Mitiseri na nosu, licu i po telu uzrok
Šta su mitiseri? Mitiseri su male neravnine koje se pojavljuju na vašoj koži zbog začepljenja folikula. Karakteristični su po tome što njihova površina izgleda tamno ili crno.Oni su blagi tip akni koji se obično formira na nosu i licu, ali se mogu pojaviti i na telu: na grudima, vratu, rukama i ramenima. Uklanjanje mitisera često je pravi izazov, jer ove dosadne lezije na koži imaju tendenciju da se stalno iznova vraćaju. Mitiseri na nosu su ono sa čim se bori većina mladih, ali i starijih, a veoma su neprijatni i teško se uklanjaju.
Zašto nastaju mitiseri? Mitiseri nastaju kada se začepe otvori folikula dlake na vašoj koži. Svaki folikul sadrži jednu dlaku i lojnu žlezdu koja proizvodi ulje, pod nazivom sebum, koje pomaže da zadržate kožu mekom. Mrtve ćelije kože i ulja se prikupljaju u otvoru folikula na koži, proizvodeći izbočinu koja se zove komedon. Ako ova neravnina na koži ostane zatvorena, tada govorimo o zatvorenim komedonima. Kada se koža preko neravnine otvara, izlaganje vazduhu uzrokuje da izgleda crno i formira se mitiser.
Uzrok za pojavu mitisera na nosu, licu i po telu treba potražiti u sledećim faktorima:
- proizvodnja previše telesnog ulja
- nagomilavanje bakterija koje izazivaju akne (Propionibacterium acnes) na koži
- iritacija folikula dlake kada se mrtve ćelija kože ne odbacuju na normalnoj osnovi
- hormonalne promene koje uzrokuju povećanje proizvodnje ulja tokom tinejdžerskih godina, tokom menstruacije ili ako uzimate kontraceptivne pilule
- uzimanje određenih lekova, kao što su kortikosteroidi, litijum ili androgeni.
Neki ljudi veruju da ono šta jedete ili pijete može da utiče na akne. Mlečni proizvodi i namirnice kao što su ugljeni hidrati koji povećavaju nivo šećera u krvi mogu da igraju ulogu u pokretanju akni, ali istraživači nisu ubeđeni da postoji jaka veza.
Mitiseri kako ih ukloniti
Kako ukloniti mitisere sa nosa – večito pitanje i potraga za idealnim lekom koja ne prestaje! Očistiti lice od mitisera želja je svakog ko se sa ovim upornim i neprijatnim problemom bori. Morate znati da to nije nimalo lako i jednostavno, pa ćete često čuti da se mitiseri zapravo i ne mogu potpuno ukloniti, jer se stalno iznova pojavljuju.
Kako ukloniti mitisere sa lica?
Tretmani dostupni bez recepta
Mitiseri na nosu se mogu tretirati mnogim lekovima koji se mogu dobiti bez recepta u apotekama. Ovi lekovi su dostupni u vidu flastera, trakica, kreme, gela i forme jastučića koji se stavljaju direktno na kožu. Takvi lekovi sadrže sastojke poput salicilne kiseline, benzoil peroksida i rezorcinola. Oni deluju protiv mitisera tako što uništavaju bakterije, uklanjaju višak ulja i izazivaju da koža odbaci mrtve ćelije.
Mitiseri – kako ih ukloniti lekovima na recept
Ako se tretmanima koji su dostupni bez recepta ne mogu ukloniti mitiseri na nosu i licu, lekar može sugerisati da koristite jače lekove na recept. Lekovi koji sadrže vitamin A, kao što je tretinoin, tazaroten i adapalen sprečavaće formiranje čepova u folikulima i podsticaće brži promet ćelija kože. Ovi lekovi se primenjuju direktno na kožu. Vaš lekar može propisati i drugu vrstu lokalnog leka koji sadrži benzoil peroksid i antibiotike. Ova vrsta lekova može biti naročito korisna ako imate bubuljice ili cistične akne pored mitisera.
Ručno uklanjanje mitisera
Dermatolog, lekar specijalizovan za negu kože, će koristiti poseban instrument da ukloni čep koji izaziva mitisere. Nakon što napravi mali otvor na čepu, lekar primenjuje pritisak da ukloni začepljenje.
Mikrodermoabrazija
Tokom ovog postupka, lekari koriste poseban instrument koji sadrži grubu površinu da ‘’izbrusi’’ gornje slojeve vaše kože. Brušenje kože uklanja čepove koje izazivaju mitesere.Obratite se dermatologu za ovaj tretman ako vas muče grubi mitiseri na nosu.
Hemijski piling
Hemijski pilinzi takođe mogu ukloniti čepove i mrtve ćelije kože koji doprinose mitiserima. Tokom pilinga, jak hemijski rastvor se nanosi na kožu. Tokom nekog vremena, gornji slojevi kože se ogule, otkrivajući glatku kožu ispod. Blagi pilinzi su dostupni bez recepta, dok jači piling treba da izvodi dermatolog ili drugi stručnjak za negu kože.
Laserska i svetlosna terapija
Laserska i svetlosna terapija koriste male zrake intenzivne svetlosti da smanje proizvodnju ulja ili ubijaju bakterije. I laseri i svetlost pomažu u lečenju mitesera i akni bez oštećenja gornjih slojeva kože.Mitiseri na nosu se veoma efikasno i bez neprijatnosti uklanjaju ovom savremenom metodom.
Kako ukloniti mitisere prirodnim putem?
Uklanjanje mitisera prirodnim putem je moguće sprovesti uz pomoć sledećih kućnih lekova:
Soda bikarbona
Pomešajte dve kašičice sode bikarbone sa mineralnom vodom da se napravi pasta.Mitiseri na licu se nežno masiraju ovom pastom nekoliko minuta. Zatim se pasta ostavi da se osuši još nekoliko minuta pre nego što je isperete toplom vodom. Ponovite ovaj lek jednom ili dva puta nedeljno.
Cimet
Mitiseri na licu se mogu tretirati i cimetom i limunom.Pomešajte jednu kašičicu svakog od cimeta i soka od limuna sa malo kurkume u prahu (opciono). Nanesite na lice, pustite da deluje 10 do 15 minuta, a zatim isperite. Alternativno, pomešajte jednu kašičicu cimeta u prahu i meda da se formira gusta pasta. Nanesite je na ugroženom području pre spavanja i ostavite preko noći. Ujutru, operite lice sa normalnom vodom. Mitiseri na nosu neće nestati posle jednog tretmana, za najbolje rezultate, primenjujte ovaj lek svakodnevno oko 10 dana.
Ovsena kaša
Pomešajte jednu kašičicu meda i sok od četiri paradajza u dovoljno ovsene kaše da se napravi pasta. Uradite piling sa ovim na vašoj koži. Operite nakon 10 minuta. Ponovite redovno za čistu kožu.
Sok od limuna
Staviti nekoliko kapi meda na pola limuna. Za ekstra piling, možete dodati malo šećera. Utrljavajte limun na područe gde se nalaze mitiseri. Isperite nakon 10 minuta. Ponoviti jednom ili dva puta nedeljno. Takođe možete mešati svež sok od limuna sa mlekom ili ružinom vodicom za dobijanje sredstva za čišćenje lica i koristiti ovo nekoliko puta nedeljno.
Zeleni čaj
Pomešajte jednu kašičicu suvih listova zelenog čaja sa malo vode da se napravi pasta. Lagano nanesite pastu preko pogođene oblasti na dva do tri minuta. Ovaj piling duboko čisti masnu kožu i pomaže da se odblokiraju pore. Isprati mlakom vodom.
Med
Med je veoma jednostavan lek za mitisere posebno one na nosu.Nanesite malo čistog meda na lice ili nos. Pustite ga da deluje oko 10 minuta. Isperite lice mlakom vodom.
Maska za lice za mitisere
Maska za lice za mitisere vam može pomoći da se izborite sa ovim upornim problemom koji pogađa vašu kožu. Pored prirodnih lekova za mitisere koje smo naveli u tekstu iznad, evo još nekoliko zanimljivih:
Kurkuma
Pomešajte nešto kurkume u prahu sa dve supene kašike soka od mente. Nanesite na zahvaćena područja. Ostavite da se osuši nekoliko minuta, a zatim isperite mlakom vodom.
Takođe možete napraviti gustu pastu mešanjem crvene sandalovine, kurkume u prahu i mleka zajedno. Nanesite na ugroženom području i posle 10 minuta operite kožu vodom.
Gorka so
Pomešajte jednu kašičicu gorke soli i nekoliko kapi joda u malo tople vode dok se so ne rastvori u potpunosti. Ostaviti smešu da se ohladi do sobne temperature.Mitiseri na nosu se namažu ovom mešavinom pomoću pamučnog tufera. Ostaviti smešu da se osuši. Koristite čistu krpu da je nežno uklonite i oprati lice.
Glina
Umešati dovoljno vode u 1 kašiku bentonit gline da se formira pasta koja je gusta, ali ipak primenjiva. Koristeći čiste prste, nanesite na lice tanji sloj paste i pustite da odstoji 10-25 minuta, u zavisnosti od toga koliko ste pustili da se osuši. Isperite mlakom vodom i hidrirati kao i obično.
Maska za mitisere od želatina i meda
Mitiseri na nosu prosto nestaju sa redovnom upotrebom maske od želatina i meda!
Sastojci:
- 1 ½ kašičice želatina
- ½ kašičice + 2 kašike filtrirane vode, odvojeno
- ¼ kašičice ovsa
- 1 kašika sirovog meda
Maska za mitisere od želatina i meda – priprema: dodajte želatin u 2 kašike filtrirane vode u maloj posudi. Ostavite da odstoji 2-3 minuta.
Samleti ovas u grub prah u blenderu. Pomešati mleveni ovas zajedno sa ½ šolje vode u malom tiganju. Zagrejte na srednje jakoj vatri, mešajući neprestano, dok ne postane veoma gusta kao kaša, oko 5 minuta. Dodajte želatin i dalje mešati dok se želatin ne rastvori. Sklonite posudu sa šporeta i dozvoliti da se maska ohladi do telesne temperature (ili da se ohladi dovoljno da se može primeniti na lice). Dodajte med i nanesite debeo sloj maske na lice, pa se vratite na drugi sloj po potrebi. Maska može biti nežno umasirana u lice ako želite piling.
Ostavite masku dok ne bude suva na dodir, oko 15-20 minuta, a zatim isperite toplom krpom. Čuvajte ostatke od početne količine maske u frižideru do jedne nedelje, uz lagano zagrevanje da ponovo otopite želatin pre svake upotrebe. Mitiseri na nosu – zbogom!
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!