Šta je kardamom (kardamon)
Kardamom (kardamon) je začin koji potiče iz Indije, Nepala i Butana. Danas, on je dostupan u većini tropskih mesta u Aziji, uključujući Indiju, Kinu, Butan, Vijetnam, Maleziju, Koreju i Japan. Kardamom se smatra ‘’kraljicom začina’’ i jedan je od najskupljih , po rangiranju treći, prvi i drugi su šafran i vanila, što je respektivno.
Veruje se da je uzgoj kardamoma počeo u tropskoj i vlažnoj klimi u Indiji. U botaničkom smislu, kardamon pripada porodici Zingiberaceae i njegovo naučno ime je Elettaria cardamomum. Postoje dva osnovna tipa ili podvrste kardamona. Njihova naučna imena su Elettaria, koji se zove zeleni ili pravi kardamom i Amomum, što je skraćenica za crni, beli ili crveni kardamom.
Začinski odbor Indije priznaje tri varijante kardamoma, koje uključuju Malabar, Mysore i Vazhukka sorte. Postoji još jedna varijanta kardamoma, po imenu Njallani, koji je postao veoma popularan zajedno sa tri normalne sorte. Ovu sortu je razvio mali farmer po imenu Sebastijan Joseph iz Idukki okruga u Kerali.
Kardamom se nalazi u obliku male mahune sa crnim semenima unutra. I semena i mahuna daju prijatan ukus i miris. Zbog toga, kardamom začin se koristi kao sredstvo za poboljšanje ukusa u indijskoj kuhinji. Njegova upotreba nije ograničena samo na ljuta i začinjena jela; seme se takođe dodaje dezertima i pićima kao dopuna za slatki ukus. Kardamom čaj je veoma poznat napitak, zajedno sa čajem od đumbira.
U Indiji, kardamon se tradicionalno smatra lekovitom biljkom i bio je jedan od sastojaka u Ajurvedi (drevnoj indijskoj medicinskoj nauci i načinu života) i tradicionalnoj kineskoj medicini. Verovalo se da je lek za zube i infekcije desni, problema sa grlom, zagušenje pluća, plućnu tuberkulozu, upalu očnih kapaka, gastrointestinalne poremećaje, bubrežne probleme i kamen u žučnoj kesi, a takođe je korišćen kao protivotrov i kod ujeda pčela.
Kardamom začin
Kardamom začin ima jak, jedinstven ukus, uz intenzivno aromatičnim, smolastim mirisom. Crni kardamom ima aromu koju neki smatraju sličnom nani.
Zeleni kardamom je jedan od najskupljih začina po težini, ali ga je malo potrebno da da ukus.Najbolje se čuva u obliku mahune, jer kada su semena izložena ili samlevena, ona brzo gube ukus. Mlevenje mahune i semenki zajedno smanjuje i kvalitet i cenu kardamoma. Za recepte koji zahtevaju cele kardamom mahune, opšte prihvaćen ekvivalent je 10 mahuna – što iznosi 1 ½ kašičice mlevenog kardamoma.
Kardamom začin se često koristi za pečenje u nordijskim zemljama , posebno u Švedskoj i Finskoj , gde se koristi u tradicionalnim poslasticama kao što su skandinavski božićni hleba julekake, švedsku kardemummabullar slatku lepinju i finski slatki hleb pula. Na Bliskom istoku, zeleni kardamom prah se koristi kao začin za slatka jela, kao i tradicionalni ukus za kafe i čajeve. Kardamom se koristi u širokom obimu u slanim jelima.
U Aziji se obe vrste kardamoma široko koriste i u slatkim i u slanim jelima, naročito na jugu. Oba kardamoma su česte komponente smese začina, kao što su indijski i nepalski masalas i tajlandska kari pasta. Zeleni kardamom se često koristi u tradicionalnim indijskim slatkišima i masala chai (začinjeni čaj). Oba se često koriste kao ukras u basmati pirinču i drugim jelima. Individualna semena se ponekad mogu žvakati i koriste se na isti način kao žvake. Takođe je uključen u džin i biljne čajeve.
Upotreba
Osim kao začin, kardamom se upotrebljava i kao lek, obično u obliku čaja (suvog praha). Kardamom – upotreba: za probleme sa varenjem uključujući gorušicu, crevne grčeve, sindrom iritabilnog creva, crevne gasove, opstipaciju, bolesti jetre, žučne kese i gubitak apetita. Takođe se koristi za prehladu, kašalj, bronhitis, upalu usta i grla.
Kardamom sadrži hemikalije koje su delotvorne u lečenju stomačnih i crevnih grčeva i gasova, a mogu povećati kretanje hrane kroz creva.
Kardamom kao lek
Kardamom (100g) sadrži energiju (300 kcal), ugljene hidrate (68 g), proteine (11 g), dijetetska vlakna (28 g).
Kardamom je bogat raznim vitaminima i mikroelementima. Ovo uključuje niacin, piridoksin, riboflavin, tiamin, vitamin A, vitamin C, natrijum, kalijum, kalcijum, bakar, gvožđe, mangan, magnezijum, fosfor i cink.
Kardamom kao lek se može koristiti kod mnogih zdravstvenih tegoba.
Zdravstvene prednosti kardamoma uključuju: gastrointestinalnu zaštitu, kontrolu holesterola, kontrolu raka, oslobađanje od kardiovaskularnih problema, kao i poboljšanje cirkulacije krvi u telu. Kardamom kao lek je koristan za lečenje stomatoloških bolesti i infekcija urinarnog trakta, kao što su cistitis, nefritis i gonoreja. Kardamom poseduje i afrodizijačka svojstva i koristi se kao lek za impotenciju, probleme sa erekcijom i preranu ejakulaciju.
Prevencija raka
Kardamom sadrži IC3 (indol-3-karbinol) i DIM (di-indolil-metan). Ove fitohemikalije su poznati borci protiv raka.Pored ovih specifičnih medicinskih upotreba, kardamom sadrži obilje antioksidansa, koji štite organizam od starenja i stresa, i bore se protiv uobičajenih oboljenja.
Kardamom čaj
Kardamom ima izuzetno jak miris koji obično preplavljuje i druge začine. Ovaj jak miris dolazi iz ulja prisutnih u semenu ovog začina. Kažu da zdravstvene prednosti kardamoma dolaze iz ovih ulja koja uključuju terpinine, borneol, eukaliptol, kamfor i limonen. Kardamom čaj se obično dobija drobljenjem semena i njihovim kuvanjem u vodi, kada se oslobađaju ulja.
Za šta sve može da se koristi kardamom čaj?
Digestivna pomoć
Travari su koristili kardamom kao digestivnu pomoć vekovima. Navodi se da je kardamom mogući biljni preparat za lečenje glista u crevima. Trebalo bi, međutim, da se obratite lekaru pre upotrebe kardamoma kao biljnog tretmana za crevne parazite. Dodatne upotrebe kardamoma kao digestivne pomoći uključuju tretman za nadutost, gorušicu, bolove u želucu, loše varenje i grčeve.
Detoksikacija
Toksini u vašem telu mogu da se jave kao posledica onoga što jedete i kao rezultat životne sredine u kojoj živite. Redovnom detoksikacijom svog tela možete da uklonite neke od ovih toksina. Kardamom čaj može pomoći vašem telu da se oslobodi od otpada. Ovaj otpad može da inhibira pravilno funkcionisanje vašeg tela. Uklanjanjem ovih otpada, kardamom čaj može da poboljša vašu cirkulaciju i digestivni sistem, pored bubrega i jetre.
Protiv kongestije (zagušenja)
Upotreba kamfora može da pomogne da ublažite simptome zagušenja grudi i sinusa. Kardamom sadrži kamfor ulje; topla šolja čaja od kardamoma će osloboditi kamfor ulje i pomoći da se oslobodite zagušenja.
Ostale prednosti
Aromatična imovina kardamoma takođe može da pomogne da se ublaže simptomi zadaha iz usta, ne samo u ustima, već i u želucu, odakle zadah može da zrači. Žene takođe mogu koristiti kardamom čaj kao lek za blage bolove u slučaju simptoma povezanih sa predmenstrualnim sindromom.
Kardamom recept
Kurkuma – kardamom keksići: recept
Potrebni sastojci:
- 80 g šećera (koji treba istopiti)
- 75 g maslaca
- 50 g šećera
- 1/2 kašičice limunove kore
- 1 jaje
- 150 g brašna
- 1/2 kašičice praška za pecivo
- 1/2 kašičice kardamoma u prahu
- 1/2 kašičice kurkume
- 3 obična vanilin šećera (u njih treba uvaljati keksiće)
Priprema:
Istopiti 80 g šećera u maloj šerpici, pa istresti na nauljenu podlogu, ostaviti malo da se ohladi.
Istopljen šećer iseckati na manje komadiće i ostaviti po strani.
Maslac, šećer i limunovu koru treba dobro umutiti mikserom oko 2 minuta, pa dodati jaje i mutiti još oko 3 min.
Brašno i prašak za pecivo, kardamom i kurkumu dobro zajedno promešati, te dodati smesi od maslaca, sve ovo treba dobro sjediniti i onda dodati iseckan karamel (šećer).
Ovako pripremljeno testo treba držati u frižideru oko pola sata. Malom kašičicom uzimati komadiće testa i valjati dlanovima u lopticu. Poređati ih u veliki pleh obložen pek papirom.
Praviti razmak izmedu loptica, jer se testo malo raširi prilikom pečenja.
Keksiće peći u zagrejanoj rerni na 200 C oko 8-10 minuta. Pečene i malo ohlađene keksiće treba na kraju uvaljati u vanilin šećer. Prijatno!
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!