Upala desni ili gingivitis, nastaje usled loše higijene zuba i gomilanjem kamenca koji se ne uklanja na vreme. Gingivitis je u stvari zapaljenje mesa oko zuba tačnije desni i obično ga prati crvenilo. Nešto teži i ozbiljniji oblik oboljenja je paradentoza koja je infekcija, koja preti da uništi tkivo oko zuba i izazove povlačenje desni. Ona se može lako uočiti, ukoliko tokom pranja zuba primetite da pljujete krv, obavezno se obratite vašem zubaru. Gingivitis može i da izazove nagomilavanje hrane (ukoliko redovno ne perete zube, ovo može lako da vam se desi).
Upala desni uzrok
Uzrok upale desni može da bude više faktora, najčešće je to nehigijena ali isto tako uzrok može biti i gomilanje bakterija koje štete korenu zuba i koje ga jedu iznutra. Prvo dolazi do zapaljenja desni (bolne su na dodir i jako su crvene boje), a ukoliko se zapusti, može doći i do ispadanja zuba. Ukoliko se primeti i obrati lekaru na vreme, ovo zapaljenje se može uspešno izlečiti, strogo propisanim tretiranjem i izmenjenom ishranom. Što se tiče ishrane koja nakon što se ustanovi upala desni mora biti izmenjena, potrebno je pre svega unositi dosta kalcijuma. Prema mnogim istraživanjima uzrok gingivitisa je i nedostatak vitamina C i kalcijuma. Upravo zbog toga, bitno je da se preventivno pojača unos mlečnih proizvoda i voća i povrća.
Saznajte više>>> NAJEFIKASNIJI LEK ZA UPALJENE DESNI: Sve sastojke imaš u kuhinji, samo ih smućkaj!
Ono što je bitno znati je to da i suva usta mogu da budu uzrok pojavljivanja prvih oboljenja desni. Pljuvačka na neki način “podmazuje” desni i zube i štiti ih od spoljnih uticaja. Ukoliko su vam usta suva, probajte da unosite dosta vode ili da u krajnjem slučaju konzumirate ulje noćurka koje je odlično za stvaranje pljuvačke.
Upala desni simptomi
Kao što smo pomenuli, ako se zapusti, upala desni zna baš da bude gadna. Prvi simptomi kod ove upale su bolni desni koji postaju jako osetljivi na toplo ili hladno (kao kada vam je pokvaren zub) i jarka crvena boja desni (to je jedan od prvih simptoma da ima upale) kao i rane u ustima i svrab. Drugi simptom je krv prilikom pranja zuba. Ne mora baš svaki put kad pljunete krv da znači da su vam desni pod upalom. Probajte u početku da kupite mekšu četkicu i da pojačate higijenu (vodica za ispiranje usta, konac za zube i slično), jer može da se desi da ste se samo povredili grubom četkicom. Treći simptom koji je najopasniji je povlačenje desni kada može doći do ispadanja zuba (infekcija je pojela koren zuba i ništa više ne drži isti za desni).
Lečenje
Upala desni se obično leči za najviše dve nedelje, zavisi u kakvom su vam stanju desni. Stomatolog obično prvo izvrši čišćenje kamenca a onda vam prepiše odgovarajuću terapiju. Terapija je obično u vidu pojačane oralne higijene, za lečenje upale se retko kada daju antibiotici. Najbitnije je da pojačanu oralnu higijenu uvrstite u svoj regularni raspored ida svakodnevno izdvojite dovoljno vremena, kako vam se upala ne bi vraćala.
Upaljene desni prirodno lečenje
Upalu desni je najbolje rešiti na prirodan način, čajevima. Kao najbolji prirodni lekovi za upalu desni, pokazali su se zeleni čaj koji je odličan za ceo organizam a ne samo za zube jer u sebi ima nuorid, korisni mineral koji između ostalog i dosta jača zube, takođe, list rena i list podubice kada se prokuvaju su dobri za desni.
Jedan od proverenih recepata je hrastova kora od koje je dobro spremiti čaj. Jednu kašiku hrastove kore potrebno je da prelijete sa šoljom ključale vode. Nakon što ovo uradite ostavite čaj da odstoji 2 sata. Poželjno je da svaki put kada jedete, nakon toga isperete usta ovim napitkom.
Među prirodnim lekovima, kao korisni su se pokazali i slana voda, med kao i beli luk. Slana voda je odlična za ublažavanje bolova, potrebno je da dve kašičice soli razmutite u čaši vode i da ispirate usta sve dok bol ne prestane.
Med je poznat po svojim antibakterijskim dejstvima zbog čega je prvi svuda kada su prirodna lečenja u pitanju. Nakon što operete zube uzmite na prst malo meda i namažite desni ali ne i zube.
Beli luk je isto poput slane vode odličan za ublažavanje bolova kod upale desni, dovoljno je da se jedan čen izgnječi i da se pomeša sa malo soli nakon čega možete da namažite desni.
Iako je limun kiselog ukusa zbog čega se veruje da može samo da iziritira desni, u pitanju je zabluda. Malo limuna koji ćete pomešati sa kašičicom soli učiniće dosta za vaše desni. Nakon što ih namažete, popijte mlaku limunadu.
Ispijanje soka aloa vere je isto korisno za desni. Iako je jednostavnije kupiti aloa vera gel za desni, i čaj od ove biljke se pokazao kao odlično prirodno sredstvo za lečenje gingivitisa.
Ako ste pak došli do tog stadijuma da vam desni krvare, neophodan vam je sledeći recept za napitak koji uopšte nije prijatnog ukusa. Naime, potrebno je promešati litar surutke, 1 decilitar jabukovog sirćeta i 50 grama meda. Iako vam sve ovo zvuči nespojivo, redovno konzumiranje leči upaljene desni i takođe povoljno utiče na rad creva i želuca.
Čaj od žalfije za ispiranje upaljenih desni
Žalfija je biljka koju mnogi nazivaju svemogućom jer se pre svega koristi u lečenju raznih bolesti. Njen naziv potiče od latinske reči “salvare” što znači lečiti. Dobra je za razne upale zbog čega je u ranijim periodima bila zamena za antibiotik, a i nakon otkrića istog je nastavila da se koristi u medicini. S obzirom da se smatra jednim od najvećih antioksidanasa, žalfija čisti toksine iz organizma i oslobađa telo od svih štetnih materija. Sprečava širenje mikroorganizama u organizmu što znači da je odlična i za rešavanje problema upale desni koje stvaraju bakterije.
Žalfiju u ovom slučaju možete iskoristiti na dva načina. Možete da ispirate usta ovim čajem ili možete da žvaćete listove žalfije. Žvakanje listova se ne preporučuje samo ukoliko je do gingivitisa došlo zbog vađenja zuba. Verovali ili ne i žalfija zna da iziritira ranu, bez obzira što deluje kao umirujuće sredstvo.Isto tako, morate biti uporni i tokom ove terapije protiv upale desni i truditi se da usta ispirate žalfijom dva do tri puta dnevno.
Prevencija
Ne moramo ni da pitamo da li se plašite zubara, odgovor je verovatno potvrdan. E da biste odložili posete stomatologu, bitna je prevencija. U slučaju upale desni, prevencija podrazumeva redovnu higijenu zuba i naravno, ukoliko primetite prve simptome upale, odmah pribegnite prirodnim lekovima, čajevima i slično. Koliko ćete ići kod zubara zavisi samo od vas, a prevencija je več odrađenih pola posla.
Kao preventivno sredstvo za ispiranje usta u cilju sprečavanja upale desni možete koristiti sodu bikarbonu koja štiti zube i ubija kiselinu u ustima. Takođe, dobro je nekad umesto paste zube istrljati sa malo vode i sode bikarbone.
Obratite pažnju i kupite paste koje u sebi sadrže cink. Cink je odličan kako za zube tako i za desni, naravno poželjno je i preventivno konzumiranje hrane bogate cinkom.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!