Iako koriste izuzetno efikasne trave koje pomažu u lečenju bubrega, stručnjaci napominju da se one primenjuju samo kao dodatak prepisanim lekovima.
Kako bole bubrezi
Ako vas često bole krsta, a intenzitet bola varira od tupog i podmuklog do oštrog koji „preseca” leđa, verovatno imate problema s bubrezima. Međutim, praksa je pokazala da ljudi uglavnom zanemaruju ove simptome odlažući posetu lekaru jer se plaše nepovoljnih vesti.
U slučaju bilo koje bolesti bubrega neophodna je konsultacija sa urologom i strogo poštovanje njegovih stručiih saveta. Narodne metode veoma su efikasne, ali se oni primenjuju strogo kao dodatak prepisanim lekovima. A sada da pređemo na suštinu pitanja. Dakle, bubrezi su veoma važan organ našeg organizma. Oni izbacuju toksine, otpadne produkte, mikrobe i druge štetne materije. Upravo zbog toga treba pažljivo brinuti o zdravlju ovih organa i pri najmanjim neprijatnostima obratiti se lekaru za pomoć. On dijagnostikuje bolest i pacijent se leči u zavisnosti od uzroka nastanka.
Bolesti bubrega
– Glomerulonefritis (upala bubrega): često se javlja kao komplikacija nakon infektivnih bolesti, akutne respiratorne virusne infekcije, gnojne angine.
– Pijelonefritis (infekcija bubrega): upala koja nastaje usled infekcije, bubrežnih kamenaca, dijabetesa.
– Bubrežni kamenci javljaju se zbog poremećaja metabolizma.
– Nefroza (poremećaj rada bubrega): može postati hronična ukoliko se ne otkrije uzrok njenog nastanka.
– Bubrežna insuficijencija (bubrežna slabost): karakteriše se ubrzanim smanjenjem bubrežne funkcije.
– Bubrežne ciste: pojava cista na bubrezima.
Lečenje
Praktično, u slučaju svih oboljenja bubrega lekar prepisuje protivupalna sredstva -antibiotike, a nekad čak i hormonske preparate. Ne odričite ih se! Kao dodatak, specijalista može preporučiti preparate na bazi bilja ili trave koje olakšavaju rad bubrega, kao i diuretike.
Narodni saveti
Od trava najčešće se primenjuju uva, brusnica, divlja šargarepa, rastavić. Za lečenje upale bubrega korisno je piti odvar od ovsa i lanenog semena. Količina pića povećava se do dva-tri litra na dan.
Ishrana
U slučaju kamenja u bubrezima preporučuje se dijeta u zavisnosti od sastava kamena. Urati (od mokraćne kiseline) zahtevaju biljno-mlečnu dijetu, fosfati (od soli kalcijuma) mesnu, ako je reč o oksalatima(takođe od soli kalcijuma) – isključuju se proizvodi bogati kalcijumom i askorbinskom kiselinom.
Kupke
Za pripremu lekovite kupke uzmite tri supene kašike biljne mešavine (kamilica, žalfija, rastavić), prelijte je litrom ključale vode, ostavite da odstoji, procedite i sipajte u kadu. Mirujte u kadi 15 minuta.
Prevencije
Za prevenciju bolesti bubrega potrebno je pratiti sledeća pravila: vodite računa da se ne prehladite, na vreme lečite infektivne bolesti, nemojte podizati teško, vodite zdrav i aktivan način života.
Još dobrih saveta
– Jedinstveno sredstvo za uklanjanje toksina iz bubrega jesu kisele bobice brusnice. Preporučuje se da se upotrebljavaju svakodnevno po jedna supena kašika tri puta na dan, a nakon toga ne sme se jesti dva sata. Supenu kašiku smrvljenih bobica brusnice prelijte šoljom ključale vode. Konzumirajte tri puta na dan pre jela, uveče nakon jela možete piti samo čaj. Inače, listovi brusnice i borovnice u cvetanju, osim što odlično čiste bubrege, pobošljšavaju i srčani ritam. Pije se kao i ostali čajevi.
– Leti se savetuje da se pije sok od lubenice – to je najbolji čistač bubrega, želuca i krvi.
– Takođe, jedinstveno sredstvo za bubrege i jetru jeste laneno ulje, ono poboljšava stanje čak i u slučaju urođenih oboljenja. Uzimajte no supenu kašiku ulja tri puta na dan, i to jednu nedelju pre jela, a drugu posle jela. Ukoliko uzimate ulje pre jela, pre njega popijte čašu izvorske vode. Kada ga pijete posle jela, ništa nemojte konzumirati sat vremena nakon toga, a potom iskapite čašu izvorske vode. Kuru nastavite do potpunog ozdravljenja.
– Čičak je odličan protiv cista. Naberite krupne listove čička, sitno ga iseckajte i sameljite u sokovniku. Na 800 g soka dodajte 200 ml votke (ili rakije), promešajte i čuvajte u frižideru. Količina je dovoljna za jednu kuru. Uzimajte po jednu supenu kašiku tri puta na dan 30 minuta pre jela. Zalijte s pola čaše vode. Ukoliko se nakon ovog lečenja ne rešite ciste, ponovite proceduru.
Napomena:
Kako odvari trava izbacuju iz organizma soli kalijuma, da biste nadoknadili nedostatak u organizmu, u ishranu uključite pečeni krompir, med, suvo grožđe, peršun, bundevu, lubenicu, dinju, plavi patlidžan.
Problemi nakon prehlade
Neprijatnosti s bubrezima najčešće počnu kada se javi obična prehlada. Taman što prođe kijavica ume da zaboli donji deo leđa. Lekari prepisuju terapiju, a na nama je da je upotpunimo odgovarajućim narodnim sredstvima koja će pomoći da se bubrezi potpuno oporave. Naravno, podrazumeva se i zdrava ishrana, kao i odgovarajuće fizičke vežbe. Nudimo vam dva sredstva koja će ojačati bubrege.
1. Čaj od medunike za sprečavanje upale bubrega: kašičicu suvih cvetova prelijte šoljom ključale i ostavite da stoji 20 minuta. Procedite i pijte š dve na dan.
2. Čaj od latica suncokreta: skuvajte ga kao običan čaj, jer se tako može piti bez ograničenja. Odlično izbacuje soli, bori se s patogenim bakterijam i čipi bubrege. Latice suncokreta treba da se sakupljaju na početku cvetanja.
4. Pomešajte no 30 g plodova matičnjaka, troskota i kantariona. Trave ranije usitnite. Prelijte tri supene kašike mešavine u termosu sa 500 ml ključale vode. Ostavite da odstoji dva sata, procedite i pijte toplo 100-200 ml, 20-50 minuta pre jela u trajanju dve nedelje. Prvih sedam dana prilikom svake upotrebe u čaju rapvorite jednu do dve supene kašike meda, a druge nedelje petkapi ulja jele. Obavezno pijte na slamčicu kako ne biste oštetili zubnu gleđ.
Šipak pomaže u izbacivanju kamena
1. Prelijte supenu kašiku naseckanog korena šipurka s dve šolje ključale vode, kuvajte 20 minuta na tihoj vatri, ostavite da stoji dva-tri sata. Pijte no šolju i no tri puta na dan posle jela.
2. U šerpi prelijte supenu kašiku usitnjenog korena šipurka s litrom ključale vode i pet minuta kuvajte poklopljeno na tihoj vatri. Dodajte no jednu supenu kašiku listova breze, listova višnje i listova crne ribizle. Ostavite pet sati. Procedite i u toku dana popijte celu količinu. Sledećeg dana napraviti novu količinu čaja.
3. Uzmite jednu supenu kašiku šipka i šaku koprive, prelijte šoljom ključale vode i kuvajte 10 minuta. Pijte kao običan čaj.
Upala mokraćne bešike
Priprema se čajna mešavina od jednakih delova uve, korena iđirota i hajdučke trave.
Upala sa zadržavanjem mokraće
Šest dana pijte po litar napitka od dve kašičice različka, tri kašičice korena zove, dve kašičice sitnice, tri kašičice pupoljaka breze. Uzimajte pet puta na dan.
Bolovi prilikom mokrenja
Tri puta na dan popijte po šolju vrućeg odvara od rastavića i kamilice u jednakim delovima.
U slučaju bilo koje bolesti bubrega
Narodna medicina preporučuje da se pripremi odvar od kukuruzne svile, listova uve, mahuna boranije, sve u jednakim delovima. Supenu kašiku mešavine kuvajte u litar vode 15 minuta, podelite na šest delova i pijte u toku dana.
Šta raditi u slučaju upale bubrega i mokraćnih puteva
Pred vama su proverena i efikasna ruska prirodna sredstva koja pomažu u lečenju pijelonefritisa i upale mokraćnih puteva.
1. Usitnite 100 g mladih prolećnih listova breze, operite i prelijte s dve šolje tople proključale vode. Ostavite da stoji pet-šest sati, procedite i dobro iscedite listove u infuziju. Pijte po pola čaše dva-tri puta na dan pre jela. Infuzija je veoma bogata vitaminom C.
2. Izmešajte u jednakim količinama listove breze i rastavića. Prelijte supenu kašiku mešavine šoljom vode, opavite da stoji dok se ne ohladi. Uzimajte no pola šolje tri-četiri puta na dan kao diuretik.
3. Uzmite no jedan deo semena lana i po tri dela listova breze i korena zečjeg trna. Prelijte supenu kašiku mešavine šoljom ključale vode, ostavite da stoji dva sata. Uzimajte no 1/3 šolje na dan 15-20 minuta pre jela kao diuretik i antiinflamatorno sredstvo.
4. Listove breze, gorčice, koprive i izdanaka ortosifona (poznat kao javanski čaj) uzmite u jednakim količinama. Biljke usitnite u prah, 10 g mešavine prelijte sa 250 ml ključale vode, kuvajte pet minuta, zatim ostavite da stoji na toplom jedan sat. Pijte topao napitak 15 minuta pre jela. Sve upotrebiti iz četiri puta.
5. Prikupite jednaku količinu listova breze, gorčice, kukuruzne svile, hajdučke trave, trave trodelnog dvozuba (lat. Bidens tripartita). Prelijte 10 g mešavine sa 300 ml ključale vode, neka ključa još tri minuta, ostavite na toplom sat vremena, zatim procedite. Uzimajte po pola šolje četiri puta na dan 30 minuta posle jela.
6. Pomešajte 100 g usitnjenog semena mirođije i 100 g lepljivih pupoljaka breze. Kašičicu mešavine prelijte šoljom ključale vode. Kuvajte sat i po vremena, zatim ohladite i procedite. Konzumirajte po četvrtinu šolje u toku dana,u malim gutljajima.
Znaci da sa bubrezima nešto nije u redu
– konstantan bol u donjem delu leđa,
– povišena temperatura,
– krv u mokraći,
– bol pri najmanjem dodiru u predelu bubrega (donji deo leđa).
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!