Dolaskom jeseni češće se javljaju reumatski problemi bol, otok zglobova ruku, ramena, vrata i koklena, kao i jutarnja ukočenost. Ako patite od reumatizma, znajte da je zima “omiljeno” vreme za tu bolest.

Nema čekanja, ovo je pravi momenat da preduzmete zaštitne mere. Nakon 40. godine nema ko se nije susreo sa reumom. Bolest najčešće nastaje kao komplikacija nakon akutne infekcije (gnojne angine, šarlaha, upale krajnika i grla, zapaljenja sinusa, pa čak i karijesa).

Uostalom, u većoj meri reumatizam napada ljude u detinjstvu i mladosti, pri čemu žene stradaju tri puta češće nego muškarci. Nešto više o prevenciji ovog upornog i neprijatnog oboljenja reći će nam reumatolog Anton Aptekarskij.

Klasična terapija lekovima pomaže da tegobe budu manje, ali ovu hroničnu bolest ne leče. Inače, uzrok reume kao bolesti su genetska predispozicija i bakterija (beta hemolitički streptokok), koja se nalazi u grlu. Ona, osim upalnih procesa na krajnicima i sluzokoži ždrela, izaziva i otoke na zglobovima.

reumaPrevencija pogoršanja

Svaki pojedinačni slučaj reume koja je posledica gnojne angine, upale krajnika ili zapaljenja sinusa trebalo bi ozbiljno shvatiti i izlečiti do kraja. Posle ponovljene angine poželjno je minimum mesec dana biti pod nadzorom lekara. Morate se čuvati od prehlade, nazeba grla, nogu i zglobova, i sprovoditi čeličenje organizma u razumnoj meri. Dozvoljene termalne procedure su banje i saune (ako nemate srčanih problema).

Ishrana

Na vašem stolu trebalo bi da se nađe hrana bogata vitaminima (naročito su korisni proizvodi s visokim sadržajem askorbinske kiseline, odnosno vitamina C). Valjalo bi da to budu niskokalorične namirnice.

Korisno: kaše od različitih žitarica (ovsena je naročito zdrava za one koji boluju od reume), a odlične su i supe s povrćem i žitaricama, sveže povrće (šargarepa, kupus) i kuvano i dinstano (pire od šargarepe, ragu od povrća, pljeskavice od kupusa). Od voća najvredniji su limun, pomorandže i drugi citrusi, kivi, feđoja (tropsko voće bogato vitaminom C), jabuke i kupine. Od napitaka -čaj s limunom, sokovi od bobica voća, kompoti.

Dozvoljeno: mleko i nemasni mlečni proizvodi (mladi kravlji sir, kefir, nemasni sir), jaja i jela od njih, malo kuvane ribe, jednom-dva puta nedeljno može se pojesti malo belog živinskog mesa, kuvane ili faširane šnicle pripremljene na pari, ćufte.

Ograničeno: sve masno, kuhinjska so, šećer, slatko, sirupi, med. Takođe, skrobasto voće i povrće (krompir, banane) i biljna ulja.

Zabranjeno: crveno meso, bilo koje marinade, dimljeno meso, mahunarke, slano. Hranu je najbolje pripremati bez soli.

Recepti protiv bola

U 100 ml 70-procentnog alkohola rastvorite 50 g kamfora u prahu, dodajte isto toliko gorčice u prahu. Odvojeno umutite belance i sjedinite s alkoholnom tinkturom. Čuvajte u frižideru. Svako veče nanosite na bolne zglobove, dopustite da koža upije, a višak obrišite suvom krpom. Ujutru isperite vodom. Ovo staro narodno sredstvo odlično pomaže da se ublaže bolovi usled reume i artritisa.

Prirodni načini lečenja reumatskih bolova: Kupke i melemi i čajevi protiv bolova

U savremenoj medicini često se primjenjuju lekovi protiv bolova, ali nije na odmet dati prednost čajevima, kupkama i oblogama od lekovitih biljaka koje itekako mogu da umanje bolove i pomognu u lečenju.

U narodnoj medicini postoji čitava riznica blagotvornih recepata na bazi biljaka, a dugogodišnje iskustvo je pokazalo da pomažu reumatičarima da umanje bolove i olakšaju svakodnevni život.

Probajte koja vam kombinacija biljaka najviše odgovara, možda zaboravite na lekove!

Prirodan način lečenja pacijenata koji pate od reumatskih problema obuhvataju med i medene proizvode, biljne kupke i meleme.

Oni su se u praksi pokazali kao efikasni jer pomažu da umine bol, a i ukočenost je manja.

Voštano propolisna kataplazma se priprema od rastopljenog voska sa dodatkom listića propolisa koji se namazu na dvostruko savijenu gazu. Pčelinji vosak blagotvorno deluje protiv upala, uništava širok spektar bakterija i smanjuje otok, dok propolis ima analgetske osobine i, takođe, deluje protiv upala.

Kataplazma se privija uz koleno ili rame i ostavlja dok ne umine bol (može da se upotrebljava i noću).

Polenov prah – kašičicu (drvenu ili plastičnu) ovog praha sipajte u 1 dl vode, ostavite preko noći, a ujutro promešajte i popijte. Polenov prah ima osobinu da stvara prirodne kortikosteroide koji smanjuju otok i bol reumatskih problema.

Maslačak (Taraxacum officinale) pomaže da se izbace nagomilane štetne materije iz organizma, u slučaju gihta i reume. Deluje kao prirodni diuretik.Punu kašičicu sitno iseckanog korena maslačka prelijte sa 2,5 dl hladne vode i ostavite preko noći. Sutradan zagrejte do ključanja, sačekajte 5-10 minuta i procedite. Dobijenu količinu čaja podelite u dve doze, prvu popijte pola sata pre, a drugu pola sata posle doručka (gutljaj po gutljaj).

Ulje za masažu – potrebno je 100 g sirove crvene papričice i 1/2 1 maslinovog ulja. Papričice sitno iseckajte, sipajte u maslinovo ulje i kuvajte na pari. Ovim uljem se mažu i masiraju bolna mesta dok ne pocrvene.
Napomena: ljute paprike obiluje supstancom kapsaicinom koji pomaže da umine bol.

Petrovac (Agrimonia eupatoria), poznata i kao kraljevska trava koristi se za kupke.
Potopite 200 g biljke u 6-8 l hladne vode i ostavite preko noći. Narednog dana zagrejte, procedite i dodajte u vodu za kupanje. Sedite u toj vodi 20 minuta, uvijte se u frotirski peškir ili bade mantil i ležite u krevet jedan sat.

Kantarion (Hvpericum perforatum) je lekovita biljka od koje možete da napravite ulje. U bocu širokog grlića stavite cvetove kantariona i prelijte kvalitetnim maslinovim uljem. Bocu zatvorite zatvaračem od plute, ostavite nekoliko nedelja na suncu ili u blizini izvora toplote. Kad ulje dobije lepu crvenu boju, procedite kroz dvostruku gazu i koristite u slučaju bolova u leđima, išijasa, reume, kao i oštećenih nerava.

Gavez (Symphytum officinale) je lekovita biljka koja se koristi za obloge.Osušen koren gaveza sameljite u fini prah, kašiku praha sipajte u solju za kafu, prelijte laganim mlazom vrelom vodom, dodajte nekoliko kapi hladno ceđenog suncokretovog ulja i brzo promešajte. Dobijenom kašom namažite pamučnu tkaninu i privijte na bolno mesto. Topao oblog pomaže da „spadne” otok i da umine bol u zglobovima.

Gavez i polen su izuzetno efikasna mešavina u slučaju reumatskog zadebljanja mišića ili gihta.
Toplu kašu gaveza (vidi prethodni recept) pomešajte sa fino mlevenim polenovim prahom, tanko namažite na dvostruko savijenu gazu i privijte na obolelo mesto.

Kopriva (Urtica dioica) se koristi za kupke za noge.Pregršt opranih korena i stabljika sa listovima sveže ubrane koprive prelijte sa 5 l hladne vode i ostavite preko noći. Sutradan zagrejte do ključanja, sačekajte da se prohladi, i potopite noge najmanje 20 minuta. Ova kupka, ako se ponovo zagreje, može da se koristi još 2 do 3 puta. Efikasna je u slučajevima išijasa, kostobolje i upala živaca ruku i nogu.

KUPKE PROTIV REUME

Od paprati i orahovog lista

– 3 l vode
– 100 g usitnjenog lista paprati
– 100 g usitnjenog orahovog lista
Prokuvati sve zajedno oko pet minuta i ohladiti do podnošljive temperature. Kupka treba da traje oko 20 minuta, a ova količina dovoljna je za ruke i noge.

Od mekinja
(kod akutnog reumatizma)

– Kilogram mekinja popariti sa pet litara kipuće vode i ostaviti da odstoji petnaest minuta. Procediti i sipati u vodu za kupku. Kupka treba da traje deset do petnaest minuta. Posle toga, preporučuje se mirovanje najmanje pola sata.

TINKTURE protiv reume

Od divljeg kestena

– Tri kašike oljuštenih i iseckanih plodova držati dva meseca u litru rakije.

Od rosopasa

– Pregršt iseckanog zelenog dela biljke i korena držati osam dana u pola litre rakije. Potom procediti i uzimati od tri do deset kapi na dan.

KOD BOLOVA POMAŽE I MRAVLJA KISELINA

Za išijas i reumatične bolove spas može da bude mravlja kiselina. Bolesnu ruku ili nogu staviti u mravinjak i sačekati da mravi odrade “terapiju”.Postupak se može ponavljati na svake dve nede-lje. Mravlja kiselina utiče kao prirodna injekcija na bolna mesta!

Čaj od celera protiv reume

U litru vode kuvati 40 grama celerovog lišća nekoliko minuta.
Poklopiti i ostaviti da odstoji dok se ne ohladi. Potom procediti i piti mlako, nekoliko puta dnevno.

Čaj od kukuruzne svile

– Kukuruzna svila se samo popari toplom vodom. Ostavi se da odstoji, i pije nezasladena!

Čajna mešavina protiv reume 1

(kod mišićnog reumatizma)
– 50 g korena zečjeg trna
– 50 g stabljike zečjeg trna
– 50 g listova celera
– 50 g stabljike komorača
– 30 g stabljike majčine dušice
– 30 g listova matičnjaka
– 30 g stabljike petoprsta
– 30 g pirevine

Čajna mešavina protiv reume 2

– 50 g cvetova lipe
– 50 g cvetova kamilice
– 50 g žila koprive
– 50 g cvetova zove
– 30 g mahuna od pasulja
– 30 g cvetova kuniće
– 30 g stabljike bele gorčice
– 30 g ploda borovnice
– 30 g listova breze
– 10 g hrastove kore
– 10 g vrbove kore
– 10 g stabljike majčine dušice
Trave usitniti i pomešati. U 2 litra proključale vode staviti 15 g mešavine trava i kuvati poklopljeno jedan minut. Poklopljeno ohladiti. Hladan čaj procediti i piti po 8 decilitara dnevno umesto vode, u određenim vremenskim razmacima.

Uz korišćenje što većih količina čaja, za smanjivanje bolova dobro je svakodnevno (ujutro i uveče) masirati se mešavinom jednakih količina (jake) rakije lozovače i vinskoga sirćeta.

Posle masaže, namazati kožu tankim slojem maslinovog ulja. Na kraju, bolna mesta uviti pamučnim ili lanenim krpama ili odećom, i boraviti u toploj prostoriji.