Maslačak je biljka zubastih listova i lepog zlatno-žutog cveta, koja se nalazi svuda. Raste po livadama, parkovima, pored puta… Lekovita je i jestiva, tako da se osim za lečenje koristi i kao dodatak jelima. Biljka se u obe svrhe koristi cela, i koren, i listovi, i cvet.
Maslačak cveta od marta do maja, a njegovo lišće sadrži puno vitamina C, vitamin B i gvožđe. Od maslačka može da se pravi čaj, koren može da se jede sirov i kuvan, kao i stabljika.
Rasprostranjen je gotovo svuda.Nalazimo ga na livadama, travnjacima, pokraj staza, po baštama kao korov, u nizijama i planinama.I malo dete zna za žuti cvet maslačka.Mladi listovi su jedno od najbogatijih divljih povrća vitaminom C. Zatim sadrži oko 6 mg provitamina A u 100 g, vitamine B1 i B2 i značajne količine minerala. Pored lista upotrebljava se i koren maslačka, vađen u proleće ili jesen i koristi se kuvan, slično krompiru ili sirov, isečen na tanke kriške. Sitno isečen, prosušen i pržen može da posluži kao zamena za kafu. Od listova se pripremaju čorbe, variva, a i sveža salata. Kada u rano proleće ioristimo mlado lišće i.. koren maslačka, začinjene uljem i limunovim sokom posle 4 sata stajanja, kao vitaminsku salatu, ujedno čistimo krv, podstičemo mokrenje i odstranjujemo bolove žuči i jetre. Svež sok od maslačaka deluje blagotvorno kod bolesti bubrega, mokraćne bešike, kod malokrvnosti, nesanice,glavobolje i čireva i takođe čisti pluća, želudac i creva. Koren maslačka sadrži veću količinu inulina (u suvom korenu do 40%) tako da je mlada biljka dragoceno povrće za dijabetičare.
Koren maslačka se vadi u jesen ili u rano proleće (pre nego što biljka procveta), opere se od zemlje, očisti od natrulih delova i suši ceo na suncu, ili na promaji u hladu.
Maslačak sadrži gorke sastojke – smole, triterpene, fitosterole, flavonoide, fenilkarbonske kiseline, mineralne materije, naročito kalijum (u suvom listu oko 4%). U proleće koren maslačka sadrži oko 2% inulina, a u jesen i do 40%. Aktivni sastojci maslačka povećavaju izlučivanje žuči i mokraće, stimulišu apetit, povećavaju sekreciju želudačnog soka, deluju protiv upala, smiruju grčeve glatke muskulature i regulišu razmenu materija.
U eksperimentima na životinjama utvrđeno je da alkoholni ekstrakt cele biljke povećava izlučivanje žuči za preko 40%, dok gorka jedinjenja iz maslačka stimulišu varenje hrane. Uočen je i blagi laksativni efekat.
Maslačak se koristi pre svega kao:
– gorko sredstvo kod poremećaja izlučivanja žuči
– za poboljšanje apetita i kod lošeg varenja
– sastojak čajeva za povećanje izlučivanja mokraće
U nekim ispitivanjima potvrđeno je da je efekat maslačka jači nego kod drugih biljnih diuretika ( herbe rastavića, ploda kleke…).
Tradicionalno se maslačak upotrebljava i kod reumatskih oboljenja, a njegov se efekat objašnjava umerenim protivupalnim delovanjem koji biljka ispoljava. Takođe se u narodnoj medicini koristi za čišćenje krvi i kožna oboljenja. Osim čaja maslačka u ove svrhe se koristi i isceđen sok sveže biljke.
Za lučenje žuči
1-2 kašičice osušene i usitnjene herbe sa korenom maslačka preliti šoljom hladne vode, zagrejati do ključanja, skinuti sa vatre, poklopiti i posle 10 minuta procediti. Ujutro i uveče trebalo bi piti po solju čaja tokom 4-6 nedelja, što će stimulisati lučenje žuči.
Od maslačka čak možemo koristiti tvrde cvetne pupoljke kao svež dodatak salatama ili ih kiseliti za zimu. Veliki letnji listovi, kao i cvetovi, koje ne upotrebljavamo za jelo, služe za pripremanje čajeva. Od maslačka jedino seme ne možemo koristiti, ono nam jednostavno – odleti.
Med od maslačka
Od cvetova maslačka se pravi izuzetno ukusan i lekovit med: otvorene cvetove okrenute nagore, ređati u teglu da pokriju dno i posuti ih obilno šećerom. Tako ređati red po red do vrha tegle. Pokriti otvor tkaninom i staviti na sunce. Ne sme da se meša, a kad počne da se pretvara ujednoličnu masu (nakon 10-15 dana) uneti teglu unutra i ostaviti da se cela masa pretvori u med i požuti. Tada se iscedi kroz gazu i ponovo stavi u teglu.Med od maslačaka se uzima ujutru na prazan stomak no jedna kašičica. Preporučuje se onima koji imaju probleme sa krvotokom i žuči.
Recepti
Salata od maslačaka 1
Nežne listove maslačka iseckati i pomešati sa rendanom šargarepom i celerom. Preliti sokom od paradajza, majonezom ili pavlakom. Po želji možete dodati malo rendanih jabuka.
Salata od maslačka 2
250 grama mladih listića maslačka
2 kašike iseckanih oraha
3 jaja
Sos napraviti od kašičice senfa, 2 do 3 kašike limunovog soka, 4 kašike ulja i malo šećera.
Jaja skuvati i iseći na kriške. U sos dodati iseckane listove maslačka i orahe, i dobijenom masom preliti jaja.
Maslačkov čaj pomaže u terapiji malokrvnosti, reume, neredovne menstruacije i kamena u žuči.
Čaj od lista maslačaka
Kuvati 10 grama suvog lista maslačaka u 2,5 dl vode i ostaviti da odstoji 12 sati.Dodati supenu kašiku meda i kuvati pet minuta.
Piti ujutru na tašte po jednu manju šoljicu a ostatak piti u toku dana u gutljajima.
Čaj od suvog korena maslačaka
1 kašika usitnjenog korena
1/2 l vode
Kuvati na tihoj vatri nekoliko minuta. Posle petnaestak minuta se procedi i pije nezaslađen, nekoliko puta dnevno. Ovaj čaj čisti organizam i pomaže u borbi protiv celulita i debljine.
Sirup od maslačka
3-4 pune šake svežih cvetova maslačka
2 1 vrele vode
1,5 kg šećera
2 limuna
Prokuvati, procediti i dok je tečnost još topla dodati šećer, po mogućnosti smeđi, i sok limuna.
Kuvati na tihoj vatri, uz stalno mešanje, dok se ne dobije gusti sirup. Čuvati u teglicama i uzimati po 1 kašiku pre svakog obroka.
Ovaj sirup jača organizam, reguliše varenje i popravlja apetit.
Lekovita rakija
Staklenu litarsku flašu napuniti naseckanim maslačkom, (uzeti celu biljku), a zatim nasuti domaću rakiju. Uzimati po 15 do 20 kapi, 3 x dnevno.
Na ovaj način koristimo lekovitost biljke tokom cele godine.
Omlet sa pupoljcima maslačaka
Sa malom glavicom luka izdinstati tri šake maslačkovih pupoljaka. Posoliti, dodati malo bibera, pavlake ili soka od paradajza. Odvojeno umutiti dva jaja, dodati kašiku brašna, dve kašike mleka, malo soli i ponovo dobro umutiti i ispeći dve palačinke.Na gotove palačinke staviti no pola pripremljene pupoljke i preklopiti. Posuti peršunovim listom.
UPOZORENJE
Ni u konzumiranju ove biljke ne treba preterivati, jer velike količine mogu da dovedu do trovanja. Mladi listovi su potpuno bezopasni.
POVEZANO >>>Maslačak kao lek
Čaj od maslačaka
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!