[icegram campaigns=”14335″]

Bol u donjem delu leđa je univerzalno ljudsko iskustvo – skoro svako ga ima u nekom trenutku. Donji deo ledja, koji počinje ispod grudnog koša, naziva se lumbalni region. Bol ovde može biti intenzivan i jedan od glavnih uzroka izostanka sa posla. Na sreću, bol u donjem delu leđa često prolazi sam od sebe. Kada se to ne dogodi, postoje efikasni tretmani.

Bolovi u leđima (donji deo) – simptomi se kreću od dosadnog bola do senzacije ubadanje ili pucanja. Bol može da oteža da se krećete ili stojite uspravno. Akutni bol u leđima dolazi iznenada, često nakon sportske povrede ili od podizanja tereta. Bol koji traje više od tri meseca se smatra hroničnim. Ako bol u donjem delu ledja ne prolazi u roku od 72 sata, trebalo bi da se obratite lekaru.

Simptomi koje zahtevaju hitnu medicinsku pomoć

Ozbiljan bol u leđima nakon pada ili povrede treba da se proveri od strane lekara. Ostali znaci upozorenja uključuju gubitak kontrole creva ili bešike, slabost nogu, groznicu i bol prilikom kašljanja ili mokrenja. Ako imate neki od ovih simptoma, zajedno sa bolovima u leđima, hitno se obratite lekaru!

bolovi u donjem delu ledja kod zena

Mogući uzroci za bol u donjem delu leđa – naprezanje mišića ili išijalgija?

Vrsta bolova u leđima koja sledi nakon teškog rada ili nakon previše vežbanja je često uzrokovana naprezanjem mišića. Ali ponekad bol u donjem delu leđa može da se odnosi na diskus koji se izbočio ili pukao. Ako izbočen (skliznut) ili pokidan diskus pritiska išijadični živac, bol može da se proteže od zadnjice duž jedne noge. To se zove išijas. Išijas spada u vodeće uzroke bolova u donjem delu leđa.

Ako vaš posao uključuje podizanje ili vuču tereta ili bilo koju aktivnost koja uključuje često okretanje kičme, to može da doprinese bolovima u leđima. Međutim, sedenje za stolom ceo dan dolazi sa rizicima, takođe, pogotovo ako je vaša stolica neudobna ili ste skloni tome da budete pogrbljeni.

Iako možete nositi svoju torbicu, ranac ili tašnu preko ramena, morate znati da donji deo leđa podržava gornji deo tela – uključujući i dodatnu težinu koju nosite. Tako da nošenje prepune kese može da optereti donji deo leđa, pogotovo ako je nosite iz dana u dan.

Uzrok za bol u donjem delu leđa može biti i preterana aktivnost u teretani ili bavljenje sportom. Vi ste posebno ugroženi ako imate tendenciju da budete neaktivni tokom radne nedelje, a onda provodite sate u teretani ili na sportskom terenu tokom vikenda.

Vaši roditelji su bili u pravu kada su vam govorili tokom detinjstva: “Ispravi se!”. Leđa najbolje podržavaju težinu tela kada niste pogrbljeni. Kada stojite, držite težinu ravnomerno balansirajući na obe noge.

Između pršljenova kičme se nalaze diskusi nalik na gel koji su skloni habanju usled starenja ili povreda. Oslabljeni diskus može da pukne ili da sklizne, te vrši pritisak na korenove kičmenih nerava. Ovo je poznato kao diskus hernija i može izazvati jak bol u donjem delu leđa.

Hronična stanja kao uzrok za bol u donjem delu leđa

Nekoliko hroničnih stanja mogu dovesti do lumbalnog bola.

Spinalna stenoza je sužavanje prostora oko kičmene moždine, što stavlja pritisak na kičmene nerve.

Spondilitis se odnosi na hronične bolove u leđima i ukočenost zbog jake upale kičmenih zglobova.

Fibromijalgija uzrokuje rasprostranjene bolove u mišićima, uključujući i bol u leđima.

Ko je u riziku za za bol u donjem delu leđa?

Većina ljudi iskusi prvi put bol u donjem delu leđa u svojim 30-im. Verovatnoća za dodatne napade bolova u leđima raste sa godinama. Ostali razlozi za pojavu bola u donjem delu leđa uključuju:

  • gojaznost
  • neaktivan način života
  • poslovi koji zahtevaju težak rad.

Šta možete da preduzmete?

Bol u leđima zbog naprezanja mišića obično prolazi sam od sebe, ali možete preduzeti korake da olakšate sebi ovo stanje. Koristeći jastučiće za grejanje ili tople kupke možete da pružite sebi privremeno ublažavanje bolova.

Kada vas leđa bole, čini vam se da ne možete da ustanete iz kreveta. Ali, ako je problem u naprezanju mišića, lekari preporučuju povratak uobičajenim aktivnostima u najkraćem mogućem roku. Studije pokazuju da ukoliko se odmarate u krevetu više od dan ili dva – to može zapravo da pogorša bol i može da smanji tonus i fleksibilnost.

Ako bol u donjem delu leđa ne nestane u roku tri meseca, postoje dokazi da joga može da pomogne. Korist od joge može trajati nekoliko meseci nakon što završite sa časovima. Studija pokazuje da konvencionalna istezanje takođe deluju jednako dobro.

Fizioterapeuti i neki kiropraktičari koriste kičmenu manipulaciju za lečenje lumbalnog bola primenom pritiska svojim rukama na kostima i okolnim tkivima. Ovaj tretman nije prikladna za svakoga.

Masaža vas takođe može osloboditi hroničnih bolova u leđima, naročito u kombinaciji sa vežbama i istezanjem.

Lekovi protiv bolova (poput brufena), injekcije (obično sadrže steroide) i akupunktura takođe pružaju neko olakšanje kod bolova u donjem delu leđa.

Ako dugotrajan bol u leđima ometa vaš svakodnevni život, i drugi tretmani nisu obezbedili pomoć, možete biti kandidat za operaciju. Naravno, sve zavisi od uzroka vašeg bola.

Ako vas bol u donjem delu leđa učini neaktivnim duže vreme, program rehabilitacije može pomoći da ojačate svoje mišiće i vratite se svojim svakodnevnim aktivnostima. Fizioterapeut vas može voditi kroz vežbe istezanja, vežbe snage i kardio vežbe niskog uticaja koje će vam pomoći da se osećate bolje i fit bez naprezanja leđa.

Bol u donjem delu leđa sa desne strane

Bol u donjem delu leđa sa desne strane – mogući uzroci su:

  • istegnuće ili naprezanje mišića
  • išijas
  • diskus hernija
  • disfunkcija zglobova (jedna od vodećih sportskih povreda)
  • problemi sa sakro-ilijačnim zglobom
  • infekcije urinarnog trakta / kamen u bubregu
  • upala slepog creva.

Bol u donjem delu leđa sa leve strane

Bol u donjem delu leđa sa leve strane je češa pojava od bola u donjem delu leđa sa desne strane.
Mogući uzroci zaista mogu biti brojni, od uobičajenih do nešto ozbiljnijih.

Bol u donjem delu leđa sa leve strane – mogući uzroci:

  • trudnoća
  • normalan proces starenja tela
  • bol usled naprezanja ili istezanja mišića
  • povrede ili prelomi u lumbalnom delu kičme
  • herpes zoster
  • išijas
  • prolaps diska
  • bubrežne infekcije
  • kamen u bubregu
  • tumori (benigni i maligni).

Bolovi u donjem delu leđa kod žena            

Kada su bolovi u donjem delu leđa kod žena u pitanju – uzroci često mogu biti problemi sa bubrezima i bešikom, trudnoća, endometrioza, ciste na jajnicima, fibroidi materice, a u najozbiljnijim slučajevima i rak.

Teži slučajevi predmenstrualnog sindroma ili PMS-a mogu da izazovu bol u donjem delu leđa kod žena (tačnije u krstima) i grčeve u maloj karlici.

Zapaljenska bolest karlice kao uzrok za bol u donjem delu leđa kod žena – stanje koje počinje kao infekcija u reproduktivnom sistemu, obično seksualno prenosiva infekcija. Ukoliko se ne leči, može da izazove ozbiljne upale i oštećenja reproduktivnih organa žene, pa čak i neplodnost.

Vanmaterična trudnoća i pobačaj takođe mogu izazvati bol u donjem delu leđa kod žena.

Kada su u pitanju bolovi u donjem delu leđa u trudnoći – ovo je uobičajena pojava. Verovatno možete kriviti svoju rastuću matericu i hormonalne promene za vaš bol u leđima.

Uvećana materica tokom trudnoće pomera vaš centar gravitacije, proteže i slabi vaše trbušne mišiće, menja vaš položaj i stavlja pritisak na leđa. Takođe može izazvati bolove u leđima ako vrši pritisak na nerv. Pored toga, kako u trudnoći nosite dodatni ”teret” – to znači više posla za mišiće i povećan stres na zglobove, zbog čega na kraju dana možete osetiti bol u donjem delu leđa.

Šta više, hormonalne promene u trudnoći opuštaju zglobove i ligamente koji vezuju vaše karlične kosti za kičmu. Ovo može učiniti da se osećate manje stabilnim i da izazove bol kad hodate, stojite, sedite duže vreme, prevrćete se u krevetu, ustajete iz niske stolice ili kade ili kada podižete stvari.

Niste sami. Čak 3/4 trudnica iskusi bolove u leđima u nekom trenutku. Najčešće se bol javlja u kasnijim mesecima trudnoće ili se pogoršava kako trudnoća napreduje. Takođe, može trajati nakon što se beba rodi, ali obično prolazi za nekoliko meseci.

Dobra vest je da ne postoji veza između bola u leđima i ishoda trudnoće.

Bol u donjem delu leđa i stomaka

Ako doživljavate bol u donjem delu leđa i stomaka – to može imati različite uzroke, počev od zatvora do moguće aneurizme u stomaku. Ako imate bolove u stomaku i leđima duže od nekoliko dana, možda postoji nešto što se dešava u vašem telu što treba proveriti. Neki uzroci mogu biti veoma ozbiljni i zahtevaju hitnu medicinsku pomoć. Prvi korak je da razumete različite uzroke koji utiču na ove delove tela i da znate kada je vreme da se obratite lekaru.

Bol u donjem delu leđa i stomaka – mogući uzroci mogu biti:

  • zatvor
  • predmenstrualni sindrom
  • ciste na jajnicima
  • kamen u bubregu
  • upala slepog creva
  • zapaljenska bolest karlice
  • pijelonefritis
  • prostatitis (upala prostate)
  • seminalni vezikulitis
  • aneurizma abdominalne aorte
  • vanmaterična trudnoća
  • pobačaj.
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply