Limfni čvorovi su male žlezde koje se nalaze u celom telu i važan su deo imunološkog sistema. Pomažu organizmu da se odbrani od patogenih mikroorganizama, a uglavnom su smešteni u udubljenja ispod pazuha, vratu, ispod vilice i brade, iza ušiju, na potiljku i preponama, i u normalnom, “zdravom” stanju ne mogu se napipati.
Limfne žlezde na vratu funkcija
Limfni čvorovi su važan deo imunog sistema. Nalaze se po celom telu, ali su vidljivi i opipljivi samo kada su uvećani ili otekli.
Limfni čvorovi su regionalni, a svaka grupa od njih odgovara određenom delu tela i odražava abnormalnosti u tom regionu.
U principu, infekcije su najčešći uzroci uvećanja limfnih čvorova. Ostali uzroci uključuju zapaljenja i rak. Nije svaki otok posledica nečeg nenormalnog.
Povezani su međusobno preko ‘’labavo’’ vezanih limfnih sudova. Limfni čvorovi obično stoje u različitim regionima u telu, gde su odgovorni za filtriranje krvi i obavljaju svoju imunološku funkciju za tu oblast tela. Tečnost iz limfnih sudova na kraju odlazi u venski sistem (vene) u organizmu.
Limfne žlezde na vratu – funkcija:
Limfni sistem, sastavljen od limfnih tkiva poznatih kao limfni čvorovi i krvnih sudova, je deo ljudskog imunog sistema. On učestvuje u zaštiti tela od infekcije, za isporuku ćelija imunog sistema, poznatih kao limfociti, u oblastima u kojima je imuni odgovor bio aktiviran. Postoji oko 600 do 700 limfnih čvorova rasutih po celom telu. Cervikalni limfni čvorovi se nalaze u vratnom regionu – ovo su limfni čvorovi na vratu.
Otečeni limfni čvorovi na vratu su prilično česta pojava i uglavnom su rezultat izlaganja bakterijama ili virusima, kao što je onaj koji izaziva prehladu. U retkim slučajevima, otečeni limfni čvorovi na vratu mogu ukazivati na ozbiljnije stanje, kao što je rak ili poremećaj imunog sistema.
Limfni čvorovi na vratu gde se nalaze
Gde se nalaze limfni čvorovi na vratu? Postoje dve glavne kategorije limfnih čvorova na vratu: prednji (anteriorni) i zadnji (posteriorni).
Prednji površni i duboki čvorovi uključuju submentalne i submaksilarne (tonzilarne) čvorove koji se nalaze ispod brade i vilice, respektivno. Prednji vratni limfni čvorovi su niže na prednjoj strani vrata, podeljeni u prelaringealne, tiroidne, pretrahealne i paratrahealne, na osnovu svog položaja u blizini struktura grla. Prelaringealni limfni čvorovi se nalaze ispred larinksa ili govorne kutije, blizu sredine i centra vrata. Tiroidni limfni čvorovi leže pored štitne žlezde, odmah iznad ključne kosti. Pretrahealni čvorovi su pozicionirani ispred traheje ili dušnika, u donjem centru vrata. Paratrahealni čvorovi se nalaze u blizini strana traheje (dušnika).
Posteriorni (zadnji) se nalaze duž zadnje strane vrata. Oni su poznati kao lateralni jugularni, anteriorni jugularni i jugulo-digastrični limfni čvorovi. Donji duboki limfni čvorovi vrata su jugulo-omohioidni čvorovi i supraklavikularni.
Limfadenopatija vrata
Postoji mnogo uzroka otečenih limfnih čvorova, ponekad se nazivaju i “otečene limfne žlezde” (limfadenopatija ili limfadenitis). Uopšteno, limfni čvorovi postaju otečeni kada su aktivni ili zbog infekcije, inflamacije ili kancera.
Limfadenopatija vrata – uzroci:
Infekcije
Infekcije su najčešći uzroci otoka limfnih čvorova. Uobičajeni infektivni uzroci otečenih limfnih čvorova su virusi, bakterije, paraziti i gljivice. Najčešći uzrok otečenih limfnih čvorova su virusne infekcije gornjih respiratornih puteva, kao što je prehlada .
Virusi
- infektivna mononukleoza
- male boginje
- boginje
- HIV
- herpes
- virus obične prehlade
- adenovirus
- mnogi drugi virusi
Bakterije
- streptokokus
- stafilokok
- sifilis
- tuberkuloza
- hlamidija
- druge seksualno prenosive bolesti
Paraziti
- toksoplazmoza
- leišmanioza
Gljivice:
- kokcidiomikoza
- histoplazmoza
Upala
Inflamatorni i imunološki uzroci otečenih limfnih čvorova vrata uključuju bolesti kao što su reumatoidni artritis i lupus, kao i osetljivost na neke lekove.
Rak
Mnogi tumori mogu da izazovu otok limfnih čvorova. To mogu biti kanceri koji potiču iz limfnih čvorova ili krvnih zrnaca poput limfoma i leukemije. Oni takođe mogu biti kanceri koji se šire od drugog organa u telu (metastatski tumori). Na primer, rak dojke se može proširiti do najbližih limfnih čvorova u pazuha (aksili), ili rak pluća se može proširiti na limfne čvorove oko ramene kosti.
Ostali uzroci otečenih limfnih čvorova
Postoje mnogi drugi, ređi uzroci otečenih čvorova, kao što su genetska bolest skladištenja lipida, odbacivanje transplantacionog grafta, sarkoidoza i mnogi drugi uslovi.
Takođe je važno napomenuti da otok limfnih čvorova nije uvek znak neke osnovne bolesti. Ponekad to može biti normalno.
U mnogim slučajevima, konačan uzrok otečenih limfnih čvorova ne može se utvrditi ni posle ispitivanja i testiranja.
Upala limfnih žlezda na vratu
Boli vas grlo, glava i osećate se potpuno loše. Čuvši ovo, prva stvar koju će vaš lekar verovatno uraditi je provera da li postoje otečeni limfni čvorovi ili otečene limfne žlezde.
Natečeni limfni čvorovi na vratu su znak da se vaše telo bori protiv infekcije ili druge vrste bolesti.
Upala limfnih žlezda na vratu kod dece obično ukazuje na prisustvo neke virusne i bakterijske infekcije, kojima su deca inače sklona. Mogući uzroci u tom slučaju su:
- strep grlo
- upala krajnika
- stomatološke infekcije
- mononukleoza
- infekcija (upala) uha
- nuspojava od vakcine ili od određenih lekova.
Ozbiljniji uzroci mogu uključivati: leukemiju, limfom, poremećaj imunog sistema.
Simptomi upale limfnih žlezda na vratu:
Obično ne bi trebalo da budete u stanju da osetite svoje limfne čvorove na vratu. Kada ste bolesni mogu da nabubre – ponekad i dva do tri puta od njihove uobičajene veličine – do tačke gde se jasno mogu osetiti.
Drugi simptomi obuhvataju:
- osetljivost ili bol kada ih pritisnete
- simptomi osnovne infekcije kao što su povišena temperatura, bol u grlu i herpes na usnama
- crvena, topla, natečena koža preko limfnih čvorova
- grumen.
Povećani limfni čvorovi koji su mekši, osetljivi, i lako se pokreću – su obično znak infekcije ili upale. Tvrdi limfni čvor na vratu koji se ne pomera i ne prouzrokuje bol, zahteva dalju evaluaciju vašeg lekara.
Lečenje upale limfnih žlezda na vratu
Kada je osnovna bolest tretirana, žlezde treba da se vrate na svoju normalnu veličinu. Tretman zavisi od toga šta je njihov uzrok.
Da ublažite nelagodnost i bolesti koje ih izazivaju, sledeće metode za negu kod kuće mogu da pomognu:
- uzmite analgetik ili anti-upalni lek, kao što je aspirin. Nemojte davati detetu aspirin, zbog rizika za Rejov sindrom
- nanesite toplu, vlažnu krpu na tom području
- odmorite se dovoljno, tako da vaše telo može da se oporavi od bolesti.
Pozovite svog lekara ukoliko su natekle limfne žlezde u pratnji:
- visoke temperature
- teškoća sa disanjem
- otežanim gutanjem
- noćnim znojenjem
- gubitkom težine
- kada je koža koja prekriva limfni čvor crvena
- Isto tako, obratite se lekaru ako veličina nateklih limfnih žlezda postaje veća od 2.5 cm, limfni čvor je veoma osetljiv ili čvrst ili otok ne nestaje posle mesec dana.
Top 5 biljaka protiv otečenih limfnih čvorova
Oticanje limfnih čvorova najčešće uzrokuju zagnojen zub, infekcija uha, kijavica, male boginje, mononukleoza, upala krajnika, gingivitis i inlekcija kože. Takođe, reumatoidni artritis, lupus i H1V mogu dovesti do uvećanja limfnih čvorova. U tom slučaju, fitoterapeuli preporučuju sledeće lekovite biljke:
Beli luk
Budući da sadrži antiupalne sastojke, odlično je sredstvo za terapiju otečenih limfnih čvorova. Ovaj prirodni antibiotik pomaže u čišćenju organizma od toksina, ublažava simptome limpfadenopatije i ubrzava ozdravljenje.
Ricinus
Ricinusovo ulje takođe ima antiupatna svojstva i prirodni je analgetik, te uspešno smanjuje otok limfnih čvorova. Poboljšava protok limle kroz telo i ubrzava izbacivanje toksina.
Kurkuma
U slučaju otečenih limfnih čvorova, primenjuje se i kurkuma, koja deluje antiupalno i poseduje anlagetičko svojstvo – smanjuje bol. Štiti od infekcija i doprinosi ozdravljenju.
Ehinacea
Ova biljka poznata je po svojim antimikrobnim i antiupalnim svojstvima. Pomaže u jačanju limfnog sistema i u borbi protiv infekcije, čisti krv i limfne čvorove.
Broćika
Filoterapeuti preporučuju ovu biljku u lečenju limpfadenopatije, jer stimuliše funkciju limfnog sistema i uspešno smanjuje otok limfnih čvorova.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!