Šta je plućna embolija?
Plućna embolija je stanje koje izaziva krvni ugrušak (tromb) koji je dospeo u pluća.
Tromb može da ošteti deo pluća usled ograničenog dotoka krvi, smanji nivo kiseonika u krvi i nanese štetu i drugim organima. Veći tromb u plućima mže da bude fatalan i smrtonosan.
Začepljenje usled tromba na plućima može da bude opasno po život. Prema klinici Mejo, embolija pluća za posledicu ima smrt jedne trećine osoba kod kojih nije dijagnostikovana ili se ne leči. Međutim, hitna medicinska intervencija kada se dogodi infarkt pluća tj. embolija u velikoj meri smanjuje šanse za nastanak trajnog oštećenja pluća.
Najvažniji podaci
- Plućna embolija izaziva smrt kod jedne trećine osoba kod kojih nije dijagnostikovana ili se ne leči.
- Najčešći simptom je kratak dah.
- Redovne vežbe za noge su od presudne važnosti za oporavak od embolije pluća.
Šta izaziva plućnu emboliju?
Krvni ugrušci se formiraju iz brojnih razloga. Plućna embolija najčešće nastaje usled duboke venske tromboze, oboljenja kod koga se krvni ugrušci formiraju u venama smeštenim duboko u telu. Krvni ugrušci koji najčešće izazivaju plućnu emboliju nastaju u nogama ili karlici.
Šta su faktori rizika za nastanak plućne embolije?
U faktore koji povećavaju rizik od pojave duboke venske tromboze i embolije pluća spadaju:
- tromb u nozi
- kancer
- porodična istorija embolije
- prelomi noge ili kuka
- hiperkoagulabilno stanje ili genetski poremećaj zgrušavanja krvi, uključujući i gensku mutaciju faktora V Lajden, gensku mutaciju protrombina i povišeni nivo homocisteina
- raniji infarkt ili moždani udar
- veća operacija
- gojaznost
- sedelački način života
- starost preko 60 godina
- uzimanje testosterona ili estrogena
Embolija pluća simptomi
Koji su simptomi plućne embolije?
Simptomi plućne embolije zavise od veličine i mesta u plućima na kome je zastao tromb.
Najčešći simptom embolije pluća je kratak dah. Ovaj simptom može da se javi postepeno ili iznenada.
Drugei simptome plućne embolije su:
- anksioznost
- lepljiva ili modrikasta koža
- bol u grudima koji može da se proširi na ruku, vilicu, vrat i rame
- gubitak svesti
- nepravilni srčani otkucaji
- ošamućenost
- ubrzano disanje
- ubrzano lupanje srca
- uznemirenost
- ispljuvavanje krvi
- slab puls
Ukoliko primetite jedan ili više ovih simptoma, naročito kratak dah, trebalo bi da tražite hitnu medicinsku pomoć jer je moguće da imate tromb na plućima.
Saznajte više>>> Infarkt pluća i plućna embolija – lečenje, prognoza, posledice
Dijagnoza
Kako se dijagnostikuje plućna embolija ?
U nekim slučajevima je dijagnostikovanje plućne embolije teško. Ovo posebno važi za osobe sa osnovnim oboljenjem pluća ili srca, kao što su emfizem ili povišeni krvni pritisak.
Kada se obratite lekaru jer su se kod vas javili čudni simptomi, on će vam postavljati pitanja o opštem zdravlju i bilo kom već postojećem oboljenju koje možda imate.
Lekar će obaviti jedno ili više ispitivanja da bi otkrio uzrok koji dovodi do simptoma:
- Rendgensko snimanje grudnog koša – Ovaj standardi, neinvazivni pregled omogućava lekaru detaljan uvid u vaše srce i pluća, kao i da uoči svaki problem sa kostima smeštenim u blizini pluća.Na osnovu snimaka se brzo postavlja dijagnoza.
- Elektrokardiografija (EKG) – Ovo je dijagnostička metoda kod koje se pomoću elektrokardiografa beleži električna aktivnost srca.
- Magnetna rezonanca – Ova vrsta skeniranja koristi radio talase i magnetno polje za stvaranje detaljnih slika.
- CT skeniranje – Ova vrsta skeniranja omogućava lekaru da vidi poprečni presek vaših pluća. Moguće je da lekar preporuči i posebnu vrstu skeniranja – V/Q skeniranje pluća (skeniranje plućne ventilacije /perfuzije, odnosno priliva vazduha i krvi u pluća)
- Plućna angiografija – Prilikom ovog pregleda se otvara mali rez da bi lekar mogao da uvede u venu specijalne instrumente. Lekar će vam ubrizgati specijalnu boju da bi krvni sudovi pluća bili vidljivi.
- Dupleks ultrazvuk vena – Prilikom ovog pregleda se pomoću radio talasa vizualizuje protok krvi i proverava da li postoje krvni ugrušci u nogama.
- Venografija – Ovo je specijalizovano rendgensko snimanje vena nogu.
- Posebna analizu krvi – Ova analiza krvi koja je poznata i kao D-dimer, koristi se kada je potrebno da se isključi prisustvo krvnog ugruška, kao i za procenu verovatnoće ponovnog formiranja ugruška.
Lečenje
Kako se leči plućna embolija?
Način lečenja plućne embolije zavisi od veličine i mesta na kome se nalazi tromb u plućima. Ako je u pitanju manji problem koji je rano uočen, lekar može da vam preporuči medikamente. Neki lekovi mogu da razlože male ugruške.
U lekove koje lekar može da vam prepiše spadaju:
- Antikoagulanti – Ovi lekovi su poznati i kao razređivači krvi, a u njih spadaju heparin i varfarin koji sprečavaju formiranje novog ugruška u krvi. U hitnim situacijama, ovi lekovi mogu da vam spasu život.
- Trombolitici (lekovi za razlaganje tromba) – Ovi lekovi ubrzavaju razlaganje tromba. Oni se obično čuvaju za hitne slučajeve jer u neželjena dejstva spada i ozbiljno krvarenja.
Da bi se uklonio problematičan tromb u plućima ponekad je neophodna operacija, naročito ako on smanjuje dotok krvi u pluća ili srce. Prema klinici Mejo, u neke hirurške procedure koje lekar može da vam predloži u slučaju plućne embolije, spadaju:
- Venski filter – Lekar će napraviti mali rez, a potom će pomoću tanke žice ugraditi mali filter u donju šuplju venu. Donja šuplja vena (vena cava inferior) je glavna vena koja se proteže od nogu do desne strane srca. Filter sprečava kretanje ugruška od nogu ka plućima.
- Uklanjanje ugruška – Pomoću tanke cevi koja se zove kateter, iz arterije se isisava ugrušak. Ovo nije baš najdelotvorniji metod jer se dosta teško obavlja, tako da nije uvek prvi izbor za lečenje embolije pluća.
- Otvorena operacija – Lekari pribegavaju otvorenoj operaciji samo u hitnim slučajevima kada je pacijent u stanju šoka ili kada lekovi nisu uspeli da razlože ugrušak.
Embolija pluća oporavak i nega nakon lečenja
Nakon što u bolnici prođete kroz pravilno lečenje embolije pluća, dobićete savet da uz oporavak lečite uzročno oboljenje. Najčešće je u pitanju duboka venska tromboza.
Oporavak će trajati duže ako su posledice koje je izazvao tromb u plućima veće.Verovatno ćete početi da uzimate antikoagulante, poput heparina i varfarina, da biste sprečili ponovno formiranje krvnog ugruška. Možda ćete morati da nosite i kompresivne čarape (liče na veoma uske sokne) ili neko drugo pomagalo koje će sprečiti stvaranje ugrušaka u venama nogu.
Fizička aktivnost je važna za oporavak posle embolije pluća tj. infarkta pluća.Redovne vežbe za noge su takođe ključna komponenta za oporavak nakon embolije pluća.Oporavak može biti spor ali najvažnija je prevencija i sprečavanje ponovnog infarkta pluća jer on može biti smrtonosan. Od lekara ćete dobiti kompletna uputstva kako da brinete o sebi da biste sprečili pojavu krvnih ugrušaka u budućnosti.
Embolija pluća smrtnost
Smrtnost od embolije pluća je teško izraziti u procentima kao kod nekih drugih bolesti jer direktno zavisi od veličine tromba.Ako je tromb velik može izazvati trenutnu smrt kad začepi veliku arteriju u plućima.Ako se radi o manjem ugrušku smrtnost je mnogo manja posebno kad se na vreme preduzme lečenje tj. operacija tromba ili njegovo razbijanje lekovima.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!