[icegram campaigns=”14335″]
Endometrioza je hronično stanje pri čemu tkivo koje normalno oblaže matericu (endometrium) počinje da raste izvan nje, najčešće na jajovodima, jajnicima, u trbušnoj duplji, karlici te se u nekim slučajevima može širiti i izvan područja karlice. S ovim problemom suočava se veliki broj žena, uglavnom u reproduktivnom dobu, a smatra se da čak 70% pripadnica lepšeg pola koje imaju izrazito bolne menstruacije pate i od endometrioze. Često je upravo ta bolest uzročnik i steriliteta. Pod većim rizikom od obolevanja jesu žene čiji je ciklus kraći od 27 dana, one čije menstrualno krvarenje traje duže od sedam dana, pripadnice lepšeg pola s poremećajem u funkciji jajnika i žene koje nisu rađale. Važnu ulogu ima i nasledni faktor, a višak masnog tkiva i konzumiranje alkohola takode povećavaju rizik. Medicinsko lečenje usmereno je na zaustavljanje širenja bolesti, ublažavanje ili otklanjanje bolova i povećanje plodnosti. U nekim slučajevima neophodno je hirurško lečenje, a ukoliko sterilitet ne može da se izleći, neophodna je veštačka oplodnja.
Koji su simptomi endometrioze
Bol u karlici glavni je simptom endometrioze, mada tegobe zavise od mesta gde se nalaze razmešteni komadići endometrijuma. Ovi simptomi mogu podsećati na one karakteristične za druge bolesti, poput upale bubrega ili mokraćne bešike, celijakije ili slepog creva. Intenzitet tegoba nije u uskoj vezi sa stepenom proširenosti bolesti, te je moguće da teži stadijumi prođu bez tegoba. Bol se javlja kao bolna menstruacija ili bolan polni odnos, ali može biti i neodređen i stalan. Ostali mogući pratioci endometrioze jesu poremećaj menstrualnog ciklusa, obilno menstrualno krvarenje, krvarenje između dva ciklusa, bol pri mokrenju, zatvor ili dijareja, ali i umor.
Vodite računa i o tome šta jedete
I u slučaju endometrioze ishrana igra veoma važnu ulogu. Naročito treba izbegavati hranu koja podiže nivo prostaglandina E2 i F2-alfa. Na prvom mestu to su namirnice životinjskog porekla, koje obiluju zasićenim masnoćama, poput mesa, naročito onog masnog, mesnih prerađevina, jaja, mlečnih proizvoda, a iz ishrane treba izbaciti i margarin, belo brašno, šećer, kafu, alkohol, konzervanse i aditive. S druge strane, hrana koja sadrži nezasićene masti, kao što su riba, koštu-njičavi plodovi (orasi, lešnici, bedemi), laneno seme, hladnoceđena biljna ulja, veoma je korisna i preporučljiva u ishrani žena koje imaju endometriozu. Slobodno možete jesti i integralne žitarice, voće, povrće, mahunarke i povremeno piletinu. Pretpostavlja se da postoji veza između oksidativnog stresa i endometrioze, te stručnjaci savetuju upotrebu antioksidansa iz biljne hrane, naročito plodova koji sadrže C-vitamin (kupus, brokoli, paprika, jagode…) i selen (brazilski orah). Ukoliko ste u mogućnosti, što češće jedite organsku hranu i izbegavajte sve industrijske namirnice. S obzirom na to da endometrioza često podrazumeva obilna krvarenja, potrebno je unositi dovoljno gvozda. Međutim, kako je meso jedan od najboljih izvora tog minerala, ali i namirnica koju nije preporučljivo unositi u većim količinama, vodite računa da jedete dovoljno biljne hrane koja obiluje gvožđem – proso, pasulj i druge mahunarke, semenke, naročito seme bundeve, integralne žitarice, cvekla, spanać, kopriva. Uz te namirnice jedite i one koje sadrže C-vitamin, kako biste pospešili apsorpciju gvožđa.
Najbolji lekovi iz prirode u borbi protiv endometrioze
Kurkuma
Ovaj lekoviti začin sadrži kurkumin, sastojak koji ima antizapaljenska i antiendometriotična svojstva, te je korisno koristiti ga tokom lečenja. Možete supenu kašiku praha pomešati sa 100 g kvalitetnog prirodnog meda i uzimati 2-3 puta na dan po kašičicu.
Laneno seme
Sadrži omega-3 masne kiseline i antioksidanse koji doprinose usporavanju abnormalnog rasta tkiva endometrijuma. Laneno seme će vam pomoći i da resite problem opstipacije, koja se često javlja u sklopu endometrioze. Semenke možete koristiti u mlevenom obliku kao dodatak jelima, a možete i 3-4 kašike celog semena potopiti u šolju vode i ostaviti da prenoći, pa ujutru procediti i popiti dobijenu tečnost.
Đumbir
Čaj od đumbira pomaže da ublažite bolne grčeve i mučninu koji prate endometriozu, ali ima i protivupalna svojstva. Možete više puta na dan grickati koren dumbira, piti dumbir u prahu razmućen u čaši vode (1/3 praha na 250 ml vode) ili skuvati čaj od svežeg korena.
Čaj od trave ruse
Kašiku samlevene biljke preliti šoljom ključale vode i ostaviti da stoji poklopljeno dva sata. Procediti i piti po trećinu šolje tri puta na dan, pre obroka, tokom 10-12 dana.
Sok od cvekle
Odličan je lek za mnoge boljke, pa i za endometriozu. Potrebno je piti 50-100 ml sveže isceđenog soka od cvekle (može da se meša sa sokom od šargarepe), 2-3 puta na dan.
Mešavina trava
Pomešati po kašiku cveta zove, kamilice, majčine dušice, lista maline, nane, hajdučke trave, koprive i po dve kašike žalfije i belog sleza, preliti s dve litre ključale vode i ostaviti da stoji dva sata. Uzimati po solju čaja pola sata pre obroka, četiri puta na dan. Koristiti dve nedelje pa napraviti pauzu od deset dana, a zatim po potrebi ponoviti terapiju. Ostatak čaja iskoristiti za vaginalno ispiranje.
Bokvica
Kašiku mlevenog lišća bokvice preliti sa 250 ml ključale vode i ostaviti da stoji dva sata, a zatim procediti i piti 4 puta na dan po kašiku, tokom sedam dana.
Hajdučka trava i pelin
Pomešati jedan deo cvetova hajdučke trave i 4 dela pelina. Kašiku mešavine preliti sa 200 ml ključale vode, ostaviti da stoji 15 minuta, ohladiti, procediti i uzimati pre obroka podeljeno u tri doze.
Za ispiranje
Pored toga što se biljni preparati u lečenju endometrioze najčešće koriste oralno, od određenih biljaka mogu se napraviti rastvori za vaginalno ispiranje.
1. Sipati 3-4 kašike korena anisa u pola litra ključale vode i kuvati 15-20 minuta. Procediti i pomešati s istom količinom ključale vode, ohladiti te koristiti za ispiranje svaki drugi dan tokom 10-15 dana.
2. Sipati 40 g lišća eukaliptusa u pola litra ključale vode i kuvati 15 minuta. Procediti i razblažiti
s vodom u odnosu 1:4. Koristiti kao i prethodno sredstvo, svaki drugi dan, tokom 10-15 dana.
Čajne mešavine
Uzeti po 20 g majorana i vrkute (virka), 15 g cveta nevena, 25 g kantariona i po 30 g imele i korena vrbe. Kašičicu mešavine ostaviti da odstoji 15 minuta u šolji ključale vode. Piti 2-3 šolje na dan. Pomešati po 25 g korena omana, kamilice, bokvice i 20 g šišarica hmelja, pa 4 kašike mešavine preliti litrom ključale vode i ostaviti poklopljeno da odstoji jedan sat. Piti pre obroka tokom mesec dana pa napraviti pauzu od 20 dana, a nakon toga kura se može ponoviti.
Lečenje endometrioze glinom
Postoje podaci da glina, koja je inače veoma lekovita, može da pomogne i u lečenju endometrioze. Pritom, treba koristiti onu što čistiju, bez primesa zemlje i peska. Glina se mesa s vodom i zagreva dok ne postane topla, a zatim se na celofanu formira “ploča” debljine 3 cm koja se stavlja na stomak između pupka i pubične kosti. Preko gline se prebaci ćebe i ostavi da deluje dva sata, nakon čega se koža ispira toplom vodom. Tretman se sprovodi svakodnveno tokom 5-8 dana, a svaki put se koristi nova glina.
Nutricionisti tvrde da se simptomi endometrioze uspešno mogu kontrolisati adekvatnom ishranom. Gotovo sve žene znaju koliko su neprijatni menstrualni bolovi. No, zamislite samo patnju zbog snažnih bolova koji traju svakodnevno, a ne samo u toku menstruacije, i koji onesposobljavaju osobu da normalno funkcioniše. To je stvarnost za mnoge žene koje boluju od endometrioze.
Endometrioza je česta pojava, a procenjuje se da pogađa od 10 do 15% svih žena u perimenopauzi. Neke od njih osećaju tipične simptome endometrioze, ali im još nije postavljena dijagnoza, dok druge, i pored redovnih lekarskih pregleda, trpe neugodne tegobe. Ipak, ohrabrujuće je to što se pokazuje da nutricionistički pristup kontroli endometrioze koja je hronična bolest daje dobre rezultate, a mnoge žene koje su uvele određene promene u ishrani primećuju znatna ublaženja simptoma, od kojih su najčešći opšta slabost, neredovne menstruacije i depresija.
Da li je moguć život bez bola
Ishrana je od fundamentalnog značaja za lečenje, kontrolu i oporavak od bolesti, što je slučaj i s endometriozom. Istraživanja stalno potvrđuju da određene izmene životnih navika i ishrane znatno mogu ublažiti simptome endometrioze. U jednoj skorašnjoj studiji pokazalo se daje terapija ishranom i suplementima mnogo efikasnija u ublažavanju bolova i poboljšanju kvaliteta života nego hirurško lečenje i naknadna hormonska terapija, koji se često primenjuju u težim slučajevima endometrioze.
Ishrana za kontrolu endometrioze
Vodite računa o unosu voća i povrća: Istraživanja pokazuju da žene koje jedu zeleno povrće 13 ili više puta nedeljno (otprilike dva puta dnevno) smanjuju rizik od pojave endometrioze za 70% u poređenju sa ženama koje to povrće jedu manje od šest puta nedeljno. Ključna stvar je ipak u raznovrsnosti, pa se zato potrudite da se na vašem tanjiru svakog dana nađe što više namirnica različitih boja.
Stabilizujte hormone namirnicama biljnog porekla:Zeleno lisnato povrće, mahunarke (sočivo, leblebija) i tofu sadrže fitoestrogene, koji mogu usporiti napredovanje endometrioze. Kupusasto povrće, poput brokolija, karfiola, kupusa i kelja, sadrži hemijske materije indole, koji podstiču razgradnju estrogena.
Poboljšajte zdravlje digestivnog sistema: Korisne bakterijske kulture u crevima redukuju proizvodnju beta-glukuronidaze, enzima koji ponovo stvara estrogen u crevima i može da pojača njegovo dejstvo. Svakodnevno pijte organski probiotski jogurt i često ga koristite kao preliv za salate. Fermentisane namirnice, poput kiselog kupusa ili kefira, takođe su odlični izvori korisnih bakterija. Osim toga, neograničeno možete piti probiotske suplemente (minimalno je dve milijarde jedinica za formiranje kolonija).
Obavezno uzimajte esencijalne masti: Esencijalne masne kiseline u ishrani, koje se nalaze u jezgrastom voću, semenkama i masnoj ribi, ublažavaju upalne procese koji karakterišu endometriozu. Ipak, masna riba može sadržati toksične metale i pesticide, pa se zbog toga ne preporučuje kao glavni izvor esencijalnih masti. Umesto toga, bolje je da uzimate orahe, brazilski orah, bundevine i lanene semenke. Prerađena, industrijska ulja, margarin, belo brašno i šećer, veće količine životinjskih masti i mononezasićenih masti, alkohol, loša ishrana i stres sprečavaju iskorišćavanje ovih masti u organizmu. Zato je potrebno da sve ove namirnice i blokirajuće faktore svedete na minimum.
Zaboravite na crveno meso: Studije su pokazale da zasićene masti mogu uzrokovati edem, bol, grčeve i širenje endometrijalnog tkiva. Takođe, istraživanjima je dokazano da žene koje crveno meso jedu sedam puta nedeljno češće obolevaju od endometrioze nego one koje ga rede upotrebljavaju. Osim toga, žene koje konzumiraju šunku tri ili više puta nedeljno imaju 80% više rizika od pojave endometrioze nego one koje je rede koriste. A ukoliko ste zabrinuti da ne uzimate dovoljno gvožđa preko ishrane, postoje zdraviji izvori ovog minerala, kao što su spanać, jaja, suvo i jezgrasto voće.
Pažljivo s alkoholom:Alkohol narušava hormonalnu ravnotežu u organizmu i troši rezerve hranjivih materija, uključujući važne regulatore hormona kao što su vitamini iz B-kompleksa, magnezijum i cink. Prekomerno konzumiranje alkohola takođe može narušiti sposobnost jetre u eliminaciji estrogena. Neke žene osećaju simptome endometrioze, kao što su bolovi, jutro nakon pijanstva, koje je verovatno i razlog tome. Pijte umererio (jedno piće tri puta nedeljno) i izbegnite štetne posledice alkohola.
Kofein može pojačati simptome endometrioze: Utvrđeno je da ispijanje više od dve kafe dnevno može intenzivirati simptome endometrioze. No, kad se kafa i drugi izvori kofeina eliminišu iz ishrane, a uzimaju esencijalne masti u formi suplementa, dolazi do znatne redukcije bolova i drugih simptoma karakterističnih za endometriozu. Inače, kofein se često nalazi u sastavu lekova, kao što su sredstva protiv gripa i prehlade. Najbolje bi bilo da pijete zeleni čaj, budući da sadrži antioksidanse, koji deluju protivupalno.
Vodite računa o higijeni i nezi tela: Upotreba tampona, higijenskih/dnevnih uložaka i toaletnog papira od hemijski izbeljivanih materijala predmet su naučnih debata zbog njihovog uticaja na simptome endometrioze. Ovi proizvodi obično sadrže dioksine, za koje je utvrđeno da negativno utiču na hormonski sistem. Parabeni i ftalati, koji se često nalaze u sastavu kozmetičkih preparata i onih za ličnu negu, mogu izazvati endometriozu. Upravo zbog toga, izbegavajte takva sredstva, uvek pročitajte od kakvih su materijala napravljena i koje su hemijske materije korišćene u procesu njihove proizvodnje.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!