Celer je poznati začin koji se najčešće koristi u svom sirovom obliku, kako je ujedno i najzdravije da se upotrebljava. Ova biljka čiji naziv potiče od latinske reči celeri što znači brzo delovanje, veoma je lekovita i kao što i sam naziv kaže, bol otklanja brže od drugih prirodnih lekova. Uzgajanje celera se prvi put pominje u doba prvih faraona i u vezi je sa prvim ritualima zagrobnog života. U Tutankamonovoj grobnici su nađene ogrlice koje su pravljene od listova celera, takođe Grci su od ovog povrća pleli vence za ratnike koji su se iz bitke vraćali kao pobednici.
Celer je bogat vitaminima C i K kao i kalijumom i fosforom. Obično se koristi u obliku soka i čaja o čemu će biti reči u narednim redovima. Odličan je za čišćenje jetre, za mršavljenje kao i za gastritis i razne upale.
Lekovitost celera
Lekovitost celera je velika zbog čega ne čudi podatak da se često koristi kao lek u prirodnoj medicini. Ovaj lek pomaže kod mokraćnih upala, ispijanje čaja od celera podstiče izlučivanje mokraće. Takođe odličan je za snižavanje nivoa šećera u krvi i s obzirom da sadrži jako malo kalorija odličan je za mnoge dijete. Njegova lekovitost se pokazala odlično i u otklanjaju gastritisa, sprečavanju razvoja kamena u bubregu i žučnoj kesi. Poseduje i antikancerogena dejstva i u mnogome olakšava varenje hrane.
Čaj od lista, semena, korena celera
Ukoliko pripremate čaj od semena celera, seme nabavite u prodavnici zdrave hrane jer seme za baštensko sađenje je obično puno hemikalija i nije zdravo. Priprema čaja od semena celera je laka, sve što treba je da jednu kašičicu semena prelijete šoljom ključale vode. Nakon što odstoji 15 minuta možete ga konzumirati.
Koren celera mnogi koriste kao užinu u dijetama za mršavljenje ali isto tako treba znati da i od korena kao i od lista celera možete pripremiti čaj.
Što se tiče pripreme lista celera u prirodnoj medicini, pored čaja, listovi su odlični za tretiranje gnojnih zapaljenja. Potrebno je da pola čaše lišća prelijete jabukovim sirćem i da dodate pola kašičice soli. Ovu oblogu od listova stavljate na upaljena i bolna mesta
Priprema čaja
Čaj od korena celera odličan je za gastritis. Potrebno je da 40 grama korena pelijete sa ključalom vodom i ostavite da odstoji 8 sati. Pije se na sledeći način: 2 kašike 3 puta na dan pre jela, najbolje 15 minuta pre.
Pored gastritisa čaj od korena celera odličan je i za alergije. 2 kašike iseckanog lista zalijte sa čašom hladne vode. Ostavite da tako stoji 2 sata a nakon toga uzimajte po trećinu čaše 3 puta dnevno pre jela.
Čaj od lista celera dobar je u borbi protiv reume. U ključalu vodu ubacite 20 listova celera, poklopite i pustite da vri još dva do tri minuta. Konkretno za reumu, potrebno je da se piju po 4 šolje dnevno i to u periodu od 4 do 6 nedelja.
Čaj od celera za jetru
Čista jetra treba da vam uvek bude prioritet jer kad vam je jetra čista to znači da skoro da uopšte nemate toksine u organizmu. Zato je bitno piti čaj od celera koji je prirodni prečišćivač jetre. Ovaj čaj se sprema od listova celera i sve što je potrebno jeste da listove dodate u ključalu vodu i da nakon što se ohladi, isti procedite i pijete. Dnevna doza za čišćenje jetre je 3 puta dnevno pre jela.
Čaj od celera za mršavljenje
Pomenuli smo već da celer ima jako malo kalorija zbog čega je odličan za mršavljenje. Tokom ovog procesa, možete konzumirati sirov celer kao užinu (bogat je vodom što znači da ćete na ovaj način i hidrirati organizam). Za mršavljenje se primenjuje kombinacija celera i limuna koji možete jesti kao salatu. Osim toga što je dobra za mršavljenje, ova kombinacija je odlična i za snižavanje povišenog holesterola u krvi.
Sok od celera lekovitost i priprema
Pored čaja, možda bolji način za unošenje ovog lekovitog povrća u organizam je u vidu prirodnog soka. Priprema soka od celera je laka pogotovu ako imate blender. Prvo je potrebno da dobro operete celer i uklonite svu prljavštinu, zatim se celer oljušti ili izrenda i obično kombinuje sa drugim povrćem. Naravno, po želji, možete pripremiti samo sok od celera i popiti ga kao svež sok.
Sami možete napraviti tzv vitaminsku bombu. Potreban vam je celer, 3 šargarepe, cvekla i mrkva. Ove sastojke nije potrebno da stavite u blender već samo u ključalu vodu. Ostavite da odstoji preko noći pa ujutru procedite ovaj napitak i uživajte u prirodnom soku.
Što se tiče lekovitosti soka od celera, smatra se da on ima veće efekte po zdravlje od čaja baš zato jer ovde direktno unosite sve sastojke bez obrade tj kuvanja.Celer sok je odličan da se pije kada osetite da vas hvata prehlada, podići će imunitet i dati vam neophodnu snagu i energiju.
Sok od celera i limuna
Sok od celera i limuna se obično preporučuje onima koji imaju povišen nivo holesterola u krvi. Za pripremu ovog soka su vam potrebna 4 limuna, 500 grama svežih stabiljki celera i litar vode. Voda se prvo prokuva i oda se ostavi da se ohladi do sobne temperature. Limun se koristi sa sve korom tako da je pre pripreme poželjno da ga dobro operete. Tako pripremljen isecite ga na kriške, stabiljke celera takođe iseckajte i sve to stvaite u blender i napravite kašu. Kašu zalijte vodom koju ste prokuvali i ostavite sve to da odstoji 24 sata. Nakon tog perioda, smesu procedite kroz gazu i pijte po 50ml pre svakog obroka, tri puta dnevno.
Sok od celera je odličan diuretik, zbog čega je dobar kao lek za zapaljenje bešike i mokraćnih kanala. Dobar je za detoksikaciju organizma a s obzirom da stimuliše rad bubrega, celer je najpreporučljivije piti kao prevenciju od nastanka kamena u bubregu
Sok od celera protiv visokog pritiska
Sok od celera je poželjno piti ukoliko imate visoki krvni pritisak, on se obično koristi kao narodni lek koji je sve više u stalnoj upotrebi. On sadrži materije koje mogu da opuste mišiće u zidovima arterija što je ujedno možda njegovo najveće lekovito dejstvo. Koliko su njegova lekovita dejstva moćna, govori podatak da redovnim konzumiranjem ovog soka u roku od nedelju dana možete znatno sniziti visoki krvni pritisak. Posle ovog perioda se savetuje da se napravi pauza i to tri nedelje a onda se postupak ukoliko je potrebno može ponoviti.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!