Trohanterični burzitis (burzitis kuka)
Burzitis je upala sinovijalne kapsule zgloba. Trohanterični burzitis je bolest koja zahvata burzu zgloba kuka i njen sadržaj. Burzitis kuka nastaje, u većini slučajeva, tako što zahvata tri specifične burze zgloba kuka pa one postaju upaljene.
Simptomi ovih upala mogu da se razlikuju:
- Kada je upaljena išijadična burza, pacijent oseća jake bolove. Njihov intenzitet se pojačava i usled najmanjeg fizičkog napora. Ovi jaki bolovi navode ljude da se obrate lekaru.
- Kada se upala javi u trohanteričnoj burzi, pacijent oseća jak bol u predelu butne kosti. Lekari najčešće dijagnostikuju trohanterični burzitis kod žena i sportista. Neki lekari veruju da je ovo bolest sportista.
- Upalni proces u iliopektinealnoj burzi je praćen bolom u preponama.
Simptomi burzitisa kuka
Burzitis kuka je obično prate specifični simptomi burzitisa. Među najčešće znakove ove bolesti spadaju:
- akutni ili postepeno pojačavajući bol u regiji zgloba kuka
- osećaj žarenja
- osećaj bola kada se leži na zahvaćenoj strani (levoj ili desnoj)
- problemi pri savijanju nogu, penjanju stepenicama, hodanju na duže staze ili sedenju na tvrdoj površini; trčanje i skakanje izazivaju intenzivan bol u nozi
- jak bol koji ometa san
- malaksalost ili opšta slabost; ponekad i nemogućnost obavljanja posla
- ako burzu kuka zahvati infekcija, moguće je da nastane apsces; u tom slučaju može da nastane veoma komplikovan oblik septičkog burzitisa kuka koji zahteva hitno i složeno lečenje
- upala burze često izaziva povišenu telesnu ili lokalnu temperaturu
- mogu da se jave i otoci koji su vidljivi ili opipljivi; obično nastaju usled nakupljanja tečnosti u burzi kuka
Uzroci burzitisa kuka
Brojni su faktori koji mogu da izazovu burzitis kuka. U glavne uzroke burzitisa kuka spadaju:
- Različite bolesti, u koje spadaju i urođene abnormalnosti. One mogu da budu okidač za pojavu trohanteričnog burzitisa. U takve probleme spadaju različita dužina nogu, kriva kičma, reumatoidni artritis, koštane izrasline („papagajski kljunovi“), naslage soli i brojni drugi faktori. To znači da skoro svaka osoba može da dobije burzitis kuka pod određenim uslovima.
- Međutim, jako fizičko opterećenje zgloba kuka može u velikoj meri da poveća rizik od nastanka ove bolesti kuka. Zato je mnogo sportista ima burzitis kuka. Sportisti spadaju u rizičnu grupu zbog velikog fizičkog napora.
- Hipotermija može da izazove upalni proces i zato izbegavajte rashlađivanje po hladnom vremenu, kao i plivanje u hladnoj vodi.
- Osobe sa prekomernom težinom su pod rizikom od nastanka burzitisa kolena ili kuka jer ljudske kosti nisu dizajnirane da nose preveliki teret.
- Premda smo rekli da je preterano fizičko naprezanje loše za zglobove, izostanak fizičke aktivnosti je podjednako loš. Ako se nedovoljno krećete to može da bude uzrok burzitisa. Zato su umerene fizičke vežbe veoma zdrave. Joga je dobar način za sprečavanje burzitisa.
- Pazite na povrede jer trauma i oštećenje butne kosti mogu kasnije da izazovu burzitis.
- Klonite se aktivnosti koje preopterećuju zglob kuka ili mogu da dovedu do njegove povrede.
- Burzitis se često javlja i nakon ugradnje veštačkog kuka ili druge hirurške intervencije na ovom zglobu.
- Pozne godine su prirodan uzrok burzitisa jer se zglobovi vremenom troše.
- Poremećaj endokrinog sistema, na primer, dijabetes i infekcija koja zahvata burzu kuka, takođe mogu da izazovu burzitis.
Dijagnostikovanje burzitisa kuka
Burzitis kuka je veoma bolan, stoga su pacijenti prinuđeni da traže lekarsku pomoć da bi ublažili bol. Lekari obično sprovode detaljne preglede da bi dijagnostikovali bolest. Palpacijom (pregled opipavanjem regije vrhovima prstiju uz blagi pritisak) specijalista utvrđuje koja je burza upaljena i koji oblik burzitisa pacijent ima, na primer, traumatski, burzitis velikog trohantera ili bilateralni trohanterični burzitis.
Pošto sačini istoriju bolesti, lekar može da vas uputi na neki od sledećih pregleda:
- analiza sinovijalne tečnosti
- rendgen
- magnetna rezonanca
Lečenje burzitisa kuka
Kao se sprovodi lečenje burzitisa kuka? Pri lečenju burzitisa kuka, prvenstveni cilj vašeg lekara je da vas oslobodi bola. Iz tog razloga lekari obično prepisuju lekove protiv bolova kada se započne lečenje burzitisa kuka. U druga sredstva spadaju:
- apsorbujući antiupalni lekovi
- lekovi protiv bolova u obliku injekcija ili tableta
- injekcija kortikosteroida koja deluje brzo i uklanja upalu i bol
- fiksiranje oštećenog zgloba ili čitave butine
- mirovanje u krevetu ili ograničeno naprezanje zgloba kuka
Kada su u pitanju prirodni lekovi za burzitis kuka budite izuzetno oprezni jer možete da pogoršate stanje. Ako želite da koristite neki prirodni lek, prvo se konsultujte sa lekarom.
Lečenje burzitisa kuka je sporo a odlični rezultati u lečenju se postižu fizioterapijom. Pacijenti najčešće prolaze kroz sledeće procedure fizikalne terapije:
- kratkotalasna terapija
- elektroforeza sa nekim medicinskim agensima
- mikrotalasna terapija
- UHF terapija
- masaža
- terapeutske vežbe (takve vežbe se biraju individualno prema stanju pacijenta i dijagnozi)
- aplikacije od zemljanog voska ili parafina itd.
U sličajevima kada medikamenti i fizioterapija ne deluju, pacijent mora da se podvrgne operaciji. Tokom operacije hirurg opušta napete mišiće i može da izvede rasecanje trohanterične burze da bi iscedio tečnost koja se nakupila u njoj, čime se sprečava ponovno nakupljanje.
Ako imate hronični burzitis kuka ili njegovog ozbiljnijeg oblika, hirurg će izvesti burzektomiju, odnosno potpuno uklanjanje upaljene burze. U novije vreme se koristi manje traumatična metoda uklanjanja burze koja se zove artroskopija. U ovom slučaju pacijenti bolje podnose hirurški zahvat i brže se oporavljaju, pošto se ne narušava funkcija zgloba kuka jer se operacija vrši uz minimalni kontakt sa tkivom pacijenta.
Rehabilitacija
Svi pacijenti koji moraju da se podvrgnu operaciji zbog burzitisa, moraju da prođu kompletan proces rehabilitacije nakon toga jer će tako moći da se vrate normalnom životu mnogo brže. Tokom ovog perioda pacijentima se savetuje da:
- rade umerene vežbe, uz konsultacije sa lekarom koji će odabrati stepen naprezanja, kao i da idu na masažu
- redovno vežbaju zglobove i mišiće, pri čemu se praktikuje poseban niz vežbi i istezanja
- pešače, a da bi praktikovali ovu aktivnost, preporučljivo je da koriste štake ili štapove za hodanje
Pacijenti koji imaju burzitis kuka mogu da dobiju različite komplikacije. Najčešća je prelazak akutnog oblika u hronični, usled čega sve zglobne kapsule kuka istovremeno imaju upalu. Ova komplikacija može da ograniči pokretljivost.
Burzitis kuka prevencija
Niko nije zaštićen od burzitisa kuka. Da biste umanjili verovatnoću za njegov nastanak, sprovodite preventivne mere:
- minimalno opterećujte kosti noge i zglobove
- ako je neophodno, oslobodite se viška kilograma
- ojačajte imunitet
- nosite odgovarajuću obuću sa ulošcima, ukoliko postoji razlika u dužini nogu
- provodite više vremena napolju u pešačenju i šetnji
- vodite aktivan život
- radite umerene fizičke vežbe
- nakon napornog radnog dana pokušajte da se potpunio odmorite
- spavajte dovoljno
- vodite računa o zdravoj ishrani, jedite celovite (neprerađene) namirnice i izbacite masnu i prženu hranu koja izaziva gojaznost
- na vreme lečite bolesti koje mogu da izazovu burzitis
- okanite se loših navika, kao što su pušenje i prevelike količine alkohola
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!