Rukola je veoma korisna zeljasta biljka o kojoj se veoma malo zna. Ona pre svega utiče na mršavljenje i poboljšava zdravlje kože a prema nekim studijama čak i pomaže u tretmanima lečenja raka. Ova biljka je primenljiva kako za unutrašnju tako i za spoljašnju upotrebu.

Rukola je u bliksoj vezi sa rotkvicom i sa karfiolom, odlična je za poboljšavanje koncentracije, a o tome kako se ova biljka sprema i gaji biće više reči u jednom od narednih pasusa.

O rukoli …

Ova biljka specifičnog ukusa obiluje hranljivim sastojcima, smanjuje rizik od nastanka raka i blagotvorno deluje na zdravlje kostiju. Rukola mediteranska samonikla zeljasta biljka, poreklom je iz centralne i južne Evrope, a veoma je rasprostranjena i u ostalim delovima sveta.

Pripada porodici kupusnjača i ima blago gorak ukus.

Rukola je niskokalorično povrće – 100 g sadrži samo 25 kalorija. Bogata je antioksidansima, vitaminima i mineralima. Odličan je izvor vitaminu A. C, K i B-kompleksa i tiaminom, ribotlavinom, niacinom, piridoksinom i pantotenskom kiselinom. U samo 100 g sveže rukole nalazi se čak 90 odsto preporučene dnevne doze vitamina K. Obiluje bakrom i gvožđem, a pored toga sadrži male količine drugih esencijalnih minerala i elektrolita kao što su kalcijum, kalijum, mangan i fosfor. Osim toga, prava je riznica fitohemikalija (indol-3 karbinol i sulforafan), koji suzbijaju upale. Sadrži nizak nivo okslata, koji sprečavaju apsorpciju minerala u organizmu. Rukola obiluje folalima – 100 g sveže rukole sadrži 24 odsto folne kiseline, koja sprečava opadanje i kognitivnih sposobnosti. Bogata je vlaknima koja potpomažu probavu i podstiču čišćenje organizma od toksina. Sadrži eterična ulja i antibakterijske materije, zbog čega se smatra prirodnim antibiotikom.

Takođe, koristi se za lečenje čira, prehlade i kašlja. Brojna istraživanja pokazala su da rukola smanjuje rizik od nastanka raka pluča, prostate, dojke i pankreasa. Visok sadržaj vitamina B utiče na sintezu masti i proizvodnju crvenih krvnih zrnaca, kao i proizvodnju energije. Rukola obiluje karotenoidlma, prirodnim pigmentima koji usporavaju proces makularne degeneracije i poboljšavaju vid. Ova niskokalorična namirnica odličan je dodatak dijetalnoj ishrani. Korilčena je kao snažan afrodizijak u drevnom Rimu.

rukola biljka

Rukola biljka

Rukola je jednogodišnja zeljasta biljka koja spada u porodicu kupusa. Listovi su joj biberastog ukusa, iako izgledom podsećaju na lišće hrasta. Ova biljka je bogata antioksidansima i vitaminima. Rukolu je najbolje nabaviti u periodu od maja do oktobra kada je i ima u prodaji, tačnije na pijacama. Dobru i zrelu biljku rukole ćete prepoznati po tamnozelenoj boji listova. Ova biljka se čuva u frižideru u zatvorenoj posudi i trebalo bi da je odmah nakon branja što pre iskoristite jer posle gubi hranljive sastojke. Vetar joj ne smeta a dobro uspeva čak i u sušnim predelima iako joj najviše prija vlažna zemlja. Ona se sama održava i otporna je na razne bolesti, što znači da kada uberete ovu biljku, budite sigurni da nije bila prskana. Što se tiče mera nege, rukola samo zahteva čišćenje korova i redovno zalivanje.

Rukola i zdravlje

Rukola je biljka koju bi svakako trebalo bar da uvrstite u salatu jer je odlična za celokupno zdravlje organizma. Pa tako, ova biljka sadrži Vitamine A i K. Vitamin K jača kosti i mozak i odličan je da se unosi preventivno da ne bi došlo do Alchajmera koji pre svega napada mozak. Takođe, rukola je odlična i za zdravlje bebe zbog čega se preporučuje da se konzumira u trudnoći i to u najranijem periodu. Takođe, ova biljka poboljšava oslabljeni vid dok prisustvo vitamina C diže oslabljeni imunitet. Postoje neke tvrdnje da rukola utiče i na smanjenje malignih ćelija u organizmu zbog čega mnogi tvrde da utiče na rak prostate, grlića materice i dojke.

Lekari čak tvrde da ova biljka čuva srce i čitav kardiovaskularni sistem, a takođe je nazivaju i prirodnim antibiotikom. Što se tiče zdravlja, rukolu je dobro uzimati i u slučajevima opstipacije kao i tokom prehlade i kašlja jer vam diže imunitet. s obzirom da pored mnogih vitamina sadrži i vitamin B, rukola će podiže rast energije i utiče na prirodno formiranje crvenih krvnih zrnaca.
Vitamini i nutritivna vrednost

Kao što smo već pomenuli, rukola je bogata vitaminima A, K i C. Svaki od njih vrši pozitivnu funkciju u organizmu i sve zajedno sa mineralima čini odličnu nutritivnu vrednost rukole. Zahvaljujući vitaminima rukola se smatra odličnim sredstvom za borbu protiv slobodnih radikala. U njoj se nalazi i folna kiselina a svi zajedno utiču povoljno na zdravlje zuba, očiju i pluća. Rukola je takođe puna vlakana koji su zaslužni za ubrzavanje metabolizma a još jedna prednost ove biljke je to što brzo izaziva sitost. U rukoli ima puno minerala poput kalcijuma, gvožđa, mangana i slično. Takođe, rukolu je sasvim bezbedno konzumirati u trudnoći zbog obilja vitamina koje poseduje. Pogotovu je poželjno konzumiranje u prvom tromesečju kada je budućoj majci potrebno puno vitamina.

Uzgoj rukole… gajenje rukole u bašti i saksiji

Rukola je biljka koja je zahvalna za sađenje jer joj nisu potrebni specijalni uslovi. Baš zbog toga, ona lako može opstati i u saksiji što mnoge domaćice rade. Kada se sadi u bašti, seme rukole se postavlja na 25cm udaljenosti od drugog semena Listovi ove biljke mogu da narstu i do 20 cm i mogu da budu visoki i do 6 metara. Ova biljka stimuliše rad celog organizma, pogotovu želuca i creva zbog čega je dobra i za detoksikaciju organizma. Sa uzgajanjem rukole u bašti se može početi još u martu, u rano proleće, kada možete da počnete sa sejanjem i da nastavite tako do oktobra. Kada je izložena višim temperaturama ova biljka može da razvije i cvet koji je bele ili svetložute boje. Cvetovi više uspevaju u bašti nego u saksiji. Za spremanje salate i za uopšte konzumiranje su vam potrebni samo listovi koji su jako hranljivi.

Kako sve može da se sprema rukola

Rukola može da se sprema na 101 način, zavisi koliko ste maštoviti i koliko vam je ukusna ova biljka koja ima malo gorak ukus. Pa tako, pored toga što je možete spremati kao salatu, rukolu možete zapeći sa krompirom u rerni i dodati limuna kako bi ukus bio podnošljiviji. Takođe, ona se može koristiti i kao začin za mleveno meso. Umešajte meso sa rukolom i napravite ćufte, ukus biljke nećete ni osetiti a opet ćete korisnu biljku uneti u organizam.
Istu možete dodati u čorbe ili u rižoto, pirinač a možete je i dodati jelima koje zahtevaju dosta povrća. Do juče mnogima nepoznata biljka, sada je skoro svetski priznati začin zbog čega su je mnogi vrsni svetski kuvari uvrstili u svoje specijalitete.

Rukola recepti

Rukola salata recept

Rukola salata spada u jednu od egzotičnih a recept za spremanje iste je veoma lagan. Potrebne su vam 4 šolje rukole, 2 kašike limunovog soka i 120 grama sardina. u ovu salatu možete dodati i jedan paradajz i malo izgnječenog avokada. Rukola salata spada u jednu od zdravijih zbog čega istu možete jesti kao obrok kada ukoliko ste na dijeti. Sardina a i rukola će vas dobro zasititi. Svi navedeni sastojci se operu i iseckaju i pomešaju i rukola salata je spremna za serviranje i konzumiranje.

rukola salata

Salata sa sočivom i rukolom

Sastojci: 250 g sočiva,  sok od 1/2 limuna, 1 šolja rukole, 1 crveni luk, 2 kašike maslinovog ulja 200 g čeri paradajza, 350 g pilećeg belog mesa

Priprema: Sočivo oprati, naliti hladnom vodom i ostaviti ga preko noći da nabubri. Sutradan ga skuvati i ocediti. Crveni luk iseći na trake, čeri paradajz na polovine, a piletinu na krupnije komade. Na malo ulja prodinstati prethodno posoljeno belo meso. U posudi za salatu pomešati sočivo, paradajz i rukolu, posoliti i pobiberiti. Dodati sok od limuna te lagano promešati. Salatu servirati na tanjir i odgore poređati piletinu.

Špagete sa rukolom i škampima

Sastojci: maslinovo ulje, 2 čena belog luka, 1 šolja belog vina, 450 g škampa, 500 g špageta, 2 šolje rukole 1 limun, so, biber

Priprema: Špagete skuvati u slanoj vodi. Izdvojiti jednu šolju vode u kojoj su se kuvale špagete. Ostatak procediti i ostaviti sa strane. Beli luk sitno iseckati, pa ga propižiti na maslinovom ulju, a zatim dodati škampe i dinstati desetak minuta. Preliti belim vinom i kuvati na tihoj vatri nekoliko minuta. U sos ubaciti špagete, dodati sok od limuna i sitno iseckanu rukolu. Posoliti, pobiberiti i dobro promešati. Po potrebi dodati vodu u kojoj su se kuvale špagete.

Sufle sa sirom i rukolom

Sastojci: 30 g putera, 240 ml toplog mleka, 1 šolja brašno, 1/2 kašičice soli, 80 g izrenćanog permezana, 100 g izrendane mocarele, 4 žumanceta, 5 belanceta, prstohvot muskotnog oraha, 1 čen belog luka
1/2 šolje iseckane rukole prezle i puter za posipanje

Priprema: Rernu uključiti da se greje na 200 C.  Modle za sufle namazati puterom i posuti ih prezlom. U šerpi zagrejati puter, dodati brašno i kratko propržiti. Uz neprestano mešanje sipati mleko i kuvati na tihoj vatri desetak minuta. Zatim dodati umućena žumanca, parmezan i mocarelu, skloniti s ringle i mešati dok se smeša ne sjedini. Posebno umutiti belanca sa prstohvatom soli i postepeno ih dodavati smesi sa žumancima mešajući varjačom. Dodati muskatni orah, sitno iseckan beli luk i rukolu, pa promešati varjačom. Smesom napuniti modle do 3/4 i peći ih u prethodno zagrejanoj rerni 15 minuta, a zatim sniziti temperaturu na 175 C i peći još 15 minuta.

Čorba od rukole

Sastojci: 2 kašičice maslinovog ulja, 2 čena belog luka, 250 g krompira, 250 g rukole, 8 dl supe od povrća, so, biber, 4 kašike na krupno izrendanog parmezana

Priprema: Beli luk sitno iseckati, pa ga pržiti na maslinovom ulju oko 2 minuta, potom dodati krompir iseckan na kockice, naliti supom od povrća, posoliti i pobiberiti, poklopiti i kuvati 20 min. Na kraju štapnim mikserom izmiksirati čorbu i servirati u tanjire. Čorbu posuti permezanom i svežom rukolom.

rukola recepti

Rukola sadrži dosta kalcijuma, taj broj je veći nego kod popularne iceberg salate. Takođe, ona pozitivno utiče na prerano starenje mozga i kognitivnim sposobnostima ne dozvoljava da se uspore. Odlična je za mnoga upalna oboljenja i puna je hlorofila koji štiti jetru i DNK od oštećenja. Kako biste bili sigurni da unosite dosta hlorofila, predlažemo da ovu biljku jedete u sirovom obliku.

Za jednu prosečnu biljku koja se obično konzumira kao salata, rukola spada u red skupljih. Pre nekoliko godina njena cena je bila oko 1000 dinara za kilograma što su mnogi poredili sa dva kilograma junetine prema ceni. Ova biljka jeste puna vode i odlična je za zadravlje zbog čega ne bi trebalo da vam bude žao da izdvojite malo veću sumu. Možete je kupiti u manjoj gramaži pa tako, oko 200 grama rukole košta oko 225 dinara.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply