Zahvaljujući obilju hlorofila i drugih hranljivih materija, sok od pšenične trave jača organizam i čisti ga od toksina, sprečava kardiovaskularna oboljenja i uništava patogene mikroorganizme.
Poslednjih godina sok od mlade pšenične trave postao je jedan od najpopularnijih napitaka među pobornicima zdrave hrane, a ono što ga čini još privlačnijim jeste činjenica da svako može i sam da ga pripremi. Samo treba posejati pšenicu i sačekati da naraste. Tajna lekovitosti soka od pšenične trave leži u hlorofilu, kao i u znatnom procentu amino-kiselina, enzima, minerala i vitamina.
Tajna je u hlorofilu
Sok od pšenične trave jedan je od najboljih izvora hlorofila. Da bi se maksimalno iskoristio, sok od pšenične trave treba cediti iz sveže ubranih listova i odmah ga popiti. Hlorofil je veoma važan za proizvodnju krvi, a njegovi molekuli vrlo su slični molekulima hemina, pigmenta koji s proteinom čini hemoglobin. Glavna razlika je u tome što molekul hlorofila kao centralni atom ima magnezijum, a molekul hemina gvožđe. U svemu ostalom molekularna struktura ovih dveju supstanci skoro je identična. Osim toga, hlorofil sadrži enzime i superoksid dismutazu, protein koji sadrži gvožđe, a nalazi se u zrelim crvenim krvnim zrncima. Ovaj enzim takođe razgrađuje slobodne radikale, čime se usporava proces starenja.
Sok od pšenične trave uništava bakterije
Naučna istraživanja su pokazala da hlorofil sprečava rast i razvoj loših bakterija. Pored toga što se unosi oralno, sok od pšenične trave može se nanositi i topično, tj. na problematična područja zahvaćena infekcijom. U jednom eksperimentu američka vojska je zamorce izložila smrtonosnoj dozi radijacije. Zamorci kojima je davano povrće bogato hlorofilom, kao što su kupus i brokoli, živeli su duže od onih čija ishrana nije sadržala ovaj pigment. Zbog svog umirujućeg dejstva, kreme i masti koje sadrže hlorofil dobre su za lečenje brojnih kožnih tegoba, kao što su svrab, opekotine, ekcem, a delotvorne su i u slučaju uboda insekata. Sok od pšenične trave odlično čisti kožu, koja ga dobro apsorbuje. Napunite kadu toplom vodom, dodajte šolju soka od pšenične trave i natapajte se oko pola sata. Nakon toga se istuširajte hladnom vodom. U Američkom žurnalu hirurgije iz 1940. godine dr Bendžamin Gruskin preporučio je hlorofil zbog njegovog antiseptičkog dejstva.
Konkretnije, savetovao je da se sok od pšenične trave koristi za:
• uklanjanje neprijatnih mirisa
• lečenje infekcija i rana
• brže zarastanje presađene kože
• lečenje hronične upale sinusa i infekcije unutrašnjeg uha
• ublažavanje proširenih vena i čireva na koži
• suzbijanje impetiga i drugih bakterijskih infekcija kože
• terapiju rektalnih rana i upala grlića materice
• suzbijanje vaginalnih infekcija… .
Sok od pšenične trave izbacuje otrove iz organizma
Ako imate previše teških metala u organizmu, što je, nažalost, u današnje vreme veoma česta pojava, svakodnevno popijte po čašicu soka od pšenične trave. Osim toga, sok od pšenične trave čisti organizam od ostatka lekova tako što jača jetru i pomaže joj da što bolje obavlja svoju funkciju. Da bi se proces detoksikacije organizma svakodnevno odvijao, neophodno je da creva dobro rade. Stoga stručnjaci preporučuju da se povremeno uradi klistir s dodatkom soka od pšenične trave, koji ne samo što čisti zidove creva već ima i lekovito dejstvo. Osim toga, ovaj napitak može pomoći i u slučaju opstipacije.
Čisti disajne organe
Pored navedenih zdravstvenih prednosti, hlorofil može da otčepi zapušene sinuse i pruži trenutno olakšanje. Sok od pšenične trave razlaže ožiljke koji se stvaraju na plućima usled udisanja otrovnih gasova. Takođe, dejstvo ugljen-monoksida se minimalizuje jer hlorofil povećava proizvodnju hemoglobina. Sok od pšenične trave je bogat kiseonikom, kao i sve zelene biljke koje sadrže hlorofil. Budući da telo ne može funkcionisati dobro bez optimalne količine kiseonika, a da sve veći broj ljudi ima problem s njegovim manjkom, eto još jednog dobrog razloga za svakodnevno konzumiranje soka od pšenične trave.
Osim toga, sok od pšenične trave:
• snižava visok krvni pritisak, poboljšava rad srca i jača kapilare
• podmlađuje organizam
• reguliše nivo šećera u krvi
• jača matericu
• sprečava karijes
• sprečava gingivitis i ublažava zubobolju
• ublažava bol u grlu
• usporava pojavu sedih vlasi
• poboljšava varenje
• ublažava artritis.
Kako se pravi sok od pšenične trave
Osim brojnih zdravstvenih koristi, prednost soka od pšenične trave ogleda se i u tome što se veoma lako priprema. Zasejte pšenicu u plitkoj posudi (možete je držati u stanu, kući ili na terasi), redovno je zalivajte, ali je ni slučajno nemojte prskati nekim hemikalijama. Pustite je da izraste do 15 cm visine, a potom je ošišajte, operite i iscedite u sokovniku ili je izmiksajte u blenderu zajedno s određenim voćem ili povrćem (u zavisnosti od toga kakav napitak želite). Sveže uzgojena i sečena pšenična trava mora se konzumirati odmah jer se stajanjem veoma brzo gube njena lekovita svojstva. Sok od pšenične trave možete i zamrznuti u posudi za led. Ako ga pravite kod kuće, možete koristiti običan blender ili specijalni sokovnik za pravljenje soka od pšenične trave. Ukoliko upotrebljavate blender, meljite travu najmanje jedan minut, a potom procedite sok pomoću cediljke ili pamučne gaze.
Ako vas muči artritis, natopite pamučnu krpu sokom od pšenične trave, stavite je na bolno mesto, uvijte plastičnom folijom i držite najmanje jedan sat. Praktikujte ovo dvaput dnevno.
Saznajte više: Pšenična trava i zdravlje
Smuti
Sastojci: 1/2 čašice (za rakiju) soka od žita ili 1 kašika pšenične trave u prahu, 2 srednje kruške, 1,2 dl filtrirane vode
Priprema: Sve sastojke izmiksajte u blenderu sa 3-4 kocke leda.
Sok od pšenične trave i šargarepe
Sastojci: 0,3 dl svežeg soka od žita, 1,8 dl svežeg soka od šargarepe
Priprema: Pomešajte sastojke i popijte dok je sveže. U mešavinu možete dodati sok od celera i grančicu svežeg peršuna.
Sok od pšenične trave i jabuke
Sastojci: 1 jabuka, grančica mente, 0,3 dl svežeg soka od žita
Priprema: Sve sastojke sipajte u blender i izmiksajte. Popijte dok je sveže. U mešavinu možete dodati i stabljiku celera, nekoliko listova spanaća, manju šargarepu ili komadić đumbira.
Vitaminski napitak
Sastojci: 3 stabljike celera, 2 srednja krastavca, 5 velikih listova spanaća, 15 g peršuna, 0,3 dl svežeg soka od žita, 0,5 dl vode (po želji)
Priprema: Dobro operite sastojke, celer i krastavce isecite na komadiće tako da mogu stati u sokovnik. Sve sastojke pomešajte u sokovniku i po potrebi dodajte vode.
Sok od pšenične trave, cvekle i krastavca
Sastojci: 1/2 krastavca, 1/2 cvekle, 0,3 dl svežeg organskog soka od žita, 0,5 dl vode (po želji)
Priprema: Pomešajte sve sastojke i po potrebi razredite vodom.
Limunada
Sastojci: 1,8 dl limunade, 0,3 dl svežeg soka od žita
Priprema: Pomešajte sastojke i popijte ujutru na prazan stomak. Po želji možete dodati i malo soka od jabuke ili pomorandže.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!