Bamija je jedna jako dragocena biljka koja nije toliko popularna na našim prostorima. Prvi put je počela da se upotrebljava u ishrani pre 3500 godina a koristili su je Egipćani. Danas se koristi svuda u svetu zbog svoje široke lekovite primene i svojstava.

Šta je u stvari bamija? To je ništa drugo nego sluzavo povrće koje ljudi obično izbegavaju da jedu. Takvima obično nisu poznata lekovita svojstva ovog povrća a oni koji znaju lepo da pripreme ovo povrće tvrde da je baš ukusno. U narednim redovima pročitajte šta to sve leči bamija, za šta je sve dobra i kako možete razna jela pripremati sa ovim povrćem.

Bamija i zdravlje

O lekovitim svojstvima bamije se može do sutra govoriti jer njih zaista ima dosta. Mi ćemo ovde istaći neke po kojima je ovo povrće najpopularnije. Dakle, bamija pre svega normalizuje nivo šećera u krvi kod dijabetičara i to sve zahvaljujući vlaknima i nutritijentima koje bamija sadrži. Takođe, odlična je i za zdravlje bubrega, prema jednom istraživanju ukoliko redovno jedete bamiju rizik da vam obole bubrezi je znatno manji. Ovo povrće se smatra posebno lekovitim tokom trudnoće jer sprečava stvaranje urođenih mana kod beba zbog čega se često naziva i povrćem za zdravu trudnoću. Bamija dosta pospešuje i zdravlje i rad debelog creva jer u njoj ima puno dijetetskih vlakana koji dosta dobro utiču na zdravlje creva. Kod astme je takođe bamija lekovita, ako se konzumira ovo povrće, zahvaljujući vitaminu c problemi sa astmom se smanjuju.

Kao lek, koristi se kako koren tako i plod bamije. Koren se zbog dosta sluzi najčešće koristi za lečenje oboljenja kože i za spoljnu upotrebu dok se još uvek nezreli plodovi koriste za lečenje gonoreje ali i za jačanje muške potencije, kao afrodizijak. O tome da je ovo povrće dobar afrodizijak svedoče još stari spisi u kojima se navodi da je bamija bila hrana bogova. Od ove biljke su pravljene begova čorba i bajramska bamija. Čaj od bamije je na primer odličan za zaustvaljanje dijareje i isto tako utiče na nivo šećera u krvi i smanjuje ga. Semenke bamije se koriste kao lek za grčeve i isto za probleme u želucu poput gastritisa i slično.

Bamija nutritivna vrednost

Bamiju s pravom bije glas da je najzdravija namirnica s obzirom da je bogata vitaminom C, vitaminom K i folatima. Takođe je ovo povrće bogato vlaknima koji su dosta bitni za stabilizaciju probave kao i šećera u krvi. Ovo povrće nema puno kalorija, svega 30 na 100 grama ali je zato jako bogata mineralima i odličan je izvor biljnih proteina. Njena nutritivna vrednost je jako bogata, ona je ključna jer i utiče na celokupno zdravlje organizma. Što se tiče minerala, bamija je puna gvožđa, kalcijuma, mangana i magnezijuma. Bamija je puna karotena i ksantina koji su važni antioksidanski kojih ima čak najviše u ovom povrću. Ona se obično sprema kao boranija, može da se kuva, peče, sprema na više načina a da vam tokom kuvanja ne bi bila sluzava, ubacite paradajz ili limun. Ovo povrće se sprema kao boranija.

Bamija za lice

O uticaju bamije na lepotu kože prvo je znala Kleopatra koja se i danas smatra najlepšom ženom njenog doba. Za ovo povrće kažu da je prirodni botoks i da utiče na glatkoću i zategnutost kože. Ona sadrži miixinol koji je u stvari biljna alternativa za botoks. Postoje razni preparati koji u sebi sadrže bamiju i koji su odlični kako za suvu tako i za mešovitu kožu lica. Međutim, ako ste skeptični po pitanju kupovnih krema, napravite sami masku od bamija. Potrebna vam je bamija koju ćete prokuvati u vodi, izgnječiti a onda je naneti na lice. Isperite ovu masku za lice nakon pet minuta. Oni koji su je probali tvrde da ova maska podmlađuje kožu i da utiče na regeneraciju tkiva. Isto tako, mnogi tvrde da su prvi pozitivni efekti ovog povrća na licu vidljivi odmah.

Bamiju su prvo uzgajali Egipćani duž Nila, a najbolje uspeva u baš toplim krajevima. Za ovo povrće često kažu da je vrsta hibiskusa i da je ono u stvari orijentalna delikatesna poslastica jer potiče iz Istočne Indije. Najviše je ima u Bosni i Hercegovini a u našim krajevima raste od maja do oktobra. Postoji sveža i smrznuta, obe se koriste za razna jela.

Recepti sa bamijom

Kada pripremate bamiju, izbegavajte da je pržite jer u takvom stanju sadrži više holesterola i zasićenih masti. Bolje da je barite ili dinstate jer će tako i ovo povrće zadržati sva pozitivna svojstva S obzirom da je lepljiva, ova biljka je dobra za spremanje nekih gušćih jela poput čorbi i slično. Postoji mnogo recepata za spremanje banije a mi ćemo navesti neke od poznatih koje se lako spremaju:

Ako hoćete da spremite nešto brzo i ukusno što vam neće oduzeti više od pola sata probajte bamiju sa paradajzom. Sve što vam je potrebno je 450 gr bamija, paradjz iz konzerve i malo crnog i belog luka, seme korijandera, limun, ulje i voda i list svežeg celera.

Propržite crni i beli luk i onda dodajte bamije i dinstajte ih oko 7 minuta pa dodajte paradajz pire, so,biber,korijander kao i sok od limuna. Vodite računa da omekšaju ali da se ipak ne raspadnu. Kada lepo omekšaju, tada su gotove i tada ih možete izvući, posuti celerom i služiti uz kriške limuna.
Primetićete da će bamija tokom spremanja da pusti sluz ali to iako izgleda gadno je veoma ukusno, pogotovu kada jelu dodate limun.

Bamija se u Sarajevu smatra nacionalnim jelom i to baš zato jer se tamo ovo povrće u velikoj meri i uzgaja. Jedno od lakših jela koje se tamo sprema je Junetina sa bamijom gde se na malo crnog luka proprži junetina sa peršunom i šargarepom a bamija se stavi u šerpu sa malo sirćeta gde se kuva. Kada se bamija skuva, ukombinuje se sa ostalim povrćem koje ste dinstali sa mesom i tako se služi.

Bamija se prodaje u Švedskoj, tamo je na pijacama obično prodaju Arapi a pošto je jako skupa, najčešće se kupuje i jede za praznike. Ona inače nije kalorična namirnica ali kada se prži brzo upije svo ulje zbog čega postane bogata lošim mastima. Zato kažu da je samo treba kuvati jer je u tom stanju najzdravija.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply