Celer je čoveku poznat još od početka pisane istorije. U pitanju je dvogodišnja zeljasta biljka koja raste po čitavoj Evropi, preko Sredozemlja i severne Afrike, na sve do Indije. Dostiže metar visine, stabljike su mu mesnate a koren vretenast i ima karakterističan miris koji ne prija svima, zbog čega ga mnogi ljudi izbegavaju. Međutim, celer je toliko zdrava namirnica da je prosto nezamenljiv u ljudskoj ishrani. Ovim tekstom ukazaćemo na to šta gubimo ako celer ne jedemo redovno i pokušaćemo vas ubediti da, koliko sutra, skuvate čorbicu ili napravite sok od njega.
Mnoge domaćice starog kova jednostavno ne mogu da zamisle da pripremaju domaću supu bez dodatka celera, jer upravo ovo povrće daje onaj savršeni miris domaćoj supi. Mada se češće koriste listovi kao začin, ni u kom slučaju ne treba zaboraviti i na njegov plod koji je izuzetno lekovit.
Celer i zdravlje
Razlog zbog koga se celer i zdravlje često dovode u vezu leži u činjenici da se u ovom povrću sreću ne samo vitamin C i vitamini B 1 i B 6, već i vitamin K, koji je najbolje prirodno sredstvo za poboljšanje koagulacije krvi.
Osim za snižavanje krvnog pritiska i holesterola, te protiv dijabetesa, celer se smatra jednim od biljih prirodnih sredstava za lečenje gastritisa, ali je dobro koristiti ga u sluajevima povišene nervne napetosti, te u svim onim situacijama kada je potrebno očistiti organizam, odnosno krv od toksina.
Celer kao lek
Celer kao lek se prvenstveno koristi za lečenje oboljenja bešike, jer ovo povrće ima izuzetno pozitivan uticaj na lučenje mokraće. Takođe je dobro koristiti ga i za pročišćavanje krvi od nagomilanih toksina, ali i za snižavanje šećera, krvnog pritiska i holesterola.
Uzevši u obzir da ovo, bazno povrće nema naročitu kalorijsku vrednost, ne čudi što se često može čuti da se preporučuje koristiti ga i tokom restriktivnih dijeta. Osim što čisti krv, celer odlično utiče i na čišćenje jetre.
Vrlo je važno imati na umu da se celer kao lek ni u kom slučaju ne preporučuje onim osobama koje imaju bilo kakve poteškoće sa radom bubrega ili njihovo oboljenje, ali ni trudnicama.
Jedinstven koren
Koren celera bogat je askorbinskom kiselinom, karotenom, vitaminima PP, K, grupe B i za korenaste plodove retkim vitaminom E. Takođe sadrži soli kalijuma, natrijuma, magnezijuma, gvožđa, cinka i mangana. U svom sastavu ima mnogo eteričnih ulja, a za njegov sjajan ukus i miris zaslužan je sedanolid, koga u drugom povrću jednostavno – nema. Pomenuti vitamin K iz celera važan je za pravilnu koagulaciju, prevenciju osteoporoze i neuroloških oštećenja kod obolelih od Alchajmerove bolesti, pa se celer posebno preporučije u ishrani starijih.
Zašto je dobar celer
Celer sadrži sirova vlakna, zato se njime može poboljšati peristaltika creva, unaprediti sastav crevne mikroflore i rešiti problem sa zatvorom. Ima diuretičko dejstvo, što ga čini nezamenljivim u slučaju kardiovaskularnih oboljenja, naročito usled hipertenzije (izbacuje višak tečnosti i snižava pritisak).
Dobro je znati da se povrće celer uspešno bori s nesanicom, umirujuće deluje prilikom nervnih rastrojstava i podiže raspoloženje. Takođe, celer je odličan za opšte zdravlje organizma jer je niskokalorična namirnica koja je nutritivno puna vrednih materija, na je stoga idealna za redukcione dijete.
Kako odabrati celer
Prilikom kupovine celera birajte one s korenom srednje veličine, jer su veći primerci često vlaknasti i žilavi. Ukoliko sami uzgajate celer, vodite računa o tome da ne preraste, inače će zeleni deo biti tvrd.
Zanimljivo
Koren celera uzgajali su još stari Grci. Hipokrat je sok od celera preporučivao osobama sa slabim živcima, od listova divljeg celera pleli su vence za pobednike atletskih igara ali i pogrebne ukrase.U grobnici faraona Tutankamona pronađene su ogrlice napravljene delom od lipova celera. Sok od celera, koji se smatra afrodizijakom, prema predanju, bio je u sastavu ljubavnog napitka legendarnih likova srednjovekovnog viteškog romana “Tristan i Izolda”.
Sok od limuna i celera
Prokuvajte litar vode i ohladite. Dobro operite 4 limuna, pa ih isecite na komade (s korom). Pola kilograma svežih stabljika celera iseckajte i zajedno s limunom izblendirajte da dobijete kašu. Dodajte prokuvanu vodu i opavite da odstoji 24 sata, procedite kroz gazu i pijte tri puta dnevno po 50 ml soka pre jela.
Kako se lečiti celerom
– Za poboljšanje mentalne i fizičke sposobnosti, podizanje tonusa i aktivno varenje dve-tri nedelje pijte no pola čaše soka od celera dva-tri puta dnevno pre jela.
– U slučaju migrene, nervoze, bolesti jetre i bubrega, anemije, kožnih oboljenja i hroničnog zatvora pijte no dve kafene kašičice soka od celera tri puta na dan 30 minuta pre jela. Kura traje deset dana.
– Radi poboljšanja potencije krupno izrendajte koren celera i pomešajte ga sa sočnim jabukama u razmeri 1:3. Mešavinu možete obogatiti biljnim uljem ili pavlakom.Uzimajte no pola čaše dva-tri puta.
– Kad vas muče alergije, kašiku seckanog korena celera prelijte litrom i no ključale vode.unotajte to u nešto i držite tako četiri sata na procedite.Uzimajte no kašiku tri-četiri puta dnevno 30 minuta pre jela.
– Protiv reumatizma i gihta koristite ovaj prirodni lek: dve šolje ključale vode prelijte preko kašike naseckanog svežeg korena celera, umotajte u nešto i nakon četiri sata procedite.Uzimajte dve kašike tri-četiri puta dnevno 30 minuta pre jela.
– Za lečenje promrzlina u litru vode skuvajte 150-200 g osušenog korena celera. Ohladite koren celera, isperite ra hladnom vodom na naseckajte u malo guščje masti. Ovom mašću obolele delove tela trljajte svake noći.
Recept za lekovitu supu od celera
Očište veći koren celera (200 g), 2-3 srednja krompira i 2-3 šargarepe, isecite povrće na kriške i kuvajte u litru vode dok ne omekša. Izvadite povrće i izblendirajte ili izgnječite.Dobijeni pire vratite u bujon, dodajte lovorov list, luk iseckan na prstenove, grančicu mirođije, bibera i soli no ukusu i kuvajte tri do sedam minuta. Servirajte s pavlakom.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!