koren celera

Divite se plodovima svojih ruku. I stojite pred punom korpom korena celera od kojih je svaki veličine fudbalske lopte? Ako ništa, bar su jestivi. Sasvim ozbiljno, nije lako smisliti šta sa njima. Međutim, evo nekoliko ideja koje vam se mogu dopasti.

Hranljive materije u korenu celera

Celer koren je bogat dijetalnim vlaknima, kao i brojnim izuzetno važnim vitaminima i mineralima. Celer koren ima visok sadržaj vitamina C i K i različite vitamine B kompleksa, kao što su tiamin (B1), riboflavin (B2), niacin (B3), pantotenska kiselina (B5) i vitamin B6. bogat je i kalcijumom, gvožđem, magnezijumom, manganom, fosforom, kalijumom, natrijumom i cinkom.

Pospešuje mršavljenje – Čaša soka od korena celera sa kašičicom sirovog meda pre jela, daje brži i duži osećaj sitosti. Ovaj napitak će vam pomoći da ne jedete previše tokom obroka. Odličan je i za rehidraciju i dodavanje minerala nakon treninga, a poboljšava i varenje. Visok sadržaj rastvorljivih vlakana čini sok od korena celera izvrsnim dodatkom zdravoj ishrani. Ima blago diuretičko dejstvo i drži pod kontrolom napade želje za slatkišima.

celer koren

Popravlja krvnu sliku – Visok sadržaj gvožđa u korenu celera popravlja krvnu sliku kod pacijenta koji pate od anemija, kao i kod trudnica. Pomaže i kod problema sa krvarenjem, a poboljšanjem krvne slike sprečava nastanak bolesti.

Dobar je za varenje – Celer koren ima visok sadržaj dijetalnih vlakana koja su presudna za dobro varenje i metabolizam. Pomalo gorak ukus korena celera dolazi od njegovog lekovitog sastojka koji stimuliše lučenje žuči i pomaže varenju. Dobro varenje i redovno pražnjenje creva sprečavaju nastanak karcinoma debelog creva.

Jača imunitet – Antimikrobna svojstva korena celera čine ga delotvornim za jačanje prve linije odbrane u digestivnom traktu, čime se jača imunitet i popravlja zdravlje debelog creva i opšte zdravlje.

Prečišćava bubrege – Celer koren se koristi za pripremanje Hipokratove čorbe koju često konzumiraju pacijenti na Gersonovoj terapiji (lečenje karcinoma uz poseban način ishrane i detoksikacije). Postoje tvrdnje da je izuzetno delotvoran za prečišćavanje bubrega.

10 saveta za upotrebu korena celera

  1. Isecite celer koren na tanke štapiće ili ga krupno izrendajte i ubacite u zimsku salatu od endivije, kriški kruške, pečenih oraha i plavog sira.
  2. Napravite pečeni čips od korena celera. Presecite koren na pola pa potom na četvrtine; zatim svaku četvrtinu isecite što je moguće tanje. (Santoku nož je idealan za ovo.) Prelijte komadiće sa tek toliko maslinovog ulja da budu prekriveni, pospite solju, poređajte ih u četvrtast pleh i pecite na 1800C, sve dok većina njih ne dobije zlatnosmeđu boju sa malo belih delova. (Tamniji su hrskaviji ali previše tamni imaju gorak ukus.) Ostavite ih da se ohlade u plehu i dobiju na hrskavosti. Pospite sa još malo soli i grickajte na kauču uz omiljeni film.
  3. Pošto se koren celera i krompir odlično slažu, upotrebite ih da napravite toplu zimsku čorbu. Prodinstajte dosta naseckanog praziluka na buteru, dodajte celer isečen na kockice, krompir i pileći ili povrtni bujon, prokrčkajte malo dok sve ne omekša i na kraju sve usitnite štapnim mikserom da dobijete ujednačenu kremastu masu. Čorbu možete da obogatite sa malo pavlake, malo limunovog soka dosta naseckanog lista peršuna i hrskavim krutonima.
  4. Jabuke i koren celera su takođe srećni kada su zajedno. Upotrebite ih u sirovom stanju za salatu ili ih prvo malo propecite i dodajte u toplu salatu od eskariol endivije sa tračicama hrskave šunke i toplim Dižon vinegretom.
  5. Napravite oblande od korena celera tako što ćete pleh za tart obložiti sa nekoliko slojeva tanko nasečenih kolutova korena celera i grijer sira. Pecite na 2000C dok ne dobije smeđu boju i ne omekša. (Tokom prve polovine pečenja pokrijte folijom.) Ostavite da se ohladi i isecite na kriške.
  6. Probajte brzo dinstani koren celera. U kombinaciji butera i maslinovog ulja, u tiganju prodinstajte koren celera isečen na kockice, tako da dobije smeđu boju, potom dodajte malo tečnosti (malo bujona zakišeljenog jabukovim sirćetom), poklopite i kuvajte dok se količina tečnosti ne smanji. Sklonite poklopac, dodajte malo začinjenog butera i poslužite dok je toplo.
  7. Pored čipsa, koren celera možete da pečete i kada je isečen na kockice. Napravite brzi prilog od pečenog korena celera i krompira „jukonsko zlato“ sa medom i ruzmarinom. Isecite povrće na kockice strane 1 x 1cm, prelijte maslinovim uljem, posolite i pecite u četvrtastom plehu na 2200C dok ne dobije smeđu boju i ne omekša. Prelijte kombinacijom otopljenog butera, meda i naseckanog svežeg ruzmarina.
  8. Koren celera ide dobro i uz plodove mora. Postelja od pirea od korena celera za pečene riblje filete je preukusna. Isecite koren celera i nekoliko manjih krompira na komadiće i krčkajte sa nekoliko manjih češnjeva belog luka dok sve ne omekša. Od povrća napravite pire sa malo tečnosti u kojoj se kuvalo, malo pavlake i soli i bibera.
  9. Umesto pirea, napravite kašu od celera tako što ćete ručno izmešati i usitniti kuvani koren celera i krompir sa buterom i mlekom i malo dinstanog belog luka. Služite uz goveđi ribić.
  10. Ako želite elegantni praznični prilog ili toplo glavno jelo sa salatom, napravite gratinirani koren celera sa krompirom. Možete da koristite mileram i pileći bujon jer će tako jelo biti bogato ali ne i teško. Ovo je ujedno i dobar način da predstavite koren celera onima koji nisu navikli da ga jedu.

Celer biljka

Celer (Apium graveolens) je povrtarska biljka koja se koristi u ishrani ali i kao pomoćno lekovito sredstvo. Premda je celer dvogodišnja biljka, uzgaja se kao jednogodišnja.

Od divljeg celera je uzgojem razvijeno nekoliko varijeteta koji se razlikuju po nameni i jestivom delu, tako da imamo:

  • celer korenaš koji se uzgaja radi jestivog korena
  • celer listaš koji se uzgaja zbog lišća koje se koristi kao začinska biljka
  • celer rebraš koji se uzgaja zbog mesnatih, dugih, sočnih jestivih stabljika

Osim ove podele, postoji i ona na beli i zeleni celer. U ovom, članku ćemo se baviti celerom korenašem.

Opis biljke

Celer korenaš, koji je poznat i pod drugim narodnim imenima, kao što su ak, červez, bjelaš, pitomi celer i opih, je vrsta celera koji se uzgaja zbog jestivog korena, hipokotila i izdanaka. Celer korenaš ima ukus koji je sličan gornjem delu stabljike, blag je i neznatno gorak. Kora koja obavija koren je bež boje, a unutrašnji mesnati deo je beo poput krompira.

Izgleda kao veliki, ružni gomolj, međutim, ne potcenjujete ovu biljku zbog izgleda jer je ona nutritivna bomba, a i izuzetno je hranljiva (kao i brojno drugo korenasto povrće).

Korisna svojstva  korena celera

Protiv starenja – Organski natrijum u soku korena celera uklanja kiselinu iz organizma, ublažava ukočenost zglobova i čini mišićnoskeletni sistem gipkijim.

Dobar u borbi protiv karcinoma – Visok sadržaj antioksidanata u korenu celera sprečava oksidaciju ćelija. To je moćno antikancerogeno svojstvo koje pomaže u borbi protiv karcinoma debelog creva.

Čuva zdravlje kostiju – Sok od korena celera smanjuje visoku kiselost organizma koja je uzrok oštećenja kostiju. Bakar i fosfor su važni minerali za metabolizam kostiju, a vitamin K povećava koštanu masu.

Leči prehladu i grip – Visok sadržaj vitamina C i antioksidanata, koji su u pravim srazmerama, čine celer koren izvrsnom namirnicom za jačanje imunog sistema, kao i za lečenje i prevenciju prehlade i gripa.

Čuva zdravlje srca – Celer koren ima nizak sadržaj holesterola i zasićenih masti. Uvođenjem ovog povrća u ishranu, možete da smanjite rizik od oboljenja povezanih sa srcem, kao što su infarkt i taloženje holesterola u arterijama.

Pomaže kod nesanice i nervnih poremećaja – Sok od korena celera revitalizuje mozak, popravlja memoriju i sprečava vrtoglavicu. Ovaj sok smiruje nerve i podstiče na duboki, okrepljujući san. Visok sadržaj kalijuma poboljšava neurotransmisiju.

Čuva zdravlje zglobova – Ishrana koja sadrži dosta proteina životinjskog porekla, žitarica, rafinisanih i koncentrovanih šećera i skroba, može da dovede do štetnog nakupljanja kiseline u organizmu. Sok korena celera je koristan za one koji pate od visoke kiselosti organizma koja dovodi do oštećenja zglobova. Redovno konzumiranje soka od korena celera može da ukloni višak kalcijuma čije naslage prouzrokuju bolna oštećenja.

Saveti za upotrebu korena celera

Od celera korenaša možete da cedite sok ili da ga mešate sa drugim povrćem ili voćnim sokovima jer ima izuzetan nutritivni profil. Celer korenaš je ukusan u soku od jabuke i/ili šargarepe. Može da se peče, kuva, blanšira ili da se koristi za pire poput krompira. Isecite celer na kriške i dodajte ga u čorbe, variva i druga ukusna jela. Ovaj koren možete da čuvate od 6 – 8 meseci na temperaturi od 0 – 50C sve dok se ne osuši.

Upozorenje

Suplemente od celera bi trebalo da izbegavate u trudnoći jer mogu da izazovu neke vrste osetljivosti, kao što je fototoksičnost. Celer ne bi trebalo da konzumirate u prevelikim količinama ako uzimate diuretike ili antikoagulante.

Recept za Hipokratovu čorbu

Ova čorba se uvek služi kao predjelo tokom Gersonove terapije (kod pacijenata obolelih od karcinoma), osim toga, prečišćava bubrege, popravlja oštećene ćelije i prehranjuje ih tokom oporavka.

Veoma je važno da povrće dobro operete četkom za povrće.

Osim toga, poželjno je da ovu čorbu pripremate u sporom loncu (slow cooker), ako ga imate, ili na tihoj vatri na štednjaku. Čorba se kuva sporo i na tihoj vatri oko 2h. Brzo kuvanje na visokoj temperaturi se ne preporučuje jer razlaže ćelije i narušava koloidni sastav pa je čorba usled toga manje bioprihvatljiva. Preporučenim načinom kuvanja ćete sačuvati minerale i fitonutrijente.

Sastojci:

Ovo je količina za 4 osobe. Ako niste na Gersonovoj terapiji, sastojke zamenite po sopstvenom ukusu.

Za pripremanje koristite lonac (ne sme biti aluminijumski) zapremine 4l i napunite ga sledećim povrćem isečenim na kocke:

  • 1 koren celera/srednje veličine, kome ste uklonili koru
  • 1 koren peršuna srednje veličine, ako imate
  • manja količina lišća i stabljika peršuna – ovo ćete dodati 5 -10 minuta pre završetka kuvanja
  • 2 manja ili 1 veći praziluk
  • 2 glavice crnog luka srednje veličine
  • nekoliko češnjeva belog luka ili po ukusu
  • 450 – 700grama paradajza (ili više ako želite)
  •  450g krompira sa oribanom korom
  • morska so po ukusu (pacijenti sa karcinomom ne smeju da koriste so)

Priprema:

  1. Naspite čistu vodu u lonac tako da prekrije povrće.
  2. Dovedite do ključanja, smanjite vatru, bez obzira da li kuvate u sporom loncu ili na štednjaku.
  3. Kada je kuvano, povrće izblendajte tako da dobijete ujednačenu masu. Ovo radite dok je čorba topla – NIKAKO kad je vruća ili hladna.
  4. Beli luk možete da kuvate sa ostalim povrćem ili da ga izgnječite u svežem stanju i dodate kada prođete sve ove korake.
  5. Služite dok je toplo.
  6. Pre odlaganja, čorbu ostavite da se ohladi. Čuvajte u frižideru, u posudi sa hermetičkim poklopcem i potrošite je u roku od 48h. podgrevajte na šporetu a ne u mikrotalasnoj pećnici.
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply