbacivanje šlajma i ima „skupljajuća“ svojstva.

Čaj od žalfije je odličan za prehladu jer izaziva preznojavanje i poboljšava disanje tako što stimuliše izbacivanje šlajma i generalno ubrzava oporavak.

ulje od zalfije

 

Hibiskus je odličan za tretman protiv prehlade

Čaj od hibiskusa se dosta koristi u kineskoj, tajlandskoj i indijskoj kulturi jer je poznat po svojim mnogobrojnim blagotvornim svojstvima.

Jedno od mnogih lekovitih svojstava ovog ukusnog čaja boje dragulja je to što je odličan tretman protiv prehlade. Iako nema dovoljno naučnih dokaza da potkrepe ovu tvrdnju, čaj od hibiskusa za prehladu se koristi hiljadama godina; postoje dokazi da su ga koristili još egipatski faraoni i druge carske porodice.

Bogat vitaminom C, antioksidansima i flavonoidima, čaj od hibiskusa vam može dosta pomoći da se brže oporavite od prehlade.

Dodajte malo organskog meda i cimeta u čaj, jer i jedno i drugo imaju antibakterijska i antiupalna svojstva.

Šafran za kašalj i izbacivanje šlajma

Čaj od šafrana se često koristi protiv prehlada, jakog kašlja, astme i izbacivanja šlajma. Posebno je dobar za prehlade kod kojih se iskašljava mnogo šlajma.

Ipak, kada se šafran koristi u medicinskim količinama, najbolje je biti oprezan, jer neki ljudi mogu imati alergijsku reakciju na šafran ili se mogu javiti nuspojave poput nesvestice, anksioznosti, povraćanja i glavobolja.

Uglavnom se šafran ne koristi u velikim količinama duže od 6 nedelja, velike doze mogu uzrokovati trovanje, a količine preko 12 grama (12-20) mogu čak uzrokovati i smrt.

Ehinacea za prehladu

Većina ljudi je bar čula za čuda koja čini čaj od ehinacee kad je u pitanju borba protiv obične prehlade.

Ne samo da je čaj od ehinacee jedan od najboljih čajeva koje možete svakodnevno piti tokom cele godine, već ova zadivljujuća biljka neverovatno ojačava vaš imuni sistem tako što stimuliše proizvodnju belih krvnih zrnaca.

Takođe direktno uništava mikrobe kada se koristi za ispiranje grla. Ehinacea je veoma jaka biljka i pokazalo se da ubija viruse gripa u erpruvetama kada je klinički ispitivana.

Ako ste prehlađeni, trebalo bi da pijete čaj od ehinacee i jedete beli luk, jer je jedno naučno istraživanje pokazalo da je beli luk vrlo efikasan kad je u pitanju uništavanje i sprečavanje daljeg razmnožavanja virusa koji izazivaju prehladu i grip.

Pranje ruku – najbolja prevencija

Svi su na meti gripa i prehlade – boravak u lokalima, putovanje javnim prevozom, provođenje vremena na poslu ili u školi, čini nas izloženijima virusnim infekcijama.

Pranje ruku ili korišćenje tečnosti za dezinfekciju najbolja je prevencija, s obzirom na to da se virusi mogu preneti ne samo boravkom u istoj prostoriji sa obolelim, već i doticanjem očiju, nosa ili usta nakon kontakta sa kvakom, rukohvatom u autobusu ili drugom površinom koju je dotakla obolela osoba.

Tokom epidemije preporučuje se i izbegavanje gužve. S druge strane, ne treba preterivati u zagrevanju doma ili poslovnog prostora, da bi se izbegla izloženost naglim promenama temperature prilikom izlaska odatle -varijacije u temperaturi pogoduju brzom razvoju virusne infekcije.

Savetuje se i zaštita od hladnoće – dobro se obucite, ali nemojte preterati, da ne biste počeli da se znojite.

Vakcina protiv gripa je dobra zaštita

Vakcinacija protiv sezonskog gripa jedna je od najuobičajenijih metoda zaštite. Stručnjaci preporučuju da se obavi u oktobru, pred uobičajeni početak jesenje epidemije. Naročito se preporučuje da se vakcinišu osobe starije od 65 godina, posebno ako su na bolničkom lečenju ili žive u domovima za stare.

Vakcina je preporučljiva i obolelima od dijabetesa, te hroničnih bolesti bubrega ili jetre, ali i mlađoj populaciji koja živi u učeničkim i studentskim domovima ili kasarnama.

Osobe čiji posao podrazumeva kontakt sa velikim brojem ljudi (radnici u poštama, bankama, bolnicama, novinari i slično) takodje bi trebalo da dobiju vakcinu, koja smanjuje rizik od zaraze za 60 do 80 odsto.

Neželjena dejstva najčešće obuhvataju crvenilo, otok i bol na mestu uboda, a u najređim slučajevima – kod oko pet odsto vakcinisanih – može doći do osećaja slabosti, bolova u mišićima, glavobolje ili osipa na koži.