Bronhitis je bakterijske i alergijske prirode. Uglavnom se leći antibioticima a čajevi se koriste kao dopunska terapija da olakšaju izbacivanje guste sluzi. Bronhiolitis je virusno oboljenje i obično se povlači posle nedelju dana a uzrokuje zapaljenja najmanjih vazdušnih puteva u plućima – bronhiola. To može izazvati groznicu kašalj i otežano disanje. Ako je kašalj uporan i ne prolazi može nastati astma. Česte su bolesti disajnih puteva, kao što je bronhitis.
Narodna medicina preporučuje više čajnih mešavina kao pomoć za ublažavanje tegoba:
* Po 25 grama lista belog i crnog sleza, podbela i plodova morača. Jednu kašiku smeše popariti sa 200ml ključale vode, poklopiti, ocediti i toplo popiti. Ovo ponavljati 4-5 puta dnevno. Čaj zasladiti medom.
* Po 25 grama vranilovke, majorana, islandskog lišaja i trave dan i noć. Priprema se kao prethodni čaj.
* Po 20 grama cveta i lista podbela i stucanog ploda anisa popariti sa pola litra ključale vode, poklopiti i posle osam sati ocediti i pomešati sa pola kilograma lipovog ili planinskog cvetnog meda i to piti svakog sata po kašiku.
* Kašiku origana prelijte čašom vrele vode i sačekajte desetak minuta. Pijte u gutljajima. Ovaj čaj je odlična preventiva protiv prehlade, bronhitisa i astme.
* Četrdeset grama mladih borovih iglica dobro isperite, pa prelijte sa pola litra ključale vode. Ostavite da ključa još petnaestak minuta na laganoj vatri, a zatim skinite sa nngle i ostavite poklopljeno 24 sata. Zatim tečnost procedite kroz gazu i pomešajte sa kilogramom meda. Uzimajte po jednu supenu kašiku posle jela četiri puta dnevno.
Čajevi za inhalaciju
Čajevi za inhalaciju se dodaju u vruću vodu. Najčešće se upotrebljava bosiljak, žalfija, kamilica, list eukaliptusa ili mešavine ovih biljaka.
* Kašika mešavine kamilice, timijana i majorana stavi se u Vz\ vrele vode i inhalira.
* Kašika mešavine žalfije, ruzmarina i lista eukaliptusa stavi se u 1/2 l vrele vode i inhalira.
* Nekoliko kapi etarskog ulja eukaliptusa (ili bora) ukapati u proključalu vodu, a još bolje je dodati 10 kapi propolisa, pa se napariti 10 – 15 minuta, uz pokrivenu glavu.
Povišena temperatura je, takođe, jedan od simptoma oboljenja disajnih organa. Da bi se podstaklo 1 olakšalo znojenje, upotrebljavaju se čajevi od cveta lipe i zove.
Povećano znojenje znači i potrebu za unošenjem veće količine tečnosti. Uobičajeno je da se piju čajni nap-ici u kojima je glavna komponenta šipak ili hibiscus. Ovo bilje svakom čajnom napitku daje prijatan, kiselkast, osvežavajući ukus.
* Kašiku kamilice sipati u L ključale vode u šerpi pa dodati 10 kapi propolisa. Pokriti glavu peškirom pa udisati isparenje pola sata. Olakšava i poboljšava funkciju respiratornih organa (nos, grlo, dušnik, pluća).
* Šaku listova i cvetova podbela staviti u 400ml ključale vode i udisati više puta na dan kod bronhitisa. Napomena: kada se piju preparati koji sadrže podbel treba se strogo pridržavati preporučenih doza jer podbel ima u sebi i alkaloid pirolizidin koji deluje toksično.
Sirup protiv bronhitisa
* Sto grama suvih borovih pupoljaka popariti sa pola litra ključale vode i držati na toplom mestu (kraj šporeta) 1-2 sata. Potom procediti i pomešati sa kilogram meda. Pije se 4 do 5 kašika dnevno.
Recepti:
* Čaj od lista podbela, bogat sluzavim materijama, olakšava iskašljavanje lepljivog gustog „šlajma” i suzbija napade bronhijalne astme. Priprema se tako što se lOg lista (dve kafene kašike) prelije sa 200ml ključale vode, poklopi i odstoji jedan čas. Procedi se i pije pre jela nezaslađen ili zaslađen medom, 2-3 šolje dnevno.
* Čaj od jabuka protiv katara ždrela i bronhija:
* Jabuke iseći na tanke kriške, ubaciti u proključalu vodu i ostaviti ih nekoliko minuta da se greju na tihoj vatri. Procediti i malo zasladiti šećerom. Ovaj čaj od jabuka važi kao domaće sredstvo kod katara ždrela i bronhija.
Hajdučka trava i seme komorača protiv gripa:
* Protiv gripa se mogu nabaviti razni tekovi u apotekama ali ako radije koristite prirodna sredstva,onda pripremajte čaj od hajdučke trave i semena komorača: U 1/4 l hladne vode stavite kafenu kašiku semena komorača i supenu kašiku hajdučke trave. Kuvati 15 minuta, procediti i piti pola sata pre svakog obroka.
Krompirova voda protiv kašlja:
* Ako patite od suvog kašlja pomaže voda (neslana) u kojoj ste kuvali krompir. Vodu sladiti medom i piti toplo.
Preporučujemo sledeće biljke i čajne mešavine protiv bronhitisa:
* Tzv. plućni ili pektoralni čaj – 30g lista belog sleza, 25g slatkog korena (sladić), 20g lista timijana, 15g korena belog sleza, 4g anisa i po 2g cveta crnog sleza, bulke (turčinka)/divizme.
* Uzeti po 15g miloduha, bokvice, majorana, plućnjaka, nane.cveta divizme i lOg korena crnog gaveza. Priprema: supenu kašiku preliti sa šoljom ključale vode. Da odstoji jedan sat, procediti, zasladiti medom i piti tri puta dnevno po solju, posle jela.
Bronhitis-hrana (da i ne)
* Zabranjuje se: masno i sušeno meso, bubrezi, džigerica, iznutrice, paprika, biber, slana i jako začinjena jela (posebno dok traje povišena temperatura), gazirana i alkoholna pića i pušenje.
* Preporučuje se: blage supe i čorbe, teleće, juneće i živinsko meso, voće, voćni sokovi, kompoti, voćne prerađevine. Kada temperature spadne može se preći na normalnu ishranu, izuzev uzimanja pomenutih zabranjenih namirnica.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!