Pore prekrivaju naše celo telo i njihova osnovna funkcija je zaštita kože od isušivanja. Pore nisu ništa drugo nego sitni folikuli dlačica. Uzrok pojave proširenih pora može da bude prljavština, loše skinuta šminka i slično, koji mogu da izazovu njihovo začepljivanje a to automatski pore čini vidljivijim i javljaju se prvi problemi poput mitisera. Kada se prošire pore, malo ih je teže vratiti u prvobitno stanje ali uz upornost i odgovarajuće preparate, i to se rešava.

U narednim redovima pročitajte kako se i kojim prirodnim sredstvima možete rešiti proširenih pora i ten i kožu vratiti u normalno stanje.

Proširene pore na licu uzrok

Uzroci proširenih pora na obrazima mogu biti razni, od masne i problematične kože, preko pušenja i neadekvatne nege kao i ošetećenja od preteranom izlaganju suncu. Proširene pore se obično pored obraza javljaju i na nosu gde se najčešće i začepljuju kada se stvaraju mitiseri. Nos spade u takozvanu T-zonu koja se najviše masti i gde su problem sa proširenim porama najčešći. Uzrok pojave proširenih pora takođe može biti i genetska predispozicija ali i pol.

Muškarci prirodno imaju šire pore od žena. Ženama mogu naglo da se rašire pore usled nekog hormonskog disbalansa ili tokom menstruacije.

Iskustva onih koji muče muku sa proširenim porama su takva da su mnogi uzaludno bacali pare na skupe proizvode koji im nisu sredili lice. Zbog toga, rešenje je u prirodnim preparatima kojih ima svuda i koji provereno leče kožu o čemu će biti više reči u jednom od narednih pasusa.

Proširene pore na licu lečenje

Jedan od prirodnih trikova za lečenje proširenih pora su redovni pilinzi koje ne treba da vršite često ako imate osetljivu kožu lica. Malo morske soli ili sode bikarbone pomešane sa vodom otkloniće izumrle ćelije i iščistiti pore na licu.

led za pore na licu

Isto tako, za lečenje pora je odličan i trik sa kockicama leda. Posle svakog umivanja, istrljajte lice kockicama leda 15 do 30 sekundi a isto kao rešenje mogu da vam posluže i micelarne vode koje su dobre za skidanje šminke i za negu jer su bogate pantenolom. Ovi tretmani za proširene pore na licu su se pokazali jako delotvornim.

Od prirodnih preparata koji su inače odlični tretmani za proširene pore možete koristiti i jogurt koji s vremena na vreme možete da namažete na lice i tako držite 10 minuta. Mlečni proizvodi su dobri jer je utvrđeno da probiotici takođe pozitivno utiču na proširene pore. Da preparati nisu jedini lek, govori i činjenica da i ishranu morate promeniti. Za sužene pore bi trebalo da izbegavate unošenje mlečnih proizvoda (spoljna upotreba je dozvoljena) pogotovu ako patite od akni i gnojnih bubuljica. Takođe, probajte da u ishranu uvedete omega 3 i 6 kiseline i takođe izbegavajte sve masne proizvode. I ishrana takođe ulazi u celokupni tretman lečenja proširenih pora.

prosirene pore na nosu

Kako smanjiti proširene pore

Pre nego što počnete sa tretmanima koji su dobri za smanjenje pora na licu, pripremite kožu i to na sledeći način: Pre čitavog postupka trudite se da budete opušteni i da pre nego što počnete budete sigurni da su vam ruke čiste. Trudite se da ne dodirujete lice rukama jer postoji opasnost da ga iziritirate.

Kako da smanjite proširene pore na licu? Pored navedenih, istaknućemo još neke recepte za rešavanje ovog problema: Jedna od efikasnijih je maska od dva belanceta i dva isceđena limuna. Masku nanesite na lice i držite je 10 minuta a onda je isperite. Postupak možete ponavljati nekoliko puta nedeljno, a ukoliko želite da uradite piling lica, ovoj maski dodajte malo ovsenih pahuljica. U jednom od narednih pasusa biće malo više reči o maskama koje možete pripremiti u svojoj kuhinji.

prosirene pore na obrazima

Kako ukloniti proširene pore na licu

Proširene pore se ne mogu ukloniti, njih možete samo smanjiti i to različitim tretmanima. Da njih nema, ne bismo mogli da se znojimo i da hladimo telo. Postoje tretmani kod kojih dolazi do delimičnog uništavanja lojnih žlezda ali je to nešto što vam ne bismo preporučivali, s obzirom da je jako osetljiva oblast u pitanju. Bolje koristite prirodne preparate.

Kada je reč o nezi lica koja utiče na smanjenje pora, bitno je da se nagovesti da ne smete koristiti više maski ili preparata odjednom, tako ćete samo isušiti kožu. Probajte prvo sa jednim pa ako vidite da nema efekta, krenite sa drugim.

Jednan od dobrih tretmana za lice i za pore je jabukovo sirće. Na lice ga nanesite uvek u razblaženoj varijanti sa vodom i to u iznosu 1 prema jedan, što znači koliko sirća toliko i vode.

Svako veče pred spavanje očistite lice ovim napitkom i ne zaboravite da nakon čišćenja stavite hidrantnu kremu jer sirće isušuje kožu.

Takođe, i sok od svežeg krastavca je odličan za sužavanje proširenih pora. Na vama je kako ćete ga naneti, možete u blenderu da sameljete krastavac i da iscedite sok kojim ćete namazati lice, ili ćete parčetom krastavca direktno istrljati lice. Oba tretmana utiču na skupljanje proširenih pora na licu i podjednako su delotvorna. Kad namažete lice, ostavite tako da deluje oko 20 minuta a zatim se umijte hladnom vodom.

Adekvatna higijena pre svega

Ukoliko imate proširene pore, vodite računa o tome da vam je koža uvek čista. To znači da je ujutru i uveče temeljno umijete i očistite tonikom za lice. U međuvremenu, u toku dana, skidajte šminku dok ste kod kuće. Nemojte koristiti preparate koji isušuju kožu, jer će ona lučiti još više sebuma i tako zapušiti pore.

Borba protiv proširenih pora mora se voditi svakodnevno

Čišćenje lica od izuzetnog je značaja. Obavezno se radi ujutru i uveče. Nakon umivanja mlakom vodom i blagim preparatom, kožu očistite micelarnom vodom ili tonikom za kožu sa proširenim porama.

Piling lica je izuzetno značajan korak, jer proširene pore moraju da se iščiste iznutra. Da biste u tome uspeli, morate ukloniti mrtve ćelije s površine epiderma i osloboditi pore svega što im onemogućava da dišu. Najbolje bi bilo, pre pilinga, dobro napariti kožu, kako bi se pore još više raširile, što bi omogućilo da se iz njih istisnu sve nečistoće. Nakon pilinga, nanesite masku za čišćenje lica.

Izuzetno je važno da koža stalno bude dovoljno hidrirana, kako se ne bi isušila i stvarala više sebuma koji je njeno prirodno oružje protiv gubljenja vlažnosti. Vodite računa da kreme koje koristite imaju veći sadržaj vode i sastojaka za hidrataciju.

Maske za proširene pore na licu

Jedna od delotvornijih maski za sužavanje proširenih pora na licu je maska sa aktivnim ugljem. Ona se lako pravi i još lakše nanosi. Potrebno je da usitnite jednu tabletu aktivnog uglja, uzmete pola kafene kašičice kuhinjskog želatina i 1 supenu kašiku prokuvane ali hladne vode. Sve sastojke dobro izmešajte i nanesite na lice koje ste prethodno naparili nad čajem ili vodom. Masku držite sve dok se ne skori i dok ne osetite da sa lica možete da je odlepite. Oni koji su je probali tvrde da su im se pore pomoću ove maske najbrže skupile. Nakon što skinete masku, namažite lice hidratnom kremom.

Od poznatijih maski tu je i maska od gline koju je dovoljno da malo pomešate sa vodom kako biste dobili glatku smesu. Glina je inače poznata kao sredstvo koje odlično uklanja nečistoće iz celog organizma zbog čega je dobra i da se pije.

Nakon što nanesete glinu na lice, sačekajte 20 minuta a nakon toga isperite masku ili je ako se dobro osušila sastružite sa kože. Ovu masku možete koristiti jednom ili dva puta nedeljno.

Sredstvo za čišćenje od sode bikrbone

Jedna od mnogih delotvornih uloga sode bikarbone je čišćenje. Postupak pripreme: sipajte malo vode u sodu bikarbonu tako da dobijete gustu masu. Blagim pokretima umasirajte masu na prethodno napareno lice i isperite nakon pola minuta. Ovo sredstvo za čišćenje od sode bikarbone deluje na pore tako što čisti kožu i pore, i umanjuje zapeljenski proces bubuljica i akni. Primetili smo da je koža glatka, belja i da su pore bile znatno manje vidljive.

Tonik od jabukovog sirćeta

Pomešajte 50 ml jabukovog sirćeta i 50 ml destilovane vode (ili prokuvane, pa zatim ohlađene) i dobićete odličan tonik koji čisti kožu, smanjuje upalni proces akni i bubuljica, zateže i hidrira kožu i naravno smanjuje vidljivost proširenih pora. Ono što se odmah oseti prilikom korišćenja ovog kućnog tonika je blistavost lica. Koža je mekana, osećate da je spoljašni sloj kože potpuno čist i da će krema bolje upiti, a šminka bolje i duže stajati.

Crvena maska od paradajza

Paradajz ima fenomenalnu moć u ublažavanju proširenih pora. Takođe, ovo povrće zateže kožu tako da se njegovi sastojci upotrebljavaju i u anti -aging kozmetici.

Priprema: Izmiksirajte paradajz i nanesite pulpu na lice. Ostavite da deluje što duže, do 30 – ak minuta. Ne samo da smo osetili da je koža zategnuta, a pore manje vidljive, već se primećuje da je koža nahranjena i hidrantnija.

Piling od paradajza i kukuruzne palente

Ukoliko vam je koža masna u paradajz možete dodati malo kukuruzne palente i na taj način napraviti odličan piling za lice koji čisti pore. Kukuruzna palenta ima blage granulice koje nisu grube za kožu lica, tako da vam je dobra za sve vrste pilinga.

Maska od gline i meda za duboko čišćenje pora

Pomešati jednu kašiku zelene gline, kašiku meda i dodajte par kapi limunovog soka. Dobro izmešajte sve sastojke i stavite masku na lice. Pustite masku da deluje 15 minuta, a zatim je isprati mlakom vodom. Maska od gline je omiljena maska žena sa masnom kožom. Ona dubinski i površinski čisti kožu i pore i hidrira je. Ne zaboravite da nakon maske obavezno nanesete kremu za lice.

Maska za zatezanje lica od belanceta

Veoma jednostavna maska za lice koju možete napraviti za par minuta je maska od belanceta. Ova maska je fantastična jer u veoma kratkom roku daje rezultate. Postupak: Umutiti belance i dodati par kapi limuna (i ne morate) i blagim pokretima prstima naneti masku na lice. Ostavite da deluje dok se koža ne zategne. Ovo je instant maska! Njeni efekti se odmah primećuju, a ako je nanesete uveče, pred spavanje, njeno delovanje ćete primetiti i sutradan. Ne samo da čisti kožu i pore, ova maska je odlična za zatezanje lica i skupljanje pora.

Dodatni saveti:

  • Sve maske za lice koristite na prethodno napareno lice kako biste dubinski očistili pore.
  • Koristite blago toplu vodu, nikad vruću, ali ni ledenu.
  • Nikada ne zaboravite da nanesete kremu za hidrataciju lica posle maske za čišćnje.

Naročito postoje stvari koje treba izbegavati kako se ne bi nastavilo njihovo širenje.

  • Ne koristite sapune ili druge proizvode za negu lica koja zapušavaju pore.
  • Izbegavati proizvode koji maste kožu (naročito ako imate taj tip kože).
  • Izbegavajte proizvode koji isušuju kožu.
  • Ne upotrebljavajte lufe, peškire, grube četke za piling kože.
  • Nikad nemojte ići u krevet sa šminkom.
  • Ne koristite previše vruću vodu.
  • Ne izlažite kožu sunčavim zracima i uvek koristite kreme sa zaštitnim faktorom