Za kinou se često kaže da je najzdravija žitarica na svetu, ali ona je ustvari pseudo žitarica i spada u trave. Ova biljka je najbolji izvor biljnih proteina i spada u grupu u koju spada i blitva i spanać. Poreklo ove biljke, odnosno trave je iz Južne Amerike. Narod Inke su je zvale majkom svih žitarica baš zbog njenih lekovitih i jako hranljivih dejstava.
Hiljadama godina unazad, kinoa je tretirana kao super namirnica. Drevni narodi Inke nazivale su je majkom svih žitarica i često koristili u svojoj ishrani. Kinoa vodi poreklo iz Južne Amerike, iz regije Anda. Inke su je smatrale svetom biljkom, zbog čega je njihov vladar lično svake godine sejao prva zrna, koristeći specijalnu zlatnu alatku. Tek poslednjih godina postala je popularna van granica Latinske Amerike te se u zapadnim zemljama počela koristiti u proizvodnji testenina, kao zamena za pirinač, ali i na mnoge druge načine, lako se svrstava u žitaricu, kinoa to nije: pripada porodici trava kao što su spanać, cvekla i blitva.
Kinoa i zdravlje
Kinoa spada u lekovite biljke i to baš zbog toga što je puna mononezasićenih masti koje su dobre za zdravlje srca. Takođe njen sastav obiluje vitaminima poput vitamina B1, B2,B6 i slično. Za zdravlje je dobra jer je dokazano da smanjuje rizik od dijabetesa. U njenom sastavu se nalaze upijajuća vlakna koje kontrolišu nivo šećera u krvi a takođe imaju odličan odnos proteina i ugljenih hidrata koji takođe štite od dijabetesa. Takođe, ova biljka snižava holesterol opet, zahvaljujući vlaknima koje upijaju loše masti i tako pozitivno utiču na smanjenje holesterola i skidanje masti sa krvnih sudova. Logično, kinoa ima tu sposobnost i da održi zdravi balans natrijuma u organizmu jer ima velike količine kalijuma u sebi. Tako utiče na smanjenje povišenog krvnog pritiska. Ona se kao lek koristi i kada je potrebno da se održi zdrava telesna težina. Ova biljka vam ne dozvoljava da se ponovo ugojite baš zato jer je puna vlakana i jer uspešno utiče na dobar rad creva i redovno pražnjenje.
Poznato je mnogo vrsta: crvena, crna, bela i mnoge druge, dok se na našem tržištu mogu pronaći zrna boje slonove kosti. Ona se priprema, konzumira i ima jednake nutritivne vrednosti kao žitarica. Pre pripreme, važno je da se zrna isperu jer sadrže saponin, gorku supstancu koja ih štiti od raznih štetočina. Saponin nije štetan za zdravlje, samo može pokvariti ukus jela. lako zrna imaju tvrdu i glatku opnu, pri kuvanju nabubre, postaju mekša i pomalo hrskava, dok ukus varira u zavisnosti od vrste – od orašastog, slatkastog, do neutralnog. Može se koristiti za pripremu kaše, punjenje povrća, kao dodatak čorbama, jelima od mesa i povrća, u salatama i na mnoge druge načine.
Kinoa ima savršeni odnos devet esencijalnih amino-kiselina koje su neophodne za ljudsku ishranu. Taj odnos se retko sreće kod biljaka i karakterističan je za meso. Pored toga, bogata je manganom, magnezijumom, gvožđem, bakrom i fosforom, kao i vitaminnn B i E.
Preporučuje se osobama koje pate od migrene, dijabetesa i ateroskleroze. Kinoa je bezglutenska hrana te je idealna za obolele od celijaklje ili osobe koje su intolerantne na gluten. U hronoishrani, moze se jesti za doručak u kombinaciji s dozvoljenim vrstama namirnica kao i ostale žitarice. I periodu nakon restrikcije, može zameniti upotrebu pirinča u kombinaciji sa laganim proteinima (belim pilećim mesom ili ribom) tokom ručka, a ponekad se može konzumirati i za večeru u kombinaciji sa salatom.
Kinoa za doručak
S obzirom na to da je kinoa jako hranljiva namirnica, ona je najbolje da se jede ujutru, postoji mnogo recepata za lagani doručak koji uključuje i voće kao i cimet. Ukoliko ovu žitaricu jedete za doručak, problema sa probavom nećete imati jer ona provereno dobro utiče na stolicu, a takođe ćete organizam snabdeti neophodnim vitaminima od ranog jutra.
Kinoa ima skoro isto kalorija koliko i pirinač, jedna porcija kinoe ima 11 kalorija. Takođe, ova namirnica je najbolji izvor prirodnog proteina i puna je ugljenih hidrata. Što se njene nutritivne vrednosti tiče, bogata je vitaminima i mineralima, kalijumom, fosforom i cinkom. Apsolutno je neslana i dobro utiče na smanjenje holesterola.
Kuvanje, pripremanje
Pripremanje kinoe je veoma specifično, morate tačno da odredite meru vode pre kuvanja i isto tako da pazite koliko dugo je kuvate, da ne dobijete nejestivu kašu. Dakle, kada pravite meru, na šolju kinoe uvek idu dve šolje vode, odnos je 1:2 svaki put kada kuvate. Ako uzmete onu u rinfuzu, prvo je isperite sve dok joj opna ne spadne. Kinou kuvajte do prvog ključa, čim proključa, smanjite temperaturu i ostavite je da se krčka još 12 do 15 minuta. Nakon što se je skuvali, kinou možete kombinovati sa čorbom ili je mešati sa salatom ili je pak jesti kao kašu za doručak uz neko voće.
Kinoa za bebe, decu, sportiste, trudnice
S obzirom na to da se kinoa uzgaja organski, i da tokom njenog gajenja nema pesticida i hemije, ona je u potpunosti bezbedna za bebe i decu. Veoma je hranljiva namirnica a u prilog tome govori i činjenica da u njoj nema glutena. Za bebe i decu možete napraviti kašicu od kinoe. Potrebna vam je jedna šolja crvene kinoe i 3 šolje vode. Nakon što proključa, kinoa treba da se prokuva na niskoj temperaturi još 20 minuta. Kako bi bila lakša za konzumiranje, slobodno je možete, tako skuvanu, ubaciti u blender.
Ova namirnica je odlična za ishranu sportista, pogotovu zato što se u njenom sastavu nalaze tri aminokiseline od 9, koje su sportistima neophodne. O ishrani trudnica kada je reč o kinoi nema detaljnih informacija, ali s obzirom da je bezbedna za decu u veoma ranom uzrastu, dobra je i za trudnice, pogotovu zbog hranljivih materija koje su trudnicama, pogotovu u prvom tromesečju potrebne.
Kinoa recepti
Postoji dosta recepata sa kinoom i to samo zato jer je svet bukvalno poludeo za namirnicom koja je hranljiva, zdrava a plus se i lako i brzo kuva. Ova žitarica se obično služi kao dodatak jelu a isto tako se sa njom može spremiti ukusan obrok.
Jedan od primera su šampinjoni punjeni kinoom, a recept je sledeći. Potrebna vam je 1 do 1 i po šolje kuvane kinoe, 2 kašike maslinovog ulja, 1 crni luk iseckan, so i biber i svež peršun. Rernu zagrejte na 200 stepeni a pečurke stvaite na pleh. Prvo zagrejte ulje i propržite luk a onda dodajte ostale navedene sastojke i mešajte. Kad tiganj sklonite sa vatre, onda se dodaje peršun. Dobijenom smesom napunite poređane pečurke i stavite u rernu da se peku 20 minuta. Poznato je da su pečurke biljni protein, a istog ima i u kinoi. Prema tome, ukoliko ste vegetarijanac, ovaj recept će vam se posebno svideti.
Kinoa je nekako najbolje rešenje za vegetarijance i za vegane jer je hranljiva, puna proteina a opet nije životinjskog porekla. Sa ovom žitaricom možete napraviti laganu salatu, nju možete napraviti posle nekih proslava kako bi vam se telo malo očistilo od jake hrane.
Ovde su vam potrebne šolja kuvane kinoe, 2 kapike maslinovog ulja. Na vama je šta ćete staviti sve u salatu. apsolutno sve je dozvoljeno. Prema tome, slobodno budite maštoviti i kombinujte vaše omiljeno voće i povrće. U ovu salatu se obično dodaju jabuke, mandarine, orasi, nekoliko stabiljki celera kao i nekoliko kapi limuna. Za ovu salatu kažu da detoksikuje organizam, ali niko vam ne brani da napravite neku i po svojoj meri.
Ćufte od kinoe
Sastojci:
– 1 šolja nekuvane kinoe, 2 šolje vode, 3 čena belog luka, 3 struka mladog luka, 1/2 kašičice soli, 1 šolja obarenog spanaća, 1 kašičica dozvoljene vrste ulja
Priprema:
1. Kinou potopiti u vodu pa ostaviti par sati da nabubri.
2. Mladi luk i beli luk iseckati sitno, dodati probaren spanać, so, oceđenu kinou i ulje.
3. Sve sastojke dobro sjediniti da se dobije kompaktna masa.
4. Nauljenim rukama vaditi kuglice, pa ih oblikovati u ćufte.
5. Na malo ulja pržiti ćuftice, da porumene sa obe strane. Po želji, ispeći jaje na oko i servirati kao prilog.
Cena kinoe
Postoji više vrsta kinoa, kupite onu u zavisnosti šta vam treba. Crvena kinoa je odlična za salate i tokom obrade ne gubi jedinstvenu boju. Pored ove, postoji bela i crna kinoa, crna je najslađa od svih vrsta.
Tokom kuvanja, kinoa brzo nabubri, kuva se kao pirinač, tako da vam nisu velike količine potrebne kada je spremate. Ako pak volite da jedete kašu, kinou u obliku pahuljica možete naći u bolje snabdevenim prodavnicama zdrave hrane. Kinoa se obično čuva u teglama koje bi trebalo da budu čvrsto zatvorene kako joj vazduh ne bi smetao. Njena cena je 450 dinara za 200 grama i obično se kupuje u pakovanju. Ako uzmemo u obzir da ova žitarica u sebi ima više kalcijuma nego mleko, njena cena je i više nego pristupačna.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!