Orah (Juglans regia) se razvija kao stasito drvo do 25 m visine. Neparno perasti listovi u početku su crvenkaste boje. Muški cvetovi razvijaju se u pazuhu listova kao obešene rese, dok se ženski razvijaju pojedinačno, ili u manjim grupama, na novim izbojima.
Postoji nekoliko stvari koje orah čine biljkom čudnovatom. Kao prvo, prirodno je potpuno nezagađen, odličan je izvor mikroelemenata, lako je dostupan i što je najvažnije veoma je lekovit. Drvo oraha živi 500 do 800 godina, a ponekad i duže od milenijuma. U ruskoj tradicionalnoj medicini posebno je cenjen takozvani balkanski orah, bilo da se koriste njegovi plodovi, ljuske, pregrade, ili lišće.
Orasi uspostavljaju fizičku i psihičku energetsku ravnotežu, pojačavaju hormonsku aktivnost, pomažu obnavljanje Ćelija, neutralizuju delovanje toksina. Zreli plodovi oraha su dragocen prehrambeni proizvod, jer sadrže do 60 % veoma kvalitetnog i kaloričnog biljnog ulja.
STANIŠTE I UZGOJ ORAHA
Raste kao samonikao ili polusamonikao u šumama, a dosta se i uzgaja. Pošto je vrlo osetljiv na niske temperature, razvija se dobro na položajima gde nema mrazeva i u dubokoj zemlji. Što je podloga na kojoj raste kamenitija, plodovi su manji, a semeni omotač deblji.
VREME CVETANJA: Maj, pre nego što se pojave listovi.
LEKOVITI DEO BILJKE: Listovi -beru se u junu i brzo osuše da bi zadržali zelenu boju i ostali delotvorni; nezreli plodovi – sakupljaju se u junu i julu za proizvodnju orahove rakije, koja služi za jačanje želuca; zreli plodovi – imaju izrazito balzamičan miris i oštar, gorak i opor ukus. U suvom stanju miris se gubi.
LEKOVITO DELOVANJE ORAHA
U zvaničnoj upotrebi su listovi oraha i osušen zeleni plod. Čaj od listova oraha primenjuje se kao sredstvo za čišćenje krvi. Spolja se koristi čaj od listova oraha za jačanje kao kupka, obloge ili za ispiranje kod skrofuloze, otečenih žlezda, rahitičnog oboljenja kostiju, kod gnojenja kostiju, otoka kostiju, krvarenja zuba, očnog katara, oboljenja desni i kod stanja opšte slabosti. Vrlo dobri rezultati postižu se kod bubuljica, krasta na glavi, lišaja na bradi, mlečnih krastica, gnojnih osipa, kod prekomernog znojenja nogu i belog pranja. Zeleni ili osušeni listovi primenjuju se u obliku čajnog oparka protiv šećerne bolesti
i žutice. Protiv tih bolesti uzima se 5 kašika usitnjenih i osušenih listova koji se natapaju 24 sata u 1 litru belog vina. Zatim se procedi i pije po 1 mala čašica vina ujutro na tašte i uveče pre spavanja. Protiv belog pranja preporučuje se čaj pripremljen od cvetova oraha, i to 2 kašičice cvetova za 1 solju čajnog oparka. Čaj od svežih listova jača slabe živce. Svezi listovi stavljaju se na gnojne rane jer ublažavaju upalu, a lece i crveni vetar. Gnojne upale na prstima ruku i nogu kupaju se u čaju od listova oraha.
SADRŽAJ VITAMINA I MINERALA U ORAHU
- vitamin E (vitamin mladosti i plodnosti)
- vitamin A
- vitamin B
- vitamin P
- vitamin C
- vitamin K
- kalijum
- kalcijum
- natrijum
- jod
- cink
- gvožđe
- belančevine
- celuloza
RECEPTI:
OPARAK, OBLOGA
Za lečenje bolesti krajnika, vrata i ždrela priprema se oparak od 1 litra vode i 100 g svežih listova, pa se time češće grglja. Isti preparat se upotrebljava kao obloga preko očiju kod upaljenih ili inače osetljivih očiju.
UVARAK
Jak čajni uvarak od orahovih listova upotrebljava se kao kupka kod ozeblina. Taj uvarak može se primeniti i kod opadanja kose; njime se češće masira koža glave. Čajni uvarak nakapan na kožu deluje protiv uboda insekata.
VINO
Ako se zeleni plodovi oraha stave u pola litra belog vina i pola litra maslinovog ulja, dobije se sredstvo za masiranje glave koje se može upotrebljavati cele godine kod opadanja kose i peruti. Čaj od orahovog lišća preporučuje se trudnicama koje pate od zatvora.
Tinktura od zelenih oraha
- 1/2 kg zelenih oraha
- 1/2 kg meda
- 1/2 kg soka aloje
Pomešati sastojke u staklenoj tegli, pa ostaviti da odstoji 1 mesec uz povremeno mućkanje. Piti po kašičicu 3 x dnevno, pre jela.
Tinktura se koristi tokom cele godine, a pomaže u lečenju kožnih oboljenja, poboljšava rad štitaste zlezde, čisti krv i leci paradentozu.
Tinktura od pregrada
- 150 g pregrada oraha
- 150 g korena valerijane
- 50 g muskatnog oraščića
- 50 g pupoljka breze
Sve sastojke (osim pregrada) usitniti, preliti sa pola litra votke i ostaviti da odstoji 10 dana na suvom mestu. Uzimati po 1 kašiku 3 x na dan, 1/2 sata pre jela. Koristi se protiv bilo koje vrste malignih oboljenja.
Čaj od lišća oraha
- 1 kašika orahovog Ušća
- 2 čaše vrele vode (bez ključanja)
Isitniti orahovo lišće, preliti vodom i ostaviti da odstoji 2 sata. Uzimati 3 x na dan po 1 supenu kašiku, pre jela.
Čaj se preporučuje kod avitaminoze, umora, malokrvnosti, neredovnih menstrualnih krvavljenja, karcinoma dojke i upale štitaste žlezde.
Balzam od zrelih oraha
- 100 g lišća oraha
- 100 g aloje
- 500 g isitnjenih oraha
- 300 g meda
Pomešati lišće i aloju, potopiti sa 300 ml vode, ostaviti da odstoji 2 sata, pa procediti i dodati orahe i med.
Čuvati na tamnom i hladnom mestu i piti po 1 kašiku 3 x dnevno, pola sata pre obroka.
Ovaj balzam koristan je za uspostavljanje radne sposobnosti i pamćenja, kod postoperativnog oporavka i stresova.
Tinktura od nezrelih oraha
- 10 nezrelih oraha
- 50-postotni alkohol
- 1 limun
Orahe zaliti alkoholom u staklenoj tegli i ostaviti da odstoji 2 dana, dodati limun koji će izazvati promenu boje, pa razblažiti vodom u odnosu 1:1.
Tinkturu piti 6 dana, tako što se u pola čaše tople vode prvi dan sipa 1 kap, drugi dan 2 kapi, treći dan 3 i tako do 6 kapi.
Posle toga tinkturu piti 1 nedeljno po 2 kašičice u punoj čaši vode.
Koristi se za jačanja imuniteta.
Užegli orasi veoma su nezdravi, jer sadrže opasan otrov koji se taloži u jetri.