Bogat silicijumovom kiselinom, cinkom i borom, rastavić se preporučuje u preventivi jer zgušnjava koštanu masu, pomaže brže zarastanje preloma i ublažava bol.
Šta je Rastavić
Rastavić pirika ili konjski rep, pripada grupi biljaka koje sadrže povećanu količinu mineralnih materija. Naše telo sadrži oko 6% mineralnih materija koje su nam neophodne za normalno funkcionisanje. Ove materije obezbedujemo iz hrane.
Nedostatak minerala u organizmu može da uzrokuje nastanka nekih oboljenja. Nadzemni deo rastavića – Equiseti herba je bogat mineralima, posebno silicijumom kojeg organizam lako iskorišćava.
Koristi se od davnina. Pominje ga Dioskorid pa je to svakako i razlog da ime Equisetum potiče iz latinskog (equus = konj, seta = dlaka, čekinja). Ime je vezano za izgled nadzemnog dela biljke, a Arvensis (arvense) upućuje na polje, koje je stanište biljke. Javlja se u dva oblika i to plodnom (fertilnom) i neplodnom (sterilnom) koji se koristi u fitoterapiji. Važno je napomenuti da je jedino upotrebljiva biljka lepe zelene boje. Nosioci dejstva su: silicijumova kiselina i flavonoidit.
UPOTREBA RASTAVIĆA
Unutrašnja (interna):
-Posttraumatski i statični edemi
-Irigaciona terapija bakterijskih i zapaljenskih bolesti urinarnog trakta i bubrežnih kamenaca
-Osteoporoza
Spolja (eksterna)
– Pomoćni tretman rana koje teško zarastaju
Novija istraživanja su skrenula pažnju na ovu biljku čija upotreba je pokazala značajne rezultate u terapiji osteoporoze.
Opšte prihvaćen stav je da je osteoporozu lakše prevenirati nego lečiti. Prevencija obuhvata sve uzraste. Dobro izbalansirana ishrana treba da obezbedi dovoljnu količina koštane mase u periodu razvoja koju pravilnom ishranom uz fizičku aktivnost treba maksimalno očuvati tokom celog života. Pod dobro izbalansiranom ishranom podrazumeva se raznovrsnost koja se može obezbediti upotrebom raznovrsnih namirnica ili jednoličnu ishranu obogaćivati dijetetskim i biljnim suplementima. Saglasno ovim stavovima rastavić je postao značajan biljni suplement preko koga se obezbeduju dovoljne količine silicijuma značajnog za prevenciju osteoporoze. Razlozi pojave osteoporoze grubo se mogu svrstati u dve grupe:
A – Uzroci na koje se ne može uticati
-prethodni prelomi kod odraslih osoba
– genetski faktori
– godine starosti
– ženski pol
– demencija
– loše zdravlje
B – Uzroci na koje, se može uticati
– nedostatak estrogena
– rana menopauza
– produžena amenoreja
– indeks telesne mase (BMI)
– dugotrajni mah unos kalcijuma
– pušenje uz prekomerno uživanje alkohola i kafe
– neadekvatna ishrana
-nedovoljna fizička aktivnost.
Znaci i simptomi koji ukazuju na osteoporozu
– Par adontopatija
– Krivljenje kičme pa čak i pojava grbe na leđima
– Gubitak visine
– Bol u leđima
Redovnom fizičkom aktivnošću, pravilnom ishranom i fitoterapijom postižu se značajni rezultati u prevenciji ali i u terapiji osteoporoze.
Preporučuje se
Eliminisanje rafinisane hrane, prekomerne količine alkohola, gaziranih pića.
Smanjenje unosa kuhinjske soli,šećera, kafe, antacida sa aluminijumom, količine mesa (životinjskih belančevina).
Povećanje unosa namirnica bogatih celuloznim vlaknima, esencijalnim masnim kiselinama (riba, orasi, ostali koštunjavi plodovi), raznovrsnog povrća, mahunarki. Obratiti pažnju na namirnice koje se izdvajaju svojim blagotvornim dejstvom: sardine, morski plodovi, suve šljive i kajsije, bademi, soja, tamni listovi zelenog povrća. Iako ova hrana sadrži manje kalcijuma, ona sadrži kalcijum koji telo lakše koristi.
Obezbediti redovan unos: namirnica bogatih antocijanima koji stabilizuju kolagen u kostima (borovnica, kupina, trešnja i malina)
Do sada se u preventivi i dopunskoj terapiji osteoporoze najveća pažnja posvećivala unosu kalcijuma. Međutim, treba znati da prevelike količine kalcijuma mogu da izazovu i komplikacije, a najozbljnija je njegovo taloženje u bubrezima u obliku kamenaca.
Novija istraživanja su uzrokovala i različite stavove eksperata koji ukazuju da nije konačno utvrđeno koliko kalcijuma je potrebno i da će doći do revizija stavova o kalcijumu kada je reč o dnevnim potrebama ovog minerala.
Tako na primer,jedan broj uglednih stručnjaka, smatra da su danas važeće dnevne potrebe (RDA) suviše visoke i da nisu potkrepljene dokazima.
Suprotstavljeni njima su takođe ugledni stručnjaci koji smatraju da su danas važeće dnevne potrebe (RDA) dobro definisane.
U nekoliko obimnih studija je pokazano da su ljudi koji su koristili oko polovine vrednosti dnevnih potreba (RDA) kalcijuma imah smanjenje učestalosti preloma kostiju i bolje zdravlje, od onih koji su koristili preporučene dnevne doze.
Ovi rezultati se objašnjavaju činjenicom da su magnezijum, silicijum i brojni drugi nutrijenti jednako važni kao i kalcijum za dobro stvaranje kostiju i prevenciju preloma. Na ovakve podatke je reagovao šef katedre za ishranu na Harvardu recima: “Opasno je ignorisati epidemiološke podatke. Prvo pravilo u formulisanju zdravstvene politike bi trebalo da bude pouzdanost da preporuke nisu štetne. Dovoljno je sramotno ako je postojeća pompa oko kalcijuma prosto beskorisna, nemerljivo je gore ako su ove preporuke zapravo štetne po zdravlje.”
Tako se danas pored kalcijuma u preventivi osteoporoze preporučuje više minerala i biljnih suplemenata
Magnezijum – aktivira hormon koji reguliše nivo kalcijuma u kostima i krvi.
Bor – neophodan za metabolizam kalcijuma i magnezijuma.
Cink – čije vrednosti su smanjene u kostima i krvi obolelih od osteoporoze, a njegovo prisustvo je važno i u prevenciji i u terapiji osteoporoze jer daje bolje rezultate nego kada se kalcijum primenjuje sam. Cink ometa bilošku aktivnost bakra zato je neophodno uzimati i suplemente koji sadrže bakar, kada se cink uzima iz bilo kog razloga.
Bakar – u količini od 3 mg dnevno, obezbeđuje normalnu sintezu kostiju, ali i sprečava gubitak koštane mase.
Silicijum – povećava gustinu koštane mase.
Biljni suplemenati – su značajni u preventivi osteoporoze, a najbolje rezultate su pokazali: riblje ulje, ulje noćurka, soja, rastavić i cimicifuga.
Biljni suplementi dobijaju na značaju u preventivi i terapiji osteoporoze , a zbog svog sadržaja rastavić se sve više koristi. Bogat je silicijumovom kiselinom, a prisustvo cinka i bora ga preporučuje kao značajnu komponentu kako preventive tako i dopunske terapije osteoporoze. Sve češće se preporučuje i za brže zarastanje preloma kostiju i ublažavanje bolova.
Način upotrebe : Koristi se samostalno u obliku čaja ili kao jedan od sastojaka čajnih smeša.
Priprema čaja
Jedna supena kašika usitnjenog nadzemnog dela biljke (herbe) droge prelije se sa tri šolje vode, poklopi i zagreva do ključanja. Zatim se kuva na tihoj vatri 15 minuta. Ovo produženo kuvanje je važno da bi se u čaju obezbedila dovoljna količina silicijumovske kiseline.
Koristi se tako da se polovina pripremljenog čaja popije tokom prepodneva, a druga polovina tokom večeri.
Sporedni efekti i interakcije – nisu poznate.
Kontraindikacije: Ne preporučuje se irigaciona primena kod osoba koje imaju otoke uzrokovane srčanim bolestima, ali ni osobama sa oštećenom funkcijom bubrega.
POSEBNA NAPOMENA
Rastavić ne treba sakupljati sam, niti nabavljati od travara po pijacama, niti na mestima (prođavnicama zdrave hrane i drugim maloprodajama) u kojima je čajevima po slovu zakona utvrđena samo higijenska ispravnost. Ovo je važno što često dolazi do zamene ih onečišćenja čaja drugom biljkom. Veoma sličan rastaviću je močvarni rastavić – Equi-setum Palustre, koji je otrovan. Ovo je samo još jedan dokaz da sve što je biljno nije i bezbedno.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!