Šta je potkožna bubuljica
Potkožne bubuljice su ništa drugo do bubuljica koje su zarobljene ispod površine kože, pri čemu se nikako ne mogu iscediti, jer nemaju gnojni vrh.
Potkožne bubuljice ili potkožne akne, koje se nazivaju još i zatvoreni komedoni, su još gore od svih drugih vrsta akni, iz nekoliko razloga.
Prvo, one su bolne, jer se nalaze duboko ispod površine kože i blizu su nerava, posebno na licu i glavi. To ih čini veoma osetljivim na dodir i neće dozvoliti da zaboravite na njih.
Drugo, one prolaze veoma sporo, pa su mnogo duže prisutne nego druge bubuljice.
I definitivno ne treba da se cede ili stiskaju, jer to nikako neće pomoći da ih se oslobodite, već suprotno, može čak i pogoršati situaciju – rizikujete da inficirate oštećenu kožu i izazovete furunkulozu.
Iako bi se reklo da izgledaju manje neprijatno jer nemaju bele ili crne ”glave” kao i svi drugi komedoni, međutim, one su još izraženije, jer izgledaju kao velike roze ili crvene izbočine različitih veličina na vašoj koži. I one se vrlo često pojavljuju na najnezgodnijim mestima, pa se tako mogu naći potkožne bubuljice na obrazima, bradi, čelu, nosu, vratu i iza ušiju – gde se dobro vide.
Potkožne bubuljice na licu – uzrok:
Uzroci pojave potkožnih bubuljica su isti kao i za sve druge vrste akni: nedostatak higijene i višak sebuma pod kožom koji začepljuje pore.
Ali ne očajavajte. Postoji mnogo rešenja za uklanjanje potkožnih bubuljica među prirodnim lekovima, proizvodima za negu kože i lekovima. Međutim, ako vas muči potkožna bubuljica koja ne prolazi – trebalo bi da posetite dermatologa da se ispita o čemu se radi i da vam da stručan savet.
Kako ukloniti potkožne bubuljice
Postoje brojni kućni tretmani za potkožne bubuljice, možete odabrati onaj koji vam se najviše dopada. Ali pre nego što izvršite neki od ovih tretmana, ne zaboravite sledeća pravila:
Pre nego što primenite masku ili bilo koji drugi prirodni lek, operite dobro kožu i posebno ruke i obrišite ih da se potpuno osuše, u suprotnom možete doneti infekciju na bubuljicu i izazvati komplikacije. I sve komplikacije akni mogu ostaviti ružne ožiljke na licu koji veoma teško zarastaju ili se ne mogu sakriti.
Nikada ne pokušavajte da otvorite ili istiskate potkožnu bubuljicu, nikada nemojte pokušati da je probodete sa iglom ili nekim drugim šiljatim predmetom – jer ćete tako oštetiti kožu i imati visok rizik da dobijete infekciju, a ne da uklonite bubuljicu – već ćete ih tako množiti.
Budite sigurni da uradite test alergije da vidite da li dotični lek odgovara vašem telu.
Tople obloge
Da bi podstakli da potkožne bubljice nestanu, morate da sačekate da ”sazre” i otvore se, kako bi se eliminisao gnoj koji je unutra. Kao što smo rekli, ne bi trebalo da ih otvarate sami, ali barem možete da ubrzate taj proces. Za to natopite tkaninu ili pamučni tufer u toploj vodi i nanesite na bubuljicu na nekoliko minuta. Ponovite postupak triput dnevno.
Možete uzeti i tople čajne kesice od crnog ili zelenog čaja. Tanini sadržani u čaju doprinose smanjenju upale i korisni su za kožu.
Takođe možete da koristite bilo koju toplu kesicu čaja (nane, kamilice, nevena itd.) umesto vode. To će biti korisno i za lečenje i za tonus vaše kože. Uzgred, možete koristiti takve čajeve za pranje lica.
Hladne obloge
Ako vas potkožne bubuljice bole ili želite da ih sakrijete na kratko vreme, možete smanjiti bol i oticanje uz pomoć leda. Uvijte kocku leda u krpu ili peškir i primenjujte na desetak minuta nekoliko puta dnevno.
Ulje čajevca
Ulje čajevca je poznato po svojim antibakterijskim svojstvima, tako da će vam pomoći, ne samo da smanjite bubuljice koje već postoje, već i da sprečite dalji razvoj akni ubijajući bakterije koje ih uzrokuju, čišćenjem kože i otvaranjem pora.
Ne zaboravite da je čisto ulje čajevca veoma agresivno, pa kako ne bi opekli kožu, pomešajte ga sa nekim drugim sastojkom, na primer, sa vodom, u odnosu 1:9. Natopite pamučni tufer sa mešavinom i primenjujte na bubuljicu na 5-10 minuta, a zatim oprati lice vodom, ili samo obrisati lice sa ovom mešavinom nakon pranja.
Ulje čajevca takođe ima osobinu da sasuši potkožne bubuljice, tako što otklanja višak sebuma; a da se izbegne osećaj zategnutosti kože, možete primeniti prirodnu kremu, kao što je sok aloe vere, ili hidratantnu kremu po želji.
Aloe vera
Ako imate aloe veru kod kuće, imate sve što je neophodno. Kao što možete pročitati ovde, aloe vera je divna biljka sa brojnim korisnim svojstvima i dobar lek za većinu stanja kože, uključujući, naravno, potkožne bubuljice. Ne samo da će ukloniti vaš problem, već takođe pomaže vašoj koži da se obnovi i da izgleda mnogo bolje.
Možete koristiti aloe vera sok i aloe vera gel u bilo kom obliku, od jednostavne primene na kožu ili upotrebom ovog sastojka u različitim maskama, do gotovih kozmetičkih proizvoda baziranih na ovoj biljci.
Jabuke i med
Med i jabuke su veoma popularni lekovi protiv mnogih kožnih problema, uključujući potkožne bubuljice. Med ima antimikrobnu i antiseptičnu funkciju i efikasno se bori protiv patogenih bakterija i takođe ublažava i hrani kožu čineći je sjajnom i svežom, a jabuke sadrže jabučnu kiselinu koja tonira kožu.
Nanesite čist tečni med sa vatom i ostavite na koži 15-20 minuta, a zatim operite lice toplom vodom. Ponovite to, kao i druge maske, do tri puta dnevno.
Napravite pastu od jedne kašika pirea od pulpe jabuke sa jednom kašikom tečnog meda. Nanesite masku na kožu i ostavite je na deset minuta. Operite sa toplom vodom i ponovite ovu proceduru svakodnevno.
Gorka so
Gorka so je još jedno rešenje da se zaustave potkožne bubuljice, koja se bori protiv upale i bakterija. Rastvorite kašičicu gorke soli u pola šolje vode i stavite na bubuljice. Nakon što se osuši, umijte lice. Gotovo tri puta dnevno ovoga će vam pomoći da se izleči problem.
Jabukovo sirće
Sirće je poznato po antiseptičnim i tonirajućim funkcijama, čineći kožu više elastičnom i bori se protiv uzroka razvoja problema kože.
Imajte na umu da jabukovo sirće sadrži jabučnu kiselinu i može biti agresivno po kožu, stoga ga ne ostavljajte dugo kada se primenjuje kako ne bi dobili opekotine.
Jabukovo sirće je takođe korisno ako patite od akni na koži glave ili bilo koje druge vrste bubuljica.
Alkohol
Alkohol je najbrži način za dezinfekciju kože i sprečava rast bakterija, tako da smanjuje, ne samo postojeće probleme, već takođe pomaže da ne dođe do novih. On otvara pore i čisti ih od prljavštine, smanjuje crvenilo. Takođe hladi kožu, pomažući da se ublaži bol iako nemože da brzo ukloni potkožne bubuljice može smanjiti njiovu veličinu.
Obrisati kožu (ili samo potkožne bubuljice, ako je vaša koža osetljiva) sa alkoholom i umijte lice nekoliko minuta kasnije, nekoliko puta dnevno. Imajte na umu da alkohol isušuje kožu, pa ako je vaša koža osetljiva, ne zaboravite da je hidrirate.
Pasta za zube
Pasta za zube je veoma popularan lek protiv potkožnih bubuljica, jer sadrži pepermint koji suši i hladi kožu i pomaže da se uklone crvenilo i bol i smanjuje oticanje. Međutim, ovo rešenje nije najbolje, kako pasta za zube sadrži i hemikalije koje mogu da izazovu iritaciju kože, naročito ako je vaša koža osetljiva, i pogoršati dodatno vaš problem. Postoje mnogi slučajevi kada, pošto su primenili pastu za zube na licu i ostavili je preko noći, ujutru su ljudi bili neprijatno iznenađeni rezultatom. Dakle, ako želite da pokušate ovu opciju, možda bi trebalo da probate hladne obloge umesto toga, jer imaju isti efekat, ali su mnogo manje opasne.
Kako ukloniti potkožne bubuljice prirodnim putem
Iako su često veoma uporne i čini se kao da nikad neće proći, potkožne bubuljice se mogu tretirati i nekim prirodnim lekovima koji su vam sigurno veoma dostupni.
Ako se pitate kako ukloniti potkožne bubljice prirodnim putem, pored navedenih recepata u prethodnom odeljku – sledite sledeće savete:
Slani rastvor
Umešajte 2 kašike soli u čašu tople vode. Dovedite rastvor do ključanja. Nanesite tople obloge na ugroženom području kože.
Biljni losion
Najbolje je da izbegavate pranje kože sa vodom iz slavine, koja sadrži mnoge nečistoće koje iritiraju već osetljivu kožu, već pripremite biljni losion. Pomešajte jednake delove koprive, ruse, kamilice, nane i nevena u vodi i stavite da proključa. Ohladite, procedite i koristite za pranje lica.
Losion od limuna
Limun je odličan lek za bubuljice pa i kad su u pitanju potkožne.Iscedite pola limuna u čašu ključale vode. Obrišite lice sa ovim losionom 2 puta dnevno.
Maska od talka
Pomešajte po 5 g talka i bele gline i prelijte kašikom mleka, te pomešajte da se dobije pasta.
Maska od bele gline
Pomešajte 3 kašičice bele gline sa 1 kašičicom soka od limuna i 30 g tinkture od nevena. Nanesite na lice i ostavite da deluje 15 minuta.
Maska od krompira
Ovo je poznat prirodni lek za potkožne bubuljice.Oljuštite jedan krompir srednje veličine i narendajte ga, zatim ga pomešajte sa umućenim belancetom, dodajte prstohvat soli i kašičicu ovsenih pahuljica (ili kaše). Nanesite smesu i ostavite da deluje 20 minuta.
Cvetovi kantariona
Preko suvih listova i cvetova kantariona sipati šolju ključale vode. Kuvati 10 minuta, procediti i ohladiti. Koristite kao losion za ubrzavanje prolaska potkožnih bubuljica.
Maska sa kvascem
Pomešajte suvi kvasac sa malo ključale vode da se dobije ”gnjecava” smesa, nanesite je na lice i sačekajte da se potpuno osuši. Isperite mlakom vodom.
Maska sa aspirinom
Acetil-salicilna kiselina, nama poznata kao aspirin, je odlično dezinfekciono i anti-inflamatorno sredstvo. Izdrobite tablete aspirina u prah i dodajte malo ključale vode da se dobije pasta. Nanesite masku na 10-15 minuta na upaljena mesta, aspirin je veoma efikasan kad su u pitanju potkožne bubuljice.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!