Kila ili bruh je kvrga ili ispupčenje organa (obično je u pitanju mali deo creva ili masna materija) koja se javlja zbog otvorenog ili slabog zida mišića stomaka. Obično izgleda kao izbočina koja je opipljiva pod kožom.
Preponska kila (ingvinalna hernija )javlja se u predelu prepona i međunožja. Kod dečaka, preponska kila može se proširiti na skrotum. Javlja se kod 1-5% beba koje su rođene posle 39. nedelje.Preponska kila kod dece češća je kod dečaka i prevremeno rođenih beba (7-30%). U poređenju sa devojčicama, dečaci imaju 4-8 puta veće šanse da dobiju preponsku kilu.
Šta uzrokuje ingvinalnu herniju ?
Kod dečaka, testisi su u početku smešteni u abdomenu. Oko 7. meseca trudnoće, spuštaju se u skrotum kroz prolaz koji se zove preposki kanal. Kanal se polako sužava pre rođenja i zatvara se do kraja prve godine života. Ako se ne zatvori u potpunosti, i mišići trbušnog zida ne pokrivaju otvor dobro, može se razviti bruh.
Kod devojčica, iako za to postoje mnogo manje šanse, moguća je pojava bruha. One imaju sličan, ali manji kanal.
Rizičnija novorođenčad:
- su rođena prevremeno ili sa malo kilograma
- imaju nekoga u užoj porodici ko je imao preponsku kilu kao beba
- imaju druge urološke probleme (npr. testis koji se nije spustio)
Ne postoji ništa što možete da uradite, ili izbegavate, kako bi sprečili bruh. Otvor u trbušnom zidu je prisutan od rođenja, i kila se može pojaviti u bilo kom momentu.Preponska kila se obično razvije kod beba u prvoj godini života. Ali, može godinama proći neprimećeno. Ne postoji nikakav tretman za decu koji bi rezultirao sprečavanjem bruha.
I kod dece, odraslih i trudnica preponska kila se češće pojavljuje na desnoj strani, ali se može razviti i na levoj, i na obe.Kod dece vidljivije su pri naporu i plaču, ali ih to ne uzrokuje.
Preponska kila simptomi
Simptomi ingvinalne hernije mogu biti:
- otok ili vidljiva kvrga na preponi
- otok skrotuma
Otok:
- obično je bezbolan (ali je blago neprijatan)
- tekstura je meka i glatka
- može potpuno nestati ili se samo smanjiti kada je beba opuštena i leži
- može se pojavit ili povećati kada beba plače, kašlje ili se napreže
Svodljiva i nesvodljiva kila
Kod obične kile, crevo i masno tkivo može ulaziti i izlaziti iz otvora, te deluje kao da se ona smanjuje. Ovo se opisuje kao svodljiva kila. Ako se deo creva negde zaglavi i ne može se vratiti u stomak, rizikuje da ostane bez dotoka krvi. Takva je nesvodljiva kila i opisuje se kao zatvorena.
Simptomi zatvorene preponske kile
Simptomi zatvorene preponske kile su:
- bol u preponi
- dete deluje bolesno
- mučnina i povraćanje
- naduven stomak, gasovi
- temperatura
- crvenkast i taman otok koji je primetno tvrd
- otok koji ne menja veličinu kada dete plače
Lečenje preponske kile
Doktor može postaviti dijagnozu na osnovu vašeg opisa i pregledom prepona. U toku pregleda, najverovatnije će pokušati da je opipa prstima i da utvrdi može li da se smanji. Ako na prvi pogled nije prisutna, lekar će pokušati da je izbaci na površinu, laganim pritiskom stomaka. Posle pregleda, uglavnom nisu potrebni nikakvi dodatni testovi za utvrđivanje obične kile.
Slično>>> Hernija (kila) – preponska, hijatalna, pupčana, postoperativna – simptomi – lečenje bez operacije
Lečenje
- hitna intervencija nije neophodna ukoliko se kila smanjuje
- ako se ne smanjuje sama od sebe, doktor će laganim pritiskom probati da je vrati u stomak
- ako se kila ne smanjuje, taj deo creva rizikuje da ostane bez dotoka krvi. Pošto intervencija u ordinaciji nije opcija, doktor će vas uputiti na kliniku kako bi hirurzi rešili problem
Operacija preponske kile je krajnje rešenje
Kada se kila preponska kila dijagnostikuje, potrebna je operacija (herniotomija).
Da li je operacija najbolje rešenje?
Da. Operacija je neophodna u svim slučajevima, čak i kod kile koja je svodljiva. Herniotomija će sprečiti vraćanje kile ili u blažim situacijama, zaglavljivanje creva. Kod nekomplikovane operacije kile, manje od 1% pacijenata ponovo ima isti problem. Osim operacije, ne postoje drugi načini da se rešite kile. Ako se preponska kila ustanovi i odstrani rano, osim manjeg ožiljka, ne bi trebalo da bude komplikacija.
Čak i pojava obične, male, kile, nosi rizik da postane nesvodljiva. Ukoliko dođe do toga, i ne reaguje se na vreme, može izazvati ozbiljne zdravstvene posledice, kao što je poremećaj u radu creva, začepljenje, pa čak i smrt.
Dugoročno odlaganje rešavanja problema sa preponskom kilom može ugroziti reproduktivne organe. Dotok krvi u jajnike ili testise može biti odsečen, te oni mogu pretpeti trajnu štetu.
Ako vaše dete ima kilu samo sa jedne strane, postoji mala šansa da će se pojaviti i sa druge. Razgovarajte sa hirurgom o dobrim i lošim stranama operisanja zdrave prepone, radi sprečavanja kile.
Prednosti operacije preponske kile su:
- dete će samo jednom ići u bolnicu
- dete će dobiti samo jednu anesteziju; ovo je bitan faktor ako je dete npr. prevremeno rođeno
Mane su:
- većina dece ne dobije kilu i sa druge strane; tako da je moguće da je operacija nepotrebna
- postoji mali rizik za oštećenje testisa i Vas deferensa (cevi koja prenosi sprermatozoide iz testisa) sa druge strane
Ne postoji ispravan ili pogrešan pristup ovome. Najbolje je da razgovarate o svemu sa hirurgom i donesete odluku na osnovu iskustva i preporuke.
Koliko brzo će doći do operacije?
To zavisi od godina deteta i razvijenosti bruha. Što je dete mlađe, to bi operacija trebalo da bude hitnija. Generalno, kila koja nije komplikovana, treba da se reši što pre. Ukoliko je nesvodljiva, operacija je još hitnija.
Kakva je operacija i koliko traje?
Zavisi od puno faktora, kao što su: starosti pacijenta, vrsta anestetika, da li se operiše jedna ili obe prepone i sl. Obično, operacija traje oko sat-dva.
Operacija preponske kile se radi pod anestezijom, a daje je pedijatarski specijalista, anesteziolog. Anestezija može biti totalna (kada se dete uspava) ili spinalna (dete je budno ali od grudi do snogu ne oseća ništa). Hirurg će vas provesti kroz obe opcije, jer zavise od deteta do deteta.
Nekad je praksa dati i lokalnu anesteziju, pre početka operacije ili na kraju, kako bi dete lakše podnosilo bol.
Tokom operacije, pravi se mali rez (dužine 1-2cm) u predelu prepone. Sadržina kile se prazni i vraća u stomak, pa se podvezuje. Rana se zatvara šavovima koji se ne skidaju.
Mrežasti pokrov koji se koristi kod odraslih, obično nije potreban kod dece.
Posle svake operacije, ostaje ožiljak. Međutim, pošto je rez zaista mali i nalazi se na delu tela koji se svakako pregiba, biće jedva vidljiv.
Postoje li neki rizici kod operacije?
Kod svakog hirurškog zahvata postoje rizici. Moguće su nuspojave od anestetika, infekcija rane i krvarenje. Šansa da se tako nešto desi je 1 u 1000.
Komplikacije su jako retke i mogu biti:
- povreda testisa, sa povećanjem njegove veličine u dužem vremenskom periodu. Međutim, ukoliko je kila bila nesvodljiva, testis je najverovatnije već pretrpeo neku štetu zbog manjeg dotoka krvi, te posledice uopšte ne moraju biti zbog operacije
- oštećenje Vas deferensa, cevi koja prenosi sprermatozoide iz testisa. Hirurg će uz pomoć uvećavajućih naočara zaštititi Vas i okolne kapilare i na taj način smanjiti rizik od povrede
- oštećenje nervnih završetaka oko rane. Ukoliko se oštete, predeo oko rane osećaće se kao da trne
Da li nešto treba da se uradi pre operacije?
Dete ili odrasla osoba neće smeti ništa da jede i pije pred operaciju. Vreme i dužina ovog „posta“ zavise od toga u koje vreme će se zahvati vršiti, ujutru ili popodne. Ako je dete mlađe od 6 meseci, dobićete uputstva vezana za dojenje ili zamensko mleko.
Šta se dešava nakon operacije?
Operacija preponske kile ne traje dugo i pacijent bi trebalo da bude otpušten na kućno lečenje posle zahvata. U nekim okolnostima, možda će hirurg zatražiti da pacijent ostane na posmatranju u bolnici. To se može desiti kada:
- je operacija bila po hitnom postupku
- je dete mlađe od 6 nedelja (ili je rođeno prevremeno)
- je dete već bilo bolesno
- je kila bila nesvodljiva i operacija je bila komplikovana
Povezano>>> Bruh – moguće veoma ozbiljne komplikacije
Kada da pozovete doktora
Nakon operacije, dobićete kontakt osobe koja će vas uputiti u post-operativnu negu. Generalno, zovite hirurga koji je obavio operaciju ili bolnicu ukoliko:
- se javi temperatura preko 38,5
- se rana inficira (bude natečena, crvena ili iz nje izlazi tečnost)
- ste zabrinuti iz nekog razloga
Šta se dalje dešava?
- nakon operacije, doktor će na kontroli proveriti ranu i pregledati testise. Ovo se može obaviti u bolnici u kojoj je obavljena operacija preponske kile, ili u lokalnoj ambulanti, uz konsultaciju sa hirurgom
- možete se tuširati i kupati 48h nakon operacije
- ne postoji tačno definisano vreme potpunog oporavka.
Saznajte više>>> Bruh simptomi, uzrok, operacija, oporavak posle operacije
Najvažnije stvari koje trebate zapamtiti
- Ne postoji ništa što možete da uradite, ili izbegavate, kako bi sprečili pojavu bruha.
- Kila ili bruh je kvrga ili ispupčenje koje se javlja zbog otvorenog ili slabog mišićnog zida stomaka.
- Kada se dijagnostikuje preponska kila, zakazaće se operacija.
- Kod svakog hirurškog zahvata postoje rizici. Moguće su nuspojave od anestetika, infekcija rane i krvarenje. Šansa da se tako nešto desi je 1 u 1000.
- Operacija traje sat-dva.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!