Sibirska čaga šta je i gde raste
Ako do sada niste imali prilike da čujete za sibirsku čagu, u ovom članku ćete saznati ne samo to šta je ona, već i za njenu lekovitost koja je nesumnjivo poznata od davnina. Sibirska čaga (lat. Inonotus Obliquus) jeste parazitska gljiva koja raste na kori breze. Izgled sibirske čage podseća na ugljenisanu koru drveta jer je crne boje i nepravilnog reljefastog oblika.
Ruska Sibirska čaga prvenstveno raste u šumama breze, a njih pre svega ima u Rusiji, severnoj i istočnoj Evropi, kao i u Koreji. Ruska i istočnoevropska narodna medicina sibirsku čagu i njena lekovita svojstva ceni od davnina, pa se tako proširila i do naših krajeva. Štaviše, sibirska divlja čaga se u čitavoj azjskoj narodnoj medicini smatra kraljicom bilja.
Čaga gljiva lekovitost
Ono po čemu je chaga gljiva najpoznatija, jeste po tome što efikasno uništava ćelije raka. Međutim, to nije njeno jedino lekovito svojstvo. Lekovita svojstva čaga gljive su sledeća:
- Jača imuni sistem – S obzirom na to da sadrži beta-glukan, sibirska čaga jača imunitet. Tada je najefikasnija kada se konzumira u vidu čaja.
- Ublažava tegobe kod čira i gastritisa – Pošto se bori protiv poznate Helico bakterije, gljiva čaga je idealna u borbi protiv čira na želucu i gastritisa. Naročito efikasno ublažava simpotme pojačanog lučenja želudačne kiseline.
- Štiti vene i zglobove – Postoje razne kreme na bazi gljive čage koje se koriste za obolele vene i zglobove. Krema od gljive čage deluje tako što neposredno deluje na žarište oboljenja i uklanja ga. Pored toga, krema od gljive čage pomaže pri izbacivanju soli i toksina iz zglobova, pa tako sprečava brzo propadanje hrskavice.
- Reguliše nivo krvnog pritiska i lošeg holesterola – S obzirom na to da gljiva čaga sadrži betulinsku kiselinu, ona snižava nivo lošeg holesterola (LDL) u organizmu i reguliše nivo krvnog pritiska, a dobro je poznato da je balans između holesterola i krbnog pritiska veooma važan kako ne bi došlo do kardiovaskularnih oboljenja.
- Leči psorijazu – Sibirska čaga se smatra jednim od najefikasnijih prirodnih lekova kada je u pitanju psorijaza. Naime, ona deluje tako što ovu upornu kožnu bolest drži pod kontrolom.
- Ubija ćelije raka – Gljiva čaga je jedan od najefikasnijih prirodnih lekova u borbi protiv raka. Betulinska kiselina koju sadrži sprečava rast tumora i efikasno uništava kancerogene ćelije. Pored toga, čaga je dobar dodatak hemoterapiji jer ublažava njene nuspojave i jača imuni sistem.
Gljiva čaga je efikasna kod lečenja:
- Raka jajnika
- Raka dojke
- Raka želuca
- Karcinoma pluća
- Raka slezine
- Karcinoma prostate
- Karcinoma mozga
- Leukemije
- Melanoma
- Limfoma
- Kolitisa
- Helico bakterije
- Kandide
- Kožnih bolesti
- Poboljšanja apetita
- Nesanice
- Bolesti nervnog sistema
- Hroničnog stresa i umora
- Regulisanje nivoa šećera u krvi
- Gihta
Preparati od sibirske čage – upotreba
Čaga gljiva se prvenstveno koristi u vidu čaja i tinkture, mada postoje i drugi proizvodi koji se prave od ove lekovite parazitske gljive. Kada su u pitanju čaj i tinktura od sibirske čage, prvo treba krenuti sa manjim količinama. Kao što smo već napomenuli, postoje i drugi proizvodi od gljive čage koji imaju višestruku primenu, a to su, pored čaja i tinkture, krema i kapsule od sibirske čage.
Krema od gljive čage koristi se pre svega za kožna oboljenja poput psorijaze, a veoma je efikasna i za zglobove i vene. Krema od sibisrske čage je veoma efikasna kod upalnih procesa kože, vena i zglobova jer deluje antiupalno. Kada su u pitanju kapsule od sibirske čage, njihova primena je daleko šira. Kapsule od sibirske čage deluju na sve gore nabrojane tegobe, pa čak i na kožna oboljenja, a pre svega jačaju imuni sistem.
Napomena: Naravno, ako razmišljate o tome da iskoristite lekovita svojstva sibirske čage, pre toga se obavezno posavetujte sa svojim lekarom kako ne bi došlo do nekih neželjenih efekata.
Čaga čaj
Sibirska čaga čaj možete kupiti i praviti ga kao i bilo koji drugi čaj – preliti ga ključalom vodom, poklopiti, sačekati da odstoji 10-ak minuta i potom ga piti u manjim gutljajima, ali ako pravite chaga čaj od same gljive, evo postupka.
Chaga čaj priprema:
Čaga gljivu prvo treba da izlomite na nekoliko sitnijih komada, pa da ih izmiskate u blenderu ili u mlinu za kafu kako biste od njih napravili prah, a postupak pripreme je isti kao kod bilo kog drugog čaja. Jednu kašičicu praha od chaga gljive prelijte sa 250 ml ključale vode, poklopite, sačekajte da odstoji 10-ak minuta, procedite i pijte u manjim gutljajima.
Sibirska čaga čaj možete piti i preventivno za mnoge bolesti, pa čak i za one najteže.
Čaga gljiva iskustva
Oni koji su koristili čaga gljivu imaju samo pozitivna iskustva. Sve dok se pridržavate uputstava korišćenja, ona vam nikako ne može škoditi. Treba samo da znate da ona ne leči rak nužno. Čaga gljiva samo ubija kancerogene ćelije i tako može pomoći u suzbijanju ove opake bolesti.
Sve je više onih koji sibirska čaga čaj piju radi ublažavanja hroničnog stresa i umora i ne samo da im pomaže u tome nego im pomaže i da imaju miran san i redovan apetit, jer je stres poznati uzrok smanjenja apetita.
Sibirska gljiva čaga – gde je kupiti i koja je cena
Proizvode od chaga gljive možete kupiti u bilo kojoj bolje snabdevenoj apoteci, a možete ih i naručiti putem interneta, jer ima mnogo webshopova sa ruskim lekovitim preparatima. Što se tiče cene preparata od čaga gljive, one variraju u zavisnosti od proizvođača, ali čaj od gljive čage se kreće u cenovnom rangu između 600 i 700 dinara za 50 grama.
Kada su kapsule od čaga gljive u pitanju, njihova cena je nešto veća i iznosi oko 1000 dinara. Neki drugi preparati od čaga gljive koji predstavljaju aktivnu zaštitu od kancera su na skupljoj strani i njihova cena je od 4000 dinara, pa naviše. Naravno, još jednom napominjemo da preparate od čaga gljive, uostalom kao i bilo koji drugi lek, nikako ne počinjete da koristite dok se prethodno ne konsultujete sa svojim lekarom kako ne bi došlo do neželjenih posledica.