Za razliku od drugih vrsta tikava, hokaido tikva se može koristiti u kuhinji na više načina, bićete iznenađeni koliko ukusnih, brzih i jeftinih jela možete pripremiti od hokaido tikve.

Poreklo hokaido tikve

Hokaodo tikva se vekovima gaji na Dalekom istoku, odakle je stigla u Ameriku, mada se smatra da potiče iz Nove Engleske. Popularnost hokaido tikve je porasla u celom svetu, jer sve više ljudi želi da se zdravo hrani. Hokkaido tikva je vroma ukusna zamena za mnoge priloge, a može se koristiti i kao glavni sastojak u čorbama i sosovima.

Hokaido tikva i zdravlje

Hokaido tikva je bogata vitaminima i sadrži sledeće nutrijente: kalcijum, magnezijum, fosfor, kalijum, beta-karoten i vitamine A, B i C. Hokkaido tikva je prava vitaminska bomba i njena lekovita svojstva su gotovo čudesna. Hokaido tikva je dobra kao lek za bolesti pankreasa, slezine i stomačnih problema, kao i poremećaja rada bubrega i srčanih problema. Hokaido tikva deluje kao diuretik, a odlično uklanja parazite iz creva. Hokaido tikvu mogu jesti i dijabetičari, a seme ove tikve olakšava probleme sa prostatom kod muškaraca. Hokkaido tikva je odlična za svaku dijetu sa smanjenim brojem kalorija, jer sadrži malo kalorija, a mnogo vlakana i ima detoksikujući efekat.

hokaido tikva priprema

 

Nutritivna vrednostna 100 grama  kalorije, proteini:

Kalorije37
Ugljeni hidrati8,8 grama
Masti0.23 grama
Proteini 8.8 grama
Vlakna 1.6 grama

Uzgoj i čuvanje hokaido tikve

Uzgoj hokaido ne zahteva mnogo truda i znanja i  možete je lako gajiti i u svojoj bašti. Ako imate sreće i bude dovoljno plodova, možete čuvati ovu tikvu bez problema duže vremena, i možete je koristiti tokom cele godine. U tom slučaju, imaćete hokkaido bundevu čak i zimi, kada ju je teško naći u prodavnicama.

hokaido bundeva uzgoj

Kako gajiti hokaido tikvu ?

Uzgoj hokaido bundeve zaista nije težak. Reč je o jednogodišnjoj biljci, tako da ćete rezultate svog truda videti vrlo brzo.

Saveti za uzgoj hokaido tikve

Zemljište u koje ćete posaditi hokaido tikvu bi trebalo da bude srednje teško, ali bogato nutrijentima. Pre nego što počnete sa sadnjom, nađubrite zemljište.

Hokaido tikvi je potrebno dovoljno prostora. Pošto može dosta da naraste, ostavite po metar prostora oko svake biljke. Idealno je da između biljaka ostavite prostora 1.3 metra. Budite spremni na to da će  neprestano širiti. Ako je orežete na vreme, imaćete mnogo bolji prinos.Posle sadnje zahteva obilno zalivanje.

Sadnja uopšte nije komplikovana. Možete posaditi hokaido tikvu direktno u baštu, mada se preporučuje da je prvo posadite u saksiji i čuvate u stanu/kući. Najbolje je da to uradite tokom aprila meseca. I to je sasvim jednostavno – posadite par semenki u peskovito zemljište, koje ćete neprestano održavati vlažnim. Seme će brzo proklijati.

Tokom maja meseca presadite hokaido tikve koje ste sadili u saksijama. Kada ih presađujete, važe ista pravila – neka između njih bude dovoljno prostora.

Za uspešan uzgoj hokaido tikve je veoma važno da ima dovoljno vode. Pošto su ovo termofilne biljke, potrebno ih je saditi na mestu sa dovoljno sunca, gde je toplo. Ako se zemljište smrzne, biljka je trajno uništena. Hokaido tikva raste vrlo brzo. Cvetanje počinje krajem maja, ili u junu. U avgustu već berete plodove.

Pazite na to da ne sadite hokaido tikve u blizini drugih sličnih biljaka, kao što su tikvice. Može doći do hibridizacije ako se polen sa ovih biljaka meša, tako da na kraju hokaido tikve neće biti onoliko kvalitetne koliko očekujete.

Čuvanje hokaido bundeva

Ono što ljudima stvara najviše problema kad je u pitanju ova biljka jeste čuvanje nakon berbe. U ovim situacijama i iskusni baštovani prave grešku, zbog koje gube veći deo berbe. Kada tražite mesto na kom ćete čuvati hokaido tikve, morate se držati nekih važnih principa. Hokaido tikvi prija hladnoća, ali ne i vlaga. Zato dva puta razmislite da li ćete je odložiti u podrum, ili ćete odabrati neko slično mesto. Ako u podrumu imate vlagu i buđ, nađite neko bolje mesto za čuvanje hokaido tikve.

Hokaido tikva priprema

Uklonite semenke i vlakna pre nego što počnete da pripremate hokaido tikvu.Za pripremu jela je možete ljuštiti i ne morate, jer kora sasvim lepo smekša tokom kuvanja. Oduševiće vas delikatan, slatkast i blago orašast ukus hokaido tikve, ali pazite da je ne prekuvate. Možete se koristiti za pripremu raznih jela u čorbama, sosovima, džemovima, pitama, kao punjenje, u rižotu ili drugim jelima, kao prilog ili na žaru. Hokaido tikva je univerzalan sastojak i priprema zavisi samo od vaše mašte.

Hokaido tikva – recepti

Supa od hokaido tikve recept

Količina sastojaka po ukusu.supa od hokaido tikve

  • Hokaido tikva
  • Maslinovo ulje
  • Bosiljak
  • Sok od limuna
  • Kari
  • So
  • Kašika pavlake

Ispecite naseckanu hokaido tikvu na maslinovom ulju, sipajte karija po ukusu, prelijte vodom i ostavite da se kuva dok ne postane mekana. Napravite pire od obarene hokaido tikve, dodajte bosiljak, limunov sok, pavlaku i so.

Pečena hokaido tikva sa krompirom recept

Količina sastojaka po ukusu; važno je samo da količina krompira i hokaido tikve bude jednaka.

hokaido tikva pecena

  • Hokaido tikva
  • Krompir
  • So
  • Biber
  • Maslinovo ulje
  • Majčina dušica
  • Pavlaka
  • Sveže začinsko bilje

Prepolovite hokaido tikvu, očistite je od semenki i isecite na kriške široke oko jedan centimetar. Dobro je operite, kako ne biste morali da je ljuštite. Oljuštite i operite krompir i isecite ga na jednake delove kao tikvu. Namažite tepsiju maslinovim uljem, poređajte hokaido tikvu i krompir, začinite solju, biberom, majčinom dušicom ili drugim začinima po ukusu. Poprskajte sa još malo maslinovog ulja i pecite u prethodno zagrejanoj rerni na 160°C dok tikva i krompir ne postanu meki (oko 40 minuta). Prelijte hokaido tikvu i krompir umućenom pavlakom i ukrasite začinskim biljem.

Sok od hokaido tikve

Hokaido tikva je poznata po svom lepom, slatkom ukusu i zbog toga je odlična za pravljenje soka. Ako lepo ohladite sok, dobijate sjajno osvežavajuće piće, posebno tokom toplih letnjih dana. Recept za sok od hokaido tikve je vrlo jednostavan. Potrebna vam je samo hokkaido bundeva (količina zavisi od toga koliko soka želite). Ovaj recept je predviđen za mnogo soka, a vi možete proporcionalno smanjiti ili povećati količinu sastojaka.

  • 2,5 litre + 10 litara vode
  • 6 kg hokaido tikve
  • 1 kg šećera
  • 3 kašike limunske kiseline
  • 400 ml limunovog soka
  • Flaša sirupa

Oljuštite hokaido tikvu, očistite semenke i isecite je na kockice. Stavite ih u veću činiju, prelijte sa 2.5 litara vode izmešane sa limunovim sokom i sirćetnom kiselinom i ostavite da stoji 24 sata. Sledećeg dana stavite ovu mešavinu na šporet i ostavite da vri. Nema određenog vremena koliko treba da se kuva – tikva mora da bude dovoljno mekana da se sasvim rastopi kada se ohladi.

Da ne bi bilo parčića hokaido tikve u soku, procedite ovu tečnost. Prokuvajte ostalih 10 litara vode, izmešajte sa vodom u kojoj su stajale tikve i bodom sirupa i sipajte sok u pripremljene flaše. Ako se sipa neka vrsta konzervansa, ovaj sok može potrajati i do godinu dana. Bez toga je preporučljivo da ga popijete za najviše nedelju dana.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply